22 грудня 2014, 17:22

Рим Український

Мав нагоду виступити минулого четверга на семінарі у Римі, організованому Інститутом світової політики (за допомогою ПАКТ, Фонду "Відродження" та українського посольства). Я не буду висвітлювати змістовного боку справи, оскільки про сам семінар написала у блозі керівник Інституту Альона Гетьманчук. А напишу про інші враження. Виявилося, що у ватиканському Соборі Св. Петра є образи і Св. Володимира, і Cв. Ольги, і український тризуб. Представники українського посольства показали їх Альоні та Сергію Солодкому, а вони вже розповіли мені.

Мене це вразило. Бо був у Соборі Св. Петра кілька разів, за день до того відвідав гроти Ватикану із похованнями пап, а от своїх святих не побачив. Поїхав ще раз. Знайти не міг, потім виявилося, що ця частина собору (вівтар Св.Еразма) була відгороджена задля служби: туристів туди не пускали. Отож, якби я про це не знав від Сергія та Альони, пройшов би собі повз них, як це зробив за день до того. Але тепер я вже був наполегливим. Пояснив, що іду вклонитися святим моєї країни, і моя наполегливість була винагороджена. Отримав величезний душевний підйом, відчув гордість за країну, тим більше, коли побачив Володимира із тризубом і київською Десятинною церквою.

Відкрито це було 1989 р., за рік після відзначення тисячоліття Хрещення Руси. Але ж ніде у путівниках для наших туристів про це немає!

Іще одна приємна несподіванка – церква Св. Климента – третього папи, засланого до Криму (помер неподалік Херсонеса). Про цю церкву (що неподалік від Колізею) пишуть у путівниках. Вона надзвичайно цікава, бо має три яруси. Не пошкодуйте кілька євро, щоб спуститися донизу. Найнижчий ярус – старовинний храм Мітри. А от на другому ярусі вже старовинна християнська церква, де, як твердять, і похований автор слов'янської абетки Cв. Кирило (помер у Римі 869 р.). Про це я знав із путівників. Але я побачив написи подяки від різних слов'янських народів. І найприємнішою була "від вдячного українського народу", що також з'явилася ще 1988 року!Отже, ці два місця я рекомендую всім нашим відвідувачам Риму, коли завітаєте до Собору Св. Петра і церкви Св.Климента.

А можна відвідати і специфічно українські місця. Є церкви і монастирі, та ще й доволі давні. Наприклад, у самому центрі Рима на пл. Мадонна дей Монті (найближча ст.метро – Кавур). Поруч справа – Дім Св. Софії, дуже пристойний і недорогий готель.

Після підписання і ратифікації Берестейської Унії у 1596 р. виникла потреба мати постійного представника Київської Церкви при Апостольському Престолі. У 1626 р. Київський Митрополит Йосиф Веньямин Рутський відправив до Риму свого першого прокуратора священика Миколу Новака, який своїм осідком мав церкву святих мучеників Сергія і Вакха та прилеглі до неї території. У 1641 році за дозволом папи Урбана VIII (1623-1644) це все переходить у власність Київського Митрополита. Належить УГКЦ і зараз.

Однак центральним є Собор Св. Софії, побудований за Йосифа Сліпого (недалеко від ст.метро Ваttistini).

1969 року Блаженніший Йосиф та сімнадцять Владик в присутності Папи Павла VІ, який переніс сюди із базиліки св. Климента частину мощей св. Климента, довершили посвячення собору Святої Софії. Тут і Український католицький університет, заснований 1963 р. Йосифом Сліпим. З виходом УГКЦ із підпілля та незалежністю Української Держави, УКУ в Римі передав свої обов'язки львівському осередку. Сучасний осередок УКУ в Римі носить назву Інститут св. Климента Папи.

А поруч із ним отакий, незвичний пам'ятник Великому Кобзареві у римський тозі.І, звичайно, при всіх церквах працює українська діаспора, яка нині активно збирає кошти нашим військовим в АТО (гроші, продаж листівок, української кулінарії, благочинні концерти тощо).Давайте рекламувати наші, українські місця в центрі Європи: і для наших туристів, і для іноземців. І не тільки Європи. Бо є місця, які легко можна пов'язати (хай і опосередковано) з Україною. От, наприклад, здогадайтесь з трьох разів, як називається головне місце відпочинку і проведення всіх політичних акцій у центрі Колкати (Калькутти)? Правильна відповідь: "Майдан" (Maidan).

Тож буваєте за кордоном? Не забудьте одягнути синьо-жовту стрічечку. Це буде внесок кожного в протидії інформаційній агресії Кремля.

PS. І дрібничок тут немає. Був на початку місяця на конференції у Брюселі. Захотів подивитися на один із центрів Фландрії – Aнтверпен. Купую квиток на екскурсію до кафедрального собору. Питають: "З якої країни?" – Кажу: "Україна". Потім дивлюся квиток, а там Rusland!Запитую: Чого так?

-А у нас опції "Україна" немає. Є "Росія".

- А що ще є?

- "Європа", "Азія".

- То пишіть "Європа"? Хіба ж фламандці не знають, що Росія напала на Україну?

- Та знаємо...

Дрібничок в інформаційній війні справді немає.

Що Буданов хотів сказати нашим партнерам?

Оригінал на НВ На русском тут То Арахамія навипередки з Подоляком розповідають про наші втрати, і їх на місце ставить Данилов – бо це прерогатива Генштабу...

ДО 19 ЧЕРВНЯ! Електронне голосування за вул. ім. Ірини Бекешкіної

ДО 19 ЧЕРВНЯ! Електронне голосування за вулицю ім. Ірини Бекешкіної, яку називають совістю української соціології та громадського сектору. Саме вона оголошувала вікопомні результати екзит-полу 2004 р...

Чому СБУ "показала" Медведчука сами тоді, коли ми дізналися про жертви у "Десні"? (версія)

Одна з версій – тому, що владі треба відвернути увагу від страшних наслідків удару по Десні ще 17 травня, які вже не можна приховати, де загинуло 87 солдатів...

Плагіатор (крадій!) на чолі МОН – це не ''дрібниці'', п. Президенте!

Війна йде не тільки за нашу незалежність, а й за те, якою буде наша Україна. І керувати освітою точно має не плагіатор (крадій). Тож це далеко не "дрібниці", пане Президенте...

''Експерти'' з пулу Медведчука-Путіна: спроба перефарбуватися

Уривок з мого інтерв'ю для НВ "Блазні, які перефарбувалися". Професор Києво-Могилянки про експертів зі ЗМІ Медведчука Рус оригинал Скільки людей працювали на Медведчука, скільки людей працювали на каналі Newsone, кого туди запрошували, цих так званих експертів...

Чи справді "падає" підтримка українцями вступу до НАТО?

У мене велике прохання до соціологів, журналістів, читачів і влади Оригінал (з посиланнями) На русском тут У розісланому 5 квітня у word...