Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Володимир Кулик: "В усіх типах медій споживачі віддають перевагу продуктам українською мовою. Про що свідчать соціологічні опитування, проведені на замовлення автора КМІСом"

14 серпня 2017, 15:36

Для мене результати дослідження виявилися навіть несподівано оптимістичними. Вони ламають усталені стереотипи (у тому числі й мої), спростовують позицію тих власників і топ-менеджерів ЗМІ, які не прагнуть поширювати україномовний продукт.

Питання для дослідження та аналіз результатів здійснював Володимир Кулик, добре знаний у міжнародній експертній спільноті (викладав у Колумбійському, Єльському та Стенфордському університетах, а з 2013 р. – український представник в European Commission against Racism and Intolerance). Саме дослідження здійснив КМІС, а стаття надрукована у "Детекторі медіа". Нижче текст статті:


Пояснюючи вживання у своїх виданнях або програмах лише чи переважно російської мови, українські медійні менеджери традиційно твердили, що цій мові віддає перевагу їхня авдиторія. У цих твердженнях була частка правди: українськомовні читачі охочіше споживали медійні продукти звичною для них російською, аніж російськомовні приймали українську, в якій за совєтських часів не мали потреби. Додаткову перевагу російській мові давало її істотне переважання серед міських читачів, які були заможніші й тому привабливіші для рекламодавців, ніж сільські, а в деяких випадках ще й фізично досяжніші для виробників. Ще одним важливим чинником успіху російськомовних продуктів була можливість їх використання на ринку не лише України, а й багатьох інших постсовєтських країн, зокрема найбільшому й найприбутковішому російському.

Тому протягом двох перших десятиліть незалежності частка української мови в медіях досить стабільно знижувалася, якщо держава не протиставляла ринковим перевагам російської мови законодавчих вимог щодо вживання української. Насамперед це стосується тих типів медій, де держава зовсім не реґулювала мововжитку, тобто друкованих та онлайнових, де навіть за президентів та урядів, начебто перейнятих долею української мови, її позиції послаблювалися. На радіо й телебаченні, де держава в певний час удавалася до реґулювання мововжитку, відбувалися більш чи менш рішучі зміни на користь української мови, які, втім, зупинялися чи навіть повертали навспак, коли реґулювання припинялося. Нарешті, в кінопрокаті до середини 2000-х років української мови не вживали практично взагалі, але від 2008 року, після ухвали Конституційного Суду про обов'язковість перекладу іншомовних фільмів українською, вона швидко вийшла на провідні позиції, яких не втратила навіть за часів Януковича.

Перемога Євромайдану, прихід до влади політичних сил, зорієнтованих на підтримку української мови, а особливо військова аґресія Росії суттєво змінили політичні й економічні умови функціювання українських мас-медій та преференції споживачів щодо вживаних у них мов. З одного боку, війна породила в суспільстві уявлення про те, що масштабна економічна співпраця з країною, котра стала ворогом, є не просто морально проблематичною, а й загрозливою для національної безпеки. Тому під тиском антиросійськи налаштованої громадськості влада заборонила обіг деяких типів російських медійних продуктів, насамперед фільмів і телепрограм, котрі явно демонстрували підтримку російської держави та її військових формувань. Згодом влада також наклала заборону на імпорт російських книжок "з антиукраїнським змістом" та заборонила провайдерам надавати користувачам доступ до популярних російських інтернет-ресурсів.

З другого боку, самі споживачі стали більше віддавати перевагу українській мові в різних медійних продуктах, навіть якщо в інших ділянках вони далі вживали переважно російську. Прибічники української мови вважають домінування російської в медійному просторі одним із найнеприйнятніших аспектів мовної ситуації в постсовєтській Україні. Тим часом навіть після Майдану та початку війни це домінування в деяких практиках послабилося не дуже істотно, а в деяких, як-от на телебаченні та радіо, не послабилося взагалі. Громадські активісти й діячі культури закликали владу втрутитися, проте медійні менеджери доводили, що продукти російською мовою дуже популярністю серед їхньої авдиторії й замінити їх українськомовними неможливо без істотної шкоди для якості. Тому, зокрема, вони заперечували проти запровадження квот української мови, до яких влада зрештою вдалася для музичних творів на радіо та для телевізійних програм.

Проте соціологічні опитування показують, що української мови в медійному просторі бажають не лише нечисленні активісти, а й мільйони пересічних громадян. Київський міжнародний інститут соціології вже тричі – в лютому 2012-го, у вересні 2014-го та травні 2017-го – проводив на моє замовлення опитування щодо мовної ситуації та мовної політики, важливу частину яких становили запитання про реальні та бажані мови споживання різних типів медій. Порівняння відповідей різних років показує в усіх випадках істотне зміщення преференцій від російської мови до української, із певною варіацією масштабу залежно від пропозиції продуктів на відповідному ринку.

Почнімо з друкованих медій, преференції щодо яких змінилися найвідчутніше. Перше запитання стосувалися купівлі газет: респондентів запитували не лише про мову, а й про статус найохочіше купованої газети, але нас тут цікавитиме тільки мовний вимір. Як видно з Таблиці 1, українську мову з часом стали вибирати частіше, а російську – рідше: якщо 2012 року дві мови були в цій практиці однаково привабливими, то 2017-го про вибір на користь української заявили принаймні вдвічі більше респондентів, ніж віддали перевагу російській. Це сталося за рахунок того, що українськомовні в повсякденному житті люди стали більше наполягати на газетах зручнішою для них мовою, а російськомовні – навпаки, менше. Це можна побачити хоча б за часткою респондентів, які сказали, що не звертають уваги на мову: з-поміж тих, хто взагалі купує газети, 2012 року так сказали 35 % українськомовців і 21 % російськомовців, а 2017-го – 23 % і 36 % відповідно. Крім того, серед російськомовців набагато більше зросла частка людей, які газет не купують, що можна пояснити швидшою переорієнтацією на інтернет-видання в містах, де вони переважно живуть. А якщо зважити також на дедалі більшу чисельну перевагу самої українськомовної групи (в останньому опитуванні про переважне вживання української мови в повсякденному житті заявили 49 % респондентів, а російської – 26 %), то попит на українськомовну продукцію нині значно переважає, навіть беручи до уваги велику групу "симетричних білінґвів", тобто людей, які вживають обидві мови приблизно рівною мірою. А отже, співвідношення мов у газетній продукції, де частка російської мови майже вдвічі вища, ніж української, зовсім не відбиває нинішньої "українізації" читацьких преференцій. Ясна річ, цей висновок слушний лише за умови, якщо люди справді думають і роблять так, як кажуть в опитуваннях.

Повний текст з таблицями тут

powered by lun.ua
Коментарі — 34
Иван Круча _ 19.08.2017 14:08
IP: 193.19.231.---
Ua Gall:
Ua Gall:

Там сам Кащей
Од водки чахнет,
Там от брехни
Собака дохнет,
И там свеча
От вони гаснет,
Там русский дух...
Там уРусью пахнет!
Галлик, ты бы съездил, что ли в Питер, побродил бы, русского духа понюхал по музеям...
Глядишь, через недельки две что-то бы и провернулось в том горшке с продуктами жизнедеятельности деревенского ксендза, который ты носишь на плечах...
Иван Круча _ 18.08.2017 15:32
IP: 193.19.231.---
-Vesna-:
Олег Чирва:

Пока на украинском пишут только ''Залишенцев''...
А ти, нещастя неосвічене, знову демонструєш прірву свого падіння...
***** Так це не новина, що для тебе ті, з ким ти "навчалася" в Могилянці – взірець освіти, а всілякі там Франси, Цвейги, Оруелли і не злякаюсь цього слова – Вассермани – то населення "прірви падіння"...:)))
Ua Gall _ 17.08.2017 08:36
IP: 178.212.102.---
Ua Gall:

Там сам Кащей
Од водки чахнет,
Там от брехни
Собака дохнет,
И там свеча
От вони гаснет,
Там русский дух...
Там уРусью пахнет!
Ua Gall _ 17.08.2017 08:33
IP: 178.212.102.---
Georg Savchenkov:

-Украина помойка!

"Больше всего говорит тот,кому нечего сказать."
Л.Толстой

Только фак.ты из улуской избушки.
Грязь,вонь,клопы,тараканы,
И надо всем хозяйский кнут.
И это русские болваны
Святым отечеством зовут.
Д.В.Веневитинов (1805-1827)

ЗашИбись!
Ua Gall _ 16.08.2017 19:37
IP: 178.212.102.---
Volodymyr Parkhomenko:
Хороше дослідження і об'єктивні висновки. Заперечує твердження вишиватників про дискримінованість української мови. Всі йде в правильному напрямі своїм еволюційним порядком.
Балда,а шо для плавильного напряму 25 лет маловато и почему?Потому шо;

Русский яЗык -самый правильный во всём мире...А потом уже говяжий,свиной...

Украина,больше не плошай!
Как с мовой в Крыму поступили,
Так и ты с языком поступай!

ЗашИбись!
Volodymyr Parkhomenko _ 16.08.2017 18:03
IP: 195.162.90.---
Хороше дослідження і об'єктивні висновки. Заперечує твердження вишиватників про дискримінованість української мови. Всі йде в правильному напрямі своїм еволюційним порядком.
Ua Gall _ 16.08.2017 13:33
IP: 178.212.102.---
Georg Savchenkov:
_ABM_:
Львов польский город, они уже паспорта с ним напечатали.
- весь вопрос в том, что Путин его полякам не отдаст, но и хо/хлов там не оставит.
всю бенденрву он сопроводит на Польшу, что бы им там "волынь" устроили!
хи-хи-хи
Русские не поклоняются Богу.Они поклоняются смерти.

.а Смоленск-то польский,а Калининград-то немецкий,а Дальний Восток и Сибирь-то китайские и японские.
Ну а где пьяная уРусь?Там где ХохлоМа и Хрустальный Гусь!...
ЗашИбись!
ВоронЕж!Приятного аппетита!
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 13:27
IP: 188.163.73.---
Николай Чаварга:
Andrey Kononenko:
Николай Чаварга:
Коля, россияне дали вам ваш коммунизм. Да вы на коленях должны стоять перед ними за это.
1) Я антикомуніст.
2) Кацапи дали нам Голодомори, більше 10 млн жертв, Сибіри, Колими, Магадани... відібрали Кубань, Білгородщину, Таганрогщину, підсунули на відкормку Крим, а потім відкормлений відібрали...
3) Все це робилося і робиться під один і той самий пі_дьож про один народ і народи-братья. Кацапи – найбільш мерзкий етнос на землі.
О да, вы антикоммунист, который за коммунизм.
Ua Gall _ 16.08.2017 13:06
IP: 178.212.102.---
Макс Максимов:
Подтвердить или опровергнуть это утверждение можно деньгами. Простой подход – два одинаковых кинотеатра в каждом крупном городе, один – транслирует фильмы на украинском, другой – на русском, в конце года сравнивают кассовые сборы. Все остальное, это бла-бла-бла, особенно на фоне квот и запретов.
Закон и автозак и всё будет ништяк!

Украина,больше не плошай!
Как с мовой в Крыму поступили,
Так и ты с яЗыком поступай?
ЗашИбись!
Николай Чаварга _ 16.08.2017 12:42
IP: 35.195.43.---
Andrey Kononenko:
Николай Чаварга:
Коля, россияне дали вам ваш коммунизм. Да вы на коленях должны стоять перед ними за это.
1) Я антикомуніст.
2) Кацапи дали нам Голодомори, більше 10 млн жертв, Сибіри, Колими, Магадани... відібрали Кубань, Білгородщину, Таганрогщину, підсунули на відкормку Крим, а потім відкормлений відібрали...
3) Все це робилося і робиться під один і той самий пі_дьож про один народ і народи-братья. Кацапи – найбільш мерзкий етнос на землі.
Andrey Kononenko _ 15.08.2017 23:13
IP: 188.163.73.---
Николай Чаварга:
Коля, россияне дали вам ваш коммунизм. Да вы на коленях должны стоять перед ними за это.
Николай Чаварга _ 15.08.2017 22:35
IP: 35.195.231.---
Макс Максимов:
Подтвердить или опровергнуть это утверждение можно деньгами. Простой подход – два одинаковых кинотеатра в каждом крупном городе, один – транслирует фильмы на украинском, другой – на русском, в конце года сравнивают кассовые сборы. Все остальное, это бла-бла-бла, особенно на фоне квот и запретов.
- Дурачком прикидуєтеся, так? Чи це від народження у вас – папа і мама такіє же?

Ось нормальний експеримент: 350 років нищимо кацапський язьік, забороняємо писати і співати, забороняємо друкувати будь-що на язьіке нєдачєлавєков ватних, 350 років висміюємо все кацапське, заставляємо їх пісатєлєй писати українською, забороняємо патріархати... а через 350 років ставимо есперимент, такий, як ви і сказали: два одинакових кінотеатри в кожному крупному городі...

Ти поняв суть?, кацап недоумкуватий7
Ostap Kycher _ 15.08.2017 14:28
IP: 35.190.219.---
_ABM_:
Жди меня, и я вернусь.
Только очень жди,
Жди, когда наводят грусть
Желтые дожди,
Жди, когда снега метут,
Жди, когда жара,
Жди, когда других не ждут,
Позабыв вчера.
Жди, когда из дальних мест
Писем не придет,
Жди, когда уж надоест
Всем, кто вместе ждет.
Ostap Kycher _ 15.08.2017 14:27
IP: 35.189.218.---
Жди меня, и я вернусь,
Не желай добра
Всем, кто знает наизусть,
Что забыть пора.
Пусть поверят сын и мать
В то, что нет меня,
Пусть друзья устанут ждать,
Сядут у огня,
Выпьют горькое вино
На помин души...
Жди. И с ними заодно
Выпить не спеши.
Ostap Kycher _ 15.08.2017 14:26
IP: 35.189.208.---
_ABM_:
Жди меня, и я вернусь,
Всем смертям назло.
Кто не ждал меня, тот пусть
Скажет: – Повезло.
Не понять, не ждавшим им,
Как среди огня
Ожиданием своим
Ты спасла меня.
Как я выжил, будем знать
Только мы с тобой, –
Просто ты умела ждать,
Как никто другой.
-Vesna- _ 15.08.2017 12:40
IP: 35.190.219.---
Пане Гарань... давайте не спекулювати.
Частина вати за час війни просто втікла до Росії... разом зі своїми "уподобаннями"

Зрозуміло, що Вам як людині, що має безпосередній стосунок до соціальних досліджень у вигляді конкретного інституту) хочеться "нашіптувати" позитивний прогноз... але ваша поведінка більше нагадує штучне завзяття навколо 'халви".
-Vesna- _ 15.08.2017 12:32
IP: 35.190.198.---
Олег Чирва:

Пока на украинском пишут только ''Залишенцев''...
А ти, нещастя неосвічене, знову демонструєш прірву свого падіння...
hrim _ 15.08.2017 12:10
IP: 195.22.112.---
13м:
тенденція поширення укр. мови – є, але порівняння з 2012, 14, 17 роками, на мій субективний погляд, маніпуляція, тому, що різні умови, та не можуть відповідати висновкам автора, наразі, було б цікаво подивитись на аналіз розподілення за віком, за місцем проживання, рівнем забезпечення, та ін.питаннями та групами.
...

У чому Ви побачили маніпуляцію?

Щодо динаміки поширення мови за регіонами, віком, соціальними групами тощо, Ваші пропозиції слушні й варто їх надіслати Володимиру Кулику.
13м _ 15.08.2017 12:00
IP: 35.190.219.---
тенденція поширення укр. мови – є, але порівняння з 2012, 14, 17 роками, на мій субективний погляд, маніпуляція, тому, що різні умови, та не можуть відповідати висновкам автора, наразі, було б цікаво подивитись на аналіз розподілення за віком, за місцем проживання, рівнем забезпечення, та ін.питаннями та групами.
Andrey Kononenko _ 15.08.2017 10:11
IP: 188.163.73.---
Michael Strogoff:
Украина не обладает возможностями для создания контента того качества, что уже есть на русском.

Единственный выход: изучение настоящих европейских языков, а не славянского эрзаца.
Славянские языки – это европейские языки.
Макс Максимов _ 15.08.2017 09:42
IP: 35.192.9.---
Подтвердить или опровергнуть это утверждение можно деньгами. Простой подход – два одинаковых кинотеатра в каждом крупном городе, один – транслирует фильмы на украинском, другой – на русском, в конце года сравнивают кассовые сборы. Все остальное, это бла-бла-бла, особенно на фоне квот и запретов.
Anatol Zubenko _ 15.08.2017 08:39
IP: 35.190.198.---
Ostap Kycher:
война с немцами породила военных поэтов, писателей, было написано много патриотических песен, возникло много имен, которые стали легендарными и помогали в борьбе с фашистами. Почему сейчас Украина не произвели ни одной патриотической песни, ни одного исполнителя которые стали бы символом борьбы с оккупантом?
А вы подумали, как на это отреагируют на рассеи? Как наши артисты потом будут бабки зарабатывать там?...Нет, уж лучше скалозубить как 95 квартал...
Ostap Kycher _ 15.08.2017 07:38
IP: 35.190.221.---
война с немцами породила военных поэтов, писателей, было написано много патриотических песен, возникло много имен, которые стали легендарными и помогали в борьбе с фашистами. Почему сейчас Украина не произвели ни одной патриотической песни, ни одного исполнителя которые стали бы символом борьбы с оккупантом?
Michael Strogoff _ 15.08.2017 03:03
IP: 35.189.208.---
Украина не обладает возможностями для создания контента того качества, что уже есть на русском.

Единственный выход: изучение настоящих европейских языков, а не славянского эрзаца.
Luka Lukich _ 15.08.2017 02:19
IP: 176.38.247.---
Відмовляти в прийомі на роботу через незнання державної мови – звичайна європейська і світова практика. На жаль в нашому заповіднику гулаго-мовних лінгво-імбецилів такі випадки – рідкість.
Корупція1306 Зеленський3 Донбас5 Aтака Путіна1200 Україна та Європа1071
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter