Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

''Moscow Times'' хвалить українську владу (переклад статті Аслунда додається)

31 січня 2008, 15:24

Відомий західний економіст Андерс Аслунд у своїй вчорашній статті "Successful Start to Ukraine's New Government" дав позитивну оцінку ситуації в Україні після формування нового уряду. Аслунд добре знається на проблемах Росії і України, і він завжди підкреслював, що демократичний потенціал в Україні вищий, ніж в Росії.

Цікавіше інше – Аслунд у 2005 р. часто критикував політику "помаранчевого" уряду. Одночасно він неодноразово наголошував на тому, що українські олігархи поступово "облагорожуються" (gentrified) і тому не драматизував можливість формування і діяльності "широкої коаліції". Тому-то й цікава його нинішня оцінка.

В той час як в Україні одним за одним подаються апокаліптичні сценарії, що демократична коаліція працювати не зможе, що вона не має конструктивної програми тощо, Аслунд наголошує, що такі можливості не тільки є, а і реалізуються: на його думку, прем'єр зробив висновки з 2005 р., нинішній курс є збалансованим і тому в разі забезпечення "вдіповідного балансу сил між президентом і прем'єром" рух уперед таки відбудеться. А демократична Україна (де вільно діє опозиційний уряд) лишатиметься прикладом для Росії.

Переказувать далі автора не буду (тим більше, що Аслунд викладає свої погляди не у вигляді схеми, а із врахуванням різних нюансів) і відсилаю всіх охочих до оригіналу, поки що в англомовній версії

(www.themoscowtimes.com/stories/2008/01/30/008.html)

А ось і переклад прибув:

Moscow Times

30 січня 2008 року

Anders Aslund

Успішний старт нового уряду України


Після дострокових парламентських виборів 30 вересня було потрібно менше ніж 2,5 місяці, щоб сформувати уряд на основі незначної парламентської більшості. Але новий коаліційний уряд на чолі з Юлією Тимошенко розпочав свою роботу амбіційно та обнадійливо.

Українська економіка знаходиться у непоганому стані з темпом зростання у 7,3% минулого року. На фондовому ринку не відбувалося коливань протягом року, і він майже не постраждав під час кризи у січні.

Найбільшим досягненням уряду стала готовність України приєднатися до СОТ на Генеральній Раді у лютому. Через місяць після того як парламент ратифікує вступ, Україна стане повноправним членом СОТ. Це може збільшити темпи економічного зростання країни на один відсоток щороку.

Вступ України до СОТ – це спільне досягнення чотирьох останніх урядів. Останньою перешкодою на цьому шляху були претензії ЄС щодо експортних мит України, переважно на сталевий брухт. Це питання буде розглянуто під час переговорів щодо угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, яку вірогідно буде досягнуто до кінця 2008 року.

Як і всюди в регіоні, найбільше занепокоєння викликає висока інфляція, яка весь час збільшується. Минулого року ціни на споживчі товари збільшилися на 16,6%.

Але, досвідчений фахівець міністр фінансів Віктор Пинзеник негайно збалансував бюджет, зробивши його жорсткішим. На щастя, контроль над цінами та експортний контроль не обговорюються. Тимошенко заявляє, що вона зробила висновки зі свого попереднього прем'єрства у 2005 році.

Компенсувати заощадження громадян, які вони втратили на початку 90-х через гіперінфляцію, протягом двох років – це обіцянка Тимошенко, яка викликала найбільше занепокоєння. На щастя, уряд звів ці компенсації до програми у 1,2 мільярди доларів, що складає менше ніж 1% від ВВП. Гроші будуть розподілені швидко та еквівалентно.

Як і у всіх демократичних пост-комуністичних країнах, корупція залишалася найбільшою проблемою під час виборчої кампанії. Діючи дуже розумно, Тимошенко зробила боротьбу з корупцією одним з ключових виборчих гасел. Щоб виконати цю обіцянку, вона діє швидко у трьох напрямах.

Найбільш явною корупція була у діях колишнього уряду щодо компенсації ПДВ експортерам з відкатами у 20-30%. Тимошенко призначила компетентного фахівця та колишнього міністра економіки Валерія Хорошковського главою митної служби з метою вирішення цієї проблеми.

Проблема митниці, яку Тимошенко владнала у 2005, знову стала однією з головних складових корупції, тому Тимошенко готова повторити свій колишній успіх у цій сфері.

Найбільш складні корупційні схеми використовуються в газовій торгівлі, яку Тимошенко добре знає з часів, коли вона займалася бізнесом. Немає ніяких підстав для існування посередника "РосУкрЕнерго". Теж саме стосується і "УкрГазЕнерго" (українська дочірня компанія "РосУкрЕнерго"). Явною метою існування цих двох непрозорих спільних підприємств є перекачка грошей на користь відомих росіян та українців. Ціна цього настільки велика, що українська державна нафтогазова компанія "Нафтогаз України" опинилася на межі банкрутства.

Нам не потрібно знати деталі, щоб розуміти, що необхідно щось робити. Тимошенко наблизилась до того, щоб прибрати ці неблагополучні структури з української газової торгівлі. На щастя, голова Газпрому та вірогідний наступний президент Росії Дмітрій Медвєдєв дотримуються такої ж думки.

Протягом останніх двох років Україна здійснила мінімум приватизацій. 18 січня новий український уряд опублікував перелік 19 державних компаній, які підлягають приватизації цього року. Загальна вартість акцій на продаж оцінюється в приблизно $5 мільярдів. Важливо, що новий уряд відмовився від тактики свого попередника, який продавав дуже малі частки, натомість запропонувавши більшість акцій в трьох великих компаніях, включаючи Укртелеком, українського монополіста наземних телефонних мереж.

Рок за роком Україна продовжувала дію мораторіуму на продаж приватної землі сільськогосподарського призначення, надаючи привілей тільки великим бізнесменам, які скуповували десятки тисяч гектарів. Новий уряд вважає, що термін для такого мораторіуму вже пройшов, він має намір швидко прийняти все необхідне законодавство для сприяння торгівлі землею.

Напередодні наступного саміту НАТО, який має відбутися у Бухаресті в квітні, Президент Віктор Ющенко, Тимошенко та спікер парламенту Арсеній Яценюк підписали заявку на План дій щодо членства (ПДЧ). Це стало певним сюрпризом, адже Тимошенко уникала цієї теми. Разом з членством в СОТ та договором про вільну торгівлю з ЄС, ПДЧ, який може завершитись або ні членством в НАТО, визначає тверду прозахідну зовнішню політику України.

Найгіршим політичним заходом, до якого вдалася Тимошенко в 2005, була реприватизація. Але вона, здається, вивчила той урок, до цього часу утримуючись від такої дестабілізуючої політики.

Новий український уряд показав дуже вражаючий початок; є тверда надія, що далі буде ще більше. Одним з результатів останніх парламентських виборів стало те, що три основні партії досягли широкого економічного консенсусу щодо активізації ринку. Всі три є демократичними правоцентристськими партіями, що фінансуються великим бізнесменами, більшість з яких швидко оновлюються, оскільки ринкова цінність їхніх корпорацій збільшується з прозорістю та порядоком.

Декілька з найбільших українських бізнесменів добровільно відмовились від трансфертного ціноутворення та почали в повному обсязі сплачувати податки. Вони також виділяють значні ресурси на доброчинні пожертвування, переважно в сфері освіти та охорони здоров'я. Та все ж, одним з результатів скандалів з суміщенням бізнесової та політичної діяльності міністрами стало те, що бізнесменів майже не має в новому Кабінеті.

Україна з самого початку страждала від конституційного безладу. Хоча конституція не змінилася, очевидно, що дещо змінилося на краще. Домінуюча опозиційна партія, Партія регіонів, створила тіньовий уряд. Два коаліційні партнери, Блок Юлії Тимошенко та "Наша Україна" Ющенка, поділили посади в Кабінеті таким чином, що Тимошенко контролює всі призначення в економічній сфері, а "Наша Україна" контролює зовнішню політику, безпеку та культуру. Чіткий баланс влади між президентом та прем'єр-міністром починає, схоже, виникати з їхнього постійного владного протистояння.

Очевидно, що через місяць ще занадто рано судити про дії нового уряду, але початок був справді вражаючим.

Україна подає наочний приклад того, яким чином могла б розвиватись Росія, якби вона розбудовувала свою демократію та ринкову економіку через конкуренцію між олігархами, а не відмовлялася від демократії. Завдяки своїм більш радикальним ринковим економічним реформам у 1990-х Росія все ще користується перевагами кращого законодавства. Але навіть за таких умов, права власності в Україні сьогодні є більш безпечними, завдячуючи більшій прозорості демократії та її системи стримувань та противаг.

Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки ім. Петерсона, автор книги "Російська капіталістична революція: Чому ринкова реформа вдалася, а демократія провалилась."

powered by lun.ua
Коментарі — 21
fop _ 04.02.2008 10:10
IP: 62.149.7.---
Я задал такие вопросы:
1. Какое наказание понес Дж. Буш младший за обман избирателей по вопросу наявности в Ираке оружия массового уничтожения?
2 Как обман народа США про наявность в Ираке оружия массового уничтожения соотносится с демократической сутью США и демократической, якобы, властью США?
3. Почему США нарушив основные принципы ООН без объявления войны напали на другую страну и могут ли так делать другие страны? Может ли, например, Украина побомбить немного Молдову, завтра вечером, т.к. нам кажеться, что цыганские бароны, в период распада СССР, прикупили себе парочку ядерных бомб.
4. Почему не выводяться войска из Ирака, если там нет оружия массового уничтожения?
5. Почему демократическая страна -США держит без суда сотни граждан чужих стран в Гуантанамо?
6. Кто понес наказание за создание секретных тюрем ЦРУ в Европе (что в Европе уже доказали)?
zinik _ 01.02.2008 15:35
IP: 99.225.175.---
fop
Вот кто может представить себе картину когда, например, Гарань сядет и напишет статью, что в США не правильно то-то и то-то, что, например, из-за них в Ираке погибло уже 30000-100000 человек.
Раз сказали А, говорите и Б. Я имею ввиду СЩА и Ирак.
Смотрели вчера конференцию Барак и Хилари? Транслировалась во всём мире.
Обсуждаемые вопросы:
1.Медицина
2.Жильё
3.Налоги
4.Иммиграция
5.Налоги
6.Ирак
и т д

Какой из вопросов, был задан вами, по теме Ирак?
Вопросы можно было задавать по интернету.

Спасибо за ответ.
fop _ 01.02.2008 11:41
IP: 62.149.7.---
fop

учит нас как жить тут у нас и что мы не правильно делаем.
Хотела написать вам, что вы индюк, но передумала.

Мне можно писать все.
Мне было бы приятно, если бы мне вы мне это написали.
Ведь индюк любимая птица америкашек.
Вот кто может представить себе картину когда, например, Гарань сядет и напишет статью, что в США не правильно то-то и то-то, что, например, из-за них в Ираке погибло уже 30000-100000 человек.
Гарань сделал бы это только под пытками. Но ведь это правда!
И что после этого они бы ему платили бабки?
Не понимаю, что zinik не нравиться?
Yuri_D _ 01.02.2008 00:38
IP: 91.124.67.---
(31.01.2008 23:11___ HARDMC)
...Чесна приватизація, навіть швидка, корисніша...
З цим можу погодитися, але я неточно висловився – в Росії він був ідеологом (чи авторитетною "групою підтримки") не миттєвої, а саме нечесної ваучерної приватизації. На жаль, не можу знайти лінк, здається в тій самій "The Moscow Times" була критична стаття здається співробітника посольства США в Москві, який висловлював здивування такою "теорією" – себто: швидко продати, нехай за безцін, а потім, в умовах вільного ринку "все буде мати свою ціну, все врегулюється". Навіть американець був здивований несправедливістю щодо основної маси людей, яка знаходилася в абсолютно нерівних умовах з тими, хто при владі.
Netko _ 01.02.2008 00:18
IP: 194.44.134.---
31.01.2008 23:11___ HARDMC
Не розумію, чому ви кажете, що Аслунд суперечив сам собі, коли спочатку позитивно, а потім негативно відгукнувся про ЮВТ. Може він просто торкався різних аспектів її діяльності.
Ви про абстракції чи про конкретну особу Ослунда?
Насправді легко відрізнити продажний флюгер від сумлінної принциповості
HARDMC _ 31.01.2008 23:11
IP: 195.69.85.---
До ___ Yuri_D

Не розумію, чому ви кажете, що Аслунд суперечив сам собі, коли спочатку позитивно, а потім негативно відгукнувся про ЮВТ. Може він просто торкався різних аспектів її діяльності.

Стосовно миттєвої приватизації, то на тій передачі він наводив думку Мілті Фрідмена про доцільність миттєвої приватизації. Чесна приватизація, навіть швидка, корисніша ніж залишити під-ва у державній формі власності.
Yuri_D _ 31.01.2008 21:06
IP: 91.124.67.---
(31.01.2008 17:43___ Netko)
Через те, я порадив би (скромно) панові Гараневі аж так А (О) слундом ся не захоплювати, бо через пару днів він вякне щось цілком протилежне, і автор блогу опиниться у калюжі.
В "яблучко"! Мене колись вразила разюча відмінність між Ослундом і Фукуямою на одній з передач С.Шустера з точки зору найважливішої як на мене моральної якості людини, що вважає себе причетним до науки – відстоювання своєї власної думки (або чесне визнання своєї неправоти). В одній і тій самій передачі (а вона, здається відбувалася в 2006-му, після виборів, ще до того, як Ющенко зруйнував можливу демократичну коаліцію) цей "економіст" протягом 30 хвилин двічі протирічив сам собі – спершу позитивно відгукнувся про Тимошенко, потім – не оминув піддати її критиці за позіхання на "священні права власників" і засвідчив відданість Януковичу. Для тих, хто не знає – Ослунд, емігрант з соціалістичної Швеції, досить довго годувався в Москві (в США мабуть такі "економісти" нікому не потрібні) і був ідеологом "миттєвої приватизації" – незалежно яким способом, кому і за яку ціну. До речі, мене потім вже не здивувало, коли після усунення Ю.Тимошенко я побачив, як Єхануров разом з Пасхавером (який колись на повному серйозі сказав: "...насправді олігархи годують Україну") розціловувалися з Ослундом на зустрічі, здається, в фонді Карнегі (майже як з Кучмою).
zinik _ 31.01.2008 20:19
IP: 99.225.175.---
fop
учит нас как жить тут у нас и что мы не правильно делаем.
Хотела написать вам, что вы индюк, но передумала.
Юра2 _ 31.01.2008 19:56
IP: 217.20.167.---
Все добре, тільки "gentrified", а точніше "getting gentrified", краще перекладати як "ошляхетнюються".
krist _ 31.01.2008 19:19
IP: 212.115.224.---
Единий, хто може дати будь яку оцінку, це народ. как ни прискорбно, но это так. Правда ценности у народа (в большинстве) не выше: поесть, по..., поспать и все чтобы вкусно.
FUTURIST _ 31.01.2008 18:52
IP: 92.113.93.---
...большое видится на расстоянии
Мне всегда казалось, что А. Ослунд, Дж. Сакс непосредственно причастны к сворачиванию демократии в России предлагаемые ими темп и порядок реформ был бы хорош в пост военной Германии так как население ощущало вину и готово было терпеть чего ни как не скажешь о гражданах населявших постсоветское пространство в том числе и в Украине но как известно Украина не Россия... Любопытная статья Ослунда – сравнительный анализ Американских (начала XX века) Российских и Украинских олигархов грешит теми же настроениями...
Говорят Андерс Ослунд не так давно написал книгу под впечатлением участия в миссии ООН посвященной коррупции и экономике бедности на Африканском континенте, которая удивила трансформацией взглядов...
FUTURIST _ 31.01.2008 18:51
IP: 92.113.93.---
Кстати:
Андерс ОСЛУНД: Для України краще не дуже велика коаліція
Микола СІРУК, "День" N172, середа, 10 жовтня 2007

- Як же тоді розцінювати гасло Партії регіонів, яка вважає, що стабільність дає розвиток економіки, і тому ця політична сила ратує за проведення виборів не частіше одного разу на п'ять років?
- Так думають деякі політики, які намагаються саме в цьому переконати людей. Насправді це не так. Політична нестабільність дійсно краще для боротьби з корупцією. А у вашій країні корупція – це головна проблема. А якщо це так, то люди не хочуть мати стабільний уряд.
- Пане Ослунде, як ви вважаєте, яка коаліція найвигідніша для економічного розвитку України: найширша або вузька, що має невелику перевагу в парламенті?
- На мою думку, для України краще не дуже велика коаліція. Якщо буде велика коаліція, то це означає, що ніхто не буде боротися проти корупції. Оскільки в цьому випадку не буде сильної опозиції, яка буде критикувати уряд за корупцію. В іншому разі боротьби з корупцією не вийде. Наприклад, в Німеччині гірший уряд був тоді, коли соціал-демократи були в коаліції разом з християнськими демократами.
- Чи слід вас розуміти, що нинішня широка коаліція в Німеччині також не бореться з корупцією?
- Я б не сказав, що ця коаліція не бореться з корупцією. Але все-таки ми бачимо, що у неї не виходить проведення реформ.
fop _ 31.01.2008 17:50
IP: 62.149.7.---
Что и Ахметов платил Гараню? Ну блин Гарань молодец и тем и своим и себе еще остается. Учитесь.
Не ну точно тогда повия.Этот Гарань просто многостаночник какой-то.
fop _ 31.01.2008 17:44
IP: 62.149.7.---
вот молодец zinik.
а то получается, какой-то перец с Запада учит нас как жить тут у нас и что мы не правильно делаем.
А Гарань кислотой писает от счастья, "вот видите, как он правильно заметил".
И какие у этого Гараня могут быть удачне проекты, я просто в растерянности.
Врет наверное. как вы думаете?
Сваха _ 31.01.2008 17:44
IP: 212.1.126.---
Аслунд – повія, яку два роки тому купив Ахметов, після чого Аслунд почав розповідати, який Ахметов "європейський". Пінчук башляв свого часу Гараню, потім перестав – молочка з козла жодного
Netko _ 31.01.2008 17:43
IP: 194.44.134.---
31.01.2008 15:40___ vpn
"The most intricate corruption is persistently in gas trade, which Tymoshenko is very knowledgeable about from her old business. The intermediary RosUkrEnergo does not appear to have any reason to exist. Nor does its half-owned Ukrainian subsidiary, UkrGazEnergo. The apparent purpose of these two nontransparent joint ventures is to siphon off money to a number of prominent Russians and Ukrainians. The costs of this boondoggle are so large that the Ukrainian state oil and gas corporation, Naftogaz Ukrainy, is on the verge of bankruptcy"
Найсмішніше, що саме така ситуація була у 2005 році. Ба більше, Юродивий власноруч і привселюдно відшмагав Тимошенко перед нафтотрейдерами (і то коли фактично вона їх всіх тримала в руках, а один з керівників BrPe – не пригадую прізвище, але патлатий по плечі) прибіг на 5-й канал і дякував що все в порядку (тоді як порошенківські пси хотіли з нього витягнути щось цілком протилежне), а щодо газу всі пригадують знамениту фразу Юродивого "не чіпай иоїх хлопців".
Так от, тоді цей А (О) слунд (а те що воно підгодовується з Москви – про це писали) цього не помічав і ганьбив Тимошенко на весь світ. А його критику ставили чи не як істину в останній інстанції.

Через те, я порадив би (скромно) панові Гараневі аж так А (О) слундом ся не захоплювати, бо через пару днів він вякне щось цілком протилежне, і автор блогу опиниться у калюжі.

І взагалі: що такого знає А (О) слунд, чого не знають в Україні:). Клоунада
zinik _ 31.01.2008 17:11
IP: 99.225.175.---
Відомий західний економіст Андерс Аслунд у своїй вчорашній статті "Successful Start to Ukraine's New Government" дав позитивну оцінку ситуації в Україні після формування нового уряду

Единий, хто може дати будь яку оцінку, це народ.
Отримуючи дозовану інформацію, це можливо?
Маючи подвійні стандарти, це можливо?
Андерс живе в іншому світі.
Якщо він хоче отримати якусь інформацію, він включає ТВ, чи компютер, та отримує все, що йому необхідно, "без шуму і пилі";
Якщо йому кажуть to welcome, то для нього це є to welcome, а не пішов геть.
Ф-Всеволод _ 31.01.2008 17:06
IP: 91.192.136.---
31.01.2008 16:33___ Vlad_iz_Kharkova
Этот Ослунд, либеральнейший наш, имеет только одни надежды – найти устойчивого и постоянного денежного заказчика. И строчить свои пасквили, строчить... Короче, истинный пример лицемерной либерастичной паскуды.
Не сомневаюсь, что вы читали не одну статью про методы псевдонаучного пасквиляжа этого Ослунда, но предпочитаете об этом не вспоминать.
Даже если он что-то и напишет положительного об Украине, то так и ждите через короткое время цистерны помоев.
fop _ 31.01.2008 17:06
IP: 62.149.7.---
Помню, помню я этого Гараня.
Помню была какая-то конференция за бугром ну пригласили европейцы всех кто у них сосет гранты (а вы что подумали) и был там Гарань и еще какой-то редактор украинской газеты. Так тот редактор сказал что у Гараня борода жиденькая и что он ею трусит в сторону Запада.
А потом я видел по ящику как Гарань на него наседал уже в Украине и требовал ответа в самом деле ли у него борода жиденькая.
Со стороны выглядело как будто Гараню больше не про что поговорить. Прикольно.
Гарань кидался на него как молодой Жириновский.
А тут в блогах мы видим как Гарань так пиитетно и нежно так дышит в сторону этого Ослунда, видно это может помочь Гараню выклянчить еще мильен для свего фондика.
Продает Гарань неньку-Украину, продает. А ведь как известно даром денежки не дают. Ну ничего еще много осталось. Всем хватит. Если после Гараня останеться что-то.
Vlad_iz_Kharkova _ 31.01.2008 16:33
IP: 195.26.93.---
Что тут нового? В 2005г. Ослунд критиковал конкретные действия и антиолигархическую риторику под которой Пр-во пыталось решать свои частные проблемы. Сегодня пока есть только планы, Ослунд и пытается увидеть в них надежды на лучшее.
vpn _ 31.01.2008 15:40
IP: 195.80.231.---
Особенно оптимистично выглядит это:

"The most intricate corruption is persistently in gas trade, which Tymoshenko is very knowledgeable about from her old business. The intermediary RosUkrEnergo does not appear to have any reason to exist. Nor does its half-owned Ukrainian subsidiary, UkrGazEnergo. The apparent purpose of these two nontransparent joint ventures is to siphon off money to a number of prominent Russians and Ukrainians. The costs of this boondoggle are so large that the Ukrainian state oil and gas corporation, Naftogaz Ukrainy, is on the verge of bankruptcy"
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter