Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Страту Анхар Кочнєвої відклали на три доби. Бойовики назвали свої вимоги

22 грудня 2012, 16:24

Угруповання, що утримує в заручниках громадянку України Анхар Кочнєву відклало виконання вироку до наступної середи. Сирійські бойовики врешті підтвердили, що за її звільнення вимагають 50 мільйонів доларів. Перед цим вони неодноразово заявляли, що питання не в грошах. Пояснити, чому їм потрібна саме така сумма, вони не змогли.

Також повстанці, які називають себе підрозділом Вільної сирійської армії, наполягають, що понад тиждень українська сторона не виходила з ними на зв'язок. Свою вимогу зв'язатися з чиновниками ті оголосили в понеділок.

Вдалося з'ясувати більше про підрозділ, що захопив Кочнєву. Причин сумніватися у тому, що її утримають саме ці люди мало. Протягом двох місяців ніхто інший на зв'язок не виходив. Під час Skype-розмови командир загону Абу Джандаль зв'язався із співробітником ООН, котрий працював під керівництвом спеціального посланника генсека ООН та Ліги Арабських держав у Сирії Лахдара Брахімі. Той підтвердив, що понад місяць тому розшукав Абу Джандаля й передав контакти українській стороні. Також отримав від сирійців відеозвернення Кочнєвої ще до того, як воно було розповсюджено в Інтернеті. Відтоді окрім телефонного дзвінка матері Анхар зв'язку із жінкою не було.

Як і повідомлялося раніше підрозділ розсташовано близько міста Хомс. У відеопосланнях до "українського, російського та іранського народів" вони говорять від імені досі невідомого "Революційного націоналістичного фронту". Представники сирійської опозиційної коаліції, яку визнали США, Британія, Франція, Туреччина та держави Перської затоки, з одного боку не підтверджують, що знають підрозділ, який тримає у заручниках Кочнєву. З іншого, як зазначають джерела, вони не заявлять про це формально, бо не хочуть визнавати, що не котролюють територію. За останні місяці конфлікту, що розпочався у березні 2011-го й переріс в громадянську війну, до Сирії прибуло чимало бойовиків з Афганістану, Лівії, Перської затоки, на яких ополченці з Вільної сирійської армії не мають впливу.

Досі виникали сумніви, чи саме сирійські бойовики утримують Анхар. Деякі фахівці говорили про кувейтський, саудівський, і навіть пакистанський акценти у вимові. Утім, професор-арабіст, який є носієм мови, стверджує, що швидше за все капітан Абу Джандаль є сирійцем – бедуїном із регіону Дейр-ез-Зор, що ближче до іракського кордону. Бедуїни звідти мають діалект подібний до іракського та саудівського. Тоді як капітан Фарід Абу Хусей має сирійську вимову.

Кількість викрадень людей у Сирії зросла протягом останніх місяців. Спершу у заручники брали іранців. Нині серед полонених є й американці, ліванці, угорці, італійці і росіяни. Деяких тримають у полоні до восьми місяців.

Існує чимало версій, які саме угруповання займаються викраденням людей. До боротьби приєдналися і джихадисти, і просто найманці, які заробляють на війні. Говорять навіть про загони президента Ассада, які таким чином дискредитують революціонерів. Як пояснюють арабські джерела, вести перемовини можна із кожною із цих груп, на кожну є свої важелі впливу. У представників Вільної сирійської армії зазвичай політичні вимоги. З украй релігійними джихадистами можна говорити про "честь" і "благородство". Найважче спілкуватися із тими, хто просто хоче грошей. Все ж перемовини можна звести до реальних сум. Зрозуміло, що 50 мільйонів не заплатять, але можна суттєво знизити викуп. Дехто із викрадачів називає ці кошти компенсацією за втрати, інші купують на них зброю.

Різні держави мають різну практику перемовин. Чи планує українська сторона операцію з визволення? – питають іноземні журналісти. Деякі країни, як от Австрія чи Франція, зазвичай платять викуп через третю сторону, хоча кошти насправді державні. Країни, які не мають компетентних перемовників, наймають приватних агентів. Чимало колишніх агентів ФБР допомагають урядам за окрему плату. У США викрадення американця переходить у публічну площину, а про результати звітує президент. В окремих випадках уряди йдуть на такі кроки після активної громадської кампанії і публічного тиску, як це було, наприклад, із захопленням в Іраку італійської журналістки Джуліани Сгрени. Хай навіть та писала для непопулярної комуністичної газети Il Manifesto. Інколи до переговорного процесу залучають впливових громадських діячів.

Як у таких випадках діє Україна зрозуміти складно, тому що, на щастя, подібних ситуацій у нас небагато. Це не означає, що ми не повинні бути до них готовими.

Коли я попросила про коментар у командира загону, за підписом якого розповсюджувалися погрози на адресу Анхар та й України, справа вже була не у самій заручниці. Бойовики закликали "атакувати російські, українські й іранські інтереси в Сирії і не випускати живими з території дипломатів цих країн". В українських медіа тиражувалося повідомлення про "сирійців, які погрожують українцям". Власне я вже писала про те, як ситуація із полоненою українською громадянкою вже на той час зробила заручницею усю країну.

Але в публічній площині усі розмови зводилися до того, чи вважати Кочнєву українкою, якщо та довго жила в Москві, чи була вона російською шпигункою, адже працювала з російськими телеканалами, і, як сама зізналася у відеозверненні (яке могло бути записане під тиском) "була перекладачем між російськими і сирійськими військовими."

Сам Абу Джандаль під час розмов не звинувачує Кочнєву у шпигунстві. У провину їй ставлять те, що вона знала сирійських війсьокових. "Злочинним", на думку бойовиків, є сам факт спілкування з представником Ассада і критика революції. Анхар називають "російсько-українським клієнтом", але уточнюють, що "їй пощастило бути українкою."

Чому не можна не рятувати Анхар?

Читаючи медіа й соцмережі найбільше мене налякали коментарі: "мені байдуже", "та яка вона українка", "хіба вона журналістка", "байдуже до тої гебістки", "до чого тут Україна", і навіть зауваження на кшталт "сама винна, що підтримувала Ассада" чи "Україні не варто втручатися". Дарма, що країна вже втягнута у цю історію. Мене щиро дивує, як можна вголос заявляти: "мені байдуже, якщо стратять людину".

На відміну від "байдужих", говорити так собі не дозволили ані сирійці, що живуть в Україні і не підтримують Ассада, ані українські араби, які підтримували революції: "Ким би вона не виявилася, головне витягти дівчину. Потім будемо з'ясовувати." Жоден із арабських перекладачів не взяв грошей за переклад, бо "головне людині допомогти."

Подібних коментарів не дозволяють собі й українські дипломати: "Чи був у неї російський паспорт, то вже інша справа. Формально – вона громадянка України, тому треба займатися цим питанням."

Коли півроку тому я вперше прочитала блог Анхар Кочнєвої, то жахнулася від стилю написання, від сліпої підтримки Ассада, заперечень про катування дітей, які були доведеними, і безапеляційної критики людей, які протистояли режиму. Але так думає чимало пострадянських людей, що живуть на Близькому сході. Людей, для яких ще досі триває Холодна війна, будь-яка влада хороша, адже вона "гарант стабільності", а революції – проплачені Заходом. Та хіба за погляди вбивають?

У ніч, коли захопили Кочнєву, колега з ТСН (1+1), з яким Анхар також працювала як перекладач, попросив дізнатися, чи можуть щось сказати про її долю сирійські активісти і повстанці, з якими я спілкувалася напередодні.

Писати їм про людину, яка підтримувала ворожий для них режим, було непросто. Як запитувати про "одну українку" тим, хто скаржиться, що "світові байдуже, що у Сирії загинуло 37 тисяч"? Довелося говорити наступне: "Я розумію, що ми, українські журналісти, майже не згадуємо про тисячі сирійців, що гинуть щодня, але про них турбуєтеся хоча б ви та ще якісь іноземні журналісти. Від цієї жінки вже відхрестилися росіяни, тому окрім нас зайнятися цим немає кому." Жоден із сирійців не відмовив у допомозі, як і не відмовляли арабські приятелі, серед яких чимало опонентів Ассада.

Цього тижня вийшов найголовніший документальний фільм зроблений на українському телебаченні протягом останніх років "Сусіди дяді Сірьожі". Стрічка журналіста ТСН Стаса Ясинського та режисера Івана Сауткіна розповідає про те, як більше десятка безвинно засуджених відсиджували покарання за злочин маніяка у місті Пологи. Можна сказати, що це фільм про безчинства міліції і те, як правоохоронні органи силою вибивали покарання з підозрюваних, аби швидше закрити справу. Сам Стас в інтерв'ю сказав дещо інакше: "Фільм про те, що в нас "моя хата скраю" – найголовніше правило. В міліцію забирають сусідів, які ні в чому не винні, всі знають про їхню безвинність, але на їхній захист ніхто не каже й слова – кожен боїться втратити шматок власного комфорту. По факту маємо суспільство беззахисних".

Про хлопців, яки звинуватили у вбивставах замість пологівського маніяка, казали різне "чи п'яничка, чи маму б'є." А врешті безневинні люди сиділи за гратами по 7 років.

Ким би не виявилася Анхар Кочнєва, якими б не були її погляди, але є шанс, що людині не пощастило. Якщо її стратять, то чимало українців думатимуть, що "божевільні араби вбивають людей", а сирійці, можливо, що Україна справді погрожує Сирії

У своєму інтерв'ю Стас Ясинський також зазначив: "Генпрокуратура після наших наполегливих прохань поновила розслідування. Справою займалася слідча група Анатолія Шайди. Це висококласні спеціалісти, і вони за кілька місяців зробили майже неможливе – через 8 років після злочину відновили повне алібі несправедливо засудженого на день вбивства. А адміністрація й контроль президента – для нас це була гарантія того, що про справу не забудуть"

Я дуже хочу вірити, що десь і в цій сфері є висококласні спеціалісти. Хотілося вірити, що щодо визволення Анхар "робиться все можливе", як і йдеться у офіційних заявах. Мені особисто здається, що в будь-якій ситуації завжди можна робити більше. Особливо, коли до оголошеної страти залишається 4 доби.

powered by lun.ua
Коментарі — 135
jingleair _ 09.01.2013 12:42
IP: 46.149.83.---
І шо!? Тема закрилась на різдвяні свята?
Аферисти!
Феликс Старовойтов _ 25.12.2012 16:33
IP: 93.135.106.---
Війна у Сирії- насамперед кланово-релігіозна. Жодна з груп намагається миру, як його сприймають європейці. Тому для всього світу буде найкраще, якщо вони один одного там всі переб'ють.
У цій ситуації єдина можливість врятувати ідіотку Кочневу- це військова операція, як це робить Ізраїль, який своїх громадян не залишає ворогу,навіть якщо ці громадяни не дуже того й варті. Якщо неможливо це зробити офіційно, в погонах, то завжди є можливість знарядити невпізнану групу, яка і виконає завдання. Свої Рембо в армії ще не перевелися.
Radko _ 24.12.2012 12:07
IP: 93.75.164.---
Т.зв. "журналістка-міжнародниця" п. Гуменюк не просто провокаторка – вона в темі і свідомо дезінформує читачів УП. Вчора на одному з укр. телеканалів брали інтерв"ю в племінника Кочнєвої. За його словами, викрадачі зв"язувалися з родичами Анхар і вимагали викуп у сумі всього... ви не повірите: близько 100 тисяч "зелених". "Журналістка-міжнародниця" (зверніть увагу, навіть не далека родичка Кочнєвої) продовжує вперто торочити про 50 лимонів. Звідси один висновок: або вона, як кажуть брати-росіяни, "в долє", себто працює на обіцяний відсоток. Або ж просто на ставці – у ФСБ...
Отож, моя, Наталко, вам порада: якщо Ви так альтруїстично любите людство: зв"яжіться з родичами Кочнєвої й допоможіть їм грішми. Гадаю, прихильники "русского мира" в Україні досить швидко нашкребуть по кишенях 100 тисяч баксів і врятують свою духовну посестру Анхар з волохатих лап сирійських повстанців.
Nepisatel _ 24.12.2012 10:20
IP: 46.98.24.---
Уважаемые!
Если бы Чаленка выкрали сирийские "повстанцы" и потребовали за него выкуп 50 миллионов, то сколько бы Вы дали, чтобы он там остался?:)
Ruzhyn _ 23.12.2012 21:50
IP: 37.19.184.---
lohik:
Звідки у мусульманки Кочнєвої російський паспорт і квартира в Москві?...Хто її послав в Сірію воювати, той повинен її викупити...Вона російська найманка, яка поїхала в Сірію зовсім не з миротворчою місією...
Вона не мусульманка. Вона з Одеси. І характеризує себе так "Чем поливали то и выросло". Ви мабуть вже здогадалися чим її "поливали".
autonoma _ 23.12.2012 21:25
IP: 78.43.102.---
"Вдалося з'ясувати більше про підрозділ, що захопив Кочнєву. Причин сумніватися у тому, що її утримають саме ці люди мало. Протягом двох місяців ніхто інший на зв'язок не виходив. Під час Skype-розмови командир загону Абу Джандаль зв'язався із співробітником ООН."

Г-жа Гуменюк,
поведайте лучше, удалось ли Вам во время скайповых бесед с похитителями и их посредниками хоть краем глаза увидеть жертву похищения?
Парой слов именно с ней перекинутся, а не рассказывать о том, что у лично у Вас нет сомнений в том, что именно эти ребелы ее захватили и удерживают, а не их конкуренты-бандюки из соседней деревни?
Ну и уровень международной журналистики...
lohik _ 23.12.2012 21:15
IP: 91.214.32.---
Ніхто її не стратить...Бо сірійці хочуть грошей...Українських платників податків...Нехай якийсь спонсор від влади денєцкіх заплатить...Але кому?...Вітру в полі...
lohik _ 23.12.2012 21:11
IP: 91.214.32.---
Звідки у мусульманки Кочнєвої російський паспорт і квартира в Москві?...Хто її послав в Сірію воювати, той повинен її викупити...Вона російська найманка, яка поїхала в Сірію зовсім не з миротворчою місією...
Ruzhyn _ 23.12.2012 20:57
IP: 78.111.180.---
Nepisatel:
Nepisatel:
Журналистка ли она? Можно ли в России с украинским гражданством заниматься международной деятельностью? Как гражданину Украины получить в России визу за границу?
Кто знает?
Гуменюк достала! Эта Анхар, через свое турбюро, отправляла шпионов и провокаторов в арабские края. Теперь ее подельники имитируют похищение, чтобы скомпрометировать Украину. Эта Гуменюк их этой же компании и выполняют свою часть работы по дискредитации Украины. Каждому дебилу уже понятно, что никто таких денег не заплатит, а она все гнет свою линию. Ради чего? За это ей заплатили!
Гуменюк переслідую виключно свої корисливі інтереси. Це її піар- компанія. Російські знайомі характеризують її вкрай негативно.
Nepisatel _ 23.12.2012 20:47
IP: 46.98.16.---
Nepisatel:
Журналистка ли она? Можно ли в России с украинским гражданством заниматься международной деятельностью? Как гражданину Украины получить в России визу за границу?
Кто знает?
Гуменюк достала! Эта Анхар, через свое турбюро, отправляла шпионов и провокаторов в арабские края. Теперь ее подельники имитируют похищение, чтобы скомпрометировать Украину. Эта Гуменюк их этой же компании и выполняют свою часть работы по дискредитации Украины. Каждому дебилу уже понятно, что никто таких денег не заплатит, а она все гнет свою линию. Ради чего? За это ей заплатили!
Ruzhyn _ 23.12.2012 19:11
IP: 78.111.180.---
skif183:
Ruzhyn:
skif183:
Можна і в Украіні, але по законах Шаріату)
Я виходив з принципів гуманності та українського законодавства. Закидання камінням це занадто жорстоко...
Ruzhyn _ 23.12.2012 19:09
IP: 78.111.180.---
skif183:
Ruzhyn:
skif183:
А я от думаю, що Украіна має вимагати справедливого суду над цією маньячкою десь в Саудах.
Краще в Україні. Держава Україна повинна звільнити свою громадянку та суворо покарати її за підривну діяльність. Авторці цього блогу раджу перейматися долею українців в Росії, які не мають ні українських шкіл, ні телебачення, ні радіо, ні газет, ні книжок українською мовою. Таких в Росії мільйони, але пані Гуменюк чомусь зосередила свої зусилля виключно на Кочнєвій, яка публічно глумилася над трупами загиблих повстанців.
Можна і в Украіні, але по законах Шаріату)
skif183 _ 23.12.2012 18:54
IP: 93.72.97.---
Ruzhyn:
skif183:
А я от думаю, що Украіна має вимагати справедливого суду над цією маньячкою десь в Саудах.
Краще в Україні. Держава Україна повинна звільнити свою громадянку та суворо покарати її за підривну діяльність. Авторці цього блогу раджу перейматися долею українців в Росії, які не мають ні українських шкіл, ні телебачення, ні радіо, ні газет, ні книжок українською мовою. Таких в Росії мільйони, але пані Гуменюк чомусь зосередила свої зусилля виключно на Кочнєвій, яка публічно глумилася над трупами загиблих повстанців.
Можна і в Украіні, але по законах Шаріату)
Ruzhyn _ 23.12.2012 18:44
IP: 78.111.180.---
skif183:
А я от думаю, що Украіна має вимагати справедливого суду над цією маньячкою десь в Саудах.
Краще в Україні. Держава Україна повинна звільнити свою громадянку та суворо покарати її за підривну діяльність. Авторці цього блогу раджу перейматися долею українців в Росії, які не мають ні українських шкіл, ні телебачення, ні радіо, ні газет, ні книжок українською мовою. Таких в Росії мільйони, але пані Гуменюк чомусь зосередила свої зусилля виключно на Кочнєвій, яка публічно глумилася над трупами загиблих повстанців.
skif183 _ 23.12.2012 18:34
IP: 93.72.97.---
А я от думаю, що Украіна має вимагати справедливого суду над цією маньячкою десь в Саудах.
Abber _ 23.12.2012 17:33
IP: 94.154.212.---
Вероятно, автор и Анхар работают на ФСБ.
Alex Shamray _ 23.12.2012 17:27
IP: 46.46.71.---
Хм... да дилема не из лёгких. Жалко, ... вроде как жизнь человека. Но с другой стороны очень бы хотелось чтобы на земле стало меньше зомбо-макак, которые верят в совковую стабильность. Что же выбрать... хм... Думаю пусть арабы сделают из неё котлету. Их земля – их правила и их борьба. А московских шпиёнов на мыло.
Ruzhyn _ 23.12.2012 12:33
IP: 37.19.237.---
Alexander Ustinov:
Міжнародний благодійний фонд
р/с 6762468311379469
МФО 305299
Банк отримувача:"Приватбанк",
ОКПО 36727213
Код банка 14360570
Призначення платежу: благодійна допомога
Приберіть цього шахрая
Alexander Ustinov _ 23.12.2012 12:21
IP: 80.93.125.---
Міжнародний благодійний фонд
р/с 6762468311379469
МФО 305299
Банк отримувача:"Приватбанк",
ОКПО 36727213
Код банка 14360570
Призначення платежу: благодійна допомога
Nepisatel _ 23.12.2012 12:16
IP: 46.98.16.---
jordanclub (точка) ru

Меня зовут Анхар. По-арабски это значит "Реки". Именно так – во множественном числе. С 1997 года я являюсь координатором Иорданского клуба в Москве. Я знаю почти все об Иордании и с удовольствием расскажу о ней и вам.
Да, мы отправляем туристов в организованные туры.
Но занимаемся не только этим: мы всегда готовы по мере возможностей отвечать на все ваши вопросы о стране и регионе в целом, даже на те, которые выходят за рамки того, что входит в компетенцию обычной туристической компании.
+
Журналистка ли она? Можно ли в России с украинским гражданством заниматься международной деятельностью? Как получить визу?
Владимир Антипов _ 23.12.2012 11:45
IP: 176.121.255.---
Журналистика дело тонкое и опасное, каждый выбирает дорогу сам, понимая все риски и страхуясь от неприятностей. Но не всегда удается их избежать. Одно дело, что Украина послала своих граждан выполнять какую-то миссию, а другое дело когда ее гражданка приняла самостоятельно такое решение. Это ее выбор и ее персональная ответственность, наука для других любителей востока и денег. Рискуете – рискуйте, но не в тягивайте нас еще в один конфликт. Она не дура и понимала на что идет.
Nepisatel _ 23.12.2012 11:41
IP: 46.98.16.---
За экипаж Фаины (21 человек) с танками (30 штук), после пятимесячных торгов, заплатили 3,2 миллиона долларов. Здесь требуют 50 миллионов за одного человека. На что они рассчитывают? Или сильно тупые или знают, что таких денег никто не заплатит, тем более Украина. Если знают, что делают, то это – политическая провокация. Знать бы, кто в этом заинтересован.
Ruzhyn _ 23.12.2012 10:39
IP: 37.19.237.---
Живий журнал:
"Цитата из её (Анхар) блога:

"4 окт, 2012 at 2:05 AM

Звонила в Хомс только что моим любимым военным.
Все друг по другу соскучились. Хочу скорее к ним...
Сказали, что сегодня удохлили 12 крыс на своем участке.Не очень быстро, но верно вперед двигаются"
Вовсе не "тараканы", а вполне определенная позиция. Она же воевала. Пусть не автоматом, а словом, но воевала. И в её блоге нет ничего о дочери, живущей в Москве. А про любимого капитана, в этот момент убивающего других, у которых есть дети, в каждой второй теме. Пришло время расплачиваться за свои слова. Капитан-то помогать не собирается.
Думаю, у нее нет оснований надеяться на полное прощение. Да и неправильно это было бы"
Viktor124 _ 23.12.2012 09:37
IP: 46.211.53.---
Легко быть добрым за чужей счет. Вот если бы автору предложили уплатить эти бабки из собственного кармана, она бы сразу задумалась. В Украине последнее время развелось очень много народу, которые вроде бы на благородные цели готовы истратить весь государственный бюджет. Так помню одна девица, лет 20-25 ти на полном серьезе требовала выделить 30 миллионов на сетку рабицу, которую надо растянуть вдоль дороги, что бы зайчика машиной не задавило. Другим собачек жалко. Но для этого они ничего не хотят делать, а все мероприятия за счет госбюджета.
А кто из них думает о 40% украинцев живущих на "прожиточный минимум". Вряд ли эти люди живут на эти деньги. Вот их и тянет чужими руками жар загребать.
Ruzhyn _ 23.12.2012 09:22
IP: 37.19.237.---
Voveц:
Українці доброзичливі та толерантні, цим всі користуються. А я не розумію, чому за російську шпигунку мають розплачуватись українці? Як працювати за гроші на іншу державу, то Анхар подобалось. (А чи не державна зрада це?). А коли ФСБ від неї відкараскалось, то волає до нас: я – українка, рятуйте.
Українка має знати прислів*я "бачили очі, що купували, їжте, хоч повилазьте".
Так що бездарність та бездіяльність нашої влади в цьому випадку схвалюю.
Цю "Анхар" потрібно звільнити та засудити на максимальний строк. Тільки в мене великий сумнів, що вона є громадянкою України.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter