Сергій Дацюк Філософ

За яких умов у нас з'явиться еліта?

06 квітня 2018, 10:49

Вибори ще не скоро, а відчай щодо їх результатів ми вже переживаємо. В Україні так буває – подія ще не відбулася, а ми вже переживаємо погані результати цієї події.

У нас ще рік до президентських виборів і півтора року до парламентських. Можна було в кінці минулого року це змінити, але більшість на захотіла.

Останнім часом, вже більше року, стовідсотково діє одна нова технологія згортання розмов про вибори. Ця технологія проста – варто задати питання "А хто наступний?" І все. Розмова припиняється. Бо кого б ви не назвали, почуєте лайку нецензурними словами.

Це означає, якщо продовжувати тему моєї попередньої статті про руйнування суспільної угоди, таке – в умовах зруйнованої суспільної угоди соціальні ліфти принципово не працюють.

Тобто партії принципово не можуть бути механізмом кооптації правлячого класу, політичні лідери не можуть формуватися всередині легальних інститутів, а легітимність стає безпосередньою, тобто не може бути передовіреною ЗМІ, лідерам суспільної думки чи навіть соціальним мережам.

Можна навіть ввести громадянський принцип кооптації лідерів. Якщо новий лідер має широкий доступ на телебачення, то, скоріше за все, це "блядь і провокатор", як казав Пелевін. І лише якщо він не має широкого доступу на телебачення – має шанс стати новим громадянським лідером. Так жорстко раніше питання не стояло.

В Україні вертикальна мобільність заблокована на всіх рівнях – на рівні відбору, на рівні публічного просування, на рівні фільтрації, на рівні визнання, на рівні відкликання, на рівні покарання.

А раз вертикальної мобільності нема, то і революції майданного типу не мають сенсу – майданам немає кого виносити у владу. Потрібні інакша революція – мережева революція відбору тих, хто вміє виробляти смисли та перспективи, хто може організовувати громаду, хто має стратегічну компетенцію, хто має велику активність.

Сьогодні нові лідери з'являються у дуже вузьких колах. І про них не знає і не має знати телебачення. Їх не можуть просувати нинішні владні політики, бо вони лише зіпсують їх.

Наталя Безмен написала статтю "Пена наверху. О социальных лифтах в Украине" з відповіддю на запитання "чому нагорі опиняється усяка шваль"? Її розгорнута відповідь мені в основному подобається. Але стаття написана лише з однієї позиції – позиції громади.

Позиція громади це звичайно добре, я сам намагаюся її триматися. Але в даному випадку, коли мова йде про те, як з правлячого класу зробити еліту, позиції громади недостатньо.

Інакше кажучи, для появи еліти недостатньо соціальних ліфтів, що обслуговують процес розблокованої вертикальної мобільності, та соціальних фільтрів на дорозі цих ліфтів.

Цього недостатньо навіть не тому, що блокуванням та розблокуванням вертикальної мобільності керує в значній мірі правлячий клас. Тобто зараз в Україні соціальні ліфти пересувають вверх лише тих, хто пройшов відбір у правлячого класу, а не у народу.

І які громадянські фільтри не постав, вони будуть фільтрувати лише тих, кого вже обрав правлячий клас. І навіть якщо ми звільнимо місце нагорі для нових кадрів, ми все одно в кращому випадку зможемо відфільтрувати лише найгірших з гірших, але ми принципово не зможемо запустити в соціальні ліфти кращих.

Існує два різних підходи до розуміння демократії. Підхід популярів – рішення приймає народ, а еліта служить йому. Підхід оптиматів – рішення приймає еліта, а народ служить їй. І те, і інше працює в різних ситуаціях, які змінюються більш-менш циклічно.

В Україні сьогодні взагалі є майже все для успіху – ресурси, технології, наука, філософія, мистецтво. Немає лише еліти.

Відсутність еліти доводиться дуже легко. Еліта має бути влаштована складніше, ніж суспільство. У неї має бути більш складна мова, більші складна комунікації, більш складно організована діяльність.

Лише складність може втягувати в себе простіше і робити його складним, в цьому сенс позиції еліти. Якщо суспільство може фільтрувати правлячий клас, то це значить він влаштований так само просто, як і суспільство.

В Україні, якщо глянути на телебачення, все в правлячому класі прозоро, зрозуміло і мерзотно. Тому еліти нема. Тому правлячий клас підлягає щонайперше фільтрації.

Але мені здається, що в Україні настав період, коли зусиль громади недостатньо, щоб виробити еліту. Громада може фільтрувати претендентів на еліту, але не може творити цих претендентів.

Претендентів в еліту творять інші процеси – виховання та освіта аристократичних родів, революції та війни, конкурентна війна в бізнесі, інтриги в політиці. Але все це за умови, якщо десь є інститути, що здатні відтворювати благородні мотивації. І звичайно, якщо десь, хоч на підсвідомості, збереглася цінність благородних мотивацій, бо інакше буде домінувати уявлення, що благородними можуть бути лише лохи.

Претенденти в еліту мають виконати ще і персональні передумови – екзистенційна криза, яка призводить до висновку "ніхто крім мене", з додатковим навчанням в широкій сфері гуманітарних дисциплін, освоєнням соціальних та науково-інженерних інновацій.

Існують також умови подальшої роботи в еліті – практикування мислення та рефлексії, стратегічна робота, постійне навчання надалі (читання книжок), суперпрацездатність в комунікації та активній діяльності, здоровий спосіб життя.

Багато чому з цього неможливо навчити, але можливо навчитися. І в Україні є такі вчителі, тобто за бажання їх можна знайти.

Головна настанова для претендентів у еліту – зберегти в активній діяльності благородні мотивації не самі по собі, а з умінням переборювати маргінальні практики.

От з цим найбільша проблема в Україні.

Що таке маргінальні практики?

Маргінальні практики не слід плутати з екстремальними – вбивство, зрада, терор, збочення і т.д. Ці практики просто караються.

На маргінальні ж практики еліти в невеликих обсягах суспільство може закривати очі. Більше того, еліта має пройти випробування маргінальними практиками задля конкурентності щодо інших еліт (з вовками жити – по-вовчи вити).

Отже маргінальні практики – це війна, брехня, маніпуляція, шахрайство, крадіжки, здирництво, алкоголізм (наркоманія), розпуста.

Але навіть всі ці маргінальні практики існують в Україні на дуже примітивному рівні. Не вміє українських правлячий клас воювати, брехати, маніпулювати, шахраювати, красти, здирничати, кайфувати і навіть займатися розпустою.

В сенсі перспективи для представника правлячого класу суть полягає не лише в тому, щоб утриматися від ідентифікації себе з маргінальними практиками, але і в тому щоб не впасти в залежність від них і позбутися їх.

Зараз ці маргінальні практики у деградованої еліти, тобто у українського функціонально-правлячого класу, настільки поширені, що призвели до руйнування держави, втрати території та збідніння народу.

Оскільки ми маємо справу з домінуванням маргінальних практик у українського правлячого класу, то мусимо знати, як їх долати не тільки з боку суспільства, але і збоку правлячого класу – за їх власним усвідомленням та їх власним бажанням.

Якщо раптом хтось з правлячого класу хоче ці практики подолати, то в благородній настанові можна покластися на три принципи: 1) має бути не тільки громадська нетерпимість щодо цих практик, але і особисте переконання для претендента у еліту про їх безперспективність; 2) ці практики не мають бути публічними; 3) від них не має бути залежності (тобто має існувати реальний шанс їх позбутися).

Необорним поки що для появи еліти в Україні є те, що маргінальні практики стали публічними, більшість правлячого класу є явно залежними від них, громадська нетерпимість до них слабка, а особистого переконання про їх безперспективність у представників правлячого класу немає.

Претенденти в еліту не мають бути наївними і безгрішними. Вони мають пройти випробування маргінальними практиками – в сенсі того, що отримати досвід та виявитися здатними відмовитися від них. Це і є їх справжній екзистенційний фільтр, який більш нещадний, ніж громадська люстрація.

Якщо почитати статті багатьох експертів, то виходить так, що наша еліта має бути такими ж вівцями, як і решта суспільства, просто розумнішими і благороднішими вівцями. Але в фронтирній країні так не можна – навколо нас вовки, трохи даси слабину і з'їдять. Еліта має бути не просто вовками, вона має бути вовкодавами.

Але маргінальні практики потрібні еліті не для того, щоб вплітати їх у державну стратегію, бо такі стратегії неефективні в довгостроковій перспективі, а саме для того, щоб протистояти їм, коли їх вплітають в свої стратегії інші країни.

Для творення еліти одного лише бажання суспільства недостатньо. Примусово поставити когось в позицію еліти і проголосити гетьманом, месією чи спасителем в Україні вже пробували. Нічого хорошого з того не вийшло.

Революція Гідності багато зробила для створення української еліти. Але важливий крок має зробити правлячий клас і та частина громадськості, яка претендує на позицію еліти.

Відтак не лише з деяких відфільтрованих представників правлячого класу можна творити еліту, але і з зовсім нових претендентів, які пройшли випробування маргінальними практиками.

І ці нові претенденти мають іти в еліту тернистими і вузькими стежками.

powered by lun.ua
Коментарі — 21
Андрій Юсов _ 11.04.2018 17:05
IP: 35.205.164.---
Дуже дякую за грунтовний і досить оптимістичний матеріал.
Роман Днепровский _ 10.04.2018 22:10
IP: 35.195.110.---
Элита есть всегда, но каждый понимает ее по своему. У фашистов Германии была "элита", приведшая страну к поражению, и нашлась нужная стране элита, которая уничтожалась фашистами, и создала страну на зависть миру. Правда, не без помощи Америки. Сегодня в Украине есть аморальная "элита", которая правит страной для личного обогащения... И есть другая- народная элита, которая защищает интересы народа, а не свои собственные, пытается бороться с воровской "элитой", выходит на Майдан и добровольно идет защищать страну... Силы не равны-у воров деньги и др. ресурсы, а у их противников только слабая поддержка народа и Запада. Аморальная "элита" развращает народ своим примером безнаказанного грабежа страны, взятками правоохранителям, подлой борьбой с представителями народной элиты. Наша задача-поддерживать в любом деле представителей народной элиты и голосовать за них на выборах... Никакой поддержки воровской "элите"!
Василь Артус _ 09.04.2018 09:55
IP: 46.219.235.---
Хороший аналіз нинішнього нашого (та й не лише) суспільства.От кого можна було би (хоч приближено) занести до еліти з нинішніх верхніх шарів нашого теперішнтого суспільства?
lohik _ 08.04.2018 14:38
IP: 46.133.214.---
В нас багато років формувалась совкова прокомуністична еліта...Патріотична еліта сиділа в Гулагах або була насильно витіснена за кордон...Зараз нова украінська еліта тікає та сама добровільно виізджає за кордон...Бо, видно, вважають, що при олігархічному російсько – єврейському лобі, що захватили владу в Украіні, не має ніякоі перспективи...
Ostap Ko _ 07.04.2018 12:08
IP: 104.155.13.---
Еліта – це особистість, яка показує приклад (його наслідують), яка генерує ідеї, яка здатна робити ВЧИНКИ. І Якщо Президент говорить, "скажіть мені, що будувати, я збудую", – це псевдоеліта, свідчення відсутності загальнонаціональної еліти.
Проблема 1. еліта – це Особистість, і навколо неї формується коло прихильників. Швидше – піраміда. Чим більший час особистість здатна генерувати (затребувані) ідеї, показувати (зрозумілий) приклад, тим вища (стійкіша) піраміда і тим більш вона віддалена від інших... Ахметов, Коломойський, Порошенко, янукович – еліта частини суспільства,а Ющенко не зміг... Піраміди легко руйнуються, якщо там шукають скарби. Тому все оптимістично.
2. Ідеї Особистості не завжди зрозумілі для ЗМІ, суспільства. Економіка, політика стають складними (нудними). Простіше в еліту просувати артистів.
3. Частини зруйнованих пірамід стають сходинками для нових еліт. Їм буде легше.
4. В нас не вирішено питання: людина для суспільства? чи навпаки?
Антон Рогач _ 06.04.2018 22:35
IP: 178.93.148.---
Яку еліту можуть генерувати пристосуванці, злодії? Для них Закон, що дишло...Герої гинуть – пристосуванці множаться. Яка селекція нації може відбуватись, коли цинізм стає її діагнозом.
spitfire _ 06.04.2018 22:30
IP: 35.205.37.---
боротьба і змагання виховують і еліту, і суспільство.
навпаки, мир і злагода ведуть до загнивання, стагнації і деградації.
Європа в 19 сторіччі регулярно здригалась від революцій, і навіть зараз в пихатому ЄС триває жорстка економічна боротьба. нахабна поведінка демосу, аж до страти королів, виховала європейську еліту.
а от якщо еліта успішно ізолюється, як в Росії, і позбавляє народ права впливати на її ротацію, це призводить або до революції, швидкого зміну режиму і відновлення, або до занепаду, бунту і руйнування.
Janko Askatasuna _ 06.04.2018 21:53
IP: 35.205.113.---
Еліта в Україні є! Але її ПРАКТИЧНО немає у владі,бо там переважно багаті й хитрі плебеї. Аристократів розуму й духу туди плебейська мораль не пускає. В еліті не можуть бути всі однакові,якщо це ЕЛІТА. І воїни,і мудреці,і майстри...Кожен – ОСОБА. Але спільні риси-патріотизм,порядність,професійність...
Елена Величко _ 06.04.2018 21:37
IP: 178.95.234.---
Рома Мифодиев:
Еліта була, але владу взяти не змогла.
Та все ж ЩОСЬ тонке, поки що не зовсім зрозуміле змінилось...
Елена Величко _ 06.04.2018 21:36
IP: 178.95.234.---
Рома Мифодиев:
НЕправ
Елена Величко _ 06.04.2018 21:23
IP: 178.95.234.---
Й ще, є така еліта, що її не видно, але вона справжня.
Й, коли таку еліту не берегти, тоді НЕМА КОМУ сказати потрібне та зробити потрібне, саме коли ЦЕ ПОТРІБНО.
Тобто, не усе те золото, що блищить... Є така еліта, що вона ніби не еліта, тобто бідна та й може робити й негарні речі, але саме у самі важкі часи – постає, й нема їй заміни... Тому усіх, що бореться за справедливе, що є талановитим – треба берегти – бо то може бути сама та потрібна еліта, що її не зберегли й треба дуже багато часу, щоб відродити...
Елена Величко _ 06.04.2018 21:16
IP: 178.95.234.---
На моє переконання, еліта постає,як й у Автора сказано, у складні часи, але передумова то значні здібності та настанови роду, тобто це якесь усвідомлення спадковості. Якості, що необхідні то значні знання, інтуіція та відчуття МІРИ а також формування середовища. Саме МІРА – то одним з показників еліти та те. що й дає оте "ні" чи "да" у складні часи та означає у простому розумінні, що багато речей собі можна дозволити, коли добрі часи, але коли маятник на негативі – "ні"... Однак, одне з завдань еліти є саме у складні та негативні часи – то не просто консолідувати НАЙКРАЩІ сили, а саме консолідувати навколо ПРАВИЛЬНОГО, тобто вивести з темряви омани на пряму суспільного розвитку та довіри, тобто спасти саме життя, якби пафосно це не звучало. Тому еліту не тільки потрібно виявляти, а й захищати іноді від поганого, вчити.щоб було кому піднятись та виконати це складне завдання, бо саме собою нічого не буває...якщо тільки не Божественне.
Oleg Gutsulyak _ 06.04.2018 17:53
IP: 35.205.113.---
== з зовсім нових претендентів, які пройшли випробування маргінальними практиками.==
тобто спочатку побув педерастом, а потім відмовився від цієї маргінальної практики;) цілком ясно, на кого ви натякаєте)))))))))
Volodymyr Tkachuk _ 06.04.2018 16:38
IP: 213.174.4.---
Mike Naplekov:
Ось ці інститути і є проблемою. З'являються вони на певному етапі зростання народу, як я уявляю, це не "обранці народу". Україна ж ще півстоліття тому була селянською, яка там аристократія вже...
Україна в 1654-1991 була і в значній мірі по сьогодні є колоніальною. Вікі, "територія чи країна, що позбавлена незалежності та знаходиться під владою іншої держави (метрополії) ". Абсурдно ставити у вину колонії відсутність в ній інститутів, які не санкціоновані метрополією. Це все одно, що ставити у вину в"язням Гулагу чи нацистських таборів те, що під час свого ув"язнення вони не здійснювали навколоземних подорожей.
Микола Лютий _ 06.04.2018 14:34
IP: 35.195.81.---
Элита, элита,что вы заладили в один голос!С чего вы взяли что элита управляет?Управляют страной нанятые избирателями менеджеры! Соблюдение законов всеми!Сын секретаря обкома КПУ, выходец из партийной элиты?Или нет! То что вы хотите видеть элитой в Европе давным давно вышли из банд разбойников и пиратов,Процесс эволюции видов! Пройдет и Украина этот путь! Нужно уважать Фирташа,Коломойского,Пинчука, они сохранили производства,которые бросило государство с ее славным красным директоратом!Со временем все наладится! Вернется доверие к органам власти! К депутатам, они тоже устанут быть халуями, и прислугой, а станут стойкими защитниками народа!
Анатолій Дмитрук _ 06.04.2018 12:31
IP: 46.252.210.---
Коли, коли!...
Коли статки і капітали будуть знаходитися в Україні, а сім'ї можновладців будуть на собі перевіряти рівень соціальної захищенності, рівень медичного обслуговування, рівень екологічної та приватної безпеки.
Коли пріорітет буде наданий українському не тільки з трибуни, а й в житті. Коли чиновник буде в розпачі, що його єдине дитя виїхало з передової в Усіх Відношеннях України за кордон на скромні зарубіжні хліба.
Олег Швидун _ 06.04.2018 12:14
IP: 35.205.157.---
у нас и так уже элиты семья Кацубы семья Довгих.семья Литвиных...уважаемые люди в Украине
Багдашкин Михаил _ 06.04.2018 11:42
IP: 213.5.192.---
Такой "ранний" Дацюк мне нравится больше:
Самоорганизация возникает из сопротивления, а не сопротивление с самоорганизации. Марксистский подход к созданию идеологической партии с его ленинским развитием по созданию партии авангардного типа вообще не работают. То есть современные политические или общественные лидеры могут возникать только внутри контрсистемных движений, а сами эти движения изначально имеют стихийный и непрогнозируемый характер.
Сегодня, на этапе контрреволюции реальные лидеры не появятся. Потому что тех, кто появляется, расстреливают на подходе. И эта ситуация будет длиться вечно. Это дилемма диктатора, которого никто не может убрать нормальными механизмами, потому что он на подходе всех отстреливает. Т.е. диктатора можно убирать только физически.
Василь Бровар _ 06.04.2018 11:40
IP: 93.72.21.---
Тобто, якщо коротко, то в цьому дебілостані ніколи, нічого хорошого не буде! Все, на що здатні дебіли – бути обкраденими. Дебіли впевнено голосують за Ліберію та Судан і гарантовано їх отримають. Доведено історією!...
Багдашкин Михаил _ 06.04.2018 11:29
IP: 213.5.192.---
Толпа, если нравится называйте ее народом или громадой, никогда и нигде ничего не решала. Она не способа мыслить и руководствуется только эмоциями и как любое стадо управляется пастухами – элитой через средства коммуникации, через телевизор. Таковы законы Психологии масс, авторами которых были Ле Бон, Тард, Фрейд, Маркузе. С их помощью толпами управляли Ленин с большевиками, Гитлер, Рузвельт, Де Голль. Их использует правящий класс повсеместно.
Интернетом охвачено только 20% населения. Наш правящий класс полностью соответствует определению доктора Геббельса – Элита сточной канавы.
Александр Савельев _ 06.04.2018 11:29
IP: 62.205.136.---
Яка в дідька еліта? Вкрав більше то вже вважає себе елітою, еліта мудаків
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter