Єгор Фірсов Народний депутат VII-VIII скликань; в.о. голови Держекоінспекції України

Екологічна перевірка ММК Ілліча: відповідальність неминуча

28 січня 2020, 12:05

20 січня Державною екологічною інспекцією розпочато позапланову перевірку ПрАТ "ММК ім. Ілліча". Підставою було звернення фізичної особи, яка скаржилася на неналежне зберігання промислових відходів (відвали шлаку). Нагадаю, що планові перевірки проводити в зоні ООС заборонено. Тобто, вже понад 5 років підприємства не перевіряються планово. Але, на жаль, деякі підприємства не використовують цей час на модернізацію, і навіть більше того – не допускають навіть перевірки по скаргам громадян. Але повертаючись до ПрАТ "ММК ім. Ілліча", варто відзначити, що інспекторів допустили до перевірки, я сам брав участь у перший день роботи групи. Тоді ми тільки почали вивчати надані нам документи та подивились на одне з місць складування шлаку і одразу помітили, що є певні нестиковки в документації щодо деяких відвалів.

Для тих, хто не до кінця розуміє, що таке відвали шлаку, я пояснюю. Тимчасове зберігання відходів 4 класу небезпеки (шлак) здійснюється на відкритих огороджених промислових майданчиках з твердим покриттям із вказівкою виду відходу, що зберігаються насипом. Потім ці відходи мають транспортом видалятися в місця захоронення. Але в той же час, зберігання не повинно приводити до забруднення навколишнього середовища, засмічення ґрунту на прилеглих територіях. Так має бути. Але підприємство має не один відвал, а вісім. На жаль, невсюди зберігання шкідливих відходів відбувається відповідно до норм чинного законодавства.

При огляді на місцевості земельних ділянок, заявлених у зверненні громадянина встановлено, що промислові відходи: шлаки доменні гранульовані для будівництва (4 клас небезпеки) та шлаки сталеплавильні мартенівські рядові для дорожнього будівництва (4 клас небезпеки) зберігаються у вищезазначених місцях із порушенням ст. 33 Закону України "Про відходи". А саме, місця зберігання відходів не визначені органами місцевого самоврядування (несанкціоноване розміщення), не враховано вимоги земельного та природоохоронного законодавства, не забезпечено екологічну безпеку їх зберігання. Промислові відходи зберігаються на промислових майданчиках насипом, без твердого покриття, по периметру відвалів візуально виявлено рослинний покров, промислові майданчики не огороджені, відсутнє обвалування, тощо.

Коли інспектори виявляють порушення, ці факти ретельно документуються, а вже на основі цього відбувається розрахунок шкоди, нанесеної довкіллю. Для розрахунку розміру шкоди, зумовленої засміченням, необхідно визначити площу засмічених земельних ділянок. І саме в цьому питанні інспектори зіткнулися з протидією з боку суб'єкта господарювання. Представниками ПрАТ "ММК ім. Ілліча" відмовлено фізично у доступі на територію комбінату та проведенню відповідних замірів. Всі ділянки, де інспектори вимагають проведення вимірювань, у заяві вказано.

А саме: шлаковий відвал, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим N1412336600:01:010:0004, геопозиція 47.171.3516, 37.5486038, що знаходиться навпроти ЛПЦ-1700;Шлаковий відвал, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим N1412336600:01:010:0004, геопозиція 47.1739991, 37.5587606, що знаходиться навпроти ЛПЦ-3000.Отже, коли інспектори виявили порушення, представники підприємства намагаються уникнути відповідальності. Наразі перевірка юридично ще триває і буде тривати до 31 січня, але, фактично, вже зупинена. Аргументація, доводи і пропозиції інспекторів ігноруються, тому я змушений публічно описувати ситуацію, яка склалася.

Я хочу звернутися до керівництва ПрАТ "ММК ім. Ілліча" та холдингу "МетІнвест", а також до власника бізнесу – Ріната Ахметова, з вимогою не заважати здійсненню екологічного контролю. Якщо представники Держекоінспекції не будуть допущені до відповідних земельних ділянок, ми будемо вимушені звернутися до Національної поліції і здійснювати контроль вже в рамках кримінального провадження. Це не конструктивна позиція, яка зашкодить і здійсненню контролю, і нормальній роботі підприємства, але це вимушений крок, на який ми підемо в разі необхідності. Моя пропозиція – це співпраця, це прозорий контроль і розумний діалог. Я, представники центрального апарату інспекції, ще не один раз приїдемо перевіряти підприємства холдингу.

Давайте реальними справами, а не словами, демонструвати взаємодію держави та великого бізнесу.

Я також хочу звернути увагу громадськості міста Маріуполя на цю ситуацію. Від ефективності однієї екологічної перевірки залежить ефективність і багатьох інших. Держекоінспекція вже отримала чисельні скарги щодо екологічної ситуації у місті. Ми будемо реагувати, і сподіваємось на підтримку.

powered by lun.ua
Коментарі — 2
Граф Кирилл _ 28.01.2020 19:35
IP: 35.235.227.---
Украине сегодня 460 городов, 885 поселков городского типа, у всех схожие проблемы. Если каждому из них Эгор будет посвящать блог один раз в неделю на УП, ему понадобиться 25 лет для того чтобы только ознакомиться с проблемами, войти, так сказать, в курс дела.
Эгор, учитесь мыслить и рассуждать системно, только в этом случае от вашей неутомимой деятельности будет толк.
Sharyi Yurii _ 28.01.2020 13:37
IP: 35.235.227.---
мабудь тепер новопридбаний маєток паном Ахметовим на лазурному березі, перейде до людей, постраждалих від забруднення в цілях оздоровлення,га?
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter