Саша Дрік Голова ГО «Декларації під контролем», член Ради громадського контролю НАБУ

Якщо терміново не змінити порядок перевірки декларацій, НАЗК замість покарання корупціонерів легалізує їхні статки

03 серпня 2017, 10:56

Перші результати перевірок декларацій показали: е-декларації вперто і успішно перетворюють на нульові. Іншими словами - легалізують корупційні статки чиновників без будь-якої відповідальності. Робити це абсолютно законно дозволяє існуючий порядок перевірки декларації. Якщо його терміново не виправити - притягнути високопосадовців до відповідальності за задекларовані мільйонні статки буде неможливо.

"Порядок перевірки декларацій" – це по суті інструкція, яка визначає, чиї декларації, як і коли має перевіряти НАЗК. Він був розроблений Мін'юстом і затверджений рішенням НАЗК 10 лютого 2017 – аж через 5 місяців після запуску системи е-декларування і подачі перших декларацій. Протягом цих місяців вся країна спостерігала за бюрократичним пінг-понгом між безвідповідальним НАЗК і Мін'юстом, який вирішив всіх врятувати, взявшись за розробку порядку. Ну і розробив - такий порядок, який дозволяє високопосадовцям уникнути відповідальності.

В чому проблема цього порядку?

Наприклад, в тому, що НАЗК прямо заборонено проводити оцінку задекларованих активів. Тобто задекларувала суддя Київського апеляційного господарського суду Алданова, наприклад, придбання авто за ціною в 4 рази меншою за ринкову – і НАЗК не буде перевіряти, хто міг їй його продати і як вона могла його купити.

Наприклад, в тому, що НАЗК зобов'язане провести повну перевірку декларації за наявними у нього відомостями, навіть якщо не вистачає інформації, бо, скажімо, не надійшли відповіді на запити. Тобто не відповіли по декларації Міністра юстиції Петренка 6 органів включно з самим Міністерством юстиції, а НАЗК все одно мусить затвердити результати, по суті нічого не перевіривши.

Наприклад, в тому, що НАЗК може перевіряти лише те майно, яке зазначене в декларації, але не те, що НЕ зазначене. Тобто приховав посадовець, наприклад, нерухомість за кордоном - і НАЗК не буде перевіряти, чи вона в нього насправді є.

Наприклад, в тому, що НАЗК навіть не порівнює доходи з видатками (так званий логічний та арифметичний контроль), бо в порядку написано, що усі подані декларації вважаються такими... що його пройшли.

Про недолугість існуючого порядку говорив і сам відповідальний за перевірку декларацій член НАЗК Руслан Радецький після появи перших результатів перевірок. Говорив – проте за півроку після його затвердження нічого не зробив для того, щоб це змінити. А це значить – НАЗК продовжує перевіряти декларації за існуючим порядком, легалізуючи статки прем'єра, міністрів та ще майже трьох сотень чиновників, перевірки чиїх декларацій вони вже розпочали або навіть завершили. І всіх все влаштовує.

Єдине, на що спромігся Руслан Радецький, – це попросити наші рекомендації для внесення змін до порядку. Звісно, ми надіслали свої пропозиції (нижче – на 7 сторінках), але... серйозно? Пане Радецький, вам громадяни з своїх податків щомісяця платять по 100 тисяч, очікуючи, що ви сумлінно і професійно будете виконувати таку надзвичайно важливу роботу – виявляти і очищувати від корупціонерів державну владу, а що робите ви? Звертаєтесь до громадських активістів, щоб вони зробили за вас вашу роботу, бо вам необхідно прикрити власну бездіяльність, саботаж та повну непрофесійність?

Якщо відповідальний за перевірку деклараці в НАЗК не розуміє, в чому проблема порядку перевірки, за яким нічого не перевіряється, ось вам наш аналіз і пропозиції на 7 сторінках. Готуйте зміни і виносьте на голосування НАЗК. Там також цілий список правил для логічного та арифметичного контролю, які ви за рік своєї роботи так і не спромоглися зробити.

Бо поки ви витрачаєте наші податки на придумування чергових способів, як не перевіряти декларації, доводиться вимагати пояснення статків в мільйонерах в деклараціях самим. Але якщо так - для чого нам тоді ви, які так дорого обходяться?Документ

Кому вигідно, щоб перевірки високопосадовців не відбувались прозоро та неупереджено? Та самим же високопосадовцям, яких мають перевіряти. І поки Порошенко з Гройсманом на всіх міжнародних зустрічах звітують про те, які вони молодці, що запустили е-декларування, в Україні підзвітні і підконтрольні їм органи продовжують саботувати та робити все можливе, щоб е-декларування так ніколи і не запрацювало в повному обсязі.

Процес запуску е-декларування – це яскравий приклад, як українські високопосадовці та їх оточення своєю цинічною постійною брехнею на всіх рівнях викликають зневіру українців та міжнародних партнерів у можливість проведення реальних реформ в Україні та ефективну боротьбу з корупцією. Ми самі маємо усвідомити: нам вистачить віри та сил зламати шию цьому корупційному спруту, який душить та знищує нашу державу. І для цього в нас є зброя - е-декларування. Але щоб вона запрацювала, треба, щоб сотні, тисячі, мільйони українців почали її використовувати. Для цього достатньо перевірити всього 1 декларацію. Як – написано тут. І вимагати, щоби відповідальні за результати органи виконували свою роботу. Це тяжка робота – бо цього завжди вимагають великі перемоги. Але разом ми точно впораємось.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Djekson Matuschkov _ 04.08.2017 17:19
IP: 104.155.12.---
Orest Pecharskyy:
Ради чого загинуло стільки людей в наш історичний момент? мусимо згодитися з цією трагічною (для простих людей) логікою – після вбивств на майдані в Україні є безперечно більш інтелектуальна влада, що на базі юриспруденції (тобто законів) зуміла нівелювати злочинні дії так званою боротьбою з корупцією і так званим притягненням до відповідальності "за зраду" Януковича... Експеримент над кріликами з довгими вухами продовжується... Правда, буде воєнний парад! Щоб ворог від страху замочив штани...
При Яныке хох/лы жили на много лучше, но майдан их сделал нищими, и как ни странно майдана нет и не намечается.
– откуда такая робость и трусливость напала на хох/лов!?
Orest Pecharskyy _ 04.08.2017 12:54
IP: 35.189.203.---
Ради чого загинуло стільки людей в наш історичний момент? мусимо згодитися з цією трагічною (для простих людей) логікою – після вбивств на майдані в Україні є безперечно більш інтелектуальна влада, що на базі юриспруденції (тобто законів) зуміла нівелювати злочинні дії так званою боротьбою з корупцією і так званим притягненням до відповідальності "за зраду" Януковича... Експеримент над кріликами з довгими вухами продовжується... Правда, буде воєнний парад! Щоб ворог від страху замочив штани...
Logic2009 _ 04.08.2017 12:47
IP: 91.196.177.---
СЕМИЖОПОВ (ник Djekson Matuschkov) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Пошёл вон, амёба. Жизнь в Воронеже всё хуже и хуже Жена скоро тебя
бездельника сковородой прибьёт.
========================

Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над оным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
meua _ 04.08.2017 02:27
IP: 35.187.12.---
Президенту не удалось пока подчинить себе НАБУ (хотя ОЧЕНЬ хочется), но Яценюку удалось создать такой орган, который импотентен, а правила от его однокашника из МЮ специально созданы, чтобы ничего не делать.
Orest Jj _ 04.08.2017 01:34
IP: 77.52.34.---
дивні в нас "знакові фігури" "нових облич"...Така банальність а автора "зводить з розума"
З перших кроків "реформи" було вжє зрозуміло що знайдений новий механізм легалізації корупційних прибутків.
Усі "реформи" прийняті ниньошньою владою під тиском западних "партнерів" мають "люфти" на користь правлячього режиму.
При СРСР такє явищє мало позначення "очковтирательство".
Alex Ognev _ 03.08.2017 15:03
IP: 195.18.31.---
Полностью поддерживаю и считаю: нужно этот порядок разрабатывать не чиновникам для себя и утверждать для себя, его надо утвердить в законе и немедленно.Каждый декларант обязан предоставить все доказательства, что все доходы он получил законным путем. До тех пор пока не перекроем все эти лазейки коррупция будет продолжаться. Это прекрасно знают все от Президента до и т.д. Европе они лапши на уши повесили.
Djekson Matuschkov _ 03.08.2017 11:39
IP: 35.187.189.---
Эксперты Экономического дискуссионного клуба оценили стоимость 19 наиболее популярных продуктов в разных странах. Сравнение цен на десять из них приведены в инфографике. Помимо указанных в ней продуктов для "корзинки" учитывалась стоимость пшеничной муки, риса, макарон, говядины, курятины, а также капусты, моркови, лука и свеклы. Купить все это в Украине обойдется в 702 грн, в Польше в пересчете на гривни – 915, в Венгрии – 1067 грн, в Испании – 1403, во Франции – 1586, в Беларуси – 610, в Китае – 1738 грн.

То есть польская "тележка с продуктами", аналогичными украинским, дороже нашей на 30%, но при этом зарплата у поляка в 4,5 раза больше, чем у украинца. Житель Венгрии за один поход в супермаркет заплатит в 1,5 раза больше, чем украинец, но при этом он может похвастать зарплатой в 4,2 раза больше, чем у нас. Выходит, что в Венгрии уровень расходов на еду выше, чем в Польше, но ниже, чем в Украине.
Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14 Уряд реформ403
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter