Євген Бистрицький Доктор філософських наук, професор, завідувач відділом Інституту філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди

ЗАЯВА ЕКСПЕРТІВ: ЯК РОЗВ'ЯЗАТИ ПОЛІТИЧНУ КРИЗУ В УКРАЇНІ

10 лютого 2016, 14:12

ЗАЯВА ЕКСПЕРТІВ РЕФОРМ

ТЕРМІНОВІ КРОКИ ДО РОЗВ'ЯЗАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ

Сьогоднішня криза української політики – це, передусім, криза довіри. Люди втратили довіру до політичних інститутів, до доброчесності провідних політиків та партій, спроможності інституцій державної влади та їх керівництва проводити реформи у демократичному напрямку, який виборола та однозначно проголосила Революція Гідності. У свою чергу, політики не довіряють ані один одному, ані суспільству і перестають покладатись на свідому підтримку з боку громадян. Все це робить інститути влади неспроможними послідовно і цілеспрямовано вести країну шляхом реформ.

Українська держава, отримавши після Майдану шанс на динамічний розвиток, сьогодні втрачає цей шанс. Лише швидкі зміни, спрямовані на відновлення довіри та прискорення базових реформ здатні врятувати країну.

Ми, група експертів, які разом з представниками влади та міжнародними партнерами беремо постійну участь у розробці, сприянні та контролі за впровадженням ключових системних реформ, вважаємо за необхідне запропонувати владі якнайшвидше здійснити кроки, спрямовані на подолання політичної кризи та прискорення реформ. А саме:

1. ОЧИЩЕННЯ ВЛАДИ ТА СТВОРЕННЯ ТЕХНІЧНОГО УРЯДУ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ

• Органи державної влади, насамперед вищі, мають бути терміново очищені від осіб з очевидним конфліктом інтересів (тобто осіб, які поєднують державні посади та інтереси приватного бізнесу), а також від осіб із заплямованою репутацією, що втратили суспільну довіру.

• Необхідно сформувати новий Кабінет Міністрів України на засадах технічного уряду. Це означає, що на посаду Прем'єр-міністра має бути призначений позапартійний авторитетний топ-менеджер з високою особистою репутацією, який/яка раніше (до 2014 року) не займав/ла високих державних посад в Україні.

• Прем'єр-міністр має отримати реальні повноваження сформувати склад Кабінету Міністрів з осіб, спроможних у найкоротші строки створити в кожному міністерстві нові підрозділи, здатні здійснювати аналіз політики, прогнозування та упередження викликів, розробку та втілення системних реформ. Принцип представництва політичних сил не може застосовуватися до формування технічного Кабінету Міністрів.

• Верховна Рада має проголосувати за вотум довіри новому Уряду принаймні 226-ма голосами, довіряючи йому в цілому і насамперед Прем'єр-міністру, що має забезпечити йому належну підтримку щодо спільної з громадянським суспільством розробки, підтримки та контролю за втіленням реформ.

2. ВПРОВАДЖЕННЯ РЕФОРМИ ДЕРЖСЛУЖБИ ТА УРЯДУ

• Разом із призначенням нового Уряду мають бути внесені зміни до законів про центральні органи виконавчої влади та про Кабінет Міністрів України на основі законопроекту N2354а. Зокрема, мають бути здійснені такі зміни:

- Заступники міністрів мають призначатися Кабінетом Міністрів за поданням міністрів (а не за поданням Прем'єр-міністра, як це є зараз).

- Посада Міністра Кабінету Міністрів має бути ліквідована, а Секретаріат Кабінету Міністрів має бути скорочений виключно до підрозділів, які обслуговують засідання Уряду та урядових комітетів.

- Аналіз політики, вироблення публічних політик реформ та урядування на засадах відкритості та участі репрезентативних представників сфер, на які спрямовані такі політики, має бути одним з головних пріоритетів функціонування Кабінету Міністрів.

- Пришвидчити набуття чинності нового Закону про державну службу, з першочерговою увагою до запровадження інституту професійних та політично нейтральних керівників апаратів міністерств – державних секретарів.

• Має бути забезпечений чіткий розподіл функцій між Кабінетом Міністрів та Адміністрацією Президента України. Має бути гарантоване невтручання зовнішніх посадових осіб та політичних діячів у роботу Уряду та міністерств, центральних та місцевих органів виконавчої влади. Їхня співпраця має здійснюватися не інакше, ніж у правовий, визначений законодавством спосіб.

• Має бути забезпечена справедлива і достойна оплата праці на всіх рівнях публічної адміністрації, у тому числі шляхом оптимізації функцій та, відповідно, чисельності службовців та використання вивільнених коштів для збільшення фонду заробітної плати. Також для цього, враховуючи обмежені на даний період можливості державного бюджету, має бути створений незалежний, прозорий та контрольований належним чином Фонд, який буде отримувати фінансову допомогу від міжнародних та українських донорів.

3. НАЛАГОДЖЕННЯ ЕФЕКТИВНОЇ КОМУНІКАЦІЇ УРЯДУ З СУСПІЛЬСТВОМ

• Ефективна система комунікації Уряду з громадянами має бути налагоджена для включення громадян в процес розроблення та впровадження державних політик, заради подолання наявного відчуження між владою і суспільством.

4. УХВАЛЕННЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ НОВОГО ЗАКОНУ ПРО ВИБОРИ

• Якнайшвидче має бути ухвалено новий закон про вибори народних депутатів України, що повинен відповідати положенням чинної коаліційної угоди. Зокрема, новий закон має усунути мажоритарний компонент та закриті партійні списки, як найбільш сприятливі для політичної корупції.

Лише за виконання викладених умов ми й надалі готові максимально співпрацювати з владою у впровадженні реформ, вважати чинну владу нашим гідним союзником і надійним партнером. За іншого розвитку подій ми інформуватимемо суспільство та міжнародних партнерів про виклики, що ставлять під сумнів нашу довіру до політичних еліт.

Є лише дві опції виходу з політичної кризи задля послідовного здійснення реформ: очищення влади і технічний, професійний уряд або дострокові вибори, ймовірно, не лише парламентські, а й президентські.

Ми закликаємо всі активні сили громадянського суспільства приєднатися до цієї заяви та дій, які сприятимуть подоланню кризи довіри у сучасній Україні.

Заява відкрита для приєднання та поширення.

Ігор Бураковський – Інститут економічних досліджень і політичних консультацій

Михайло Гайдай – Easy Business

Євген Глібовицький – pro.mova

Володимир Горбач – Інститут Євроатлантичного співробітництва

Тарас Качка – Уповноважений з питань підприємництва при Державній фіскальній службі

Ігор Коліушко – Центр політико-правових реформ, Реанімаційний пакет реформ

Роман Куйбіда – Центр політико-правових реформ

Володимир Курпіта – Всеукраїнська мережа ЛЖВ

Артем Миргородський – Реанімаційний пакет реформ

Михайло Оболонський – Easy Business

Олена Павленко – DiXi Group

Даніїл Пасько – Easy Business

Ігор Семиволос – Центр близькосхідних досліджень

Олександр Сушко, Міжнародний фонд "Відродження"

Віктор Тимощук – Центр політико-правових реформ

Василь Філіпчук – Міжнародний центр перспективних досліджень

Тарас Шевченко – Інститут медіа права

Ярослав Юрчишин – Реанімаційний пакет реформ

Євген Бистрицький – Міжнародний фонд "Відродження"

powered by lun.ua
Коментарі — 38
Yevhen Bystrytsky _ 13.02.2016 09:07
IP: 93.74.79.---
Сергей Бочкарев:
Цілком вигадана інформація. Всі, без виключення, надані гранти (мовою Бочкарева: виплачені "мільйони" гривні) є у вільному відкритому лоступі на сайті фонду у Річних звітах. Брехати, принаймні, соромно; принаймні, перед самим собою, адже ви стаєте внутрішньо гнилою людиною. Шкода.
Yevhen Bystrytsky _ 13.02.2016 09:06
IP: 93.74.79.---
Сергей Бочкарев:
Цілком вигадана інформація. Всі, без виключення, надані гранти (мовою Бочкарева: виплачені "мільйони" гривні) є у вільному відкритому лоступі на сайті фонду у Річних звітах. Брехати, принаймні, соромно; принаймні, перед самим собою, адже ви стаєте внутрішньо гнилою людиною. Шкода.
sidor _ 11.02.2016 15:03
IP: 77.52.88.---
пожиратели пирожков с ливером раскудахтались...За хрустом пожираемых фантиков не был услышан голос разума...
"В один тур хотели – вот и залетели, ла-лала-ла-ла..."
Сергей Бочкарев _ 11.02.2016 14:39
IP: 109.95.50.---
Именно при содействии фонда "Видродження" (который лично выплатил один миллион гривен экслюзивным "headhunter"-ам) подбиралось предыдущее "уникально технократическое правительство", которое за два года не провело ни одной (!!!) существенной реформы и погрузило страну в пучину безысходности. При этом не имеет никакого представления, как на самом деле живет общество. Совесть надо иметь, затевая прежнюю песню про очередное "технократическое правительство"!!!
Володимир Щербина _ 11.02.2016 14:25
IP: 8.35.198.---
Дуже шкода, що в заяві і словом не згадано те, без чого жодні реформи не відбудуться – повернення притаманних українському суспільству правил суспільної взаємодії, тобто суспільно-економічного устрою.
До цього часу в Україні діють успадковані ще від срср соціалістичні суспільні відносини, коли все, що можна і не можна береться забезпечити держава, відбираючи не так суспільні функції у їх природних носіїв (пенсійну, наприклад), як їх фінансове забезпечення. Це руйнує взаємодію базових суспільних інститутів і цим нищить суспільство – основу будь-якої економіки. У взаємодії з податкової та соціально-пенсійної систем утворюється диспропорція, коли базових податків більше, ніж зарплати. А може бути не більше третини того, що людина заробляє найманою працею. Відтак і очевидною є система превентивних заходів "реанімації" суспільства та економіки: ЄСВ 0, ПДВ 12%. Це нормалізує перерозподіл праці до 35% і суспільні відносини. Усуне головну економічну та суспільну диспропорцію – причину проблем
Borys Parakhonsky _ 11.02.2016 12:11
IP: 37.115.212.---
зі овтциДо влади та її носіїв ніколи не було і не буде довіри. Тобто сутність політичної кризи не в цьому. Головне – це зволікання з реформами та квола боротьба з корупцією. Усі запропоновані заходи цілком прийнятні, але питання у тому, хто все це має робити? Президент? Парламент? Уряд? Шановні, не будьте наївними. Будь -хто призначений технічним прем'єром не матиме постійної підтримки у цьому парламенті і весь час оглядитиметься на побажання АП. Запропоновані шляхи виходу з кризи – усіх переобрати – ведуть до політичної турбулентності і ще більше затягує час трансформацій. Не факт, що нові сили будуть менш корумпованими і більш чесними. У громадянського суспільства є свої важелі тиску для поступового перевиховання влади та позбавлення її від найбільш скомпрометованих осіб: добиватися прозорості влади та її дій, слідкувати за призначенням в урядових та президентських колах, проводити розслідування зловживань, виявляти сили, що гальмують реформи, тощо.
_yurkiv_ _ 11.02.2016 11:27
IP: 104.197.225.---
Кажуть, в Кацапстані ДВІ біди – Дураки и Дароги!
В Україні плюс ще ДВІ – Іксперти та ЗМІ!
Yevhen Bystrytsky _ 11.02.2016 11:02
IP: 62.244.14.---
Адреса на блозі у ФБ: Yevhen Bystrytsky
Yevhen Bystrytsky _ 11.02.2016 11:00
IP: 62.244.14.---
Як приєднатися до ЗАЯВИ ЕКСПЕРТІВ РЕФОРМ: ТЕРМІНОВІ КРОКИ ДО РОЗВ'ЯЗАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ -

Для приєднання до (підписання) Заяви надсилайте email на адресу:
разом із зазначенням організації, у якої ви працюєте або є членом та контактами (тел., адреса).

Ваш підпис буде додана до вже зазначених підписів експертів.
САНДРО _ 11.02.2016 09:42
IP: 82.193.99.---
Volodymyr Parkhomenko:
В свое время Ж-И Кусто сказал. что мир океана не знает понятия гуманизма.
Так и мир политики чужд этому ппонятию
Тут можно вспомнить и творцов Великой французской революции, соратников Гитлера, приведши его к власти, ближайшее окружение Сталина, превратившихся в лагерную пыль многих других.
Так и у нас, те же кальки- никто не позволит грамотным экспертам демократическим путем прийти к власти, пусть даже и в техническое правительство.
Это ранний Ельцин интуитивно под воздействием определенных паров мог назначит премьером завлаба Е.Гайдара премьером. а Немцова с Чубайсом вице.
Но у нас сейчас уже другая ступень развития (или деградации, не знаю), да и Украина не Россия.
Здесь Леонид Данилыч абсолютно прав.
Volodymyr Parkhomenko _ 11.02.2016 08:58
IP: 46.211.136.---
Ну так а що, експерти? За чим зупинка? Назви так добре знаєте, що і як робити, то обирайте з-поміж себе прем'єра, розбирайте міністерські пости і вйо!
Тобто пропонуйте себе "каоліції" як той самий уряд технократів, про необходимось якого всьо врємя говорілі большевікі, що готовий взяти на себе відповідальність за реформи в країні!
Теодор Дяків _ 11.02.2016 00:53
IP: 178.92.21.---
Yevhen Bystrytsky:
Теодор Дяків:
Костянтин Матвієнко
Панове глибоко помиляються: грантів вистачає, донорська допомога Україні навіть збільшується. Продвинуті діти капітана гранта вміють рулити, й не дуже віддалений від нас той час, коли вони прийдуть і почнути керувати "по-чесноку" без конфліктів інтересів та хабарів.
- "продвинуті діти" з РПР і НК (ті, що сьогодні в парламенті...) восени стануть молодими політичними пенсіонерами, так і не зрозумівши, чому іхні значні зусилля не дали жодних корисних результатів... Я так бачу, що навіть на верхніх щаблях експертних середовищ немає розуміння дійсних причин проблем украінського суспільства. Відповідно, не може бути мови про правильні рецепти іх подолання.
Елена Величко _ 10.02.2016 23:57
IP: 95.133.235.---
Yevhen Bystrytsky:
Паре Євген, Ви повинні розуміти, що в умовах такої економічної системи, допоки дійде "по-чесноку",
то вже вони не зможуть ніяк працювати. Чому стільки грантоїдів, а в царині економіки нічого не зроблено? Економічна система у тупіку, бо коли ЗП різняться у 100-300 разів та більше, банківський % – 30-50% та більше, безробіття, інфляція та зростання цін – така система не може сама налагодиться, у такі часи саме Уряди приводили економічну систему до робочої, наприклад США та Європа – 0-0,5% банківський %. ТОбто необхідно проаналізувати та створити саме План економічних трансформацій, й не тими, хто тільки уявно знає про економіку, а з тими людьми, які мають досвід. Профінансуйте саме економічну платформу, хай через Нову Країну, але залучити людей, які розуміються та створять щось розумне. За конкурсом, а не приходять та тільки розмови, куди ідуть гранди? де результат?
Yevhen Bystrytsky _ 10.02.2016 23:17
IP: 93.74.79.---
Теодор Дяків:
Костянтин Матвієнко
Панове глибоко помиляються: грантів вистачає, донорська допомога Україні навіть збільшується. Продвинуті діти капітана гранта вміють рулити, й не дуже віддалений від нас той час, коли вони прийдуть і почнути керувати "по-чесноку" без конфліктів інтересів та хабарів.
Теодор Дяків _ 10.02.2016 22:43
IP: 178.92.21.---
Костянтин Матвієнко:
... Однак допоки громадяни експерти були у цьому процесі при грантах, вони мовчали. Теперечки грантодавці збагнули, що Уряд разом із грантоїдами рулить не туди. І оце громадяни експерти раптом прозріли. Ні, панове ця Рада неспроможна "сформувати новий Кабінет Міністрів України на засадах технічного уряду.". Тому " Якнайшвидче має бути ухвалено новий закон про вибори народних депутатів України, що повинен відповідати положенням чинної коаліційної угоди. Зокрема, новий закон має усунути мажоритарний компонент та закриті партійні списки, як найбільш сприятливі для політичної корупції." І ДОЧАСНІ ВИБОРИ ПАРЛАМЕНТУ.
- Можу тільки додати, що крім виборчого законодавства, р е а л ь н і одночасні і взаємоув'язані зміни потрібні в таких ключових інститутах держави і суспільства, як місцеве самоврядування, судова і правоохоронна системи, реалізація праці та функціонування власності. Якщо терміново не стати на цей шлях, кривава революція гарантована.
Теодор Дяків _ 10.02.2016 22:30
IP: 178.92.21.---
Хтось махнув чарівною паличкою (підозрюю Олександра Пасхавера...) і раптом на всіх рівнях почало звучати одне слово – д о в і р а. Про неі пише Голова Львівськоі облдержадміністраціі і К, професор психіатріі Олександр Фільц і Несторівська група, фонд "Відродження" і хор грантоідів різних профілів і калібрів... Даремно, панове – довіру до влади не повернути вже ніколи. Адже н і х т о з цієі влади (та іі помічників – таких псевдогромадських структур як РПР, "Новоі краіни" і подібних...) ни вийшов до народу ні підчас Майдану, ні після його трагічного завершення і не сказав публічно, на всю Украіну простих, зрозумілих слів про потребу з а м і щ е н н я цієі постколоніальноі комуно-оліхархічноі політичноі системи влади на украінсько-європейську систему реалізаціі природних прав людини і громадянина – в контексті сутності ст. 5 Конституціі Украіни.
Олександр Олександренко _ 10.02.2016 22:26
IP: 31.144.77.---
САНДРО:
У нас по ТБ багато що показують,що ніхто не дивиться,а потім ще і повторюють по іншим каналам.Але криза не в ТБ,а в самих олігархах.Ось де іі джерело яке у владі треба знищити.Яценюк це наслідки,а не причина.
САНДРО _ 10.02.2016 21:24
IP: 82.193.99.---
Костянтин Матвієнко:
Очень точная и справедливая оценка ситуации в Ваших словах.
Но, не поздно ли?
Если эта Рада не способна выбрать технический Кабмин, то неужели она способна будет изменить избирательный закон.
п. Константин, вы ведь лучше всех нас знаете террариум украинской политики.
Кризис зашел так далеко. что разрешить его легитимными конституционными методами уже не получится.
Спросите мнение Туки в Луганской администрации, Жебривского. Саакашвили.
Давайте послушаем того же Ляшко, ЮВТ, Садового.
ОТ этого словесного поноса в авторстве премьера и президента уже все тошнит, а премьер все продолжает свои 10-минутки. которые НИКТО не слушает. Можно ли такого чнловека назвать адекватным?
Страна не в кризисе, а в катастрофе. которая приведет всех нас к хаосу. голоду и холоду.
Только сильная авторитарная личность с соответствующими действиями может устранить последствия этой катастрофы.
А если такой личности не найдется, нам кранты.
Leo Pidchiby _ 10.02.2016 20:45
IP: 94.232.211.---
Тут ні слова про міжрасову напругу між автохтонними білими українцями й натуралізованими жовтими росіянами.
Andreas Umland _ 10.02.2016 20:30
IP: 193.19.243.---
Андреас Умланд – Інститут Євроатлантичного співробітництва
Елена Величко _ 10.02.2016 20:11
IP: 95.133.235.---
Тому треба зібрати кращих спеціалістів з економіки у галузях та управлінні,й осіб 30 молодих й не тільки
набрати за конкурсом, та ПРОАНАЛІЗУВАТИ та зтворити програму економічних дій. Зв"язати фінанси, податки, соціалку, підприємництво, банківську діяьність, а не окремо десь щось робити.
А Ви можете організувати процес та профінанувати. Не все про все, а саме економічну трансформацію
на основі думок реальних спеціалістів.
Юрий Латыш _ 10.02.2016 20:00
IP: 93.73.226.---
Заява утопічна.
По-перше, технічний уряд створюється лише у випадку оголошення дострокових виборів і діє до формування нового уряду за наслідками дострокових виборів.
По-друге, "позапартійних авторитетних топ-менеджерів з високою особистою репутацією, який/яка раніше (до 2014 року) не займав/ла високих державних посад в Україні" немає.
Елена Величко _ 10.02.2016 19:47
IP: 95.133.235.---
Пане Євген, ще тільки коли цей Уряд вибирали, мною було написано Вам заяву, що основне – це ЕКОНОМІКА, саме економічні відносини формують усей цей стан в Україні, бо коли навіть по 5 тис. грн. в місяць порахувати на 20 млн. осіб (5тис. грн.- це зараз прожитковий мінімум середній), то виходить
100 млрд. грн. на місяць, на рік 1200 млрд. грн.- це на половину населення, тобто ОСНОВНЕ – це неправомірний перерозподіл, що призвів до скорочення всього, бо такий перерозподіл формує СИСТЕМУ,
що не загал обслуговує, а усі обслуговують декілька осіб. Тому ніякий Уряд нічого не зробе, допоки означена система не буде трансформована в адекватну за доходами населення. Продовжу далі.
Orest Asgard _ 10.02.2016 19:44
IP: 93.180.194.---
Панове депутати! Розгляньте питання введення компенсаційних податків ("податки на майно надуте вітром") на майно олігархів придбане в корупційний спосіб в епоху Кучми-Януковича, особливо це стосується природних монополій. Хто не зможе перевершити своє жлобство із олігархів, той мусить віддати майно державі за 1грн.А держава зможе продати це майно по справедливі ціні стратегічним інвесторам під модернізацію виробництва. Велика Британія в свій час провела блискучий експеримент – WIND FALL TAX. Олігархи та корумпована влада обікрала: "і мертвих (тих,хто будував радянську власність), і живих (тих,хто батрачить рабською працею на плутократію, і ненароджених (кредити на майбутнє покоління) ".Т.Г.Шевченко
Олександр Олександренко _ 10.02.2016 19:00
IP: 31.144.77.---
Ніякі вибори,ніякі нові Прем'єри нічого не змінять допоки ми не повиганяємо чи принайні вісторонимо олігархів від влади.Щоб змінити краіну нам треба щоб змінились насамперед олігархи.Сьогоднішня криза,причому так звана криза це не є політична подія,це звичайна " розборка" олігархів які не хочуть втрачати своі місця біля бюджетного корита.Ось і все.Технократичний уряд це що?Кожному олігарху бюджетний пай і що далі?Ніхто у ВР ні за що голосувати як не голосував не буде.Буде тільки за "гроші". Отже треба політикам спускатися на землю.Якщо не змінимо систему влади,тоб-то не відсторонимо олігархфв від влади,нічого не змінить ні новий Прем'єр ні нові вибори.Буде тільки гірше.Треба ставити ультиматум олігархам.Або вони змінюються або іх треба знищити.Оце і вся програма.
ONLINE
Корупція1399 Україна та Європа1117 Донбас26 Уряд реформ419 Зеленський56
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter