Сергій Дацюк Філософ

ВИРОДЖЕНА ПОЛІТИКА

16 квітня 2013, 10:55

Ми переходимо в принципово новий політичний стан суспільства. Якщо ще восени 2012 було констатовано, що наша політика є нецікавою, то сьогодні можна засвідчити початок процесу виродження політики.

Як так стається, що політика вироджується? Вочевидь це відбувається тоді, коли вона втрачає суть, задля якої зазвичай і з'являється – досягнення рівноваги між різними групами інтересів для загального блага.

Будь-який відхід від рівноваги у бік інтересів лише однієї групи не є виродженням політики, якщо ця група стоїть на сторожі загального блага. Але при цьому ризик виродження політики збільшується, оскільки в такому разі менш впливова група перестає представляти свої інтереси публічно, що веде до ситуації, коли загальне благо дуже швидко перетворюється на абстракцію.

В означенні політики існують доволі випрацювані оцінки орієнтацій, які так чи інакше дозволяють розуміти її позитивний сенс – опортунізм, реакційність, консерватизм, демагогія і т.д.

Опортунізм на противагу загальному благу. Опортуністами називають політиків і політичні партії, які за будь-яких умов обстоюють лише власні, зокрема приватні і навіть індивідуальні, інтереси. Опортуністи зазвичай є неугодоздатними або такими, що порушують будь-яку угоду з ким завгодно за першої ж можливості, коли нехтування спільними інтересами дозволяє отримати власну вигоду.

Реакційність на противагу активізму. Реакційними називають політиків і політичні партії, які здатні лише реагувати на події, але не здатні творити події, діяти на випередження, працювати на перспективу.

Консерватизм на противагу інноваційності. В даному сенсі мається на увазі не ідеологія традиційних соціально-еволюційних цінностей (свобода, приватна власність, підприємництво поза протекцією держави), а ретроградний консерватизм. Консервативними або ретроградними називають політиків чи політичні партії, які не здатні до жодних соціальних змін, які стоять на перепоні будь-якому прогресу, оскільки він змінює статус-кво, що неодмінно призводить до знищення панівного становища правлячого класу.

Демагогія на противагу осмисленій змістовності. Демагогічними називають політиків та політичні партії, які в публічній комунікації вдаються до маніпуляцій задля досягнення власних приватних чи вузько-партійних (вузько-корпоративних) цілей.

Коли в суспільстві опортунізм, реакційність, консерватизм та демагогія значно поширюються, політика стає виродженою.

Вироджена політика стає безсмисленою і згодом взагалі беззмістовною. Суспільство виродженої політики втрачає сенси повсякденного існування.

Виникає питання – чому в суспільстві виродженої політики нові ідеї не можуть пробитися у публічний простір? Причина проста – обиватель продовжує бути зосередженим на публічному театрі політиків-виродженців.

У обивателя просто немає вибору, він змушений вироджуватися разом з його політичними кумирами. Лише дуже небагато хто можуть дозволити собі шукати смислу в Інтернет. Це ті люди, у кого є відчуття смислу, відчуття перспективи.

Інтелектуали такого суспільства або вдаються до еміграції (зовнішньої чи внутрішньої), або переходять до вузько-клубної комунікації. Публічні інтелектуали в суспільстві виродженої політики швидко стають беззмістовними. Зміст і смисл переходять до маргінальних інтелектуалів.

Звичайно, маргінальні інтелектуали є найбільш вразливими до того, що відбувається, на відміну від їх товстошкірих колег – беззмістовних публічних інтелектуалів виродженої політики. Саме тому маргінальні інтелектуали виродженої політики дуже часто впадають в депресію. АЛЕ – тепер вже є Інтернет. І їм вже легше, хоча теж важко.

Маргінальні інтелектуали знаходяться поза масовою комунікацією. Саме тому в суспільстві виродженої політики нові ідеї не можуть виникати в публічній комунікації.

Не дивіться політичних ток-шоу – там вже давно нема ні змісту, ні смислу. Шукайте зміст і смисл серед ідей маргінальних інтелектуалів.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
focus _ 17.04.2013 12:12
IP: 91.226.4.---
як я вас розумію!
Alex Matlak _ 16.04.2013 22:48
IP: 91.202.129.---
Автор тільки "роздуплився" що в нас повна Же в державі, ніби до цього її не було)) Не зрозуміло,він не каже, що саме він називає виродженням, якесь "втрату змісту", не пояснюючи що він мав на увазі. Українська держава, за весь свій час існування не ставила собі за мету досягнення суспільного блага, – а значить з чого-куди ми вироджуємось?
tech _ 16.04.2013 21:58
IP: 46.247.144.---
Напевно все-таки "маргіналізовані", а не "маргінальні".
boh _ 16.04.2013 13:12
IP: 194.44.142.---
Це науково доведений факт: "Коли в суспільстві опортунізм, реакційність, консерватизм та демагогія значно поширюються, політика стає виродженою"? Хто автор? Треба посилання, інакше – плагіат.
diadko_z_sela _ 16.04.2013 12:49
IP: 93.72.50.---
10 тис. років тому ємність території межиріччя Дніпра і Дністра становили близько 300 осіб первісної орди. Більше дана територія людей прогодувати не могла. З тих часів, завдяки новим знаряддям праці ємність території збільшилася на порядки.
Чому зараз, з розвитком науково-технічного прогресу, ємність території України зменшується питання до вчених-економістів, політологів, соціологів.
Моя відповідь: через опортунізм, реакційність, консерватизм, демагогія, демагогію.
Винні у сьому Геець, Пахомов, Лібанова, Бекешкіна, Видрін, Дацюк.
Опортуніст, реакціонер, консерватор, демагог Дацюк своєю діяльністю призвів до кризового стану країни.
Розруха починається в головах.
Хто наповнює змістом мізки наших людей-дацюки, з них і питати треба.
-vts-m- _ 16.04.2013 12:17
IP: 91.154.252.---
трубецкой:
Дацюку: Вы не отделывайтесь общими фразами, а прямо говорите, какие партии, по вашему,опортунистические,консервативные и демагоги. Например,партии, так называемой,оппозиции. А так залез в википендию, содрал определения и вот тебе готовая статья.
А ты перепиши Википедию и получится готовый "Война и Мир" в четырех частях...
zrywkoren _ 16.04.2013 12:03
IP: 178.94.223.---
Вироджена нація продукує вироджену політику. А маргінальні інтелектуали тому й маргінальні, що їхній розумовий продукт за визначенням не потрібен такій націїї, стеля їїї потреб – хліб та видовища і до біса будь-які перспективи та прожекти.
-vts-m- _ 16.04.2013 11:52
IP: 91.154.252.---
-Vesna-:
Пане Дацюк, в часи атакуючого маркетингу – вже ніхто нічого не шукає... а вибирає із представленного (в кращому випадку), в гіршому – їсть все підряд.
.
++
diadko_z_sela _ 16.04.2013 11:44
IP: 93.72.50.---
Пане Дацюк. Серед чисельних визначень політики мені найбільше подобається таке: Політика, це спосіб існування влади. А влада, це суспільний феномен підпорядкування одних іншим. Цільова функція влади – збереження і розвиток суспільства в цілому.
Запитання до Вас. Яка може бути влада і яка політика в Україні, якщо з об'єктивних (не залежних від українців і України) причин соціально-економічна система сучасної України не може утримувати більше ніж 10-15 млн. людей?
Моя відповідь: влада і її політика сучасної України повинні виконати об'єктивне завдання приведення у відповідність "ємність угідь" з чисельністю населення найефективнішим способом.
Оскільки треба зменшувати чисельність населення то робити це треба так, щоб "багато трупів на вулицях не валялось"
Володимир Грановські _ 16.04.2013 11:37
IP: 86.157.9.---
Да, и участвовать в политических шоу нет смысла, хотя все политики, которые сами себя считают серьезными и так в них участия не принимают
Самков Михайло _ 16.04.2013 11:14
IP: 89.252.1.---
Вихід є і у інтелектуалів – діяти. Пропонувати господарям грошових потоків корисні ідеї по збільшенню енергії цих потоків і вигідності утворення нових. Взяти хоча б за приклад – рух 5/10 – рух за спрощення законодавства і зменшення податків – наближення грошей до їх власників. У п'ятницю прихильники встановили навіть монумент (на розі Інститутської та Шовковичної), а їх ідеологу Генадію Балашову навіть прийшлось "поскаржитись" на це до міліції (Дивіться у Фейсбуці і Ютубі).
-Vesna- _ 16.04.2013 11:08
IP: 93.72.133.---
Пане Дацюк, в часи атакуючого маркетингу – вже ніхто нічого не шукає... а вибирає із представленного (в кращому випадку), в гіршому – їсть все підряд.

Варіації навколо політики... щось аморфне.
Поки є соціум – доти є політика.
Інше питання – що може бути політика розбрату чи знищення.
Северянин _ 16.04.2013 11:01
IP: 193.138.246.---
Автору – + 100! Все построено на карго-культах уже давно не имеющих отношения к реалиям и дерибане того что осталось после совка.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter