3 жовтня 2011, 10:51

Формула миру

У стосунках України з Росією стратегічного партнерства немає. Є стратегічна залежність, об'єктивно успадкована у 1991-му та суб'єктивно збережена до цього дня.

Москва веде війну проти Києва з використанням енергетичних, дипломатичних, інформаційних й економічних засобів.

Чи можливий мир з Росією? Можливий. Але шлях до нього повинні пройти обидві сторони.

Відносини будуть стабільними при дотриманні трьох умов: рівноправ'я, взаємна вигода, прозорість. Доведемо від супротивного.

Україну зобов'язали викуповувати непотрібний їй об'єм газу: "бери або плати". Росії дозволений транзит будь-яких об'ємів газу, навіть такого, що не забезпечує рентабельність нашої ГТС, але дзеркальна вимога "качай або плати" – відсутня.

Україні загрожує штраф за недобір газу – 250% взимку і 400% в інші сезони. Для Росії штраф не передбачений. Плюс захмарна базова ціна і невигідний нам набір енергоносіїв у формулі ціни. Що тут братського?

Російський флот буде в Криму до 2042 року. Україні дали "знижку" на газ 30% або $100 за тисячу кубів. Але "знижка" діє лише по відношенню до кабальної ціни, чим визнається легітимність контракту-2009. До того ж вона накопичується у вигляді боргу України перед РФ. Якщо вирішимо розірвати угоду, доведеться повернути мільярди! А ось Росія не заплатить нам за оренду баз ЧФ – по $800-1000 мільйонів щорічно! Справедливо?

Правителі обох країн перетворили ненароджені міждержавні відносини на міжкланові. Саме тому основні капітали в Україні були нажиті і наживаються на непрозорих відносинах з Росією: нафта, газ, глинозем, контрабанда...

Росія може і далі тиснути на Україну, намагаючись не пустити до Європи. Але тиск має межу. І Росія до неї підійшла. Угода про асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС – це рука підтримки європейців у важку для України хвилину, а не ліцензія Януковичу на авторитаризм. У арсеналі Москви "вентиль", ігрища з квотами і митами. Може виникнути спокуса використовувати ЧФ для дестабілізації ситуації в Криму.

Не варто перевіряти нас на міцність – це не на користь РФ, як для двосторонньої перспективи, так і через призму сприйняття Росії Європою і світом.

Україна теж має важелі впливу (захисту), як дзеркальні, так і асиметричні. І у енергетиці (труба, підземні сховища, потенційно величезні запаси сланцевого газу), і в оборонній сфері (ОПК, бази флоту Росії, багато що інше), і в торгівлі.

Є альтернатива Росії і в стратегічних поставках, включаючи ядерне паливо.

Домінуючи в інформаційному просторі України, Росія ліпить образ ворога. Ворожість буде припинена, аж до позбавлення каналів права мовлення.

Росія проникла в стратегічні галузі України: банківську систему, енергетику, авіацію і космос, АПК і ОПК. Але ці підприємства, хоч і з російським капіталом, – українські і дотримуватимуться наших законів.

Ескалація конфлікту буде болючою. Для України більш болючою, ніж для Росії, але не критичною для здоров'я країни. За високої температури увімкнуться захисні механізми – Україна мобілізується і вистоїть. Як вистояли країни, набагато менші за своїм потенціалом. Для Росії тактичний "успіх" обернеться стратегічними втратами.

Формулу миру бачу такою.

Перше. Україна – не Росія. У Росії владу вибрали більше 20 років тому, і з тих пір вона не змінюється. В Україні влада змінюється. Кремль в Україні повинен слухати голос народу і опозиції (ратифікація в диму і бійках харківського пакту тому приклад). В цьому випадку нова влада не оскаржуватиме угоди, підписані попередньою.

Друге. Україна – окрема держава, а не суб'єкт РФ. Вона має право на свою політику. Кремль повинен визнати Україну де-факто, і багато проблем зникнуть відразу. Росії від нас потрібні чітка позиція та здатність домовлятися. І Україна повинна це забезпечити, а не діяти і далі за схемою "обіцяємо все – не робимо нічого".

Третє. Україна йде до Європи. Вперше співпали інтереси країни та її вождів. Росії безглуздо протидіяти – результат буде зворотнім. Пригадаємо безплідні спроби зупинити Польщу і країни Балтії. Перш ніж спалювати мости, може, варто спалити граблі?

Четверте. Потрібно повернутися до відкритих міжурядових угод. Ніяких "посередників", що обкрадають обидві країни на користь керівництва. Енергоносії перетворити із зброї в товар. Дешевого газу і торгових преференцій для нас не буде. Займатимемося енергозбереженням, розвиватимемо технології, підвищуватимемо продуктивність і якість. Станемо цікавими для всіх, зокрема для Росії.

журнал FORBЕS, жовтень 2011 р.

Читайте більше на www.grytsenko.com.ua

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Обіцянки-цяцянки

Раша уже відкрито шантажує Європу, не збільшуючи поставок газу (через Україну), поки не отримає від ЄС дозволу на запуск Північного потоку-2...

Париж, які очікування?

Не дуже веселі, якщо чесно. Можна порадіти ще одній можливості прямого спілкування Президента України з лідерами двох провідних держав Європи, які останні сім років стоять солідарно поряд з Україною...

Катастрофа в Міноборони – реагувати треба негайно!

Резонансну інформацію отримав із Міноборони. Чотири генерали вищого командного складу подали позови і судяться з міністром оборони. Мені невідома суть позовів, службова вона чи особистісна, насправді це неважливо...

Настав час для плану Б.

Свіжі заяви агресора вустами Гризлова: Росія виступає категорично проти будь-яких змін до Мінських угод і погрожує Україні "непоправними наслідками"...

''Податок на додану жадібність'' – нинішня влада теж в долі, як і всі попередні влади?

Війна, пандемія, горе і сльози, мільйони людей за межею бідності – ненажерливих не зупиняє нічого! Крадіжки з бюджету сягають 5,000,000,000 гривень щомісяця! П'ять мільярдів! Лише на схемах ПДВ! А на митниці? На держпідприємствах? На завищених усюди тарифах? На занижених усюди рентних платежах? В таких масштабах грабувати країну без "кришування" згори – НЕМОЖЛИВО! Прочитайте свіжу статтю Юлії Самаєвої "Податок на додану жадібність" на DT...

Біда не приходить одна.

Цього року в українських річках зафіксовано найнижчий рівень води за останні майже 100 років. Крім того, через теплу зиму і відсутність холодних паводкових вод з льодом, річки екологічно не очистилися весною...