Олексій Братущак журналіст

"Разбуры турмы муры". Пісня білоруського протесту

08 серпня 2020, 03:51

"Який же вони совок! Протестують проти Лукашенка під совкову пісню "Перемен".

Щось подібне побачив у своїй ФБ-стрічці. Автор, здається, не досить глибоко цікавився подіями в сусідній країні. А побачив лише одну з останніх новин.

У Мінську двох діджеїв затримали за те, що вони увімкнули відому пісню Віктора Цоя. Але маленька деталь. Цю пісню вони увімкнули на офіційному заході – на провладному мітингу.

Так, після їх затримання під цю ж пісню в Мінську відбулася ще одна акція. Автівки проїжджали центром міста з гучно увімкненою піснею "Перемен".

Проте ця пісня не є основою для опонентів Лукашенки.

Основна пісня – "Разбуры турмы муры". Її співають білоруською. Але українці легко зрозуміють основні рядки:

Разбуры турмы муры!

Прагнеш свабоды – то бяры!

Мур хутка рухне, рухне, рухне -

I пахавае сьвет стары!
Гарна пісня. Зачіпає вже після першого прослуховування. І це – не пісня совка і совків.

Історія цієї пісня нараховує вже більше 50-ти років.

Перший варіант – іспанський, а точніше – каталонський. "L'Estaca" (українською – "Стовп") – так називається оригінал, написана за часів правління іспанського диктатора генерала Франко у 1968-му.За 10 років – у 1978-му з'явився польський варіант – "Mury". Ця пісня стала неофіційним гімном польської "Солідарності". Рядки цієї пісні українці так само зрозуміють без перекладу:

Wyrwij murom zęby krat

Zerwij kajdany, połam bat

A mury runą, runą, runą

I pogrzebią stary świat!
Є і російський варіант 2012-го. Але в РФ пісня не дуже зайшла...

Останні місяці "Разбуры турмы муры" лунала на багатьох мітингах. Особисто я цю пісню вперше почув, коли дивився стрім підготовки Світлани Тихановської до мітингу 30 липня. Мене зачепило.

Білорусів теж.

Під цю пісню вони виходять проти диктатора, все більше народу наважується на протест, прагнуть свободи.

І в Лукашенка припікає. Он навіть футбольні матчі перенесли, бо фанати почали скандувати "Жыве Беларусь".Найближчі дні покажуть, чи готові вже сябри скинути диктатора, поховати старий світ. Хочеться, щоб у них вийшло, як колись і у поляків.

Але тут є ще один момент.

Окрім протистояння Лукашенко-білоруси є ще їхні сусіди-"брати". Росія грає свою роль. Вона може допомогти Лукашенку "зеленими чоловічками" та танками задавити протест, а може і взяти Білорусь під свій повний контроль.

Як відреагує офіційний Київ в такій ситуації?


Чи готовий буде Зеленський допомогти білорусам, які прагнуть свободи? Чи поведеться як Гордон, який показово підіграв Лукашенку. Вставив свій камінчик у білоруські мури...

powered by lun.ua
Коментарі — 20
Nataliya Lyutenko _ 14.08.2020 04:40
IP: 94.244.144.---
Кілька років тому, я була на зустрічі з Хадановичем (автором білоруського перекладу), коли він приїздив до Києва, і так прониклася його виконанням цієї пісні, що потім переклала з його тексту на українську. Коротше кажучи, можна брати і співати-)) (в мене на сторінці є посилання).
П.С. Ірванець якось розповідав, що теж зробив переклад цієї пісні-)).
_ABM_ _ 10.08.2020 17:12
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-...все пошло не так...
-...
- На твою з/плату 12 тыс руб хватит только пойти наХ.
- Не зарплатой единой поверь, у меня скотины полон двор и еще извоз на Газели.- работа это для пенсии.
Может и так. Я же не против.
А зачем гадить на украинском сайте – это что, дополнительный заработок? Наверное, что нет. Но тогда должен быть серьезный антиукраинский мотив, да такой, что годами заставляет тебя сотни часов проводить у компьютера. Что ж такого случилось в жизни твоей?
_ABM_ _ 10.08.2020 16:27
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-...все пошло не так...
- Швондер воронежский, да не все так плохо! НаРоссии, к примеру, прекрасно организована поставка россиянцев на убой...
-...поеду, вот не знаю в Алушту или в Коктебель...
На твою з/плату 12 тыс руб хватит только пойти наХ.
_ABM_ _ 10.08.2020 15:41
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Егор Шконда 🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
- Мы ничего не можем предложить белорусам, у нас у самих все пошло не так...
- Швондер воронежский, да не все так плохо! НаРоссии, к примеру, прекрасно организована поставка россиянцев на убой... Скрываешься? 😀
- Плавающий IP...
Я же и говорю, что срываешься. Значит чего-то или кого-то боишься. Да, времена на России наступили темные. Дрожи!
_ABM_ _ 10.08.2020 14:46
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда 🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
Мы ничего не можем предложить белорусам, у нас у самих все пошло не так...
Швондер воронежский, да не все так плохо! НаРоссии, к примеру, прекрасно организована поставка россиянцев на убой.
Что-то ты заметался, меняешь города, меняешь адреса... То московский айпишник, то краснодарский, сегодня нижегородский... Скрываешься? 😀
wed _ 10.08.2020 05:58
IP: 83.5.165.---
З.І. можливо в такому ключі (тільки з власним акцентом, звісно) діятимуть і інші "треті сили", котрі встигнуть відреагувати. Наприклад, якщо шеф наших "соросят" є зацікавленим в грабунку Білорусі (ну там на порядок менше можна нажитися, ніж на Україні, але менший розмір країни дозволить легше маніпулювати її політикою... тобто можна досягти своїх цілей меншим коштом і швидше), він може дати їм подібні вказівки.
wed _ 10.08.2020 05:17
IP: 83.5.165.---
(прод.)

Тобто варто би допомагати рівно настільки, щоб патріотична частина протестуючих задавала тон серед протустуючих, але не настільки, щоб Лукашенку залишився єдиний вихід – під Москву. І далі докладати всіх зусиль, щоб боротьба не радикалізувалася надмірно, щоб можливим залишалося порозуміння – чи на користь Лукашенка, чи на користь протестуючих (якщо їх лідерами будуть вигідні для України фігури).

Дуже складно? Звичайно... Неможливо з теперішньою владою? Безперечно.
Чи може ситуація розвиватися надто швидко, щоб можна було зіпсути чужу гру? На жаль, так.

Але це є одним з можливих способів дії в даній ситуації, котрий дозволить Україні і задбати про свої інтереси, і (в певній мірі) зберегти обличчя (як анти-кремлівської сили).
wed _ 10.08.2020 05:09
IP: 83.5.165.---
(прод.)

Але теж серед протестуючих є і багато людей, котрі виходять на протести під національними прапорами Білорусі, стараються пропагувати національні кричалки чи пісні. Ведуть живу трансляцію по білоруськи. І ця частина протестуючих буде опиратися, коли їх поведуть на заріз під Московію.

В них мало ресурсів, і самостійно перетягнути ковдру на себе (серед протестуючих) в умовах дуже сильного впливу моск.спецслужб, в них навряд чи вийде. Але, якби в Україні була хоч трішки адекватна влада, вона б старалася підтримувати їх матеріально і організаційно... бо це природні союзники України проти Московії. І це слід було б робити гранично обережно і неявно.

Бо поки ситуація є неясною, Лукашенко ще явно не програв. І його не можна заганяти до капітуляції перед Кремлем.
wed _ 10.08.2020 04:57
IP: 83.5.165.---
(прод.)

З іншої сторони, більшість білорусів – сумніваються. Людей не так багато, щоб Лукашенко не ризикнув підвищувати ставки. Всього кілька десятків тисяч (це оптимістично, хоч протестуючі кажуть, що їх 100 тис.) для Мінська... як виглядає з відео.
Якщо завтра в Мінську не вийде хоч 200 тис. – протестуючі будуть в скрутній ситуації.

Тіхановська – тупо про-московська (відправила дітей – в Москву... для безпеки!). А її чоловік – відвертий руськоміровець, як і Бабаріко чи інші. Здавалось би, слід вболівати за Лукашенка?
Свої інтереси важливіші, так... хоч це буде дуже цинічно по відношенню до чи не найближчих родичів – білорусів.

Так, серед протестуючих переважна більшість – це засимільовані узкоязичні, котрим просто остогид Лукашенко за 26 років, і їхній кандидат – це варіант нашого Зе, ніяка маріонетка, тільки ще більш залежна від Кремля. Коротко, їхній лозунг – "Уходи!" з мотивацією "хто завгодно, аби не Лука".
І цілком ймовірно, що їх Кремль легко використає.
wed _ 10.08.2020 04:41
IP: 83.5.165.---
Анатолий Герасименко:
Як відреагує офіційний Київ в такій ситуації?
Навіщо ставити питання, якщо відповідь для всіх цілком очевидна. Насправді,думка офіційного Київа, вже нікого в цьому світі не цікавить. Тому, в Київі можуть реагувати як завгодно. На це ніхто не зверне уваги. Бо, ні впливати на хід білоруських подій, ні щось змінити українська влада не здатна. Тому, будемо спостегірати за тим, як будуть себе поводити ЄС і Росія. В Білорусі ще остаточно нічого не вирішено. І розвиток подій може бути яким завгодно. А Україну повинно турбувати сьогодні тільки одне питання: чи нам треба, щоб Лукашенко пішов, чи ні?
Неоднозначна ситуація зараз. Протести досить значні, щоб налякати Лукашенка. ОМОН в деяких містах програє (групам молодих, спортивних хлопців: чи футбольним фанатам, чи московитським засланцям – поки не зрозуміло), а в деяких – навіть пасує, не виконує накази.
Віктор Совщак _ 09.08.2020 11:18
IP: 188.163.12.---
Егор Шконда:
Гроші не пахнуть...Правда ж... Радуйтеся, що у Вас начальство тупе і не слідкує за Вашою діяльністью, нікому не потрібною і не реагуючу... А від мене це Вам подарок... В мене мати теж росіянка
Віктор Совщак _ 08.08.2020 17:29
IP: 188.163.12.---
Чи готовий буде Зеленський допомогти білорусам, які прагнуть свободи?...Автор що забув історію... Нагадаю... Були держави, які втручалися в справи іншої, навіть військовим шляхом...Це І США і Німеччина і Велика Британія і СРСР і Росія...і...і...і...Чим все закінчувалося? Одним... Ніхто справедливість не відновлював... А підтримка політична як особиста так і в складі світової спільноти це робилося і продовжує мати місце- Україна то її отримує...Тому автор не повинен взагалі ставити таке питання
САНДРО _ 08.08.2020 17:16
IP: 78.111.187.---
Ми теж співали цю пісню-Перемен хотят наши сердца.
Але у нас була Україна, з 42млн народом, черноземами, рудою, нафтою, газом, лісами, радянськими заводами, безліччю НДІ.
Тобто був величезний потенціал- і ми вірили, що використаємо цей потенціал на свою користь.

Візьмем Білорусь.
Вищепереліченого- зась.
Є тільки працелюбний білоруський народ.
І ось особисто я дуже сумніваюсь – чи потрібні зараз білорусі ці "перемени"
Адже тільки завдяки Бацькі, котрий виторговує у Росії дешеві углеводороди- економіка Білорсі ще якось тримається.
І Бацька знає – з ким має справу, і намагається не висунути і мізинчика0- Ббо " братня" країна відтяпає не те жо руку. а зжере всю крахну повність.
Хай б пожили ще під диктатурою.
Якщо Україна поки (!!!) витримує цю турбулентність демократії, то Білорусь не протримається і року.
Oleh Lychak _ 08.08.2020 17:00
IP: 178.93.154.---
Гана пісня, заводить
Grenader45 _ 08.08.2020 14:49
IP: 77.123.93.---
...а що, власне, Україна може презентувати білорусам? Помаранчеву революцію проти Януковича, результатом якої стало обрання цього ж мудака президентом?
Революцію Гідності, яку за п'ять років знівелювали і про яку, недобитки ригів, що гарно асимілювались і почуваються досить впевнено, уголос говорять як про держпереворот?
Який такий позитивний приклад ми можемо їм "продати"?
Нехай вже якось самі. Можливо ще нам доведеться у них повчитись замість давати поради і підказки...
Анатолий Герасименко _ 08.08.2020 13:40
IP: 77.111.244.---
Як відреагує офіційний Київ в такій ситуації?
Навіщо ставити питання, якщо відповідь для всіх цілком очевидна. Насправді,думка офіційного Київа, вже нікого в цьому світі не цікавить. Тому, в Київі можуть реагувати як завгодно. На це ніхто не зверне уваги. Бо, ні впливати на хід білоруських подій, ні щось змінити українська влада не здатна. Тому, будемо спостегірати за тим, як будуть себе поводити ЄС і Росія. В Білорусі ще остаточно нічого не вирішено. І розвиток подій може бути яким завгодно. А Україну повинно турбувати сьогодні тільки одне питання: чи нам треба, щоб Лукашенко пішов, чи ні?
Log Log _ 08.08.2020 10:40
IP: 128.124.137.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
из за тар-тарары
Ой-Ой-Ой
Опять тапочки уписялись.
Безграмотный дегенерат где нужно дефис не ставит, а где ненужно ставит.
"Сосиська" безмозглая, тебя за твоё скотство действительно ждут ТАРТАРАРЫ.
Кретин проявляет "ослоумие" гримируясь украинцем, а по слабоумию
садится раз за разом в лужу.
Log Log _ 08.08.2020 10:32
IP: 128.124.137.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
из за тар-тарары
Ой-Ой-Ой
Опять тапочки уписялись.
Безграмотный дегенерат где нужно дефис не ставит, а где нужно не ставит.
"Сосиська" безмозглая, тебя за твоё скотство действительно ждут ТАРТАРАРЫ.
Кретин проявляет "ослоумие" гримируясь украинцем, а по слабоумию
садится раз за разом в лужу.
hrim _ 08.08.2020 09:14
IP: 91.225.201.---
Багато молоді на мітингу!
Alex Kovtun _ 08.08.2020 08:03
IP: 91.199.93.---
"Найближчі дні покажуть, чи готові вже сябри скинути диктатора, поховати старий світ. Хочеться, щоб у них вийшло, як колись і у поляків.
Чи готовий буде Зеленський допомогти білорусам, які прагнуть свободи? Чи поведеться як Гордон, " -
Братущак, ну ты ваще конченый дурак. Ну если нет своих мозгов, ну посоветуйся с кем то у кого есть голова, перед тем как печатать маразмы.
Корупція1397 Уряд реформ419 Україна та Європа1116 Зеленський56 Свобода слова576
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter