Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Чому замовчують урядову статистику митних надходжень? Це так вчили журналістів подавати інформацію?

03 березня 2008, 16:07

Сьогодні ознайомився із стенограмою брифінгу Тимошенко і Хорошковського від 1 березня. Там виявилися вражаючі для мене (людини, яка професійно слідкує за політикою) цифри:

За два місяці (січень – лютий) плюс в бюджет порівняно з аналогічним періодом минулого року – 5,3 млрд. грн. Тобто більше 1 мрд. дол.! Щоденні надходження, які митниця отримує в лютому 2008 р. на 80% більше минулорічних показників. З такою динамікою, говорить прем'єр, можемо замість 345 млн. грн. на день отримувати до 500 млн. До речі, 345,6 млн. грн. щодоби – це абсолютний рекорд за весь час роботи митниці.Але в підсумкових програмах, які повідомляли про прес-конференцію, ці справді сенсаційні цифри не звучали. Та невже ж я був таким неуважним? Передивився пресу. Замовчали. Навіть "Экономические известия" подали лише критику дій митниці, аргументів урядовців не було.

Дивовижно, про загрозу інфляції говорили всі, кому не лінь, з усіх каналів, в тему і не в тему. Таке враження, що просто накручували людей (до речі, розкручуючи цим самим інфляцію, адже вона пов'язана з очікуваннями населення – це написано в підручниках економіки для першокурсників).

Казали, соціальні виплати не покриваються доходами бюджету. Але, коли наводяться цифри, які показують наповнення бюджету, їх замовчують. Лякати населення – будь ласка, показати позитив людям, дати ім трохи оптиміхму – зась.

Я не виступаю адептом економічної чи митної політики уряду. Борони боже. Я принципово не коментую ці теми, бо це мають робити фахівці. Я – "за" критику уряду Тимошенко (так само як і за критику інших владних діячів). Але погодьтеся, виглядає дивно, коли лунає тільки критика, в той час як аргументація уряду, статистика не наводиться.

І це наводить на сумні роздуми. Або це якась вказівка, спроба інформаційної блокади – чесно кажучи, я в це не вірю, бо зараз одному центру силу неможливо змусити провідні ЗМІ працювати по вказівках (спасибі "помаранчевій революції" в цілому, Ющенко і Тимошенко, зокрема). Тоді це що, непрофесіоналізм журналістів і їхніх редакторів, які кидаються на гаряче, але при цьому начебто не знають, як подається інформація? А якщо вже висловлювати свою власну позицію, то подати різні точки зору, різну аргументацію, статистику зрештою, а вже потім критикувати?

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Craziest _ 04.03.2008 11:34
IP: 62.80.179.---
Кстати, "Экономические известия" сегодня написали о том, откуда таможня берет деньги...
Почитайте про Львовскую таможню, очень любопытно.
А еще лучше – пообщайтесь с импортерами...они много интересного расскажут по поводу прозрачности на таможне.
stanko _ 04.03.2008 10:23
IP: 195.78.58.---
03.03.2008 17:47___ Юрій Свірко
Загалом непогано, те як ви все це подали... зачот! Одна маленька ремарка: чомусь мені здається, що навіть простій людині можна пояснити, що таке податковий вексель при імпорті товарів та механізм його застосування... От дивіться: 03.03.2008 18:04___ Vlad_iz_Kharkova – в принципі нормально так по простому все виклав...
stanko _ 04.03.2008 10:19
IP: 195.78.58.---
03.03.2008 16:43___ Олексій Гарань
Ну якщо відверта брехня про успіхи на митниці у вигляді ніби-то збільшення податкових надходжень є ПОЗИЦІЄЮ... А Ви справді вірити, що Хорошковський буде щось пояснювати...??? Всі чиновники мають совєцький дух – головне гола цифєрь, статистика. ДАІ дало статистику, потім правда фак показав, що то є за статистика, тепер митниця "гонить" хвилю статистики... потім ще хтось... а за усім цім – просто брехня... То що в такій ситуації вимагати від журналістів-гуманітаріїв?? Вони трактують, як можуть, бо їм брешуть як можуть...
FUTURIST _ 03.03.2008 22:47
IP: 92.113.27.---
POST SCRIPUM:
О какой незалежності СМИ можно говорить, если каждый день, а точнее по пять раз на день провідні ТВ. каналы озвучивают речи некого гражданина соседней державы с физиономией педафила – сладострастника по фамилии Купреянов...показ фрагмента записи Usama bin Laden в США вызывает немало вопросов...и потоки возмущения... а теперь к нашим "экономическим -экспертам" в лапках...
"Проблема митниці, яку Тимошенко владнала у 2005 знову стала однією з головних складових корупції, тому Тимошенко готова повторити свій колишній успіх у цій сфері". 08 лютого 2008 Андерс Аслунд, Moscow Times, 30 січня 2008 року
Позволю себе перефразировать одну Французскую поговорку: ВОДА ПОРТИТ ВИНО, ДЕНЬГИ ДУШУ... такие дела панове доморощенные "эксперты"
FUTURIST _ 03.03.2008 22:10
IP: 92.113.27.---
МЫ ЖАЖДЕМ ЗЛАТА, ЗЛАТА, ЗЛАТА...
"Шановно-джинсовый" пан_________03.03.2008 17:53___ Юрій Свірко
Оговорка по доктору ФРОЙДУ:
"вибачайте, 3,5 та 5,3 переплуталися" – то ли я украл то ли у меня украли

"Це ті самі митники, які рік тому зібрали на 3,5 млрд. менше. І за це їх треба всіх звільнити" -это митники в совершенно другом интерьере...они всего лишь люди и ничто человеческое им не чуждо одно дело когда круговая порука сверху до низу другое...
"Яка, до речі, не спинилася на 100% цього року після команди "Стоп"" - назовите страну в которой контрабанда спинилась на 100%
"Хто знає з численних слухачів та глядачів (я не кажу про читачів нашої газети), що таке податковий вексель? Оцих людей і можна дурити голою статистикою". - я знаю и не треба мене дурити за грязные контрабандные доллары...
И ГЛАВНОЕ:
На сегодня нет необходимости в "темниках" -лучший темник это бумага с изображением Американских Президентов и Вы пан Ю.Свирко лучшее тому доказательство...
Craziest _ 03.03.2008 18:57
IP: 62.80.179.---
И еще...
Друзья, говорящие о контрабанде...
Таможня и контрабанда между собой не имеют ничего общего, поскольку контрабанда на таможне не регистрируется.
Craziest _ 03.03.2008 18:21
IP: 62.80.179.---
Уважаемый, Алексей!
Вы просите аргументацию, как человек, который профессионально следит за политикой, но таможня – это не совсем политика, и я так понимаю, что Вы не совсем в теме. Более того, мне кажется, что Вы не сталкивались с проблемой растаможки товара. Относительно аргументации, то я думаю, что завтра Вы сможете с ней ознакомиться и увидеть вторую сторону – каким образом Тимошенко увеличила поступления Гостаможни.
Неужели кто-то считает, что если премьер скажет увеличьте поступления в казну за счет ликвидации теневых схем, то так оно и произойдет? не будьте наивными...Очень наявен был месячник ГАИ – "мы просто выполняли план". Другое дело, мало кто задумается над тем виноват ли водитель или нет. Статистика!...
А теперь очень просто и коротко по цифрам...Вас они почему-то удивили...К примеру, Вы 10 лет ввозите в Украину китайские холодильники, закупая их по 5 долларов. На таможне их цена по себестоимости 10 долларов. По таможенной стоимость цена Вашего холодильника 50 долларов и Вы ее платите. Итак, 10 лет Вы возите в эту страну холодильники. 20 января привезли крупную партию, а Вам говорят: "Дорогой, не хватает документов, сертификатов". Каждый день простоя будет увеличивать стоимость Ваших холодильников еще на пару долларов, а его красная цена на рынке – 100. Через полмесяца Вы будете в крупнейшем убытке. Как Вы поступите? Либо заплатите все пошлины либо взятку. Так откуда берутся эти цифры, Алексей?
mavkamavka _ 03.03.2008 18:08
IP: 91.124.78.---
Банда платить і замовляє уряд, який щось робить для народу. Олігархи ополчились проти Тимошенко, так як вона бореться з контрабандою. Хіба не противно, що донька КУЧМИ купує у Британії найдорожчий особняк? Чим вона відзначилась і де взяла гроші? У папи, якого за розграбування України разом з донькою і зятьком пора відправити у тюрму і це може зробити лише ЮВТ!
Vlad_iz_Kharkova _ 03.03.2008 18:04
IP: 195.26.93.---
03.03.2008 17:40_ Гашин Продавец фактически получает сумму НДС от покупателя и просто переадресует часть ее (положительную разницу) в бюджет, т.е. он фактически отдает бюджету вершок несвоих денег. Импортер же фактически платит свои деньги при импорте. Это означает, что если у него импортное сырье составляет большой % в с/с-ти, а производственный цикл велик, то он не может осилить эту уплату, т.к. большие суммы надолго должен выложить из оборота. Ему дают поблажку – вексель, когда он произведет из импортируемого сырья товар и продаст, то полученной суммой заплатит НДС как всякий продавец своего товара. В этом смысл векселя. Есть пр-ва, которые встанут, если эти векселя отменить навсегда. Но, конечно, сразу находятся люди, которые поблажку используют, чтобы не платить НДС вовсе.
mavkamavka _ 03.03.2008 18:03
IP: 91.124.78.---
Проблема в продажних журналюках. Свобода БАБЛА для писак, як платять, так і пишуть. Не подають об"єктивної інформації про діяльність УРЯДУ. Уявіть, скільки крали на кордоні? Юлька лише частково перекрила і тепер всі бандити-олігархи проти неї. НАРОД, ти надзвичайно розумний і маєш підтримати Тимошенко, яку ненавидять олігархи. Вона і тільки вона забирає у богатих і ділиться з НАРОДОМ. Чому у олігархів за час правління Яника, доходи збільшились удвічі?
Юрій Свірко _ 03.03.2008 17:53
IP: 62.80.179.---
вибачайте, 3,5 та 5,3 переплуталися.
Юрій Свірко _ 03.03.2008 17:47
IP: 62.80.179.---
Як головний редактор "Экономических известий" пояснюю.

Прес-конференція відбулася 1 березня, подавати її детально 3 березня в газеті, коли є ТБ та Інтернет, вважаю недоцільним.
Сума 3,5 млрд. грн. позначена великим шрифтом на 3-й шпальті сьогоднішньої газети.

Це по формі. А зараз по суті. Яку позицію уряду ми маємо висвітлювати? Якщо подумати, то це ж не Хоршковський і не Тимошенко додатково 3,5 млрд. зібрали. Це ті самі митники, які рік тому зібрали на 3,5 млрд. менше. І за це їх треба всіх звільнити – за минулорічну контрабанду. Яка, до речі, не спинилася на 100% цього року після команди "Стоп".

Інакше звільнять Тимошенко – і знову показники погіршаться. А про те, що фактично збільшення надходжень немає, наша газета написала – воно викликано скасуванням податкових векселів.

Хто знає з численних слухачів та глядачів (я не кажу про читачів нашої газети), що таке податковий вексель? Оцих людей і можна дурити голою статистикою.
Гашин _ 03.03.2008 17:40
IP: 194.30.168.---
"явно гораздо больше 50%, т.е экономический эффект от их отмены будет очень высоким" – значит Юля молодец? Как думаете?
Чжуанцзы _ 03.03.2008 17:36
IP: 217.12.207.---
Как и все в теневой сфере, процент "левых векселей" можно оценивать очень приблизительно, но их явно гораздо больше 50%, т.е экономический эффект от их отмены будет очень высоким.
kapecj _ 03.03.2008 17:27
IP: 194.44.200.---
Такі журналісти виходять зі стін безлічі ВНЗ, де навряд чи мають непоганий вишкіл, і швиденько потрапляють в умови "редакційної політики". А за таких умов миттєво пропадають таланти перспективних публіцистів, аналітиків, репортерів. НаУКМА, яку представляє поважний автор, зробила критичну помилку, повністю переорієнтувавши діяльність Могилянської школи журналітики на підготовку кадрів чи не виключно для телебачення. Модні терміни при викладанні, гламурні тексти магістерських робіт, псевдонауковість – і порожнеча. Суцільна професійна порожнеча. Чого ж тепер нарікати на погану підготовку журналістів...
zinik _ 03.03.2008 17:22
IP: 99.225.175.---
Передивився пресу. Замовчали. Навіть "Экономические известия" подали лише критику дій митниці, аргументів урядовців не було.
Есть: или восхваление /до небес/, или критика /до гробовой доски/. После гробовой доски, опять восхваление.
Нет: объективной информации. И похоже, не будет.
Гашин _ 03.03.2008 17:21
IP: 194.30.168.---
И вообще конкретно же сказал Хорошковский – из 15 возмещённых миллиардов в прошлом году – 9 млрд – теневое возвращение. Так зачем нам такая схема, когда 60% возвращается незаконно?
Гашин _ 03.03.2008 17:17
IP: 194.30.168.---
Влад, согласен. Извините. У меня тут новая идея родилась – а откуда вообще векселя на импорт??? Я так думаю они на экспорт предполагаются. Или мы будем ещё и импорт возмещать?
Ockham _ 03.03.2008 17:13
IP: 195.5.37.---
Наскільки мені відомо приріст імпорту товарів та послуг у 2007 році склав 35%. Тому було б непогано крім надходжень до бюджету навести ще й обсяги імпорту за відповідні місяці.
Vlad_iz_Kharkova _ 03.03.2008 17:09
IP: 195.26.93.---
03.03.2008 17:04_ Гашин Не путайте правденое с грешным. Надо или не надо было отменять векселя, поступление в бюджет т.о. не увеличатся, а речь о них.
По сути векселей – иногда они – действительно схемы ухода отналогов, в другитх случаях без них невозможно работать, т.к. неоткуда такие суммы НДС взять задолго до реализации товара. Это технический вопрос, который Вы хотите сделать политичесим.
Vlad_iz_Kharkova _ 03.03.2008 17:06
IP: 195.26.93.---
Г-н Гарань, на счет "Тщательнее читайте" я могу только объяснить, что бумажные газеты не читаю как правило. На сайте Дела информация есть, но только сейчас увидел, что не в разделе газеты, а в разделе новостей Т.е. видимо, в печатном.варианте ее нет. Что делатьЮ отвык читать на бумаге. А в сети информации о выступлении ЮВТ и Хорошковского – валом.
Гашин _ 03.03.2008 17:04
IP: 194.30.168.---
Кровь бизнеса давно уже на Кипре отдыхает, господин Станко – спасибо Ахметову. А векселя правильно остановили – это и есть чистая коррупция на таможне – и не хер фиктивными векселями из бюджета миллиарды высасывать чтоб потом Днепроэнерго всякие тырить. Схемы нужно ломать как неправильно сросшиеся кости. Недовольные будут. Боль потерпеть слабо – а что главнее – закрыть фикции с НДС или не закрывать? глупый вопрос на который вы отвечаете не закрывать...
Бруківка _ 03.03.2008 17:00
IP: 194.44.121.---
І ще, по суті справи.

Я теж журналіст. І якраз намагаюся подавати точні і вичерпні дані. Так от – ні точних, ні вичерпних, а головне неупереджених даних по надходженнях до бюджету з митниці у відкритому лдоступі немає. А довіряти всього лиш словам ЗАЦІКАВЛЕНИХ укр. урядовців (чи то Тимошенко, чи то Янукович, чи будь-хто інший) – м'яко кажучи, не наважуюсь, бо дуже добре знаю як можна маніпулювати одними і тими ж даними...

І що ж Ви порадите журналістам у таких ситуаціях?
Vlad_iz_Kharkova _ 03.03.2008 16:56
IP: 195.26.93.---
А вот УГЭ говорит, что их доля в повышении таможенных платежей – наибольшая.
За словами представника "УкрГаз-Енерго", в січні-лютому 2008 року компанія перерахувала митних зборів більше як 1,9 млрд. грн., що, як зазначив Галущак, складає 36% усіх надходжень від української митниці.
А с 1 марта запрещено растаможивать газ УГЭ.
Бруківка _ 03.03.2008 16:52
IP: 194.44.121.---
Пане Гарань! Можливо, Ви підкажете, де можна було б подивитися взагалі статистику надходжень від митниці по місяцях (чи хоча б по роках)?

Буду вдячний за відповідь
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter