3 лютого 2011, 11:36

Розмова з Ф.М. Достоєвським про українську політику. Частина 1.

Роздумуючи про українську політику в контексті сучасної орієнтації правлячої еліти на історичну і суспільну парадигму нашого найбільшого сусіда і його лідерів, в тому числі лідерів думок, не можливо не згадати одного з найвидатніших мислителів Російської імперії Ф.М. Достоєвського.

Радикально русофільська, фактично націоналістична, позиція Федора Михайловича в суспільному дискурсі зовсім не заважає спілкуванню з ним, оскільки Достоєвський цікавий, насамперед, своїм баченням сутності подій і людей, їхніх прагнень і вчинків. Сподіваюсь, що моя розмова з Ф.М.Достоєвським про сучасну українську політику і політиків зацікавить широке коло читачів – від відвертих послідовників реалізації ідеї "русского мира" до тих, хто заперечує навіть можливість шанування будь-чого російського.

- Федоре Михайловичу, зараз в Україні відбуваються арешти політиків ічиновників попереднього уряду. Багато політиків, політологів і журналістів вважають це спланованими діями проти опозиції і роблять висновок, що це є продуманим злодійством, результати якого ретельно прораховані на роки наперед і допоможуть поточній владі закріпити свої позиції і розвинути успіх на майбутніх парламентських і президентських виборах. Враховуючи ваш досвід стосунків із владою, поліцією, перебування у засланні, скажіть, будь-ласка, наскільки таке тлумачення подій з арештами є, на Вашу думку, вірним?

- В большинстве случае люди, даже злодеи, гораздо наивнее и простодушнее, чем мы вообще о них заключаем. Да и мы сами тоже.

- Тобто, це за своєю простотою душевною влада згортає демократичні свободи чи за наївністю своєю, що все і далі буде для неї добре на багато-багато років? Але ж – це, вибачаюсь, не дуже розумно (щоб не сказати – дурість) не помічати, що все не так вже й добре, і що гарантій перебування при владі на багато років, тим більше за відсутності справжніх реформ заради середнього класу, – жодних, і що прості люди теж вже здатні бачити справжні обличчя...і вже бачать, як влада ховається за офіційними новинами і заздалегідь підготовленими неправдоподібними прес-релізами і звітами. Жодних справжніх прес-конференцій, жодного справжнього і відвертого діалогу із суспільством...

- Чтобы полюбить человека, надо, чтобы тот спрятался, а чуть лишь покажет лицо свое – пропала любовь...Глупость, как и высочайший гений, одинаково полезны в судьбах человечества...

- І все ж таки. Доля – долею, а в Україні тим часом продовжує скорочуватись кількість людей, які вважають себе щасливими. Як Ви думаєте має до цього ставитись влада? Їй же має бути за це соромно?

- Человек несчастлив потому, что не знает, что он счастлив; только потому...Человек в стыде обыкновенно начинает сердиться и наклонен к цинизму.

- Тобто Ви вважаєте, що цинічні дії влади, які вона собі часто дозволяє, при чому не тільки українська, а влада взагалі, особливо авторитарна, – це реакція на сором, який вона відчуває за свою неспроможність повести "власний" народ і країну в напрямку справжнього розвитку, за неспроможність гарантувати собі наступну перемогу своїми реальними справами на користь суспільства? Тобто цинізм – як наслідок сорому від ганьби? Але що далі? Що відбувається із владою, або з її конкретними представниками, як діючими, так і попередніми, коли вони вже відчувають і сором (за те що нічого не зробили, хоча могли, або нічого не роблять, хоча можуть) і ганьбу за свої дії і бездіяльність?

- Знайте, что есть такой предел позора в сознании собственного ничтожества и слабосилия, дальше котрого человек уже не может идти и с котрого начинает ощущать в самом позоре своем громадное наслаждение...

- Але що тоді робити народу? Що робити суспільству,коли його лідери починають отримувати насолоду від сорому і ганьби?І як тоді бути з тими шляхетними ідеями і думками, які часто-густо, лунають з вуст політиків, особливо напередодні виборів, політиків, справжні обличчя яких вже всім відомі і дискредитовані, але їх все одно обирають? Як людям ставитись до того або тієї, хто нібито нічого поганого не зробив або не зробила і не робить, і сам або сама є дуже шляхетною і поважною людиною, хоча й, куди подітись,змушений або змушена була брати або зараз бере участь у досить потворних владних діях, але ж він чи вона сама була і є дуже шляхетною, має шляхетні думки, висловлює шляхетні ідеї і цілі?

- Самый уродливый урод – это урод з благородными чувствами...От отвлеченной любви к человечеству любишь почти всегда одного себя...

- Федоре Михайловичу. Хотілося б торкнутися не лише питань влади, політики і політиків, але й суспільства в цілому. Що, на Вашу думку, йому зараз найбільше заважає і не дає розвиватись?

- Прежде хоть что-нибудь признавалось, кроме денег, так что человек и без денег, но с другими качествами мог рассчитывать хоть на какое-нибудь уважение; ну, а теперь ни-ни. Теперь надо накопить денежки и завести как можно больше вещей, тогда и можно рассчитывать хоть на какое-нибудь уважение. И не только на уважение других, но даже на самоуважение нельзя иначе рассчитывать.

- Отже, ви стверджуєте, що найбільшою перешкодою на шляху розвитку є тиранія грошей? А як щодо тиранії влади – може в цьому головна перешкода розвитку? Чи може головна перешкода – в природі людини, в бажані одних бути підкореними, а інших – підкоряти? Багато суспільств і людей свідомо погоджуються на різні форми тиранії – від тиранії в родині або на роботі до тиранії в державі. Чому це відбувається? Чому з одного боку з?являються тирани, а з іншого – раби, і чому люди, які мали досвід життя у вільному суспільстві, можуть так легко від цього відмовитись?

- Люди и созданы, чтобы мучить друг друга...Тирания есть привычка, обращающаяся в потребность...Человек – деспот от природы и любит быть мучителем...Но и мученик любит иногда забавляться своим отчаянием, как бы тоже от отчаяния...Нет заботы беспрерывнее и мучительнее для человека, как оставшись свободным, сыскать поскорее того, перед кем преклониться...

- Виходить так, що від суспільства і народу нічого не залежить, а лише від лідера чи групи лідерів? Захоче лідер стати тираном – стане і основна маса людей залюбки підкориться і заради добробуту (або ілюзії добробуту) буде миритись з тиранією або, навіть, її любити. З іншого боку, захоче лідер повести народ шляхом справжнього розвитку – то й цим шляхом люди, підкорюючись, підуть теж, з терпінням долаючи перешкоди і негаразди непопулярних, але справжніх реформ? Чи, все ж таки, стійкий суспільний успіх, ефективність і справедливість стосунків суспільства і влади, людини і суспільства, людини і влади, і справжній розвиток вільного суспільства як такогоне можуть бути досягнуті примусовим шляхом, а лише тільки еволюційним розвитком і "визріванням"?

- Надобно же, чтобы всякому человеку хоть куда-нибудь можно было пойти. Ибо бывает такое время, когда непременно надо хоть куда-нибудь пойти...

- Федору Михайловичу, можливо, не зручне запитання, але воно дуже цікавить читачів.Вам належать такі слова: "он должен был считать себя чрезвычайно умным человеком, как и вообще все тупые и ограниченные люди"; "дура с сердцем и без ума такая же несчастная дура, как и дура с умом без сердца"; "есть люди, которые в своей раздражительной обидчивости находят чрезвычайное наслаждение и особенно когда она в них доходит (что случается всегда очень быстро) до последнего предела; в это мгновение им даже, кажется, приятнее быть обиженными, чем не обиженными"; "а неприятно, когда глупый человек, которого мы прежде любили, может именно за глупость его, вдруг поумнеет, решительно неприятно"; "у женщин случаи такие есть, когда очень и очень приятно быть оскорбленною, несмотря на все видимое негодование"; "я постоянно считал себя умнее всех, которые меня окружают, и иногда, поверите ли, даже этого совестился. По крайней мере, я всю жизнь смотрел как-то в сторону и никогда не мог смотреть людям прямо в глаза"; "я тысячу раз дивился на эту способность человека (и, кажется, русского человека по преимуществу) лелеять в душе своей высочайший идеал рядом с величайшей подлостью, и все совершенно искренне"; "все они, от неуменья вести дело, ужасно любят обвинять в шпионстве". Скажіть, будь-ласка, Федоре Михайловичу, яких саме політиків України або Росії ви характеризували кожним із цих висловлювань?

- Есть вещи...о которых не только нельзя умно говорить, но о которых и начинать говорить неумно...

- І все ж таки? Звичайні люди, можна навіть сказати, більшість людей, і не тільки в Україні, дуже не люблять і лають політиків (і, до речі, бізнесменів теж), називають їх бандитами, злодіями і брудними людьми, а саму політику – брудною справою. Особливо читачі і коментатори Української Правди люблять поливати всіх політиків,майже всіх блогерів і також багатьох журналістів брудом – роблячи це або просто як свою роботу (це ще можна зрозуміти), або як хобі. Виходячи з Ваших попередніх висловів, Ви, напевно, також підтримуєте жорсткі оцінки? Як Ви, в принципі, відноситесь до поділу людей і суспільства на політиків і не-політиків, а діяльності і професій – на брудні і не брудні? Чи може суспільство на такому ґрунті якісно розвиватись?

- Если бы только могло быть (чего, впрочем, по человеческой натуре никогда быть не может), если б могло быть, что б каждый из нас описал всю свою подноготную, но так чтоб не побоялся изложить не только то, что он боится сказать и ни за что не скажет людям, не только то, что он боится сказать своим лучшим друзьям, но даже и то, в чем боится подчас признаться самому себе, – то ведь на свете поднялся бы тогда такой смрад, что нам бы всем надо было задохнуться.

- Тоді давайте спробуємо навпаки – знайти позитив. Ви висловлювали такі думки:"развитой и порядочный человек не может быть тщеславен без неограниченной требовательности к себе самому и не презирая себя в иные минуты до ненависти"; "уединенное и спокойное сознание силы! Вот самое полное определение свободы, над которым так бьется мир!";"сострадание есть главнейший и, может быть, единственный закон бытия всего человечества". Чи можете Ви, Федоре Михайловичу, в українській або російській політиці назвати відомих людей, включаючи так звані "нові обличчя", діяльність яких була б побудована на цих фундаментальних з Вашої точки зору законах і визначеннях?

- Я знаю все. Но не знаю ничего хорошего...

- А як щодо такої Вашої думки: "чем более мы будем национальны, тем более мы будем европейцами (всечеловеками) ". Ви справді так вважаєте чи це жарт?

- К сожалению, правда почти всегда бывает не остроумна

Кінець першої частини. Далі буде.

''ТРИКУТНИК СМЕРТІ'' української освіти і як із нього вирватись

Вчора на своїй сторінці в фейсбуці я розмістив пост співзасновника платфоми для масових онлайн-курсів Prometheus Івана Примаченка, в якому він дуже влучно назвав три великі прични, які стоять на заваді розвитку освіти в Україні, "трикутником смерті" і запропонував свій вихід, до якого я додав декілька пропозицій, впровадження яких вважаю критично важливими для розвитку освіти в Україні і її виходу на світовий рівень не окремими елементами, а всією новою системою...

Цілі не виправдовують засоби: до питання стратегій людей, організацій і країн.

14 квітня у Львівській бізнес-школі УКУ відбудеться щорічна візійна конференція Intrо. Вона буде присвячена темі персональних та організаційних стратегій, і одним з ключових питань, яке постає кожного разу, коли лунає слово "стратегія" є питання відповідального лідерства...

Для чого ці заяви, панове держслужбовці?

Вчора була оприлюднена заява держслужбовців "Вимагаємо Змін!" Її можна по-різному сприймати. Можна беззастережно вітати громадянський вчинок і небайдужість цих людей...

Міністерство освіти і науки України досі виконує доручення уряду азарова-януковича?

Мабуть, ні у кого в Кабінеті Міністрів не має злого умислу в тому, щоб продовжувати тримати на контролі виконання непотрібних доручень попереднього уряду...

Як виконується коаліційна угода? Відкритий лист до народних депутатів коаліційної більшості.

Шановні народні депутати коаліційної більшості, Як громадянин України хочу нагадати, що згідно коаліційної угоди ви запланували на перший квартал 2015 року виконати майже 100 завдань...

Партія небайдужих громадян + ФОТО

Революція Гідності, якщо говорити лише про період Майдану, адже в цілому, зрозуміло, і на цьому треба постійно наголошувати, революція ще не завершена, – це виграна битва, але ще не виграна війна...