Сергій Дацюк Філософ

НЕБЕЗПЕКА УНИКНЕННЯ РЕВОЛЮЦІЇ ТА ВІЙНИ

04 грудня 2015, 10:49

В програмі на радіо "Аристократи" за 2-ге грудня 2015-го року (питання розглядалося з часової позначки 1:16:44) довелося аналізувати мотивації нашої політичної та бізнесової еліти (правлячого класу чи владного та найбагатшого прошарку, панівної верстви, як кому подобається).

Там я зробив висновок про те, що українська громадськість з панівною верствою знаходиться в різних реальностях. Це дуже дивний висновок, якщо враховувати ту обставину, що ще 2 роки назад ми були з ними на спільному Майдані. Як виникла така ситуація?

Одразу ж після Майдану вчорашні його спонсори і координатори повернулися до звичних для них справ – управління державними та муніципальними справами і управління своїми крупними бізнесами. Їх розрив з рештою громадян міг би бути не настільки швидким і наочним, якби не революція та війна, яких вони заходилися уникати.

В принципі революція та війна створюють реальність, виклики та випробування якої породжують критичну чи кризову екзистенцію, яка змінює людей. І справді – на більшість активних громадян все це вплинуло і значно змінило їх життя.

Але коли є влада та гроші, екзистенції революції та війни можна уникнути – вибудувати бар'єр між громадськістю та собою всередині влади, чи взагалі опинитися у еміграції, управляючи бізнесом ззовні. Тобто влада та гроші дозволяють не бути залученим у революцію та війну безпосередньо – навіть коли управляєш воюючою країною, чи коли навіть жертвуєш частину своїх активів на оборону країну.

Принциповим під час революції та війни є не функція взаємодії з подіями, а безпосереднє єкзистенційне залучення у події. Тобто в екзистенції революції та війни перебуває не той, хто жертвує кошти, приймає управлінські рішення чи навіть відвідує зону АТО, а той, хто безпосередньо залучений в ситуацію революції та війни, пропускає її крізь себе, змушує серце і розум працювати на цю ситуацію. Якщо такого залучення у панівної верстви у ці події немає, то за невеликий час відбувається їх екзистенційний розрив з громадою, яка перебуває в процесі революції та війни.

Цей розрив згодом означується як життя в різних реальностях – громада живе в революційній та воєнній реальності, а її панівна верства, живучи в одній з громадою країни, знаходиться в реальності уникнення чи втечі від революції та війни.

Що таке олігархічний консенсус Президента? Це уникнення революційної екзистенції. Що таке мінський процес для панівної верстви загалом? Це уникнення воєнної екзистенції? Що таке саботаж реформ Урядом? Це уникнення революційної екзистенції? Що таке не оголошення військового стану в країні Парламентською коаліцією? Це уникнення воєнної екзистенції. Що таке мовчання влади під час товарно-енергетичного блокування Криму кримсько-українською громадськістю? Це уникнення революційно-воєнної екзистенції.

Від революції та війни неможливо втекти, цього можна уникнути лише персонально за рахунок екзистенційного розриву з громадою, яка продовжує вести революцію та війну.

Страшна і неприємна річ – досвід попередніх революцій (найбільшою мірою Великої французької та Більшовицької) показує, що лише фізичне знищення частини панівної верстви змушує її опинятися в одній реальності з рештою громади. Якщо цього не зробити, панівна верства обов'язкове знайде спосіб уникнути екзистенції революції та війни.

Власне намагаючись хоч якось гуманізувати цей процес, я запропонував тюрму для олігархів. Хоча б пів роки тюрми для наших олігархів було б непогано. Мабуть довше, ніж півроку, в українській тюрмі олігархів просто не втримати, бо гроші визволяють з тюрми навіть в Австрії. Але можна було б відправляти їх у тюрму в США, де їх перебування оплачувати з нашого бюджету, і тоді це було б довше.

Це можливо було б найбільш гуманним і водночас системним кроком. Причому для цього потрібна справжня тюрма, а не віп-санаторій в кімнаті з телевізором, комп'ютером та Інтернетом.

Ведуча радіопрограми, реагуючи на цю мою ідею, звичайно ж запитала мене про тюремний досвід Тимошенко. Я сказав свою точку зору. Тимошенко до тюрми і Тимошенко після тюрми це дві різні людини. Її вперта боротьба за тарифи на боці громадськості і відтак зростання її політичного рейтингу сьогодні про це свідчать доволі промовисто. І водночас саме приклад Тимошенко показує сьогодні, як важко повернути довіру громадян, коли вона була втрачена.

Зміна політичної поведінки Юлії Володимирівни на основі власного тюремного досвіду дає Україні важливий висновок. Тюрма для української еліти є корисний досвід, який дозволяє їй ототожнити свою екзистенцію з екзистенцією громади.

Зараз громадська ситуація в країні може бути означена як реальністний розрив – панівна верства живе в одній реальності, українська громада живе в іншій реальності. Основа цих реальностей різна: у громади це екзистенція революції та війни, а у панівної верстви це екзистенція різних способів уникнення революції та війни.

І у нас є не так вже і багато виходів з ситуації розриву екзистенції панівної верстви та екзистенції громади.

Перший вихід – добровільний катарсис панівної верстви, покаяння, зміна політики та способу збагачення. Ми на це сподівалися, але правлячий клас зумів уникнути революційно-воєнної екзистенції. Він не пройшов очищення. Він почав повертатися до старого стану речей.

Другий вихід – це новий Майдан у вигляді громадянської війни, коли панівну верству частково проведуть через фізичне знищення і тим самим змусять зануритися у спільну екзистенцію громади разом з втратами життя рідних та близьких, бідністю, невпевненістю у майбутньому.

Третій вихід – якісь квазіформи ліквідації екзистенційного розриву громади та панівної верстви країни. Наприклад, тюрма для олігархів на фоні позитивних прикладів інших підходів до влади та багатства. Ці інші підходи до влади та багатства я показував у радіопрограмі – відмова від олігархічного статусу (зречення від частини власності та впливу), відмова від корупційної діяльності політиків та чиновників разом з публічним викриттям спільників і т.д.

Останні дії влади – Президента, Парламента та Уряду – показують, що цей екзистенційний розрив між панівною верствою та громадою в Україні наростає. Особливо це помітно на проблемі товарно-енергетичної блокади Криму, де влада відмовчалася. Також це помітно на діях Уряду щодо підготовки держбюджету, де комунікація влади і громади з чітким аналізом економічних перспектив просто відсутня.

Екзистенція в країні не може бути розірваною довго. Екзистенція завжди найде спосіб до інтеграції та ототожнення. Про це варто пам'ятати панівній верстві.

Уникати революції та війни, коли громада країни знаходиться в цьому процесі, дуже небезпечно для панівної верстви країни.

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Volodymyr Tonkoshkur _ 07.12.2015 16:46
IP: 94.244.37.---
Про еліту,В рад,часи елітою вважали офіцерів { безкоштовні носки,труси...} щоб стати полковником і вище потрібно переступити не через одного, Теперішня " еліта " бувші мусоркі,їхні жони, речники і журналісти-тітушки, титарчуки ну і як без молодих дарованій яйцеголових порошків і їх чад. Тому революції та війни нам не уникнути. Нажаль.
Takozh _ 07.12.2015 07:48
IP: 176.8.134.---
kren:
Takozh:
...ідея Маркса, – знищення капіталізму як класу шляхом всесвітньої класової боротьби.Цитати я при
водив нижче.Коли цікаво-знайдіть,десь у мережі воно має бути,статі Маркса у першій комуністич
ній газеті*Нойє Райніше Цайтунг* де він був і редактором.Може побачите аналогії і в сьогоденні.
Класики не догма, а керівництво до дій:) Читаєм Біблію – йдемо хрестовим походом, Коран – вчиняємо джихад, Маркса – терор, Ніцше – геноцид. Не маю сумніву, що відповідні цитати саме так і говорять.
LYCIV_OLGA _ 06.12.2015 14:53
IP: 109.251.42.---
(закінчення)
... Юридичного засобу еволюційно змінити владну систему не існує тому, що історично одна "юридична логіка" – майже завжди – замінювалася іншою НЕ юридично!"
Тож – У ВСІХ НАС, і у влади, і у нас пересічних – НЕМАЄ НІЯКОГО "ВИБОРУ"! АБО – МИ ЇХ, АБО – ВОНИ НАС!
LYCIV_OLGA _ 06.12.2015 14:51
IP: 109.251.42.---
Дуже справедлива, розумна стаття!
Але – ще О. Мочанов (Бог знає, вже, коли) сказав стосовно "еліти" та решти громадян: "Мы стояли на Майдане для того, чтобы разрушить Систему, а они, рядом с нами, – для того, чтобы войти в неё"!..."
Та й окрім Мочанова багато хто звертали увагу на те, що у них – в олігархії та її ставлеників в усіх гілках влади – окрема, своя країна, де всі вони брати і сестри біля загальної годівниці в їх одвічному кругообігу владного лайна біля корита, ситі і щасливі передчуттям "жити по-новому "
І у народу, у нас з вами – теж зовсім інша, своя окрема країна, де біль і сльози, важкі втрати, бажання перемогти, і жити по новому, але неодмінно (!!!), обов΄язково (!!!) – без них.
А ще, теж – Бог знає коли, й задовго до Дацюка – Станіслав Овчаренко (у Svet i Teni) писав: "ні виборами, ні економічною конкуренцією, ні дискусіями в ЗМІ – нинішню владу олігархії не перемогти!...
(див.закінчення)
kren _ 06.12.2015 09:36
IP: 46.201.53.---
Takozh:
...ідея Маркса, - знищення капіталізму як класу шляхом всесвітньої класової боротьби.Цитати я при
водив нижче.Коли цікаво-знайдіть,десь у мережі воно має бути,статі Маркса у першій комуністич
ній газеті*Нойє Райніше Цайтунг* де він був і редактором.Може побачите аналогії і в сьогоденні.
Takozh _ 06.12.2015 06:41
IP: 176.8.134.---
kren:
Невдосконалий, ретроградний госапарат, його в часи Януковича змінили (по Веберу) особисто відданими смотрящими. Тепер їх знову змінили на своїх, але принцип функціонування незмінний. Недієздатна система управління. Корупція – єдина можливість функціонування цієї системи, тільки гроші оптимізують непомірні зусилля проходження по цим лабіринтам. Громіздка і пустопорожня нормативна база з дезорганізованою армією чиновників, функционери без функцій. Маніакальна боротьба з корупцією та олігархами не залишає сумніву, що стара система реінкарнує себе. Нас знову кличуть боротися з панівними верствами. Нагадаю ідею Маркса – справедливий перерозподіл у "післякласовому" суспільстві, отут можливі варіанти.
Takozh _ 06.12.2015 06:05
IP: 176.8.134.---
kren:
Ідею не можливо переробити,вона з*являється як цілісніть,що не підлягає вдосконаленням і змінам структури...Мета була; так зване,безкласове сус-во,що насправді вилилося в кастовий устрій.Багатомільйонної маси рабів-пролетариат и крестьянство- що забезпечували касту керівників-ЦК- і силові структури для утримання мільйонів в упокореному стані.Така собісобі пародія на Платонівську с-му.А глобальна ідея -всесвітня пролетарська революція-.От заради цього більшовиками і знищувалися мільйони людських життів.І,до певної міри, ...більшовикам вдалося впритул наблизится до втілення ідей Маркса і Енгельса.
Ідея Маркса – справедливий перерозподіл результатів праці. Мета була втілена средствами, як у Губермана написано. Але крім того у спадок нам залишився відповідний державний механізм, який знову повертає до життя класову теорію (виправдовує своє існування, бо самознищитись не може).
Tim Vlasyuk _ 05.12.2015 17:54
IP: 185.11.29.---
Зі злодіями люди теж живуть в одному суспільстві, ходять і їздять по одним і тим же вулицям. Проблема в тому що за 25 років злодії, пройдисвіти в Україні стали владою, панівною верствою, правлячим класом... хоча чому саме за 25? Так було століттями...
Віками злодії та добродії жили в різних реальностях.
Влада всю відому історію жила в іншій реальності ніж українці. Можна навіть сказати, що влада практично завжди була ворожою до українців.
З княжих часів, коли древляни вбили Ігоря, в часи Речі Посполитої, в період Московської окупації.
kren _ 05.12.2015 14:38
IP: 46.201.53.---
2Takozh
Ідею не можливо переробити,вона з*являється як цілісніть,що не підлягає вдосконаленням і змінам структури.Всякі спроби переробки тягнуть за собою профанацію і виродження ідеї в демагогію з приводу...Чомуне сталося *світлого майбутнього*- бо ніхто його і не збирався творити,це була навіть
не мета,а емпіричний символ що пояснював і виправдовувава масові вбивства заради ідеї.Мета була; так зване,безкласове сус-во,що насправді вилилося в кастовий устрій.Багатомільйонної маси рабів-пролетариат и крестьянство- що забезпечували касту керівників-ЦК- і силові структури для утримання мільйонів в упокореному стані.Така собісобі пародія на Платонівську с-му.А глобальна ідея,коли Ви знаєте-всесвітня пролетарська революція-.От заради цього більшовиками і знищувалися мільйони людських життів.І,до певної міри,у всякому разі через ціну крові,можна говорити,шо більшовикам вдалося впритул наблизится до втілення ідей Маркса і Енгельса.
Елена Величко _ 05.12.2015 14:36
IP: 178.95.162.---
Одна з основних небезпек в Україні – це те, що НЕМА ЦЕНТРУ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІКОЮ, в інтересах українців, тобто іде хаотичне розпорошення власності підприємств, ресурсів, що воно було накопичено роками, по-перше за безцінь, по-друге не українцям, що в майбутньому та вже зараз дає свій результат, як те, що кошти на усю соцалку запозичені, тобто НЕ ПРАЦЮЄ ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА.
Якщо власність не переходе та не працює на користь українців – це означає Данина та Захоплення. Повинна бути ЯКІСНА ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА, на користь українців. Що це означає? Це означає,
що українція належить 80-90% власності, що працює на користь українцям та дає прибуток,
це означає,що розвивається країна на рівні сучасному, модернизованому, ТА ПОСТІЙНО ПОКРАЩУЮТЬСЯ СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ,
kren _ 05.12.2015 14:35
IP: 46.201.53.---
Takozh: Таки привнесли: руководящу і направляющу...
...партія-не ідея,а інструмент її втілення,виконавчий орган ідеї.Але;-...Класи і раси неповноцінні до утворення нового життя- неповноцінні до того.щоб побуду вати нові умови життя.мають звільнити дорогу,вони мають бути принесені у жертву рево люції...Це Маркс.Лєнін прибрав тільки -раси-,
з відомих міркувань, але саму ідею побудови кращого суспільства через фізичне знищення,і не
важливо скільки для цього потребується знищити;не згідних, не угодних,не таких- залишив без змін
"...повісити щонайменше сто куркулів, стратити їх, зробити це так, щоб люди на сотні верст довкола бачили і тремтіли...У.Ленін".
Елена Величко _ 05.12.2015 14:28
IP: 178.95.162.---
Дуже цікаві у Вас статті, пане Дацюк. Якщо сформулювати по-простому, то в Україні нема Лідера, а я більше вірю у партію, групу Лідерів, що вони є відповідальними, мають знання та здатні (хочуть) повести народ у майбутнє, на добробут. Оце таке відчуття повинно бути, як англійці відчувають свою королеву тобто "свої", довіра, дія, якість та результат ДЛЯ НАРОДУ.
Takozh _ 05.12.2015 02:05
IP: 176.8.134.---
kren:
...власне кажучи,так званим соціалістам, тоді очолюваним Марксом,вкупі з яким старався і Енгельс,належить пальма першості в ідеї геноциду заради світлого майбутнього всього *занедбаного* людства.А лєніни,троцькі- тим паче гопник Коба,тільки переформатували *ідею*під свої потреби і умови,нічого нового,після цих двох *видатних* теоретиків всесвітньої генези,одначе-не привнесли туди.
Таки привнесли: руководящу і направляющу роль комуністичної партії, єдінствєнно правільной і непогрєшимой у виборі срєдств. Це з Леніна почалося "всє средства хороши для построєния вєлікой цели..." Цей досвід спотворив партійне будівництво і відбився на діяльності українського парламенту від перших днів незалежності. Вони і сьогодні не збираються домовлятись в інтересах країни, надпартійні інтереси їх не надихають. Партії теоретично збудовані за західним зразком, але їх поведінка патологічна, це та сама бюрократія.
kren _ 04.12.2015 22:39
IP: 46.201.53.---
Takozh: Стосовно другого варіанту, революційного. Ігорь Губерман:
"Мне Маркса жаль...
...власне кажучи,так званим соціалістам, тоді очолюваним Марксом,вкупі з я ким старався і Енгельс,належить пальма першості в ідеї геноциду заради світлого майбутнього всього *занедбаного* людства.А лєніни,троцькі- тим паче гопник Коба,тільки переформатували *ідею*під свої потреби і умови,нічого нового,після цих двох *видатних* теоретиків всесвітньої генези,одначе-не привнесли туди.
kren _ 04.12.2015 22:28
IP: 46.201.53.---
Takozh: Стосовно другого варіанту, революційного. Ігорь Губерман:
"Мне Маркса жаль...
...даремно,так про Маркса думають ті,хто мало цікавився його*творчістю*,ще десь у часи відомого маніфесту Європривида,була стаття Енгельса про класову боротьбу якою осв*ячувалися масові вбивства:-...Коли відбудеться соціалістична революція-почнеться класоваборотьба,у Європі з.являться примітивні суспільства,що запізнюються на два етапи розвитку-тому,що на момент рев.
вони не прийдуть навіть до капіталізму...до примітвних включалися;шотландці,баски,слов*яни... расове сміття,шо має зникнути...Класи і раси неповноцінні до утворення нового життя- неповно
цінні до того,щоб побудувати нові умови життя,мають звільнити дорогу,вони мають бути принесені у жертву революції... К.Маркс.здається-Нойє Райніше Цайтунг-десь 1848-50 р.
Takozh _ 04.12.2015 21:09
IP: 176.8.134.---
kren:
...і не kren,а Макс Вебер –:) можна й так сказать
Стосовно другого варіанту, революційного. Ігорь Губерман:
"Мне Маркса жаль.
Его наследство попало в русскую купель,
Где цель – оправдывает средста.
Но средства – об ос ралли цель."
kren _ 04.12.2015 20:32
IP: 46.201.53.---
Takozh: kren вбачає проблему не в еліті, а в бюрократичній системі...
...в конкретних категоріях...а власне,що таке еліти як не бюрократія?не слід плутати з аристократією,
в Україні і СНД її нема.
...і не kren,а Макс Вебер.
Takozh _ 04.12.2015 20:05
IP: 176.8.134.---
jut:
Я не ідеаліст в данному випадку, бо це відчуття у більшості народу. Саме про це і пише пан Дацюк. Вони володіють 80% національного багатства, але за ними нема визнання народом. Вони піднялися над народом і будуть биті, бо їх невідповідність санчатам всі помітили.
kren вбачає проблему не в еліті, а в бюрократичній системі. Західні демократії мають по іншому побудовану систему, соціальні ліфти вмонтовані в неї, вони є необхідною часткою механізму. Часткою нашого успадкованого механізму є пан і його свита, яка обирається на його розсуд і служить за його вказівкою. Приходить керівник і його команда, народ вітає такий стан речей.
Повинна бути система керівних посад (з оптимальною кількістю, заданою якістю і фукціональністю), на які має змогу потрапити відповідна вимогам людина.
Не вірю в успіх наших конкурсніх відборів, не приживалося воно. Людей відбирають в нікуди, механізм не існує навіть в кресленнях.
koras _ 04.12.2015 19:47
IP: 104.197.133.---
Пане Сергію, горбатого могила виправить, а не тюрма. Юля, то, мабуть, виняток, бо ж, наприклад, Ю.Луценка ніфіга буцегарня не виправила, пішов слугувати головному пану олігарху (потроху). Так що, якщо так вже хочеться щось радикально змінити в цій країні, то тільки завдяки відстрілу. Безжальному і безпощадному. Інакше ця наволоч не зрозуміє, бо вона вашу гуманність сприймає як слабкість. Я не кровожадібний, але по-інакшому не вийде, 24 роки це добре показали. Наперсточники, шулери, мародери та всі ці інші йолопи, недолюдки, нелюдь, бузувіри, потвори, дегенерати, покруч, вилупки і всіляка інша керуюча сволота, яка довела Україну до нової руїни, заслуговує тільки на фізичне знищення, ото і вся екзистенція для них.
sagredo _ 04.12.2015 18:25
IP: 178.137.53.---
kren:
jut...А в нас традиції зовсім інші!...
Ви вторгаєтеся в,як наполягає jut, епоху розквіту цього холуйсьеого кодла jutів,що,як неодноразово зазначав jut,вже від часів хмельниччини своїми рішучими язиками чистилу дупла царським холуям.
Ніхто на традиції jut'а не зазіхає – він може і надалі в своє задоволення лизати дупу угрофінам. Він же "козак":)
Владимир Беспалов _ 04.12.2015 18:09
IP: 176.36.100.---
Я уже полгода твердю что только гильотины могут спасти страну.
Хотя я за третий вариант выхода (квазиформу), но уже очевидно что никакими посадками не обойтись.
Причём гильотины должны быть задействованы для всех членов семей "элиты".

Что касается Цили – я тоже надеялся что тюрьма её изменила, но очевидно что нет – такая же безпринципная популистка и "я ни в чё ни виноватая". Самый главный этап – покаяние – она так и не смогла пройти.
Хотя в вопросе снижения тарифов для населения я её поддерживаю. В то же время под этим лозунгом она в очередной раз лоббирует своих спонсоров – ну не сука ли?
kren _ 04.12.2015 17:17
IP: 46.201.53.---
sagredo:...Мазепа не ввів панщину...
jut...А в нас традиції зовсім інші!
... Ви вторгаєтеся в,як наполягає jut, епоху розквіту цього холуйсьеого кодла jutів,що,як неодно разово зазначав jut,вже від часів хмельниччини своїми рішучими язиками чистилу дупла царським холуям. Тому в традиції спадкових холуїв,jutів,не зважаю чи на те.шо конкретно даний jut і вилизав собі адвокацьке місце,його праворозуміння так і залишилось на холуйському рівні,де правова ієрархія замика ється на прямому васалові і про те що існує джерело\суверен права,адвокат jut.з трьома посвідченнями про освіту-може і не знати.
Takozh _ 04.12.2015 17:14
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
"Діло стало за малим" – то була іронія: (
Проект – дорівнює очікуванням. Не так давно Шустер виявляв 100 великих українців: Ярослав Мудрий, Амосов, Бандера, Тарас Шевченко, Хмельницький, Лобановський, Чорновол, Сковорода, Франко, Леся Українка. Запит на мудре правління, бескорисне служіння, патріотизм, патроналізм. Два успішних державних діяча, два національних лідера, два профі і четверо! філософів.
Можна стверджувати, що керувати цим народом "всліпу", без поясненнь своїх намірів, без дорадчих механізмів – велика помилка. Зовсім інша справа бюрократія. До неї в людей нема притензій, авторитет, жорстка рука, тренер. Янукович не змінив тренд, після поганого знайшли хорошого, але запит не змінився.
sidor _ 04.12.2015 16:48
IP: 104.197.82.---
...сияет огнями стадион Киева. Для лучших сынов отечества в кол-ве 200 человек (согласно списку Форбс) расстелена красная дорожка от парковки до входа и выстроен почетный караул по обеим сторонам из лучших бойцов "АТО". Что бы враги не смогли помешать обмену опытом по спасению страны – перекрыты аэродромы, граница и контрабандные тропы. Для более конкретного, и решительного изложения мыслей по поднятию экономики страны " с колен" состоится дискотека – "киборги" прокрутят пару новых дисков на крупнокалиберном пулемете...
sagredo _ 04.12.2015 16:38
IP: 178.137.53.---
jut:
Навіть панщину і то впровадила не усім ненависна Катька а – Мазепа в 1701 р, навіть для маючих власну землю. ОТАКІ ТО В НАС ТРАДИЦІЇ...
Мазепа не ввів панщину в 1701 році, а обмежив (!) її 2 днями (а якою була панщина в РП чи Московії?) Катерина ж ввела кріпацтво! Що ж до нашої старшини, то вона колеса не винаходила.

Універсал гетьмана Івана Мазепи щодо дводенної панщини (1701 р.)

Скаржились нам жителі с. Смоляжі на п. Самойла Афанасьевича, сотника веркіївського, державця цього села, что... великії і неістирпимії їм в работизні діял прикрості, незноснії чинячи обіди і в панщині непрестано вимисли, і просили нас, гетьмана, в том себі облегченія і защити. Ми призвали означеного сотника і поручили суду нашему генеральному разобрать діло; жалоба оказалась справедливою, за что сотника ми не похвалили; однако жe не отбираем от него того села, но приказываем, аби не больше, только два дні в тиждень, работу ему панщиною отправовали, а іншії...
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter