Євген Бистрицький Доктор філософських наук, професор, завідувач відділом Інституту філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди

ЕКЗИСТЕНЦІЙНИЙ РОЗРИВ І ЙОГО ПЕРЕМОГИ ТА НЕБЕЗПЕКИ

13 жовтня 2018, 10:21

Процес надання Томосу відбирає у Путіна останній – духовний, світоглядний – аргумент його відстоювання тези про історичну культурну єдність "братських народів". Культура, у тому числі те, що зветься матеріальною культурою людей, є нічим іншим як сферою духовного буття спільноти, нації. Церковний розрив – це кульмінація екзистенційного вибору, зробленого Україною як наслідок путинськоі політики війни проти нас.

Церковний, духовний, розрив означає катастрофу для ведення другої половини дій гібридної війни російськими ЗМІ і культурною дипломатією. Це вибиває грунт з під ніг російської пропаганди, яка ведеться саме для доведення тези про "справедливу" військову окупацію задля захисту права російсько орієнтованих людей на вільне самовизначення у духовній сфері мови, віри і традиційних вірувань та цінностей. Церковний розрив ставить крапку на тезі про спільну духовну спадщину. Отже – він наочно доводить всьому світові, що такої спільності – ані світської, ані релігійної культури – немає і НЕ БУЛО.

Це зветься екзистенційним розривом, який наочно і символічно вказує на два різних життя, різні існування та колективні способи бути. Сила і глибина екзистенційного розлучення є такою, що воно відправляє у небуття визнання легітимними будь-які історичні взаємодії чи співіснування. Тому не слід дивуватись, а треба визнавати правду екзистенціної істини про найгучніші подіі. Ця правда вимагає визнати раз і назавжди історичну справедливість дій українціа, спрямованих на відстоювання їхньої найіональної незалежності – від розриву Мазепи з імперією до війни проти радянської системи української повстанської армії у Другій світовій, від українськоі революції початку минулого і революцій Майдану вже цього століття. Тому є історичною правдою і визнання Голодомору геноцидом.

Сьогоднішній церковний, екзистенційний, розрив є уроком тим історикам, які не розуміють, що жодні раціональні доведення зворотнього, а саме -.спільного історичного співіснування з Росією, спільноі долі, культури тощо вже, з цього моменту, не існує в реальності, – не спрацюють. Це не означає, що не можна досліджувати історичну взаємодію. Жодних проблем, але за єдиною умовою – "спільна" історія це історія доброго чи поганого, мирного чи насильницького, такого що збагачувало чи віднімало життя, – все це співжиття назавжди різних спільнот.

Найнебезпечніше у цьому великому духовному прориві – це те, що путинський "русский мир" загнаний у глухий кут. Він, як всі вже помітили, втрачає екзистенційну основу – право на історію його походження, вигадану комуністичною і пост-радянською імперією задля власної легітимації. Путинський режим не має іншого вибору: він не може визнати "церковну" поразку без саморуйнації його політичноі влади, кінцева легітимність якої є апеляція до "духовних скреп", що єднають народи пост-радянської імперії.

Небезпека всієї сьогоднішньої ситуаціі якраз і полягає у поведінці хижака, затиснутого у кут. У нас не може бути жодних сумніві, що Путін здатний піти на будь-які провокації, загострення ситуації та ескалацїї військових дій, щоб не дати історії відбутись – щоб уникнути завершення процесу надання томосу Україні. Тому країна має виступити ´єдиним фронтом', як точно написали мені у коменті на вчорашній пост в ФБ, щоб убезпечити отримання національної автокефалії. Убезпечити, якщо треба, рішучою відповіддю на будь-які провокації насилля – військові і цивільні.

Втім, нам не можна сплутати військовий і духовний фронти. Ми маємо бути, якщо завгодно, рішуче толерантними. Це означає неприпустимість будь-якого державного насильства чи державного потурання цивільного насилля у складному процесі церковного розлучення. Це також означає бути напоготові дати відсіч зовнішнім спробам організувати або використати таке можливе, спровоковане, насилля.

powered by lun.ua
Коментарі — 30
Petr Harchenko _ 14.10.2018 06:32
IP: 35.235.226.---
Гріх хрюкати на стратегічно мислячу людину.
Roman Vazchur _ 14.10.2018 02:00
IP: 35.235.229.---
Alexander Kravets:
Пане Kravets, Ви адвокат Є. Бистрицького?
Діяльність Сороса не має нічого спільного з розвитком демократії, окрім розповсюдження лівої ідеології.
Alexander Kravets _ 14.10.2018 01:30
IP: 35.235.230.---
Отличный анализ от Быстрицкого. Украина на правильном пути, но надо быть мудрыми и работать на результат вместе, одной командой.
Alexander Kravets _ 14.10.2018 01:28
IP: 35.235.230.---
Roman Vazchur:
Сорос давал деньги на развитие демократии в сотнях стран мира, включая Россию. Хватит уже использовать Сороса как пугалку русской пропаганды.
Roman Vazchur _ 14.10.2018 00:20
IP: 35.235.229.---
Ваші зауваження і тези нічого нового для свідомого Українця.
Моє запитання до Вас пане Бистрицький таке: чому з Вашої короткої біографії зникла інформація що Ваш спонсор Сорос?
Елена Величко _ 13.10.2018 21:48
IP: 178.95.98.---
Александр 1:
Скоріш за все саме Новий курс для багатьох у світі може вирішити ситуацію, новий рівень життя для громадян у країнах, нові умови життя у світі, новий рух коштів та нові цілі.
Елена Величко _ 13.10.2018 21:46
IP: 178.95.98.---
Александр 1:
Елена Величко:
...Війну треба закінчити якнайшвидше...
Як саме? Здатися новому господарю? Чи напасти на Московію і перемогти?
Питання риторичне, але життя нашої молоді безцінне, й ця війна спотворює майбутнє не тільки учасників.
Очевидно, що вибрана наразі стратегія не працює й ще гірше, що деякі на цьому вже роб-лять політику,що взагалі лякає вже багатьох своїм цинізмом та використанням патріотичних поривів громадян. Очевидно, що гостра стадія перейшла в невизначену довгограючу, що є таким самим загрозливим сценарієм. Вже банато зацікавленних використовувати цю ситуацію постійно. Можливо треба проаналізувати сценарії, що були у світі, у тому числі Афганістан, але скоріш за все ситуацію потрібно вирішувати на значно вищому рівні вирішення та нового конструктивного підходу.
trustme _ 13.10.2018 21:33
IP: 194.28.4.---
Денис Попроцкий:
Вот была фотография. На ней были сфотографированы два друга. Потом один друг обиделся на другого...
Тут не відносини двох друзів, а двох братів. Авеля і Каїна. 350 років Росія хотіла покласти Україну в труну. І майже вдалося- знищена Гетьманщина, автономна українська держава, знищено українське фермерство- селяни стали кріпаками, збройна народна міліція- запорізьке козацтво, українська церква, українська освіта, потім в 19 столітті Росія заявила ніякої такої української мови немає.
Далі Росія повторно закріпачила українця колхозним рабством, влаштувала голодомор щоб припинити спротив, потім взагалі вирішила ліквідувати українців і проголосила "совєтскій народ".
В кінці 70х років Україна практично повнісстю зросійщилась і здавалося український Авель ліг в могилу на радість російському Каїну.
І це абідєлся? А 2014 що таке? Як не ніж в спину, який раз.
Ви плаває в своєму російському шовінізмі і навіть його не помічаєте, як і всі росіяни.
trustme _ 13.10.2018 21:03
IP: 194.28.4.---
Стаття правильна. Росія і Україна це два різні світи. Російські несамовиті воплі тільки підтверджують влучність удару по мантрі "адін нарот"
Mike Naplekov _ 13.10.2018 20:36
IP: 35.235.227.---
Денис Попроцкий:
Так в чем, по-вашему, заинтересованность олигархов, чтобы Украина шла именно по тому пути, по которому она идет после Евромайдана
Активы украинской олигархии находятся в Украине и за рубежом, и будущее их зависит от этих активов. На примере Лазаренко им с самого начала показали что будет с их будущим если их поведение не понравится.
И они обменяли свое будущее на внешнее управление. К сожалению, уже видно, что это управление направлено не на развитие страны, а на создание дешевого военного плацдарма.
deeper _ 13.10.2018 19:58
IP: 35.235.226.---
Думаю сектанты и другие конфессии скажут вам огромное спасибо за такой подарок.
Igor Sidorov _ 13.10.2018 18:27
IP: 188.163.3.---
Це так довго – бо не було суду над комуністичною партією та її філіями -КГБ, РПЦ! Бо РПЦ – або московський патріархат був створений у 1943 році як відділ НКВД- КГБ!
Volodymyr_R _ 13.10.2018 17:59
IP: 195.114.136.---
Висновки автора обгрунтовані. Православні віруючі України відійшли від Московського патріархату з Гундяєвими та Путіними в результаті їх кривавих військових агресивних дій проти українських братів во Христі НАВІЧНО!
Mike Naplekov _ 13.10.2018 17:31
IP: 35.235.227.---
Александр 1:
Mike Naplekov:
Ваша екзистенция позволит вам отправить детей и внуков защищать идеалы мировой олигархии? а, пан Быстицкий?
.
Схоже на те, що ви взагалі нічого захищати не готові. Можливо готові лише лягти під москалівську олігархію?
Вы, видимо, и не мыслите Украину не лежащую под кем-то, так?:)
А ведь этот вариант есть, но все призрачнее – продажность власти как всегда подводит наши благодатные места, это традиция уже многовековая. Народ спит и очень гордится нулевым результатом, лишь бы не будили. И сон все экзистенциальнее, государственно экзистенциальнее:)
Но некоторые переключают канал, валят из этого липкого болота туда, где еще можно почувствовать себя человеком, а не "экзистенциальным" винтиком.
А защищать нужно личность, человека, а не нацию, за которой всегда прячутся негодяи (сейчас это олигархия). Этот вопрос был решен в "Укр. хате" еще 100 лет назад.
Антон Рогач _ 13.10.2018 16:26
IP: 178.93.148.---
Свого часу Віктор Ющенко пропонував похід у Європу разом з Росією. Як на це відповів Північний сусід: задушимо економічно малоросів-бандерівців. Як експлуатували і експлуатують "захист" російськомовних. Чим далі тим глибше Україну і Росію розділяє цивілізаційний вибір- Томос цьому підтвердження.
Anatol Zubenko _ 13.10.2018 15:39
IP: 94.153.158.---
Александр 1:
Mike Naplekov:
Ваша екзистенция позволит вам отправить детей и внуков защищать идеалы мировой олигархии? а, пан Быстицкий?
Схоже на те, що ви взагалі нічого захищати не готові. Можливо готові лише лягти під москалівську олігархію?
З ним все зрозуміло...А от з вами? Ви теж захищати не готові! Хочете щоб хтось зробив це за вас! На що ви сподіваєтось? Якщо не воювати,то вихід один-повісити цю ракову пухлину на Росію, і все! І нічого скиглити...А то, головний біль у влади,як заплатить пенсії терористам...Це ж треба...Окуповані території не платять ні копійки в пенсійний фонд, а у нас солідарна пенсійна система...Як вас після цього назвать?...
Александр 1 _ 13.10.2018 13:42
IP: 188.163.12.---
Елена Величко:
...Війну треба закінчити якнайшвидше...
Як саме? Здатися новому господарю? Чи напасти на Московію і перемогти?
Александр 1 _ 13.10.2018 13:40
IP: 188.163.12.---
Mike Naplekov:
Ваша екзистенция позволит вам отправить детей и внуков защищать идеалы мировой олигархии? а, пан Быстицкий?
Схоже на те, що ви взагалі нічого захищати не готові. Можливо готові лише лягти під москалівську олігархію?
Игорь Усенко _ 13.10.2018 13:32
IP: 94.178.104.---
Правильна стаття, правильні висновки. Відразу москальня занервувала. Всякі наплюкови та інша кацапня намагаеться накрутити нам локшину на вуха. Це ви кацапня назавжди раби, монголоіди рОси це раса рабів и жополізів. Як їх корчить від нашої незалежності, їх вивертає, плющить і ковбасить коли вони бачать що українці відкидають будь-яке споріднення з рОсіянинами і рОсією. Ми анатомічно, генетично не маємо нічого спільного з рОсам-монголоїдами. Завдання кожного українця виявляти та давати відсіч кацапні на кожному клаптику нашої України, чи то фізично чи то в соцмережах, телердіопросторі. Ми мусимо вимагати, я якщо нас не чують самостійно викидати на бескрайніє простори Сибирі, всю москальню. Москальню не зміниш, ці шахраї, бандити, завжди будуть намагатися нашкодити нам та і всьому світові. Їх місце на зоні яка називаеться рОсія-параша.
Petr Harchenko _ 13.10.2018 13:30
IP: 35.235.226.---
Стаття професора Євгена Бистрицького – взірець мудрого мислення. Радію, що в Україні є такі мислителі.
чорнозем _ 13.10.2018 13:19
IP: 95.158.43.---
у мене запитання до адміністраторів, чому слово "роб-лять" – ненормативна лексика?
чорнозем _ 13.10.2018 13:18
IP: 95.158.43.---
так зрештою, як роб-лять це всі відповідальні блогери на даному сайті. дякую
Елена Величко _ 13.10.2018 13:17
IP: 178.95.98.---
Mike Naplekov:
"Ошестерительный опофигей:)
Олигархия поменяла хозяев, но мы то остались рабами, голубчик Евгений...Ваша екзистенция позволит вам отправить детей и внуков защищать идеалы мировой олигархии? а, пан Быстицкий?" (с) – слушна думка у сенсі того, що ДЛЯ НАС НІЧОГО НЕ РОБИТЬСЯ, – усе, що завгодно, навіть те, що й непросте, – але аби не просили грошей...Війну треба закінчити якнайшвидше та взятись за ДІЙСНИЙ підйом рівня життя за рахунок власної економіки.
чорнозем _ 13.10.2018 13:16
IP: 95.158.43.---
будь-ласка, використайте свій вплив так, аби Уколов не вів так зване блогерство виключно для передвиборчої агітації, а лише для висловлення власних поглядів на події, що відбуваються в країні
чорнозем _ 13.10.2018 13:08
IP: 95.158.43.---
шановний пане Євгене Бистрицький. приєднайтесь, будь-ласка, до всіх небайдужих читатів блогів на УП,у наступному ствердженні про те, що Уколов безнаказанно (!) використовує свій статус блогера на УП виключно для ведення пропагандистської агітаційної роботи, більше того – забороняє іншим висловлювати свої думки. він слабка людина, сильні стояли би вище цього
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Віктор Уколов

Стартувала PR-кампанія за зняття санкцій з Росії?

Олексій Гарань

Скільки посад голів комітетів віддала опозиції правляча компартія у 1990 р.?

15
Ірина Федорів

До уваги голови КОДА: Даніш в суді завалює експертизу по каналізації на Бакала

3
Айдер Муждабаєв

Россияне устали от Путина. Это правда. Им нужен Сталин

6
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

3
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

17
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

11
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

21
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

12
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter