Саша Дрік Голова ГО «Декларації під контролем», член Ради громадського контролю НАБУ

Справи НАБУ на основі е-декларацій вбиватимуть через ручне НАЗК

04 січня 2018, 21:32

8 грудня НАЗК затвердило роз'яснення, яким фактично називає незаконними кримінальні провадження про брехню в деклараціях чи незаконне збагачення, самостійно відкриті НАБУ. Там стверджують, що для цього їм потрібен дозвіл НАЗК.

Це роз'яснення зроблено у відповідь на звернення депутата від Опозиційного блоку Дмитра Шпенова, який разом з іншими колишніми регіоналами попросив Конституційний суд визнати неконституційними положення закону "Про запобігання корупції" в частині е-декларування (подання). Широка коаліція із БПП, НФ та Оппоблоку працює не тільки в парламенті, але й поза ним - як в Конституційному суді, де збережені Президентом Порошенком ручні судді регіоналів на їхнє прохання хочуть скасувати е-декларування, так і в НАЗК, де контрольоване Банковою керівництво затверджує, вочевидь, написане у співпраці з регіоналами роз'яснення.

Роз'яснення зводиться до чотирьох основних позицій:

1. Відкриття кримінальних проваджень за статтями 366-1 (декларування недостовірної інформації) та 368-2 (незаконне збагачення) без висновків НАЗК – необгрунтоване втручання у приватне життя посадовців.

НАЗК цитує цілу низку міжнародних конвенцій, практику Європейського суду з прав людини, рішення Конституційного суду, але при цьому так і не пояснює, чому відкриття проваджень за цими статтями є втручанням в приватне життя.

2. Стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення – це "прояв недосконалості та проблемності сучасного законодавства", але не переживайте – НАЗК усіх порятує, для цього треба отримати дозвіл в НАЗК на розслідування незаконного збагачення.

НАЗК стверджує: щоб стаття про незаконне збагачення не порушувала презумпції невинуватості, досудове розслідування за цією статтею треба розпочинати лише на основі обгрунованих та достовірних даних (тобто - висновку НАЗК), але при цьому не пояснює, чому зібрані, скажімо, НАБУ дані не вважаються обгрунтованими і достовірними.

3. Не можна вносити заяви по брехні в деклараціях і незаконному збагаченню до Єдиного реєстру досудових росзлідувань, бо законодавство вимагає від слідчого, прокурора зробити це протягом 24 годин, а 24 години – це мало для з'ясування всіх обставин, тому вносити треба тільки після того, як НАЗК ці всі обставини з'ясує і дасть добро.

НАЗК заявляє, що доби недостатньо для перевірки обгрунтованості та достовірності підстав для відкриття кримінального провадження, але при цьому не пояснює, чому саме по брехні в декларації та незаконному збагаченню, і чому саме для цих злочинів потрібен попередній висновок органу виконавчої влади, в той час як для інших злочинів – ні.

4. Тільки НАЗК за законодавством може проводити повну перевірку декларацій, тому розпочинати кримінальні провадження можна тільки після того, як НАЗК дозволить.

НАЗК посилається на норми українського законодавства, які визначають виключну компетенцію цього органу з перевірки декларацій, яка проводиться за спеціальною процедурою, але при цьому не пояснює, як це співвідноситься з обов'язком, скажімо, працівників НАБУ, невідкладно починати досудове розслідування на підставі самостійного виявлення ними з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (ст. 214).Хоча це лише роз'яснення, воно вже загрожує зруйнувати справи НАБУ, які базуються на даних з декларацій (таких минулого року там розпочато близько 80-ти) – уявіть, яка доля їх в суді, куди фігуранти цих справ принесуть таке роз'яснення?

Про серйозність намірів зробити це свідчить і те, що в парламенті вже зареєстрований законопроект аналогічного змісту. Якщо така ініціатива стане законом, це фактично узалежнить розслідування брехні в деклараціях і незаконного збагачення від рішення ручного НАЗК. НАЗК де факто матиме контроль над розслідуваннями, які проводяться НАБУ й САП. А це – реальна загроза у світлі нещодавніх свідчень про зовнішню керованість і фальсифікації перевірок декларацій, озвучених викривачем з самого НАЗК.

Політично кероване НАЗК, у якого є монополія на дані з декларацій і влада визначати, що розслідувати чи не розслідувати правоохоронним органам – це ядерна зброя для розправи над політичними опонентами, якою, будьте певні, нинішнє керівництво держави скористається для того, щоби укріпити свою владу і знищити всіх реальних чи потенційних конкурентів. Зараз і, особливо, перед виборами - які б і коли б вони не були: президентські чи парламентські, чергові чи позачергові.

І тут вже йдеться не просто про втрату 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги від ЄС чи безвізового режиму, який опинився під загрозою через саботаж антикорупційної реформи. Йдеться про втрату держави, інтереси і майбутнє якої продають за владу і подальше збагачення купки олігархів: колишніх і нинішніх регіоналів, які не просто підняли голову, але активно наступають – включіть будь-який із більшості відомих вам національних телеканалів.

Кризу НАЗК треба терміново вирішувати, як намагаємось зробити це ми і що для цього робимо – детально тут.

Однак вирішення самої лише кризи НАЗК недостатньо: поки країною керуватиме олігархічний бізнес, ми знову і знову повертатимемось туди, звідки починались дві останні українські революції. Змінити це можна лише знищивши олігархів як політичний клас - і почати з парламенту, який має обиратись за новими правилами.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Вячеслав Панов _ 10.01.2018 09:05
IP: 35.195.177.---
їх роз'яснення – нікчемна писулька
Ольга Приймачук _ 06.01.2018 13:37
IP: 46.133.168.---
Шо заважає антикорупціонерам відкривати справи проти топ- корупціонерів? Такі, як Гонтарєва взагалі безкарно себе почувають і ніяке НАБУ їм не страшне
руслан49 _ 06.01.2018 10:03
IP: 95.135.241.---
В усіх країнах грантососів називають лоббістами, тільки у нас "громадскістю" і "активістами".
Сергей Захаров _ 06.01.2018 00:13
IP: 35.195.91.---
Ростислав Гушинець:
Ну, а деякі справи НАБУ саме розвалить, як, наприклад, квартирну справу Лещенка:)
а Лещенко вообще хорошо устроился, лоббирует интересы НАБУ, а они в свою очередь закрывают глаза на его махинации. И как после этого можно говорить о честности Бюро и верить им? Не зря уровень доверия к НАБУ за последние два года опустился уже ниже 10%.
Дмитрий Рожков _ 05.01.2018 18:19
IP: 77.122.94.---
НАБУ уже существует почти 3 года и за это время у них одна отговорка в своей неэффективности, что им все вокруг мешают и не дают работать)) Может нужна в себе проблему найти и понять почему детективы Бюро так не качественно собирают доказательства, а потом уже кого то обвинять?
Ростислав Гушинець _ 05.01.2018 17:52
IP: 31.41.71.---
Ну, а деякі справи НАБУ саме розвалить, як, наприклад, квартирну справу Лещенка:)
Инна Величко _ 05.01.2018 16:57
IP: 35.189.212.---
НАБУ как обычно, кто-то мешает. Пусть сначала научатся работать
руслан49 _ 05.01.2018 15:47
IP: 95.135.241.---
Андрей Владимирович Чернов:
Я не проти рекомендацій інших країн Україні через грантососів. Я тільки за те, щоб і ті, хто щось "рекомендує", несли відповідальність за свої рекомендації. Щоб були реальні договори між країнами.
Ritz _ 05.01.2018 14:08
IP: 35.195.88.---
4. Председатель Европейского совета Донадьд Туск недавно задал вопрос лидерам Польши, на чью, мол, мельницу льете воду, господа. Ставя этот вопрос, Туск имел ввиду ухудшение взаимоотношений Польши и Украины, а также сомнительный антидемократический курс партии ПиС. В Польше правящий класс ради возможности оставаться у власти готов пойти на сотрудничество с самим дьяволом, отвергая допропорядочность в изучении и интерпритации исторических событий прошлого и перечеркивая достигнутые ранее успехи на пути демократизации. То, что происходит в Польше, идеально подходит Москве, стремящейся всеми силами разрушить единство ЕС. И привет из Брюсселя уже пришел, готовящиеся для Польши санкции, говорят сами за себя. Украина, со своим отступничеством, не может бесконечно долго раздражать ЕС. Как показывает пример Польши, Брюссель не будет сдерживать себя и в отношении Украины, в случае, если он потеряет стратегическое терпение. Остается лишь надеятся, что наказана будет элита, но не весь народ.
Андрей Владимирович Чернов _ 05.01.2018 13:39
IP: 35.205.37.---
руслан49:
Алекс Правен:
Ritz:
==========
игра очень понятная, власть берет от запада дешевые кредиты и их развоворовывает, а когда деьги не дают, то и требования запада не выполняет. обычный барыжный шантаж. И всегда сохранет шанс восстановить отношения с путиным. Торговля в РФ растет ускоренными темпами. Порошенко заявил, что может закупать и газ. Абсолютно все понятно. Когда в последний раз вы сышали какие то плохие слова из РФ про Порошенко? Уже любы друзи
Це вже навіть не смішно. Якщо я у когось беру в борг 1000 грн, то що, я ще якісь вимоги цього суб'єкта повинен виконувати? То це вже не "дешеві кредити", а дуже і дуже небезпечні.
Ви якщо не маєте розуму – спробуйте його знайти, а не виставляти це як норму.
Ви можете взяти кредит 1000 грн під 60% річних у тих, хто у вас потім крим забере за відсотки, а можете взяти під 2% у тих, хто дасть вам рекомендації як заробити що б було чим віддавати і самим залишилось.
Андрей Владимирович Чернов _ 05.01.2018 13:26
IP: 35.195.152.---
хто про що, а боти про грантососів (хто вам заважає самим робити роботу за яку заплатять гранти, вони ж не з наших податків платяться, а от гроші за коменти – з наших) та вже носяться з квартирою Лещенка як дурень з писаною торбою, а дорожчу в 2100 разів квартиру Ахметова хоча б хтось із них згадав? Ви убогі дибіли, бо не змогли знайти кращої роботи ніж писати тупорилі коментарі.
руслан49 _ 05.01.2018 13:17
IP: 95.135.241.---
Ritz:
Це що, в Будапештському меморандумі так написано, що коли " НАЗК не выполняет в полной мере свойственных ей функций", то Будапештський меморандум вже не дійсний? Щось ви дуже з цими взаємними зобов'язаннями тільки в одну сторону трактуєте.
Ritz _ 05.01.2018 12:22
IP: 35.195.174.---
3. ЕС в отношениях с Украиной собирается отойти от предоставления "пряников" в обмен на выполнение взятых на себя нашей страной обязательств. Изначально это была ущербная практика. Украина, без вымагательства, должна сама решить, нужны ли реформы, хочет ли стать цивилизованной страной. Так, как это было в свое время в странах Восточной Европы и Балтии. В ЕС, похоже, уже сыты имитацией в Украине реформ, когда вроде бы принимаются правильные законы, но потом находятся лазейки, чтобы их не выполнять. Самый яркий пример связан с НАЗК, мало того, что это агенство не выполняет в полной мере свойственных ей функций, так еще пытается нарушать нормы правовых документов, навязывая другим антикоррупционным организациям свое извращенное видение. Похоже на то, что в ЕС, увидев как в Польше деградируют демократические институты, больше не хотят иметь еще большую головную боль в лице Украины. И в этом только наша вина. Элита, не способная реформировать страну, должна покинуть печерские холмы.
руслан49 _ 05.01.2018 11:26
IP: 95.135.241.---
Алекс Правен:
Ritz:
==========
игра очень понятная, власть берет от запада дешевые кредиты и их развоворовывает, а когда деьги не дают, то и требования запада не выполняет. обычный барыжный шантаж. И всегда сохранет шанс восстановить отношения с путиным. Торговля в РФ растет ускоренными темпами. Порошенко заявил, что может закупать и газ. Абсолютно все понятно. Когда в последний раз вы сышали какие то плохие слова из РФ про Порошенко? Уже любы друзи
Це вже навіть не смішно. Якщо я у когось беру в борг 1000 грн, то що, я ще якісь вимоги цього суб'єкта повинен виконувати? То це вже не "дешеві кредити", а дуже і дуже небезпечні.
руслан49 _ 05.01.2018 11:21
IP: 95.135.241.---
Корупція в Україні – це та больова точка, на яку натискає Захід, щоб не надавати реальної допомоги Україні. Дивлюся Голос Америки з ведучою Гонгадзе. Інтервю з послом України в США. Говорить Гонгадзе – Експерти пишуть, що у вас там страшна корупція в міністерстві оборони. І хіхікає чувидло. А треба розуміти, що Голос Америки це урядова організація. Вона висловлює те, що має на увазі уряд США. Це звичайно про корупцію думка не самої Гонгадзе. Так її інструктували. Ось така політика – видавати війну України з Росією, як щось смішне. Наче якісь корупціонери в Україні якось шевеляться, але це не війна, а так, посміховисько.
Алекс Правен _ 05.01.2018 11:14
IP: 35.194.133.---
Ritz:
==========
игра очень понятная, власть берет от запада дешевые кредиты и их развоворовывает, а когда деьги не дают, то и требования запада не выполняет. обычный барыжный шантаж. И всегда сохранет шанс восстановить отношения с путиным. Торговля в РФ растет ускоренными темпами. Порошенко заявил, что может закупать и газ. Абсолютно все понятно. Когда в последний раз вы сышали какие то плохие слова из РФ про Порошенко? Уже любы друзи
Katya Petrenko _ 05.01.2018 10:39
IP: 93.188.39.---
Ну правильно, проще во всех своих неудачах обвинить других. Народу не так стыдно в глаза смотреть
Igor Kost _ 05.01.2018 10:37
IP: 35.205.171.---
ПРОДОВЖЕННЯ:

Відтак, НАБУ повинно "класти" на подібні роз'ясненя НАЗК та діяти виключно відповідно до норм КПК України.

Якщо НАБУ так не діятиме, а, натомість, почне дотримуватися так званого "роз'яснення" НАЗК, то в такому випадку уже бездіяльністю НАБУ "із задоволенням" займеться ГПУ.
Igor Kost _ 05.01.2018 10:35
IP: 35.205.171.---
ПРОДОВЖЕННЯ:
Натомість, стаття 214 КПК України прямо встановлює такий порядок початку досудових розслідувань будь-яких злочинів:
1. Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
2. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відтак, НАБУ повинно "класти" на подібні роз'ясненя НАЗК та діяти виключно відповідно до норм КПК України.
Igor Kost _ 05.01.2018 10:34
IP: 35.195.70.---
Як і кожен орган державної влади в Україні, НАЗК та його посадові особи відповідно до положень статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про запобігання корупції" (п.15 ч.1 ст.11) уповноважує НАЗК лише надавати роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу щодо застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.
Вказаний вище Закон не уповноважує НАЗК надавати роз'яснення норм КПК України та, що важливіше, встановлювати для НАБУ якийсь інший (особливий чи відмінний від встановленого в КПК України) порядок початку досудових розслідувань у кримінальних провадженнях, підслідних НАБУ, за погодженням чи на підставі висновків НАЗК.
руслан49 _ 05.01.2018 10:25
IP: 95.135.241.---
Всі ж закони зробили по лекалам грантососів (людей, зарплату яким платять інші країни). Не вийшло. І зараз винні не грантососи, не уряди країн, куди вони їздять на консультації, а Україна. І думаєш. Яка мета була зі створенням всіх цих набу. Щоб щось запрацювало, чи внесення хаосу в правову систему України. Це тому, що немає реальних договорів між урядами США, ЄС і Україною по цим питанням. Щоб було детально описано – Україна робить те і те. Після цього уряди США і ЄС затверджують ці закони. Не грантососи дають добро і не міжнародні організації, а уряди США і деяких країн ЄС. І щоб після цього не говорили США і ЄС – В Україні корупція, а брали і на себе відповідальність за зроблене.
meua _ 05.01.2018 07:38
IP: 35.195.250.---
Яценюк с Аваковым сформировали НАЗК со второй попытки, но так, как хотели, посадив во главе даму с универа Сени, которая, кроме как "ЧЕСТНО" заработать за год несколько миллионов за тяжкий труд, ничего знать не хочет. Главная их цель – топить все, что можно, под управлением АП. Додуматься и иметь наглость до такого, чтобы начинать дела с их разрешения, нужно уметь. Явно не сами придумали – АП рулит.
Ritz _ 05.01.2018 01:02
IP: 35.205.42.---
2. Неужели они думают, что МВФ продолжит предоставлять дешевые кредиты? Или ЕС не отменит безвиз и не перестанет оказывать всестороннюю поддержку? Может быть они считают, что антироссийские санкции навсегда? Откуда такая самоуверенность? Боюсь, что на Западе будут только рады иметь повод для того, чтобы разорвать партнерские отношения с Украиной, отказав в помощи и обвинив нас во всех грехах. Цивилизованному миру не нужна нецивилизованная Украина. Вот уже руководитель МИДа Германии не видит перспективы вхождения нашей страны в ЕС. Еще раньше Тиллерсон связал успехи в антикоррупционной деятельности с военной и экономической помощью, причем все это при наличии Будапештского меморандума. Куда ведет нас элита? Обратно в стойло старшего брата? Похоже, что так оно и есть. К сожалению мнение украинского народа власть не интересует. Что ж, покажем на выборах, чего они стоят, если, конечно, выборы состоятся.
Ritz _ 05.01.2018 00:21
IP: 35.187.76.---
1. Непонятная идет игра. Во-первых, сразу коррумпировали НАЗК, при этом все выглядит законно. Высокие зарплаты и премии народ Украины платит руководству этой конторы. Но всместо того, чтобы выполнять заказ граждан-работодателей, в НАЗК выполняют поручения заворовавшейся элиты. Во-вторых, нападки на НАБУ, у которого и так обрезаны полномочия. И последнее, шулерский законопроект об организации антикоррупционного суда, который поставит жирную точку на борьбе с коррупцией. Похоже, нашу страну ведут а убой. Уже первые лица государства начали огрызаться, чего раньше не было, на замечания западных лидеров о недостаточных усилиях в борьбе с коррупцией. Не боятся, что для Украины такое положение дел может закончиться плачевно? Неужели первые лица государства уверены в том, что США не свернут с дороги помощи нашей страны? Неужели они думают, что Трамп связан расследованием российского вмешательства в выборы и будет вечно терпеть коррупцию в нашей стране?
Alena Rudenko _ 04.01.2018 23:39
IP: 46.118.35.---
А разобрались уже с эпизодом, когда сотрудник Бюро подозревался в том, что исправлял декларации? Или опять всё кануло в лету?
ONLINE
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter