Саша Дрік Голова ГО «Декларації під контролем», член Ради громадського контролю НАБУ

Остання барикада: Конституційний суд збирається повернути люстрованих до влади

03 липня 2019, 23:53

На початку 2015-го року, після першої хвилі люстрації, ми з колегами склали список ТОП-50 "недолюстрованих" - посадовців, які підпадали під так звану "автоматичну" люстрацію, але залишались на посадах. Приблизно за півтора роки ми добились звільнення 47 з них.(Скріншот зі звіту Громадського люстраційного комітету за 2016 рік)

Серед них був, наприклад, заступник Міністра внутрішніх справ Василь Паскал – одіозний персонаж, який за посадою фактично займався переслідуваннями активістів під час Майдану. Або Олександр Терещук – начальник київської міліції і за сумісництвом фігурант чисельних журналістських розслідувань про корупцію. У Авакова в МВС з люстрацією взагалі не склалося. За нашими підрахунками він був одним із найбільших саботажників виконання Закону "Про очищення влади". В якийсь момент у міністра всі три заступники фактично були "недолюстровані". Всі три були звільнені.

Це було б неможливо, якби не було Закону "Про очищення влади". І до цього докладали зусиль багато людей: Єгор Соболєв з колегами в парламенті, Тетяна Козаченко з колегами в Міністерстві юстиції, я з колегами в Громадському люстраційному комітеті, журналісти-розслідувачі і активісти в Громадській раді з люстрації при Мінюсті. З журналістами-розслідувадачами з першого її "зіркового" складу Денисом Бігусом, Наталкою Седлецькою, Сергієм Івановим, Дмитром Гнапом, Анною Бабінець, Машою Землянською, Максимом Опанасенко, Севгіль Мусаєвою-Боровик ми зробили понад 30 лише розслідувань. І в тих розслідуваннях виявлялось, що ті, кого назвали "несправедливо люстрованими професіоналами", або до корупційних оборудок причетні, або статки мають незрозумілого походження, або рішення приймали дуже сумнівні.

Так, люстрація – це не про покарання і не про вироки суду. Це лише тимчасове усунення від влади тих, хто був частиною злочинної машини в умовах, коли інакше очистити це болото неможливо. Коли інакше неможливо елементарно привести нових людей на посади, бо вони десятиліттями приватизовані. Чи закон ідеальний? Ні. І це звісно не панацея від того, що "нові" не будуть чинити так само як старі.

Але оглядаючись на 5 останніх років я розумію, що це фактично єдиний закон, прийнятий після Майдану, який дав конкретні результати. Ніхто з "януковичів" не був притягнутий до відповідальності "реформованими" іменем президента Порошенка правоохоронними органами і судами. Всі новостворені антикорупційні механізми заблокували, нівелювали, дискредитували. І виявляється, що через 5 років після Революції Гідності люстрація – єдиний бар'єр, який відділяє від керівних державних посад тих, хто був частиною режиму, який розстріював людей на Майдані і привів в Україну війну. Єдиний. І завтра і його можуть скасувати.

Я вже збилась з рахунку, скільки акцій протесту ми провели під Конституційним судом. Фактично, кожного разу, коли там повертались до цього питання, готуючись приймати рішення, яке в них було готове ще трохи не з моменту прийняття закону. І весь цей час нам вдавалось закон захищати.

І саме тому я закликала всіх небайдужих на акцію знову – завтра, коли КСУ вчергове спробує люстрацію скасувати. Різниця в тому, що загроза, про яку ми говорили останні 5 років, вже не здається такою міфічною, правда? Тому приходьте і ви. Завтра о 10:00 під Конституційним судом.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Dmitriy Chetverikov _ 04.07.2019 16:18
IP: 35.235.227.---
В жизни человек может "делать добро" и "бороться со злом". В первом случае по миру распостраняется добро, во втором случае – зло только набирает силу. Быть может, вместо того, чтобы неистово бороться с "недолюстрованымы" пора бы начать делать уже доброе-вечное-полезное?
Log Log _ 04.07.2019 15:27
IP: 35.235.227.---
Максим Чарушниковв:
Знову Пінчук-Сорос все роблять для піару Порошенка і Вакарчука. Да вони вже за бортом)))
А шляпу з'їсте, якщо неправі будете?
Log Log _ 04.07.2019 15:25
IP: 35.235.227.---
Ed Ostapenko:
и полная поддержка власти Порошенко.
Мої капці довго сміялися.
Де Ви таке бачили?
Блазень Березюк вдається часом до приниження власної гідності, аби облити брудом Порошенка.
Заявив, що відкриті списки це коли надруковані всюди, хоча чудово знає, що
мається на увазі інше.
Максим Чарушниковв _ 04.07.2019 11:55
IP: 35.235.227.---
Знову Пінчук-Сорос все роблять для піару Порошенка і Вакарчука. Да вони вже за бортом)))
Влад Лозовий _ 04.07.2019 11:24
IP: 35.235.227.---
Ed Ostapenko:
вьівод -в корупции виновньі борцьі с коррупцией,а в коррупции бпп, нф,порошенко и его окружения -виновна Самопомочь.ну что тут скажешь -КОНГЕНИАЛЬНО!
Влад Лозовий _ 04.07.2019 11:05
IP: 35.235.227.---
Влад Лозовий:
чертов Т9 я имеет ввиду КСУ
Влад Лозовий _ 04.07.2019 11:03
IP: 35.235.227.---
странно чему мьі (вьі) удивляетесь когда в ЕСУ каждьій второй подпадает под люстрацию,а каждьій первьій под закон про незаконне збагачення.Надо дякувати Петру Олексіювичу.
Ed Ostapenko _ 04.07.2019 10:26
IP: 35.235.227.---
Как там контроль деклараций идет успешно? А контроль НАБУ? Всех вывели на чистую воду и посадили? Пять лет как "усунули" плохих людей законом про люстрацию и привели "новые лица". Чтобы они могли в Мюнхене сосисок похавать на выходные; выписать себе космические зарплаты и премии и отправить бабки из нищей Украины к маме в Америку. Сверх украденного. И Самопомощь действительно "партія перевірена часом". Дерибан бюджета, воровство и полная поддержка власти Порошенко. Что собственно и оценил избиратель опустив рейтинг до нуля.
Нова влада, ню-ню, Богдан прилаштований, Портнов і інша шушера потирають руки. І ти теж привела до влади цих покидьків.
Вова Дарницький _ 04.07.2019 07:27
IP: 35.235.227.---
Стаття – яскравий приклад безтолкової агітації.
Якщо стаття оприлюднена без семи хвилин 4 липня, а я прочитав її (проснувшись) у 7-30 четвертого липня, то "завтра" для мене це коли? Коли мені йти під конституційний (з маленької літери) суд?
А я б прийшов з протухшим яйцем під той "суд"! Але не знаю коли!
ONLINE
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter