Єгор Фірсов Народний депутат VII-VIII скликань; Екс-голова Держекоінспекції України

Влада підготувала вбивство зеленої енергетики

20 липня 2020, 13:14

Завтра Верховна Рада може прийняти рішення, яке поставить хрест на розвитку альтернативної енергетики на багато-багато років. Мова йде про законопроект N3658, який сьогодні розглядають на комітеті і завтра винесуть на позачергове засідання Ради. Він передбачає суттєве зменшення зеленого тарифу (для окремих СЕС на 50%!). І якщо він буде прийнятий, то фактично зупинить розвиток відновлюваної енергетики в країні. А це буде означати що ми знову перестанемо розвиватися і будемо відставати від розвинутих країн, які сьогодні розвивають перед усім зелену енергетику, поступово відмовляючись від викопного палива.

Автори законопроекту вважають, що закон треба приймати, бо у держави немає грошей, щоб платити виробникам компенсації за зелений тариф.

"Ряд проблем з виплатами інвесторам за вироблену "зелену" електроенергію починаючи з липня 2019 року можуть мати наслідком згортання потенційних проектів та звернення інвесторів до міжнародних органів з розгляду інвестиційних спорів за захистом своїх прав та суттєвих компенсацій інвесторам, розмір яких наразі складно оцінити, але який може складати надмірний тягар для державного бюджету", – говориться у пояснювальній записці до законопроекту.

Отже, фактично влада визнає, що не може платити за тими зобов'язаннями, які раніше на себе брала і тому знижує тарифи. Але чому через непрофесіоналізм влади має страждати зелена енергетика? Рік тому проблем з виплатами не було. То може винний не зелений тариф, а бездарні посадовці, які не спроможні нормально керувати країною та наповнювати бюджет? Чому через нікчемний новий уряд, який провалив роботу, має страждати бізнес, який вклався у відновлювальну енергетику?

Мова не тільки про зелені еклектростанції. Як гадаєте, будуть інвестори взагалі вкладатися в країну, яка спочатку обіцяє їм одні умови, а потім змінює їх на протилежні? Після прийняття нового закону частина СЕС просто збанкрутує. І це відіб'є у інвесторів бажання заходити в Україну на довгі роки.

За період розвитку альтернативної генерацї у нас фактично виникла нова галузь, в якій наразі працюють десятки тисяч людей. Індустрія альтернативної енергетики тільки у 2019 році дала 15 мільярдів гривень податків до бюджету. А з 2010 року майже 100 мільярдів гривень. Загалом – це третина усіх іноземних інвестицій за останні роки! Та якщо діюча влада поставить на цьому хрест, розвиток цієї галузі та потік інвестицій зупиниться.

Найголовніше в цій історії – що індустрію та технології майбутнього зараз вбивають на корню! Поки розвинуті країни будують вітряки та сонячні панелі, ми обираємо шлях назад. Адже якщо відкинути альтернативну генерацію, залишаться атом та викопне паливо – технології середини ХХ століття.

Сьогодні атомна генерація виробляє близько 50% української енергії. Працює 15 енергоблоків, які забезпечують більше половини електроенергії країни. Атомна електроенергія вважається найдешевшею, але це не зовсім так. Справа в тім, що енергоблоки мають свій строк експлуатації. Міжнародна організація МАГАТЕ обстежує енергоблоки та продовжує строк, але очевидно, що термін експлуатації все ж таки обмежений і безкінечно це продовження тривати не може.

У середньому через 30 років ми маємо виводити поступово ці енергоблоки з експлуатації, і проблема у тому, що вивід одного блоку з експлуатації коштує півмільярда долларів. У нас їх 15. Тобто років через 30, ми маємо знайти 8 мільярдів долларів на те, щоб вивести з експлуатації енергоблоки. А крім того, треба буде ще побудувати щось замість цих зачинених АЕС. І це теж буде коштувати великих грошей.

Ці кошти, звичайно, не закладаються у тариф і фактично сьогодні наше покоління живе у кредит – ми відкладаємо проблему, замовчуємо її, сподіваючись, що наші діти через 30 років знайдуть гроші. Звісно, панам Шмигалю та Герусу легко сьогодні розповідати казки про дешевий атом, адже через 30 років, коли ми дізнаємося справжню ціну атомної енергетики, їхніх прізвищ вже навіть ніхто і не згадає. Але ховати голову у пісок – не надто розумна тактика. Отже, давайте рахувати справжню ціну атому вже зараз.

Наприклад, Німеччина вже зараз поступово відмовляється від атомної енергетики та закриває АЕС. А німців у жодному разі не можна назвати недалекоглядним чи нераціональним народом.

Втім, є річ, ще гірша за атомну генерацію – це теплова генерація. У нас ТЕС в основному спалюють або брудне вугілля, або дорогий імортний газ. І основна наша проблема у тому, що наші теплоелектростанції будувалися ще у 50-60-ті роки, за технологіями 30-х років минулого сторіччя. Це дуже старі та неефективні підприємства. Власники розуміють, що ТЕС рано чи пізно закриються (за законом це 2050 рік), тому не вкладаються у модернізацію. Наше законодавство та корупція у перевіряючих органах дозволяють економити на очисних спорудах, тому кожна ТЕС кожен день викидає сотні тонн шкідливих речовин: сірки, азоту, пилу.

Гальмування розвитку альтернативної генерації продовжує агонію застарілих брудних радянських електростанцій, частина з яких вже мала б бути закрита. У ЄС від вугільної генерації відмовляються. У нас відмовляються від енергії сонця та вітру, щоб спалити більше вугілля. Напевно, хтось вважає це ефективним менеджментом...

Наступ на відновлювальну енергетику інквізитори, окрім іншого, пояснюють технологічною відсталістю України. Мовляв, вона розбалансовує енергосистему. Так, це дійсно серйозний виклик. Але у розвинутих країнах ця проблема вирішується! У тому числі будівництвом балансових потужностей, зокрема газопоршневих електростанцій. В нас же нічого будувати, звісно, не хочуть. Бо не вміють і не можуть. Тому знайшли просте рішення – зупинити розвиток зеленої енергетики. Нема ВДЕ – немає проблеми. Як це по-нашому...

powered by lun.ua
Коментарі — 13
meua _ 23.07.2020 04:33
IP: 93.72.11.---
Фирсов занимался экологией и не может остановиться...
Какие инвесторы не будут заводить деньги? Ахметов, Порошенко и К наворовали, вывели и завели?
Автор в какой стране живет?
Если в самой бедной стране Европы "зеленые" тарифы в разы выше, то это нормально? И все должны их субсидировать?
Странно это все читать, не позорьтесь, Фирсов.
Jakov Gavrik _ 22.07.2020 14:39
IP: 46.211.59.---
А хто буде утилізувати ці СЕС. Де брати згодом ці кошти? Чи знову за рахунок населен???
Wesyl Blatt _ 21.07.2020 23:49
IP: 31.28.162.---
Зелена енергетика вбиває економіку, завдяки найвищим тарифам у світі,🧙від шоколадного олігарха і К
Елена Величко _ 21.07.2020 16:41
IP: 95.134.109.---
Подумайте про те, що робиться у державі відносно людей.
Я проти такого "ринку", що набудував пусті квартали у Києві, невідомо нащо та кому вони належать та продовжують..., – а у людей будівлі з житлом падають, так само проти того, що все збільшують та збільшують комуналку та різні платежі, А ЧИМ ПЛАТИТИ? У кого спитати?
Хто ВІДПОВІДАЛЬНИЙ, щоб платити було чим громадянам?
Хто цей відповідальний?
Елена Величко _ 21.07.2020 16:39
IP: 95.134.109.---
Так, думаю, що треба трохи там загальмувати з зеленою енергетикою, бо насправді там дисбаланс,
й в першу чергу з рівнем життя. Ви, Автор купите Мерседес, якщо у вас на Запорожець нема?
Не купите, а держава, тобто я от, та держава, що повинна давати жирувати тим, то хоче мати у рази більше, аніж я можу сплатити.
Я вам скажу, що коли наразі НІЧОГО не маєш через ковід та "від держави" – нуль допомоги, бо це вам не Європа, – то це дуже непросто бодай щось сплатити, а хтось повинен жирувати на мільйони? як от у НАФТОГАЗ І- усім тисячі, мільйони та мільярдні збитки фірмам – Ко-та-Ко – гудуть на мільйони...
Сергій Хлібойко _ 21.07.2020 12:00
IP: 46.211.44.---
Пропоную для збереження екології (як хоче автор) продовжити дію зеленого тарифу,тільки застосовувати його для промисловості Ахметова,Коломойського та інших олігархів,а для населення використовувати тариф атомних станцій
Александр Чвиженко _ 21.07.2020 06:06
IP: 46.211.47.---
Брехлива, замовна публiкацiя.
Alia Zalevskaya _ 21.07.2020 00:39
IP: 91.243.205.---
Вы бы написали правду о том что простых граждан заставят платить за "будущее зеленой энергетики"! Почему тогда нам не выдают акции этих компаний? Ведь эти законы и решения предидущей власти созданы что бы именно за счет простого народа заработать побольше денег.
Максим Любченко _ 20.07.2020 22:55
IP: 95.215.93.---
Це така стаття, яка не висвітлює всієї правди життя. Проплачена олігархами. Як ви знаєте закони писані під когось. Зелена енергетика вбиває не шахти, а атомну енергетику, бо з шахтами конкуренції 0.0. А пам'ятаєте закон заборони малих сонячних господарств? Ні? То читайте цю бредоту підтримуючи олігархів...
Gennadiy Fedorovskiy _ 20.07.2020 22:48
IP: 94.100.220.---
Держава все робить правильно, вона себе захищає від дефолту. А інвестори ВДЄ свої питання пишіть до Клюєва, який прийняв ДЛЯ СЕБЕ особисто зелений тариф, а для вас!!! Він просто не подумав, що за ним підуть інші. Тобто: прийнятий в 2009 році ЗТ був економічно необгрунтований. Крапка.
Тарас Ковальчук _ 20.07.2020 15:40
IP: 195.68.202.---
Біда України в тому, що влада думає не про перспективи країни, а тільки про себе кохану. Як побільше вхопити і щоб не відтіснили від корита.
Виталий Наумов _ 20.07.2020 15:13
IP: 37.47.78.---
Пропоную Фiрсову i ko встановити зелений тариф. Нi словом а дiлом, хай пiдтримують
Grenader45 _ 20.07.2020 13:30
IP: 77.123.93.---
..."Не бережёшь ты себя, Юрий Венедиктович, всё о народе думаешь..." (с))
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter