9 липня 2014, 00:14

Перша Заява Урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики

Це – перша заява щойно призначеного відомого правознавця Геннадія Друзенка. Нижче також Заява Конґресу національних громад України

1) Заява Урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики з приводу заборони на в'їзд до Криму Рефату Чубарову

"Придушення інших – це слабкість, замаскована під силу" (Екхарт Толле)

П'ятого липня 2014 року самопроголошена влада тимчасово окупованої АР Крим заборонила в'їзд на півострів Голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову. Зважаючи на аналогічну заборону, оголошену 22 квітня поточного року іншому лідеру кримських татар, багаторічному голові Меджлісу, народному депутату України Мустафі Джемільову, Урядовий уповноважений з питаньетнонаціональної політики вбачає в таких діях окупаційної кримської влади ознаки неприпустимої дискримінації за національною ознакою, оскільки і п. Чубарову, і п. Джемільову заборонили в'їзд до Криму саме через їхню публічну позицію, виступи та іншу діяльність як визнаних лідерів кримськотатарського народу. Брак будь-яких офіційних роз'яснень та обґрунтувань з боку як окупаційної кримської, так і центральної російської влади, за які саме дії лідерам кримськотатарського народу заборонено в'їзд на територію їхньої історичної батьківщини, фактично унеможливлює інші пояснення заборони, окрім прямої дискримінації за національною ознакою.

У зв'язку з цим Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики наголошує, що неприпустимість дискримінації за ознакою національної чи етнічної приналежності передбачена низкою міжнародних актів, стороною яких є як Україна, так і Російська Федерація. Зокрема, заборона на в'їзд до Криму Рефата Чубарова порушує щонайменше ст. 2 Загальної декларації прав людини, ст. 26 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 14 Європейської конвенції з прав людини, ст. 4, 7, 16, 17 Рамкової конвенції про захист національних меншин.

Фактично Рефата Чубарова позбавили права на Батьківщину, оскільки пан Чубаров має постійне місце проживання (реєстрації) в Криму і залишається членом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, яку у квітні 2014 року окупаційна влада незаконно перейменувала у т. зв. "Державну Раду Республіки Крим". Аби переконатися в цьому, достатньо відвідати офіційну сторінку кримського парламенту. Отже, кримськотатарський народ позбавили не тільки права спілкування зі своїми лідерами на рідній землі – його також позбавили права участі в управлінні своєю малою Батьківщиною через законно обраного представника до єдиного законодавчого і вищого представницького органу на півострові. Тим самим брутально порушено ст. 21 Загальної декларації прав людини та ст. 25 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Також дії т. зв. "прокурора Республіки Крим" Наталії Поклонської, яка відмовилася зачитати Рефату Чубарову "предупреждение о недопустимости осуществления экстремистской деятельности" кримськотатарською мовою, порушують право представників кримськотатарського народу на спілкування з владою Криму рідною мовою, а отже – суперечать приписам ч. 2 ст. 10 Рамкової конвенції про захист національних меншин.

Врешті-решт, заборону на в'їзд до Криму Рефату Чубарову можна розцінювати як його насильницьку депортацію, яка прямо заборонена на окупованих територіях – ст. 49 Женевською Конвенцією про захист цивільного населення під час війни.

Показово, що, заборонивши в'їзд до Криму Рефату Чубарову, окупаційний режим грубо порушив не тільки норми міжнародного права, а й Конституцію Російської Федерації та т. зв. "Конституцію Республіки Крим" які, за логікою окупантів, мали б визначати засади правопорядку на території Криму. Так, неприпустимість дискримінації за ознакою національної чи етнічної приналежності передбачені ч. 2 ст. 19 Конституції РФ та ч. 2 ст. 13 т. зв. "Конституції Республіки Крим"; право на участь в управлінні державою через своїх представників передбачено ч. 1 ст. 32 Конституції Російської Федерації та ч. 1 ст. 25 т. зв. "Конституції Республіки Крим". Це ще раз доводить, що чинна російська влада відверто нехтує як міжнародним, так і своїм національним правом, а т. зв. "Конституція Республіки Крим" є не чим іншим, як ширмою, за якою окупаційна влада чинить протиправне свавілля на території півострову.

Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики переконаний, що окупація Криму жодним чином не виправдовує брутальне порушення принципів міжнародного права та засадничих прав людини. Попри безпрецедентне напруження у стосунках України та Російської Федерації, спровоковане окупацією Криму та підтримкою терористів у Луганській і Донецькій областях, офіційний Кремль та контрольована ним окупаційна влада Криму зобов'язані дотримуватися добровільно узятих на себе міжнародних зобов'язань та власних конституційних приписів щодо неприпустимості порушення засадничих прав людини та дискримінації осіб за національною ознакою.

Урядовий уповноважений з питань етнонаціональної політики висловлює сподівання, що активна, консолідована та принципова реакція міжнародної спільноти, зокрема в рамках ООН, Ради Європи та ОБСЄ, із осудом порушення прав Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, його виборців та кримськотатарського народу в цілому змусить керівництво Російської Федерації переглянути свою позицію і спонукає – замість переслідувати інакодумців та забороняти в'їзд на історичну Батьківщину лідерам кримськотатарського народу, чия позиція не збігається з позицією офіційного Кремля, – поважати засадничі права людини і повернутися до цивілізованого формату дискусії та полеміки з усімаетнонаціональними спільнотами Криму.

2) Заява Конґресу національних громад України з приводу недопущення на територію Криму глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова

5 червня окупаційна російська влада Криму заборонила в'їзд на територію півострова главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, який повертався з виїзного засідання в Генічеську Херсонської області.

Про заборону на в'їзд Чубарову було повідомлено лише в усній формі, без надання відповідного документа, який можна було б оскаржити у встановленому порядку. Крім того, Чубарову відмовили надати роз'яснення кримськотатарською або українською мовою. 22 квітня за аналоґічною процедурою було заборонено в'їзд до Криму лідеру кримськотатарського народу, народному депутату України Мустафі Джемілєву.

Ми бачимо, що заборона на в'їзд стає системою – кримськотатарський народ кримська влада намагається позбавити незалежних лідерів, які здатні захищати інтереси свого народу.

Конґрес національних громад України глибоко обурений діями посадових осіб Російської Федерації, що спрямовані на знищення національного руху кримських татар – корінного народу Криму.

Наголошуємо, що дії окупаційної влади брутально порушують не лише фундаментальні права і свободи корінного народу, закріплені у Декларації ООН про права корінних народів, й норми законодавства Російської Федерації, оскільки як депутату Державної Ради Республіки Крим Рефату Чубарову не може бути заборонено в'їзд на територію, інтереси виборців якої він представляє.

Події, що відбулися, змушують нас акцентувати увагу української та світової громадськості на брутальних порушеннях прав людини з боку Російської Федерації щодо громадян України на тимчасово окупованій території і вимагати міжнародного захисту прав наших співвітчизників.

Репресивні дії окупаційної влади пов'язані з проукраїнською політикою кримських татар, адже, як заявив Мустафа Джемілєв: "Ми, як і в минулі роки, добиваємося відновлення національно-територіальної автономії в рамках української держави. Будь-які інші варіанти ми не повинні розглядати, а що стосується різного роду обіцянок Росії чи іншої держави – ми свою батьківщину на продаж не виставляли і не будемо говорити, в якій державі ми будемо залежно від того, що нам дадуть".

Влада Російської Федерації, яка намагається звинувачувати Україну в порушенні нею прав національних меншин і лицемірно обумовлює свою аґресивну політику необхідністю захищати їхні права в Україні, вдається до нецивілізованих дій, які мусять бути засуджені міжнародними інституціями.

Закликаємо українську і світову громадськість, міжнародні організації негайно захистити невід'ємні права кримськотатарського та інших народів Криму.

Бразильський професор про помилки Лули

Невиправдані помилки Лули шкодять його міжнародній репутації "Тиждень", 4.04.24. Англомовний оригінал: Americas Quarterly Олівер Штункель – професор Школи міжнародних відносин Фундації Варгаса в Сан-Паулу...

21 лютого: як Захід тиснув на "Раду Майдану" і про "незавершену революцію"

Повний текст в журналі "Країна". Додаткові фото і діаграми на сайті "Демініціатив" - 21 лютого 2014-го, після розстрілів на Майдані владнати конфлікт між українською владою й опозицією приїхали міжнародні посередники – міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі та представник РФ...

Чи варто оприлюднювати персональні рейтинги військових і порівнювати з політиками?

А от не певен, чи треба це робити. Звісно, закриті дослідження варто робити. А от оприлюднювати? На початку інвазії була неформальна домовленість не ставити президентські рейтинги і рейтинги політичних партій...

Не розхитувати човен: нам потрібно підтримати нове військове керівництво

Не встиг дати інтерв'ю "Галичині" із закликом, який у заголовку, як з'явилося повідомлення, що новий командувач ТрО керував Внутрішніми військами при розгоні Майдану, а командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв заявив, що дізнався про своє звільнення зі ЗМІ...

Будні комуністичної "Cuba Libre" – країни моїх юнацьких захоплень

Куба була кінцевим пунктом моєї останньої поїздки країнами Глобального Півдня, що цього разу включала ПАР і Мексику, де в Університеті Гвадалахари я брав участь в дискусії під час Гвадалахарського книжкового ярмарку, найбільшого в іспаномовному світі і другому в світі після Франкфурстського...

ЗЕ+ЗА: більшість українців воліють бачити спільну команду

Про це в етері "Радіо Свобода" говорили експерти. Свої думки з приводу цього висловив у розмові із Властою Лазур (з 28:43 хв.) науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор політології НаУКМА Олексій ГАРАНЬ...