20 жовтня 2020, 11:12

Як забудовують зелені зони Києва: схема в деталях

Ще 20 років тому Київ вважався найбільш зеленою столицею Європи. Кількість зелених зон, парків та скверів просто вражала. Але на початку 2000х, коли у столиці почалося масове будівництво житла, ситуація почала стрімко змінюватись. А в останні роки стала просто критичною. Забудовують навіть там, де будівництво суворо заборонене законом, наприклад, у заповідній зоні. Для виводу земельних ділянок і забудови розроблені десятки схем. Від напівлегальних сірих до абсолютно незаконних.

Після створення партії "Екологічна Альтернатива" ми стали отримувати масу матеріалів про знищення зелених зон та незаконну забудову. Тепер я хочу детально розібрати одну з таких схем, яка діяла і діє у Києві під час роботи Віталія Кличка. Щоб не бути голослівним, я розповім про те як працює ця схема на прикладі забудови у Пущі-Водиці по вул. Квітки Цісик 34,36. З документами можете ознайомитись за цим посиланням

Отже, найголовнішим документом, який регламентує те чи інше будівництво є Генеральний план міста. У відповідності з Генеральним планом міста Києва до 2020 року, затвердженим рішенням Київської міської ради No370/1804 від 28.03.2002 р., розділ 10 "Озеленені та рекреаційні території", ділянка знаходиться в існуючій рекреаційній зоні, про що занесено дані до містобудівного кадастру. До того ж Земельний кодекс визначає цю ділянку як рекреаційну і стаття 52 забороняє знищення дерев та забудову: "на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель". Здавалося б тут будувати просто неможливо, але саме з цього починає працювати перший етап схеми по знищенню зеленої зони.

Виявляється, що навіть якщо генеральний план визначає ділянку як зелену зону, інший документ – Детальний план території, який деталізує місцевість, може вже визначати це місце як потенційну забудову. Так сталося і цього разу, згідно з детальним планом території району Пуща-Водиця (ДПТ) , затвердженим рішення Київської міської ради від 09.07.2009 No787/1843, для зазначеної території розроблене функціональне зонування, у відповідності з яким дана земельна ділянка складається частково з території середньо- та багатоповерхової житлової забудови, частково – з території зелених насаджень загального користування. Виходить, що детальний план суперечить генплану міста, але це нікого не зупиняє і одним рішенням, зелена зона перетворена на "будівельний майданчик".

Я вже неодноразово говорив, що мер Віталій Кличко оточив себе друзями-забудовниками і використовує свою посаду для розвитку їх спільного бізнесу. Так і у випадку забудови по вул. Цісик 34,36, будує ПрАТ "ХК "КиївМіськБуд" 80% якого належить київський громаді. У цьому випадку, є спрощена процедура отримання земельної ділянки. Очолює муніципального забудовника Ігор Кушнір. До речі, це той самий Кушнір який працював заступником міністра оборони Єжеля в уряді Миколи Азарова, де також відповідав за будівництво. Михайло Єжель досі перебуває у розшуку, тоді як його заступник Кушнір знайшов тепле місце у київській владі та вірно служить новому патрону.

На етапі відведення земельної ділянки на замовлення ПАТ "ХК "Київміськбуд" комісією з обстеження зелених насаджень м. Києва проведено обстеження зелених насаджень. За результатами, 30 вересня 2016 року складено акт, у відповідності до якого "видаленню підлягає 1 дерево (клен ясенелистий, сухостійний), а інші 214 дерев залишаються на місці та підлягають передачі орендарю на збереження. Крім того, у висновках комісії зазначається, що "даний акт не дає права на видалення зелених насаджень". Це важливо зафіксувати, 214 здорових дерев, серед яких десяток 100-літніх дубів, були передані на збереження "КиївМіськБуду".

І вже 6 липня 2018 року, Київська міська Рада своїм рішенням передає забудовнику земельну ділянку по вул. Цисік 34,36 з таким формулюванням: "для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно-оздоровчого комплексу, благоустрою та озелененню території". Про озеленення я напишу трохи нижче. А зараз треба звернути увагу, що будують не звичайне житло, а "рекреаційно-оздоровчий комплекс". Хоча фактично це житловий будинок і таке формулювання, це чергова складова схеми, щоби отримати дозвіл на будівництво у рекреаційній зоні Пущі-Водиці.

Те, що відбувається далі, це – повний треш. Через рік після отримання земельної ділянки з зеленими насадженнями, забудовник сплачує до міського бюджету гроші за їх знищення. З довідки, яку підписав в.о. начальника управляння екології та природних ресурсів м. Києва Андрій Мальований, видно що "КиївМіськБуд" сплатив 600 тис. грн. "відновної вартості зелених насаджень". Фактично вже з цього моменту 100 літні дерева приречені. Забудовник отримав можливість робити все що йому заманеться, закон що захищав рекреацію успішно обійшли у декілька кроків. І вже незадовго всі дерева було знищено.

Також у цій схемі фігурує і ДАБІ, яке надало дозвіл на виконання будівельних робіт. Є і заява забудовника про екологічні наслідки, яке було розміщено у газеті Хрещатик. І багато інших деталей і дійових осіб. Але це вже нюанси. Найголовніше, що всі ці органи та інстанції так чи інакше погодили та дозволили знищити 214 здорових дерев в рекреаційній зоні, і на цьому місці тепер будують черговий елітний житловий комплекс.

Ця історія можлива напевно тільки в Києві за часів Віталія Кличка. Тоді як у всьому цивілізованому світі захищають та створюють нові зелені зони, у нас пріоритет віддано забудовам, а точніше – збагаченню. І змінити цього не може ніхто і ніщо, закон не працює, чиновники ставлять свої підписи та печатки, а друзі мера хутчіш заливають бетоном чергову зелену зону. Через цю та багато інших схем, знищують десятки тисяч дерев і створюють десятки тисяч квадратних метрів новобудов.

Чи можна змінити таку політику місцевої влади? Так, звичайно. Але лише разом зі зміною самої влади. Тому я би радив всім Киянам, двічі подумати за кого віддати свій голос 25 жовтня. Адже вже завтра сквер або парк біля вашого дому можуть перетворити на будівельний майданчик, і замість дерев, ви та ваші діти, будете дивитись на новенький ЖК. І навіть якщо він буде "рекреаційно-оздоровчим", дерев він вам точно не замінить.

Завтра під КМДА ми влаштовуємо акцію, покликану розкрити й інші випадки незаконного знищення зелених зон Києва. Приходьте, буде багато цікавого. КОЛИ? 21.10 об 11:00. ДЕ? КМДА (Хрещатик, 36)

powered by lun.ua

Екологічна відповідальність: курс на підвищення

Нещодавно я робив огляд Указу Президента "Про виклики та загрози національній безпеці України в екологічній сфері", там дуже багато надважливих ініціатив, які можуть радикально змінити екологічну політику країни...

Справи Кононенка-Гладковського-Грановського: освіжаємо пам'ять правоохоронцям

Президент Володимир Зеленський через рішення Ради національної безпеки та оборони задав правильний темп і вектор роботи правоохоронних органів та інших органів влади...

Екоінспекція втратила шанс на реформи

Сьогодні Кабмін звільнив першого заступника голови Держекоінспекції, Дениса Каплунова. Це смішно, але серед 73 держслужбовців категорії "А", тільки він отримав незадовільну оцінку...

Як і чому в Україні зростають сміттєзвалища небезпечних відходів

В Україні кожен день генеруються тонни медичних відходів, які вважаються особливо небезпечними. Точної статистики не знає ніхто, але порахувати не складно...

Ставай на захист довкілля

У п'ятницю оприлюднили результати місцевих виборів у Києві. Як то кажуть – не пройшло і двох тижнів, бо за чверть цього часу встигли провести вибори і майже встановити результат у США...

Екологічна альтернатива – підсумки виборів

75 днів тому ніхто навіть не чув про команду "Екологічна Альтернатива". Перед початком виборчого процесу, ми вагались, йти чи ні. У нас не було нічого: ані грошей, ані чіткого плану, і навіть осередку...