Сергій Дацюк Філософ

НЕЗАЛЕЖНЕ МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ

24 серпня 2018, 08:03

Цей День Незалежності України приносить важливі усвідомлення.

Перш за все, ми більш точно визначили, з ким ми маємо справу, коли говоримо про лідерів країни.

Ланцюжок узагальнень в минулому був такий. Ми не маємо еліти, бо не маємо достатньо людей, які живуть за принципами, виробляють смисли та перспективи для широкого загалу. Ми маємо лише правлячий клас, який виконує цю функцію чисто формально.

Але в останній час, щодо управління ситуацією в країні виникає все більше і більше сумніву. Буквально вчора ми дійшли до розуміння того, що навіть формально так званий правлячий клас функцію управління не виконує.

Існують різні теорії класів, де фігурує особливий клас лідерів – "правлячий клас", "політичний клас", "дозвільний клас", "привілейований клас". Вочевидь з усіх функцій за українським особливим класом лідерів можна зафіксувати лише функцію привілеїв, бо ані справжньої політики, ані дієвого власного управління, ані ефективного використання дозвілля ми аналітично зафіксувати не можемо.

Привілейований клас України здійснює пряме та непряме економічне, політичне, соціальне, культурне та інтелектуальне гноблення української громади.

Відтак справжнє повстання проти привілейованого класу це зовсім не Майдан, це – інакша модель відносин, де привілейований клас не просто позбавляється привілеїв, а де він втрачає навіть функції монопольного управління та надмірного дозвілля.

Найвищий рівень самостійності народу це наявність у нього громад як договірних спільнот, що спрямовані на співволодіння, співуправління, співтворчість, самоорганізацію, самозахист, самофінансування.

Найвищий рівень суверенітету Республіки як громади громад це її суверенітет над майбутнім.

Протягом останніх місяців роботи над Суспільним Договором власне іде інтелектуальна боротьба за право української громади здобути суверенітет над власним майбутнім.

Невелика група розробників постійно намагається включити уявлення про "шлях", про "установки" та "стратегічні орієнтири" у Суспільний Договір.

Інша група під різними приводами намагається виключити це зі змісту Договору з аргументацією – "народ це не зрозуміє", "народ це не підтримає".

Фактично монопольне розпорядження майбутнім стало найголовнішим привілеєм привілейованого класу України.

Інституалізацією цього "привілею майбутнього" стало уявлення про лінійну схему суспільного розвитку з привілейованим класом: 1) розвиток суспільства має об'єктивні закони, що походять з природи взагалі чи природи суспільства зокрема; 2) з цими об'єктивними законами може справитися лише суб'єкт; 3) виникнення суб'єкту має певну послідовність і певні умови, без виконання яких всезагальний Суспільний Договір не має смислу; 4) відтак майбутнє Суспільного Договору має бути зображено винятково через дії привілейованого класу, а не у вигляді доступного для широкого загалу опису майбутнього.

Оця схема і є спосіб маніпуляцій щодо майбутнього з боку українського привілейованого класу.

Історія України не раз вже доводила – позитивне майбутнє можна створити лише разом, лише як своє, лише як оперативно відкрите. Якщо майбутнє стає привілеєм меншості, воно швидко стає негативним майбутнім для більшості.

Чуже майбутнє, хай навіть списане з найкращих всесвітніх зразків, ніколи не буде реалізоване ефективно, бо йому не просто забракне енергетики носіїв, йому забракне дій по корекції. Ті, хто не вміють творити, не будуть уміти і корегувати створене. Реформи без іновацій приречені на поразку. Відтак "іновації" це виникнення інакшого, їх не слід плутати з традиційно вживаними "інноваціями" як появою нового, що дуже рідко буває інакшим.

Закрите майбутнє не дозволяє працювати з ним – ані на рівні теорії, ані в комунікації обговорення, ані в легітимному просторі всезагальної реалізації. Закрите майбутнє не може бути певним. Закрите майбутнє не може бути складним. Лише процес узгодження різних майбутніх ускладнює майбутнє настільки, що воно стає складнішим за теперішнє, а значить стає привабливим у світі, що ускладнюється. Складне майбутнє і є завжди більш позитивним, ніж майбутнє просте, майбутнє минулого, майбутнє простих істин, майбутнє простих цінностей.

Привілейоване майбутнє ніколи не має шансу реалізуватися для всіх. Привілейоване майбутнє завжди породжує протидію гнобленню. Тобто саме привілейоване майбутнє породжує на противагу собі революційне майбутнє, а це означає бунти, протистояння, війни, жертви, руйнування. Лише спільне майбутнє має шанс на успіх.

Відтак майбутнє України має стати власним, відкритим, спільним. Це і є справжньою умовою незалежності України.

Право на власне, відкрите та спільне майбутнє є головним правом народу.

Але народ не здатен реалізувати суверенітет над майбутнім – він надто абстрактний, надто аморфний, надто мовчазний та надто пасивний.

Справжній суверенітет над майбутнім можуть мати лише громади як ті, що здатні реалізувати таке право. Громади як договірні спільноти, перш за все, домовляються про майбутнє.

Незалежність України це незалежність її майбутнього.

Носієм цієї незалежності не є і ніколи не був народ. Носіями цієї незалежності є громади.

powered by lun.ua
Коментарі — 30
Елена Величко _ 26.08.2018 20:37
IP: 178.95.102.---
Я хочу тут опублікувати те, що написала у блозі Заболотної.
"Сьогодні людина в Україні розглядається як ресурс, як біоматеріал для чийогось збагачення. А біоматеріалу гідність мати не може – так само як не обов'язково мати культуру чи можливість особистого розвитку." (с).
Страшна правда у тому, що держава перестала захищати права громадян, бо СПРАВАМИ на державному рівні ніхто не займається. Я так само як Тимошенко вважаю, що це роб.лять спеціально, щоб розібрати усе майно та мати дешевих та неспроможних на самозахист рабів. СПРАВА у тому, пані Автор, що не буває ОКРЕМО добре у державі, ви сказали покидьки? – так, саме вони хотіли знищити Охматдит, знищили промислову економіку та інше. В НАШИХ інтересах НІЧОГО не робиться. Згадайте суди. А ви знаєте, чому люди та молодь їде? Бо НЕМА НА ЩО жити, нема роботи та нема соціальних гарантій. ТоБто, люди їдуть ПРИМУСОВО, бо нема соціальних гарантій, от у РЕВИ Є, а в інших – нема. Конституція НЕ ВИКОНУЄТЬСЯ – ЦЕ ОСНОВНЕ ЗЛО,
Yuriy Shandra _ 26.08.2018 17:47
IP: 35.235.227.---
Oleg Gutsulyak:
Реально в нас ще не відбувалось обєднання громад тому, що немає розуміння загальної мети за для обєднання. Переважно в нас обєднуються групи проти чого-когось, а щоб обєднатись для загального інтересу громади складно, кожний вважає, що нехай цим займеться хтось інший. І той же час в 2004, 2014 роках ми мали обєднання громади України і обидва зібрались бо були "проти", а коли необхідно було вирішувати "за" новий формат розвитку, не вистарчило розуміння відповідальності. І цим два рази скористались палітіки, зважте одні і тіж, і ми повелись на крвсіві слова "бандітам тюрми", "жити па-навому" і т.п. І в той же час в Україні протягом 20 років існує "громада", яка розуміє мету – збагачення за рахунок 90% українців та обєдується для її реалцзації – це незмінна кагальна влада.
Oleg Chemerchenko _ 25.08.2018 00:36
IP: 35.235.231.---
Олександр Миколайович:
"ВИБОРЧА ПРОГРАМА І РІВЕНЬ ЖИТТЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ СОЦІОЛОГІЯ У" і Інтернеті.
Шановний пане Олександре. Прочитав запропоновану Вами "Программу", тобто, її "шаблон".

"...Відомо, що витоком корупції, є приватна власність..." – шокувало.
"...на сьогодні не виявлено більш ніяких інших системних перепон позитивному розвиткові України" – бвив себе об стінку.
"...передача народові і (або) хоча б наближення до безпосереднього виконання ним частини... повноважень... чиновників" – взагалі без комментів

Пробачте, що я не добрий, але... Пишіть ще. На сьогодні – "незалік".
Oleg Chemerchenko _ 25.08.2018 00:22
IP: 35.235.230.---
Bollbat Petro:

Я бачу, ти теж у Россію переселився? Який кмітливий парубок:-) Чи ти дівчина?
Oleg Chemerchenko _ 25.08.2018 00:13
IP: 35.235.230.---
Шановні. Я не до того, щоб СД обісрати. Я до того, щоб дивились відкривши очі. Шукали аналоги, думали, намагалися зрозуміти.

Ізраіль у 1972 році як Держава зробив те, що мають робити Громади, прийнявші Доктрину загальної громадської безпеки. Хоч і запізнився, але – покарав. Але Ізраіль і сьогодні – саме Громада, а не страна або Держава:-)
Oleg Chemerchenko _ 25.08.2018 00:06
IP: 35.235.231.---
Ще дам щелбана... А на "зоні" – там як? Що це взагалі таке – паханат, воровський закон? Громада та СД? Чи ні? А чим відрізняються "принципи від понятть"?
Поняття – "не лізь до мене зі своєю любов'ю"
Принцип – "не нав'язуй мені совєї думки".

Концептуально – чім різняцця?

Щодо організаційної складової – біс би мене побрав, але всерьез пропоную подивитись на те, що вигадано сторліття тому без нас. Бо мафія та банди існують справді давно:-) І в них все це працює – і Суспільний Договір, і поняття Громади... І навіть суспільне володіння та суспільне керування...
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 23:55
IP: 35.235.230.---
Панове:-) Любі дами... То що ж з роботою та грошима? Для людини з лісу?

ПІдкажу – вони потрібні. Гроші – так собі, не критично, але робота – особливо, принципово потрібна.

Але чому?

І чи замислювались ви, що Громади в Україні вже давно існують? Громада Олігархів, Громада Писарів (чинуш)...

Усюди, де є можливість торгувати правом, виникають громади Торгашів Правом, Виробників Права Яким Можно Торгувати, якісь пгокугатуги та інше, інше...

А ви ще розмірковуєте – чи громади, чи суспільство:-)

Світ у цьому плані змінився не 1970 (початок комп'ютерної ери), а років 100 тому...

На добраніч, дами та панове.
Елена Величко _ 24.08.2018 23:43
IP: 178.94.248.---
"
Відтак майбутнє України має стати власним, відкритим, спільним.
Це і є справжньою умовою незалежності України!" (с)
Олександр Миколайович _ 24.08.2018 16:19
IP: 35.235.227.---
Не даремно наш мудрий народ каже: "Доки сонце зійде, роса очі виїсть"! Доки наші "елітні вчені" награються в довільне конструювання життя суспільства, суспільства може вже не бути. Тому, не заперечуючи права на пошук, закликаю: "Шановні шукачі нових конструкцій суспільства, можете продовжувати пошук, але давайте зробимо вже сьогодні те, що відсуне суспільство від межі, за якою його небуття"! Програму необхідних перетворень можна знайти за словами "ВИБОРЧА ПРОГРАМА І РІВЕНЬ ЖИТТЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ СОЦІОЛОГІЯ У" і Інтернеті.
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 15:40
IP: 35.235.231.---
Oleg Gutsulyak:
На жаль, на місцевому рівні громади не спроможні згорганізуватися та договоритися, що вже говорити на загальнореспубліканському рівні.
Є справді досить велика проблема, і ви як раз її зачепили. Громада може виступати як суб'єкт правових відносин з державами, іншими громадянами та грамадами. Для цього громада призначає будь-яким чином своїх представників, які з токи зору об'єктів взаємодії є "розмовляючими головами" громади.

Але є взаємодія між громадою як правовим суб'єктом та її членом як правовим суб'єктом. І ось тут починаються ті самі питання – "згорганізуватися та договоритися".

Бо головне питання про громади: "Хто і Як у громаді приймає рішення від імені громади" – досі так і не обговорене на сторінках Автора. Замість того, йдеться про "принципи". І розмова кожен раз скочується до з'ясування що головніше – принципи чи цінності.
Oleg Gutsulyak _ 24.08.2018 14:43
IP: 35.235.227.---
На жаль, на місцевому рівні громади не спроможні згорганізуватися та договоритися, що вже говорити на загальнореспубліканському рівні.
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 14:38
IP: 35.235.231.---
Шоб не дуже відхилятись...
Держава або Об'єднані Громади потрібні у випадках навальної агресії та в екологічних питаннях. Що вони ще можуть запропонувати людині, яка живе у лісі?:-)

І що ж з роботаю та грошима?:-)
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 14:35
IP: 35.235.230.---
Mike Olexandriv:
Oleg Chemerchenko:
Держава потрібна там, де питання не може бути вирішено на рівні Громади. Наприклад, для захисту кордонів Держави від агресії іншої країни.
Пане Майк, дякую за привід, ще раз підкреслити.

Якщо імплементується доктрина загальної громадської безпеки, то об'єднані сили домовившихся громад на відміну від НАТО мають бути готовими надати силову підтримку громадянину, який піддався навальній агресії будь де – у Києві, у Хьюстоні, у Тель-Авіві, у Москві тощо.

Якщо вони не спроможні цього зробити – це треба покласти на Державу.
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 14:29
IP: 35.235.231.---
Mike Olexandriv:
Oleg Chemerchenko:
"Але що з цим краще впорається – Держава чи знов Громади? Питання відкрите. Знов потрібна якась Доктрина?"
Держава потрібна там, де питання не може бути вирішено на рівні Громади. Наприклад, для захисту кордонів Держави від агресії іншої країни. Чи Ви вважаєте, що це зайве і Вас цікавлять тільки межі Вашої Громади?
Громади – вони ж поза кордонами, бо вони – транстериторіальні. То де кордони і навіщо їх боронити? Це дуже важливо, бо якщо громада формується за територіальною ознакою, то є кордони, а якщо територіальна ознака відсутня – кордонів взагалі немає, є лише приватна та громадьска власність. Будь де. І Доктрина "Загальної громадської безпеки" має передбачувати надання силового захисту громадянам незалежно від їхнього місцезнаходження.
Mike Olexandriv _ 24.08.2018 14:00
IP: 35.235.226.---
Oleg Chemerchenko:
"Але що з цим краще впорається – Держава чи знов Громади? Питання відкрите. Знов потрібна якась Доктрина?"
Держава потрібна там, де питання не може бути вирішено на рівні Громади. Наприклад, для захисту кордонів Держави від агресії іншої країни. Чи Ви вважаєте, що це зайве і Вас цікавлять тільки межі Вашої Громади?
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 13:47
IP: 35.235.227.---
Mike Olexandriv:
Oleg Chemerchenko:
"Держава мені навіщо?"
Олеже, якщо Ваш ліс запалає, мені здається, Ви не відмовитесь від допомоги Держави у його гасінні. Чи Ви впевнені, що зможете самі з цим впоратись?
:-) Саме так, ще й побіжу у свій "райський куточок" мобілку шукати, щоб летіли швидше!

...Тобто – екологічні проблеми. Але що з цим краще впорається – Держава чи знов Громади? Питання відкрите. Знов потрібна якась Доктрина?
Mike Olexandriv _ 24.08.2018 13:39
IP: 35.235.227.---
Oleg Chemerchenko:
"Держава мені навіщо?"
Олеже, якщо Ваш ліс запалає, мені здається, Ви не відмовитесь від допомоги Держави у його гасінні. Чи Ви впевнені, що зможете самі з цим впоратись?
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 13:21
IP: 35.235.230.---
Van Helsingov:
Oleg Chemerchenko:
Ви ж розумієте, що наодинці не зможете протистояти навалі?
...коли вона принципово територіально-розподілена?... Доктрина "Загальна безпека " розуміє "дружбу домами"...
Тут маю погодитись багато з чим: або Держава, або Доктрина "Загальна громадська безпека":-)

У першому випадку стає необхідною щось під назвою "Держава", у другому – потрібна Доктрина, та підписанти. Але, дещо окрім цієї Доктрини – імплементація. Тобто, підпорядкування сил підписантів "свідомому менеджменту", щось на подобу НАТО. На відміну від НАТО, ці сили мають діяти на всій территорії присутністі членів громад незалежно від місця їх перебування. Не лякає?

...Або Держава, або імплементація Доктрини – необхідні, щоб захистити громадян від навальної агресії з боку чужаків. Але що ж краще? І якщо Доктрина має переваги, то знов повторюсь з не-риторичним питання – а Держава мені навіщо?

І що до грошей та роботи?:-)
Mike Olexandriv _ 24.08.2018 12:47
IP: 35.235.227.---
Oleg Chemerchenko:
"Чи потрібне мені хочь щось з "гроші/робота/громада/держава"? Як що так – чому? Як що ні – чому?"
Чи впевнені Ви, що діти схочуть завжди жити з Вами в лісі? І що вони не схочуть до реального, а не віртуального життя? Чи Ви налаштовані виховати їх так, щоб у них таких думок не виникало? Якщо так, то я їм не заздрю
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 12:30
IP: 35.235.230.---
Mike Olexandriv:
Oleg Chemerchenko:
Шановний, якщо у Вас є діти, Ви маєте дбати про їхнє майбутнє. Ось тоді Вам і доведеться мати справу з усім, що Ви перелічили
Шановний пане Майк, у моєму питанні про гроші та інше я ясно виписав – у мене все є. Взагалі все. І енергія, і вода, і борототехниічні комплекси, яких не тільке на мене, а й на -сят моїх правнуків вистачить. Тобто, я вже подбав про майбутнє не лише дітей та онуків, а й 4-5 покоління, – бо в них комунікації є, освіту – отримають через інтерент, життєдіяльність – забезпечена, чоловіків та жінок знайдуть у спілкуванні через інтернет, а при необхідності – вивезу з лісу, та познайомлю обличчя в обличчя...

Чи потрібне мені хочь щось з "гроші/робота/громада/держава"? Як що так – чому? Як що ні – чому?
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 12:24
IP: 35.235.231.---
Van Helsingov:
Oleg Chemerchenko:
п. 3 и 4 – элементарно можно обойтись.
п. 1 и 2 – а у соседа нет того, что есть у вас. Вечером вы с ним чая по рюмочке, а на зоре – он к вам с топором в спальню...
У попередніх коментах я писав, що в мене ще "є добрий паркан, та стрілецька зброя". Тобто, від окремого злодія зможу боронитись самотужки. Але ви майже маєте рацію – бувають випадки, коли самотужки – ніяк. Але що ж це за випадки?
І як громада може допомогти у цоьму питанні, коли вона принципово територіально-розподілена?
Mike Olexandriv _ 24.08.2018 11:53
IP: 35.235.227.---
Oleg Chemerchenko:
"Суспільство – це робота?
Суспільство – це гроші?
Суспільство – це громада?
Суспільство – це держава?"
Шановний, якщо у Вас є діти, Ви маєте дбати про їхнє майбутнє. Ось тоді Вам і доведеться мати справу з усім, що Ви перелічили
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 11:34
IP: 35.235.231.---
Anatol Zubenko:
Oleg Chemerchenko:
І тут, що до мене, доречно ще раз запитити шановних.

Ось я живу у лісі, у мене все є, жінка, дітки, роботи, вода та енергія, навіть діагнози ставить та медикаменти виробляє якийсь робот. Більш того, є інтернет та транспорті засоби, тобто я не відрізаний від "цивілізації".
Навіщо мені:
1) держава
2) громада
3) гроші
4) робота?

Тобто: де має закінчитись держава і початися громада, де закінчиться громада і почнусь "я, коханий".
Просто на вас і закінчиться ваш рід... Людина суспільна істота, без суспільства- вона ніщо...
Ще раз, "є, жінка, дітки", та "я не відрізаний від "цивілізації""
Суспільство – це робота?
Суспільство – це гроші?
Суспільство – це громада?
Суспільство – це держава?
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 11:17
IP: 35.235.230.---
Як на мене, складність як такова не є гарантом привабливості, і тим паче не є гарантом "правільності". Погляньте на Держплан СРСР проти вільного нерегульованого ринку.
Складні системи простіше зруйнувати, чим прості. Так, до якоїсь миті складна система чинить опір тиску, і не змінює своїх параметрів, але потім – крах. А спробуйте "зламати" шматок пластиліну або звичайний сталевий лом.
З точки зору системотехніки, надскладне і надпросте – взагалі безглузді, бо перше ламається як тільки нагрузки перевищують передбачені значення, а друге має виключно обмежений обрій застосування.
Як це не банально,але "золота середина" – вона як раз десь по середині...
Oleg Chemerchenko _ 24.08.2018 11:10
IP: 35.235.231.---
Пане Сергію, ви пишете: "... стає складнішим за теперішнє, а значить стає привабливим..."

Десь 100 років тому розпочалася сучасність. Розпочалася з того, що одна людина написала: " E = m*c^2 ", і тим поставила крапку на бутті старого світу. Це складне твердження? Так, дуже складне, навіть сьогдні йдуть дискусії чи воно справедливе. Бо це коротеньке твердження має за собою розуміння людиної надважливіших законів всесвіту. Цій людині знадобився лише мозок і карандаш.

Навпаки, "струнна теорія", яку вже мабуть років 50 розробляють сучасні фізики – складна, її дослідження з'іли сотні мільярдів американських доларів, і – ніякого профіту. Так, багато хто зробив кар'єри на цьому, хтось – ціле життя присвятив...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter