Саша Дрік Голова ГО «Декларації під контролем», член Ради громадського контролю НАБУ

НАЗК намагається поставити на ''гальма'' перевірку е-декларацій

28 грудня 2016, 15:08

До завтра Мін'юст повинен дати відповідь по порядку повної перевірки декларацій, який НАЗК відправило на реєстрацію на початку місяця. Без цього документу НАЗК не може офіційно перевірити жодної декларації. Але в Нацагентстві вирішили зробити все можливе, щоб затягнути процес цих перевірок якнадовше.

Справа в тому, що Закон "Про запобігання корупції" говорить: порядок проведення перевірок декларацій НАЗК визначає самостійно. Цей порядок встановлює механізм, за яким НАЗК має перевіряти декларації: хто має перевіряти, що саме і яким чином, в які строки, в якій черговості, що відбуватиметься на кожному етапі перевірки тощо. По суті – інструкція про те, як перевіряти декларації. Закон говорить про перевірку в загальних термінах, саме тому важливо, щоб визначений НАЗК порядок був максимально чітким і зрозумілим.

Після затвердження порядку в НАЗК він повинен бути зареєстрований Мін'юстом. Завдання Мін'юсту, зокрема, перевірити чи відповідає він українському законодавству, нормативно-правовим актам самого Нацагенства, чи не порушує права людини, не створює корупційних ризиків і т.д.

Саме на цьому етапі: виписування порядку і затвердження його Мін'юстом все застрягло протягом майже двох місяців. Через це, зокрема, НАЗК досі не перевірив жодної декларації.

Спочатку департамент Руслана Радецького, який і відповідає за фінансовий контроль і перевірку декларацій, затягував із підготовкою цього порядку. Врешті решт на реєстрацію був відправлений такий текст, який дає НАЗК дуже широкі повноваження і практично не встановлює інструментів контролю за тим, як проводитимуться перевірки: ні строків, ні черговості, ні визначень ключових понять, ні чіткого механізму. Поки Мін'юст вивчав документ, в НАЗК почали штампувати неоднозначні результати перевірки за іншими статтями антикорупційного законодавства, зроблені за подвійними стандартами: по народному депутату Сергію Лещенку, по Міністру фінансів Олександру Данилюку, по самому керівнику напрямку перевірки декларацій, члену НАЗК Руслану Радецькому.

Коли в кінці листопада Мін'юст відмовився реєструвати порядок, серед претензій були окремі обгрунтовані. НАЗК запросили всіх на обговорення – представники громадськості, Комітет із запобігання корупції, НАБУ, навіть Генпрокуратура і Нацполіція запропонували НАЗК доопрацювати порядок перевірки декларацій таким чином, щоб він був максимально чітким і жорстко унормував процес перевірки декларацій Нацагентством.

Коаліція "Декларації під контролем" запропонувала встановити строки перевірки, черговість, визначити терміни "недостовірна інформація" і поняття "точності оцінки", врегулювати положення тих частин Порядку, які передбачають роботу автоматичної системи, яку НАЗК ще має створити, і забезпечити публікацію висновків.Повна версія

Комітет із запобігання корупції рекомендував встановити строки перевірки, черговість, чіткий алгоритм, механізм перевірки наявності, достовірності, точності оцінки цінного рухомого майна і готівкових коштів, додати можливості використання потужностей податкової.Повна версія

НАБУ запропонувало встановити строки перевірки, чіткіше визначити наповнення висновку про результати перевірки, а також дало низку технічних зауважень.Повна версія

НАЗК не врахувало жодного з критичних зауважень. В "Узгодженій позиції" вони, зокрема, відмовились становлювати строки, не встановили черговості, не визначили поняття точності оцінки, не передбачили публікацію висновків.

Відсутність цих положень в Порядку призведе до одного з двох:

- або Мін'юст знову відмовиться реєструвати порядок і це "динамо" продовжуватиметься безкінечно довго, а тим часом декларації так і висітимуть неперевіреними

- або Мін'юст затвердить порядок, який узаконить бездіяльність НАЗК при повній відсутності будь-яких інструментів контролю за їхньою роботою. Це також дасть широкі можливості для вибірковості перевірок, якими можна зловживати, коли в Агентстві швидко перевірятимуть ті декларації, які їм скажуть перевіряти, а з опрацюванням всіх інших тягнутимуть роками.

Враховуючи вже реальні приклади, коли НАЗК продемонструвало, як за вказівкою Адміністрації президента вони готові на власний розсуд трактувати декларацію Петра Порошенка, відсутність будь-яких інструментів контролю призведе до перевторення новоствореного органу в інструмент для політичної розправи.

При цьому Голова НАЗК Наталія Корчак розповідає на ефірах, що порядок з'явиться вже 29 грудня, а Міністр юстиції Павло Петренко говорить, що порядок повернеться без реєстрації.

Діяльність НАЗК має бути чітко та жорстко врегульована. І це не повинно перевторюватись в безкінечне відсилання від одного державного органу до іншого, від якого в результаті виграють лише корупціонери, а ми втрачаємо безцінний час.

В кінці кінців, якщо два органи виконавчої влади не можуть між собою розібратись і виконати свою роботу, це відповідальність Голови виконавчої влади, тобто Прем'єр-міністра. Пане Гройсмане, розберіться нарешті з цим бардаком у підзвітних вам відомствах і забезпечте роботу е-декларування, яке ви приписали собі як "одне із головних досягнень Уряду" в 2016 році.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Світлана Городець _ 30.12.2016 15:11
IP: 31.134.121.---
а чому ви дивуєтесь? голова НАЗК Корчак напряму відпрацьовує вказівки Пороха, навіть не соромлячись
stork _ 29.12.2016 17:41
IP: 104.198.133.---
_ABM_:
А я не розумію, з якого це дива кожний запердоленко має знати щодо моїх рахунків, майна. Відповідні державни органи – погоджуюся, але чому запердоленко повинен знати??
Тому, що, якщо ти вор, то про це має право знати кожен громадянин. Бо, якщо вся "иліта" складається з ворів, то люди вийдуть на Майдан і виженуть "иліту" за межі України, як це сталось з Януковочем і компанією. Це в тому випадку, коли не встигнуть люди запроторити "ізбранніков" до тюряги. Тепер розумієш?
sidor _ 29.12.2016 08:47
IP: 77.52.101.---
правильно. Не) (ер холопам сунуть свой нос в калашный ряд. Она налоговики корпоративчик отбацали на лимон, Барыга со своим глазурованным кублом "по достоинству" отгуляли "новый год" междусобойчиком на пару лимонов....А на передовой некоторые бойцы еще кроссовках воюют да в своей одежде, бо форму нужно беречь – быстро изнашивается, а енту "форму" ще нужно здать после увольнения...
dengidengi _ 28.12.2016 22:38
IP: 188.163.107.---
Не было, нет и не будет в этой стране никаких честных ПЭРЭВИРОК – рука руку моет.
Олександр Власко _ 28.12.2016 17:33
IP: 93.73.157.---
Це яркий приклад стану державної служби в Україні. На жаль, попри багатьох заяв про її кардинальне реформування. вона залишається найбільш закритим інститутом, де "чужі не ходять".
Yaroslav Minenko _ 28.12.2016 17:28
IP: 91.207.66.---
Олександра, дякую.
Саме публічними закликами і важелями "Західних партнерів" вдається встромляти палі в корупційне колесо. На жаль, провідні ЗМІ остерігаються піднімати такі питання для більшого поширення серед громадськості, та знайте... є ті, хто відслідковують. Більше інформації про акції підтримки і бажано заздалегідь!
руслан49 _ 28.12.2016 15:22
IP: 37.53.226.---
Хочеш зупинити якусь справу – почни виконувати її суворо по закону. Це називається "італійська забастовка".
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter