Сергій Дацюк Філософ

ВІДНОВИТИ РІВНОВАГУ УКРАЇНИ

28 листопада 2014, 09:17

Україна переходить від руйнівного до творчого етапу революції.

Вперше з моменту революції у нас з'явилися, як мінімум, дві революційно обрані гілки влади – виконавча і законодавча. Тобто Президент і Парламент обрані українською громадою вже після революції, на основі революційних уявлень, на пікові революційних настроїв.

Творчий етап революції в Україні має чітку стратегію безпеки – відновлення втраченої рівноваги України.

Революція та рівновага

В Україні вже неможливо відновити рівноваги, які існували до 2010 року.

З точки зору системного бачення, революція є знищенням нерівноваг, що накопичилися в суспільстві, і відновленням колишніх рівноваг на іншому їх рівні і в інших схемах їх комплектації та створенням нових рівноваг, які до цього не існували.

У своїй статті часів громадянського протесту від 27 січня 2014 року "Ступор правящего класса или ликбез для олигархов и правителей" я показав ті рівноваги, які були порушені попереднім режимом кривавого президента.

Зараз прийшов час поставити питання про відновлення порушених рівноваг та знищення критичних нерівноваг.

Україна змінилася принципово – назавжди зміщена геополітична рівновага, внутріполітична партійна рівновага, регіональна рівновага та мовно-культурна рівновага. Відновлення цих рівноваг на попередніх засадах вже неможливо.

Мають бути відновлені такі рівноваги: геополітична – всередині європейського вибору, внутріполітична партійна – через загальнонаціональні партії (з повною поразкою всіляких регіональних партій), регіональна – децентралізація має забезпечити рівновіддаленість регіонів від центру, мовно-культурна – суспільний патріотизм має бути покладений в основу творення політичної багатоетнічної нації.

Не можуть існувати надалі нерівноваги між владою та громадою, між близькими до влади олігархами та віддаленими від неї, між олігархічним бізнесом та середнім класом, між регіонами, які "годують країну" і регіонами, які змушені потім вмирати за викорінення цієї ілюзії.

Ці важливі нерівноваги попали у центр уваги української громади і не можуть існувати надалі – вони або будуть знищені владою, або будуть знову зметені громадянським протестом разом з владою, якщо вона не захоче їх зліквідувати.

Геополітична рівновага

Вибір на користь Європи зроблено ціною великих зусиль. Але це не означає, що такий вибір не потребує тривалого процес встановлення нової системи геополітичної рівноваги.

Нам нікуди дітися від геополітичного розриву, бо основна геополітична розбіжність завжди була не між Росією та Європою, а між Росією та США. Більше того, у Європі теж немає єдності щодо сприйняття України як європейської держави.

Отже завдання геополітичної рівноваги має бути вирішено через участь в новій "холодній війні", яка неодмінно настане після нинішньої війни у її гарячій фазі.

Розрив зв'язків з Росією на найближчі роки неминучий. І чим швидше ми це зрозуміємо, тим легше йтиме цей процес.

Україні не потрібно боятися ситуацій конфліктів з Росією, з Європою і з її окремими країнами, і з США.

Міжнародні конфлікти це нормальний стан досягнення геополітичної рівноваги.

Конфліктувати потрібно стратегічно, мирно, досягаючи наперед обумовлених цілей.

В статті "Ключове питання безпеки України" я показав, як можна конфліктувати, ставлячи питання вибору між ядерним статусом України і її вступом до НАТО.

Україна ніколи не досягне стану безпеки, якщо не буде прагматично ставити питання про свої інтереси безкомпромісним чином.

Нехай Захід та Росія подумають, що для них краще – ядерна України чи Україна в НАТО. І українська громада теж нехай над цим подумає.

Але цей вибір щодо України має бути зроблено тільки таким чином. Ніякі меморандуми і угоди, в яких Україна втрачає реальну потугу, а отримує лише обіцянки, більше не є прийнятними.

Рівновага парламентської та регіональної політики

Рамкова стратегія Парламенту – тримати та відновлювати в разі втрати рівновагу у суспільстві. Новообраний Парламент має унікальну якість, яка раніше не існувала в короткий період незалежності України. Цей Парламент обраний з сильно зміщеним центром регіональної рівноваги. З окупованого Криму та з окупованої частини Донбасу представників в нинішньому Парламенті фактично нема.

Якщо правлячий клас хоче повернути цілісність країни довоєнного статус-кво, він повинен діяти так, щоб компенсувати цю зміщену рівновагу. Це означає, що відтворення зв'язності країни через закони має бути швидким та ефективним.

Є велика спокуса у Парламенту спробувати реалізувати перевагу україномовної спільноти України над російськомовною спільнотою. Але якщо ми хочемо зберегти цілісність країни, якраз цього робити не слід.

Для України питання регіональної рівноваги має принципове значення. Порушення регіональної рівноваги веде до руйнування територіальної цілісності.

Відтак Парламент має не тільки забезпечити пропорційну виборчу систему в країні, але ще й обов'язково ввести принцип загальнонаціонального характеру будь-якої партії. Партії за регіональною ознакою мають бути в Україні заборонені. Причому ця заборона повинна мати не формальний, а змістовний характер – будь-яка партія не просто повинна мати регіональні філіали (як це було у Партії регіонів), а на виборах доводити загальнонаціональність своєї підтримки. Політична агітація, спрямована на частину регіонів України, має бути принципово заборонена.

Децентралізація влади в Україні має забезпечувати рівновіддаленість регіонів від центру. Це означає прямі законодавчі заборони на регіональні преференції чи регіональні обмеження.

Регіональний трайбалізм в Україні має бути знищено всередині всіх інститутів – партійних, адміністративних і навіть громадянських.

Децентралізація вперше робить можливою міжрегіональні відносини в обхід центру, а це потребує нової інфраструктури політичної та економічної комунікації в країні.

Рівновага між гілками влади

Неефективним є подальше існування порушення принципу розподілу влад між двома квазівиконавчими її гілками – Президентом та Урядом. Не сприймаються як прийнятні українською громадою спроби узурпації Президентом влади у Парламентській більшості та контроль Президентом судової влади. Подальше існування таких порушень є неможливим з огляду на усвідомлення цих проблем українською громадою на такому рівні, що вона більше з цим миритися не буде.

Це означає серйозні зміни до Конституції в питанні балансу влад.

В Україні принцип розподілу влад має бути реалізований чітко і послідовно. Стримування та противаги, про які йдеться в теорії конституційного права, це стримування та противаги на основі розподілу влад, а не на основі їх зрощення, як це чомусь вважають українські конституційними.

Отже спочатку потрібно забезпечити чіткий розподіл і незалежність гілок влади, а вже потім виписати стримування та противаги для ситуацій конфлікту між гілками влади.

Ще раз підкреслю – ніяких стримувань та противаг поза ситуацією конфліктів між гілками влади не має бути.

Саме таке уявлення повинно бути реалізоване під час конституційної реформи.

Це означає, перш за все, передати повноваження конституційного суду, який жодного разу не вирішив конфлікт між гілками влади, до суду загальної юрисдикції (можливо до Верховного) і при цьому провести повне перезавантаження судової влади в країні. Нам потрібна не судова реформа, а створення судової влади наново.

Рівновага системного бізнесу

Останнім часом в Україні виявилася мало приємна обставина – не для всіх представників колишнього і нинішнього вже трохи зміненого правлячого класу цілісна Україна є цінністю.

Якщо політики змушені про цілісність країни заявляти і хоча б позірно цього дотримуватися, то бізнес без цього може обійтися.

Чим більш регіональний і водночас транснаціональний є системний бізнес, тим менше він патріотичний. Транснаціональний олігархічний бізнес з регіональною прив'язкою всередині України потенційно небезпечний для країни.

Патріотичним може бути крупний системний бізнес, який рівноважно представлений в усіх регіонах України. Такий системний бізнес може бути національним чи транснаціональним, це вже неважливо. Важливо, що такий системний бізнес створює зв'язність країни, економічно пов'язуючи різні її регіони.

Відтак регіонально орієнтований системний бізнес в Україні має бути реструктуровано. Як це зробити – шляхом добровільних дій бізнесменів-власників, через дії Антимонопольних інституцій чи шляхом націоналізації з наступним перепродажем, це питання політичне.

Мало того, системний бізнес з міжнародною орієнтацією на якусь одну країну – зокрема Росію чи США, також має попадати під щільну увагу української громадськості та СБУ.

Стратегія безпеки України та реформи

Від розгулу прямої демократії ми, можливо тимчасово, переходимо до представницької демократії з частково зміненим правлячим класом, який за революційним задумом чи вимогою Майдану має впровадити нашу "Quasi una fantasia".

"Quasi una fantasia" – це вислів, який вживали архітектори древнього Риму і країн Середземномор'я, для означення чогось неймовірно красивого, що змушує переглянути наявні погляди на архітектуру.

Наша "квазі уна фантазія" це 60 чи навіть більше реформ, які має здійснити Україна.

Водночас цей міф про реформи, у який зараз мало хто вірить, застить очі і затьмарює розум, бо він мало придатний для розуміння тієї стратегії безпеки, якої має дотримуватися правлячий клас України, щоб елементарно зберегти країну цілісною.

Зараз той самий випадок, коли за реформами ми можемо перестати бачити цілісну країну, а цього би дуже не хотілося.

Справжня стратегія безпеки України для української громади та правлячого класу країни – це відновити рівновагу в Україні на принципово іншому рівні, тобто відновити рівновагу оновленої через реформи економічної, політичної, соціальної та культурної систем країни.

powered by lun.ua
Коментарі — 35
антивірус _ 29.11.2014 20:49
IP: 37.55.234.---
Пане Дацюк! Простіть тих, хто не доріс і не здатний зрозуміти вашого бачення шляхів виходу з кризи
антивірус _ 29.11.2014 20:45
IP: 37.55.234.---
Автору РЕСПЕКТ! за те, що запропонував версію і своє бачення цього балансу сил, в результаті реалізації та втілення якого можна добитись стабільності в Україні
Viktor Shelupovich _ 29.11.2014 02:39
IP: 93.72.34.---
Iryna Grygorash:
Пане Дацюк, на кого Ви працюєте?
Пан Дацюк философ, значит не працюет вообще:-)
Tim Vlasyuk _ 28.11.2014 21:34
IP: 95.158.49.---
може ввести воєнний стан і все націоналізувати?:)
Kirill Korzhenko _ 28.11.2014 20:36
IP: 37.52.159.---
А если без патріотичного пафосу, господа панове. Вы трезво, так, без лозунгов, никогда не задумывались, почему Кремль так уверен в грядущем развале Украины? Дело в том, что в самой РФ,всё это уже проходили. В 90 ых. Была революция,был расстрел Белого дома, была прозападная ориентация,реформы, реформаторы, инструкторы США в правительстве. Была самая прогрессивная в Европе Конституция, мятежная Чечня, идеи либеральных ценностей,интеграция в Европу, сотрудничество с НАТО, вплоть до вступления в альянс... А знаете почему всё закончилось диктатурой? Была невероятная оторваность московских фантазеров от реальной российской действительности. Всё чем сегодня страдает новоявленная киевская элита – зеркальное отражение реформаторской шизофрении московских "интеллектуалов" девяностых. Возможно, мы сегодня наблюдаем взлет карьеры будущего украинского Путина, осталось по совету Дацюка, вооружить его ядерным оружием.
Демократическое будущее Украины – ОТ СОХИ. Запомните это, панове єліта.
Анатолій Півненко _ 28.11.2014 19:40
IP: 46.201.197.---
Питання порушено С. Дацюком не просте – рiвновага, стабiльнiсть, застiй чи нерiвновага, детермiнований (динамiчний) хаос, бiфуркацii, атрактори та динамiчний перехiд вiд одного стану рiвноваги до iншого.
Ми надаемо перевагу стану динамiчного (детермiнованого) хаосу та швидкого переходу вiд одноi рiвноваги до iншоi, бiльш досконалоi.
Горбачiвська "перестройка" – це було розкрiпачення тваринних iнстинктiв у поведiнцi Homo sapiens. Тепер пора переходити до розбудови громадянського суспiльства, в якому твариннi iнстинкти людини будуть пiдконтрольними й регулюватись будуть свiдомiстю й волею свiдомою суспiльства, див. h t t p: // S a m o L i t. c o m / a u th o r s / 2030 / b o o k s /.
Homo sapiens (Людина розумна) – iстота, поведiнка якоi формуеться переважно iнстинктами. Розумом керуватись у повнiй мiрi зможе лише Суспiльство, як Органiзм на сходинках еволюцii, що вище стоiть самовпевненого (але iнстинктивного) Homo.
Олiгархи – це найбiльш енергiйнi iнстинктивнi Homo
Mihail Yalovenko _ 28.11.2014 18:57
IP: 78.111.187.---
Якраз переходу до творчого єтапу революції у теперішнього політичного класу із старими ідеями не видно навіть на горизонті. Теперішній політичний клас не здатен виконати це завдвння.
Світогляд теперішньої коаліції це пісня акина – що бачить, про те й співає. Бачить корупцію – будемо боротися з корупцією, бачить "чужого" чиновника – будемо його люструвати, бачить народ – будемо його грабувати і т.п Як перейти до негайного формування нового політичного класу – про це йдеться в публікації:
ЧИ БУДУТЬ РЕФОРМИ І ЧИ БУДЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПАРЛАМЕНТУ І УРЯДУ?

Коли в одній із останніх передач телеведуча відомого каналу запитує для глядачів у експерта: "Чи будуть реформи?", я також можу дати відповідь на це питання – ні, не будуть. Ніяких глибинних суспільних перетворень, ніяких спроб виходу за межі існуючого кримінально-олігархічного суспільного ладу та вирішення інших ключових питань не видно навіть на горизонті. І це вже випливае з аналізу ділетантської по своїй суті коал (див.фейсбук
Kirill Korzhenko _ 28.11.2014 18:44
IP: 37.52.159.---
Olexiij Babenko:
Только я что-то ни слухом ни духом о проекте основ украинского самоуправления. Ещё до путина, к прмеру, в РФ велась серьезная работа над таким законом. И был он принят в 2003 году. Правда, как и самая передовая Конституция в РФ он не работает. А где хоть намек на вашу устойчивость в украинских законах? А принципы равновесия, о которых говорит пан Дацюк, вырваны из контекста любой из европейских Конституций. К чему вы только собираетесь их приклеивать, мне очень интересно будет понаблюдать.
Oleg Tereschenko _ 28.11.2014 17:23
IP: 78.111.187.---
Почти все наши партии собственность олигархов! Например: БПП – Порошенко, НФ – Коломойский, Левочкин – ОБ и ЛЯшко... По голосованиях все будет как они скажут! Вот увидите!
koras _ 28.11.2014 17:08
IP: 74.125.17.---
Пан Дацюк зачепив дуже важливе питання про національні партії. Ніякі наші "регіональні" партії по суті партіями не є, це тимчасові угрупування для перемоги лідера в якомусь заході на якийсь термін. Країну об'єднати і згуртувати може тільки загальнонаціональна партія, а не дрібні іменні "блоки", партійки, які більше схожі на групи підтримки і ніяк не слугують об'єднанню.
-Vesna- _ 28.11.2014 16:21
IP: 93.72.133.---
Америка дала Украине всего месяц. 30 дней.
30 дней для осуществления главных шагов в направлении борьбы с коррупцией.
Если эти 30 дней для них будут убедительны (а не "демонструвати" – как любит наш през) – то детализированные профильные реформы будут премного финансированы (на уровне дотаций Греции) и Украина выходит из экономического пике.

Не дай Бог – просрать эти 30 дней. Счетчик включается 2 декабря во вторник.
-Vesna- _ 28.11.2014 16:16
IP: 93.72.133.---
Sergio Ugrimow:
-Vesna-:
Нет, конкуренты-всегда враги, но могут при этом объединяться на взаимовыгодных условиях в шайки и бандформирования, для борьбы с другими, такими же.
Какие еще конкуренты?
Олигархические зоны контроля – это сплошные договорняки.
Sergio Ugrimow _ 28.11.2014 16:03
IP: 74.125.18.---
-Vesna-:
Нет, конкуренты-всегда враги, но могут при этом объединяться на взаимовыгодных условиях в шайки и бандформирования, для борьбы с другими, такими же.
Sergio Ugrimow _ 28.11.2014 15:59
IP: 74.125.181.---
Год понадобился революционерам, чтобы, продолжая топтаться на месте, достичь равновесия и одновременно угробить напрочь экономику, территориальную целостность, социальную защищенность народа, мирную жизнь и много чего другого.

Сколько же лет или пятилеток понадобится им чтобы начать двигаться в направлении улучшающем не свою жизнь, а народную???
Iryna Grygorash _ 28.11.2014 15:47
IP: 74.125.181.---
Пане Дацюк, на кого Ви працюєте?
ingul _ 28.11.2014 15:11
IP: 74.125.18.---
Мечтать можно. Если веришь в нынешний политикум.
Віктор Чернілевський _ 28.11.2014 14:21
IP: 74.125.181.---
Хочу побажати депутатам нової Верховної Ради не продовжувати помилки попередіх депутатів. Писати законопроекти необхідно заборонити взагалі! Всі закони вже давно написані. Мало того вони обєднані в Правову систему будь-якої країни, члена ЄС, або інших цивілізованих країн, серед яких має бути і Україна. Така Правова система працює як злагоджений механізм, в автоматичному режимі, а парламент, уряд тільки забезпечує роботу цього механізму! Отже, завдання нової ВР не писати закони, не започатковувати безліч реформ в різних галузях, а зробити одну Реформу – вибрати найкращу Правову систему, наприклад польську, перекласти на українську мову й проголосувати. Оце й буде перемога Майдану, велична й успішна! Оце й буде нашою Перемогою над агресором!
Olexiij Babenko _ 28.11.2014 14:19
IP: 178.95.144.---
Kirill Korzhenko:
Целостность государства зависит от его устойчивости. Устойчивость от широты социальной базы опоры.
Если государство в качестве опоры изберет громады (а не олигархов, как сейчас) его социальная опора возрастет многократно. естественно громадам потребуется тогда больше прав (децентрализация власти. тренд уже уловлен). А супердиарный бюджет не путайте з субсидиарным. супердиарный – построенный снизу к верху. Вобщемм, эти тему Дацюк уже рассматривал.
Славія Маршалк _ 28.11.2014 14:06
IP: 31.31.100.---
"Україна переходить від руйнівного до творчого етапу революції – відновлення втраченої рівноваги України".Цікавий акцент..."Quasi una fantasia"- пана Дацюка?

О-о-о! То виходить, що українці втратили рівновагу коли "руйнували" – вичавлювали посіпак Кремля які окупували Україну.
Славія Маршалк _ 28.11.2014 13:16
IP: 31.31.100.---
Пан Дацюк, а давайте разом шукать рівноваг в Україні із табором " політичних бариг " саме в Україні? Га?
Славія Маршалк _ 28.11.2014 13:02
IP: 31.31.100.---
Пан Дацюк має збагнути одну річ разом із своїми однодумцями. Не бійтеся пане Дацюк дійти висновку, що гр. Порошенко вживає багато загальнихфраз та " откровенно пропагандистских утверждений ".
"квазі уна фантазія" політтехнологів гр. Порошенко.
"Quasi una fantasia" гр. Порошенко. виглядає так " подсознательно считает: это он нанял простых украинцев выполнять роботу для себя, хотя в действительности всё наоборот ".

Пан Дацюк: регіонально орієнтований системний бізнес в Україні має бути реструктуровано. Як це зробити – шляхом добровільних дій бізнесменів-власників, через дії Антимонопольних інституцій чи шляхом націоналізації з наступним перепродажем, це питання політичне.

Пан Дацюк, гр.Порошенко вже має "договірняк" із олігархатом. Вони йому гроші і обіцянка "грести під себе поступово", а він їх не чіпає. Все інше філософія. Які ваші пропозиції щодо цього? Який розвиток подій?
Роман Ляшенко _ 28.11.2014 12:43
IP: 74.125.181.---
Іноді у пана Дацюка дуже цікаві роздуми, а іноді ну ні про що, якась теоретична банальщина.
Славія Маршалк _ 28.11.2014 12:42
IP: 31.31.100.---
"Quasi una fantasia" в голові гр. Порошенко
В звільненому Слав"янську гр. Порошенко сказав наступне: "Не будет большее расходования миллиардов народных средств, средств налогоплательщиков на никому не нужные научные программы, которые служили лишь элементом разворовывания".
А звідки "політичному бариге" Порошенко знать, "какие научные программы нужны, а какие – нет?"
-Vesna- _ 28.11.2014 12:24
IP: 93.72.133.---
Adam Viter:
Рівновагу в державі сьогодні достойно тримає майбутній голова Національного Банку України Голова правління АТ "Ощадбанк" Андрій Пишний.
Будем надеяться – что равновессие в стране мы получим в исполнении нового главы НацБанка.
Вопро с Гонтаревой уже, Cлава Богу, решен. Может возвращаться к своим кубышкам.

PS Пан Дацюк, а Вы заценили – как мощно разрастается эгрегор, cформировнный летом 2013?
Иначе как чудо – это охарактеризовать нельзя.
Adam Viter _ 28.11.2014 12:12
IP: 195.5.44.---
Рівновагу в державі сьогодні достойно тримає майбутній голова Національного Банку України Голова правління АТ "Ощадбанк" Андрій Пишний.
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter