Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Журналісти, не виривайте з контексту: більшість українців проти ''компромісів'' на умовах Путіна (хоча на Донбасі ставлення змішане)

15 лютого 2019, 13:41

В ефірі канала, який я поважаю, ведучий сказав, що цифра у 70% українців, які готові до компромісів з Росією щодо Донбасу, не є коректною, адже з них – 50% не готові до БУДЬ-ЯКИХ компромісів. Все правильно. А біжучий рядок під його словами говорить, що 70% українців готові до компромісів з Росією щодо Донбасу. Отакий професіоналізм на інформаційних каналах ((((((: Тому вважаю за доцільне ще раз навести повні результати опитування Фонду "Демократичні Ініціативи" ім. І.Кучеріва. Наголошу, що крім загальнонаціонального опитування, ми провели ще й окреме опитування на підконтрольному Україні Донбасі (по 500 респондентів на кожну область – а це велика вибірка!)

• Більшість громадян України поділяють думку, що нині триває війна України з Росією (72%). Такий погляд є більш поширеним у Західному (91%) та Центральному (79%) регіонах. На Півдні таку думку поділяють 62%, а у Східному регіоні – 47%. Майже кожен п'ятий у цих регіонах не визначився із відповіддю на це запитання. Дослідження громадської думки на підконтрольному Україні Донбасі показало, що погляди мешканців регіону розділилися практично навпіл – 39% вважають, що сьогодні триває війна України з Росією, а 40% – що ні.

• Майже 70% громадян України погоджуються, що заради миру на Донбасі варто йти на компроміси з Росією та самопроголошеними республіками, проте лише 16% з них згодні на будь-які компроміси. Силовий варіант розв'язання конфлікту підтримують 17% українців. Серед мешканців Донбасу значно вища готовність йти на будь-які компроміси заради миру (46%), а також менша підтримка силового вирішення конфлікту (10%).

• Водночас громадяни України вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, які обговорюються в публічному просторі та передбачені Мінськими домовленостями. Найменш прийнятними і для мешканців Донбасу, і для громадян України загалом є проведення виборів на умовах бойовиків, амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ та формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників. Для жителів Донбасу, а також Південного та Східного регіонів України більш прийнятними є надання ОРДЛО "особливого статусу", надання російській мові статусу державної, ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України та відновлення шляхів сполучення і торгівлі з окупованими територіями.

• Більшість українців вважають, що найбільш ефективними заходами для досягнення миру є відновлення нормального життя на звільнених територіях (30%) та міжнародний тиск на Росію (32%). Для мешканців Донбасу основним і фактично безальтернативним шляхом встановлення миру є відновлення нормального життя на контрольованих Україною територіях (48%). Серед них значно менше (18%) розглядають тиск на Росію у вигляді санкцій як необхідний крок до миру. Порівняно з настроями в Україні, на Донбасі більше віддають перевагу таким заходам, як надання окупованим територіями "особливого статусу" в межах України (24%) та надання російській мові статусу державної (19%). Громадяни регіону також частіше, ніж громадяни України загалом, вважають доречними такі заходи соціально-гуманітарного характеру, як спрощення перетину лінії розмежування, соціальні виплати мешканцям окупованих територій та торгівлю з цими територіями.

• Близько половини громадян як загалом в Україні, так і на українському Донбасі віддають перевагу поверненню окупованих територій на довоєнних умовах. Ще близько 20% громадян України і 28% мешканців Донбасу бачать їх у складі України, але більш самостійними від центрального уряду. Слід акцентувати, що незалежність цих територій чи приєднання їх до Росії не підтримують ані на Донбасі, ані загалом в Україні. На Донбасі лише 1,7% хотіли бачити "ДНР" та "ЛНР" незалежними державами і ще 1,6% – у складі Росії. Втім, імовірність повернення окупованих територій мешканці Донбасу оцінюють неоднозначно: 25% вірять у повернення протягом найближчих п'яти років, ще 25% – у віддаленій перспективі, а 17% взагалі вважають неможливим повернення ОРДЛО до України.

• Ймовірність введення миротворчих сил ООН на окуповані території найбільше підтримується у Західному (73%) та Центральному (66%) регіонах та значно менше у Південному (50%), Східному (23%) регіонах та на Донбасі (30%). Проте у разі введення миротворчих сил більшість громадян погоджуються з думкою про те, що миротворці мають розташовуватися на всіх окупованих територіях аж до кордону з Росією, а не лише на лінії зіткнення.

• 49% жителів Донбасу вважають Росію стороною конфлікту на Сході України, не згодні з такою думкою 27%, ще 24% не відповіли на запитання. Водночас третина жителів Донбасу переконана, що Росія постачає зброю "ДНР" та "ЛНР", 27% – що Росія контролює усі політичні та військові дії самопроголошених республік, 23% – що російська армія воює на боці самопроголошених республік. Ще 24% відзначили гуманітарну допомогу Росії Донбасу.

• Основну провину в тому, що відбувається зараз на Донбасі, 57% мешканців Донбасу покладають на нинішню українську владу, ще 33% звинувачують владу попереднього режиму Януковича, 24% – Майдан, 22% – Росію, 19% – США, а 14% – бойовиків, які збройним шляхом захопили владу.

• У вирішенні ж конфлікту громадяни, які проживають у Донецькій та Луганській областях, найчастіше сподіваються на кандидата у Президенти, якого вони підтримають на наступних виборах (26%), на народ України (24%), Збройні сили України (14%) та чинного Президента України Петра Порошенко (12%).

• Головними джерелами інформації про події на Донбасі для мешканців цього регіону слугують українські телеканали (63%), інтернет-джерела (47%), родичі, друзі та знайомі (41%) та соціальні мережі (29%). Російськими телеканалами користуються 16% громадян, ще близько 15% отримують інформацію з місцевої преси.

Загальнонаціональне дослідження проведено Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 грудня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фінансування загальнонаціонального опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Регіональне дослідження громадської думки проведене в Донецькій та Луганській областях (на контрольованій Україною території) Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва (із залученням мережі фірми "Ukrainian Sociology Service") протягом 1-11 листопада 2018 р. Загалом у кожній з областей було опитано по 500 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення областей (за винятком окупованих територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, освіта та місце проживання. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,5%.

Опитування у регіонах було проведено в рамках проекту "Перехід до мирного процесу на Донбасі: підвищення інклюзивності місцевих громад у потенційній миротворчій місії" за фінансової підтримки Посольства Канади в Україні.Таблиці див. тут

powered by lun.ua
Коментарі — 6
Володимир Дмитрович _ 16.02.2019 15:48
IP: 35.235.227.---
Будь-яку справу потрібно робити так, щоб потім не потрібно було багатослівно виправдовуватись!
Володимир Дмитрович _ 16.02.2019 15:43
IP: 35.235.227.---
]Генна, твоє мінєніє тут нікого не цікавить...
Якщо хочеш вправ для своїх кількох звилин – знайди відповідь на пиьання "Навіщо путін мінує ТРЦ?":)
Сергей Папков _ 15.02.2019 23:57
IP: 35.235.227.---
"Силовий варіант розв'язання конфлікту підтримують 17% українців".
А ця цифра абсолютно не дивна і має маніпулятивну природу. А як мають відповідати українці, якщо їх 24 години на добу зомбують практично всі провідні політики тезами, що звільнення Донбасу спровокує велику війну з Росією, яку Україна не витримає?
По-перше, Україна здатна витримати велику ОБОРОННУ війну з Росією, якщо та не застосує ядерну зброю. Бо людські ресурси України менші за російські в 3,5 рази, але ж атакаюча сторона зазвичай несе втрати в 4 рази більші, ніж обороняюча. По-друге, у випадку застосування нею ядерної зброї абсолютно реальним стане випереджальний ядерний удвр США по РФ (а що їм залишиться, якщо супротивник з'іхав з глузду?), і світ полетить в тартарари. По-третє, а чи буде популярною в Росії велика війна з Україною, в якій втрати кожної сторони вимірюватимуться сотнями тисяч, якщо не мільйонами загиблих (це вам не безкровний і майже оперетковий кримнаш)?
Александр 1 _ 15.02.2019 15:42
IP: 35.235.227.---
_ABM_:
Здається, Ви намагаєтесь вести діалог з хворою людиною. Він, навіть не розуміє Вашого питання і не знає, що його сторінка у Фейсбуку закрита.
Майдан _ 15.02.2019 15:09
IP: 35.235.226.---
Наши власти предержащие вышли из рукава той же совковой шинели, что и государь всея запоребриковщины. Они перманентно, часто в виде карикатуры, и даже фарса, калькируют чекистские методы построения параллельной реальности "великого и ужасного Гудвина" Пу с помощью зомбоящика, армии ботов и продажной социологии.
Все эти якобы "know-how" тоталитарного режима хорошо описаны Джорджем Оруэллом в ставшей классикой антиутопии "1984". Создаваемая сладкой троицей: зомбоящик-боты-социология параллельная реальность зиждется на двоемыслии как способности придерживаться двух противоположных убеждений одновременно. "Война – это мир. Свобода – это рабство. Незнание – сила".
И вот на этот, уже отлаженный на наших теренах, минстецевский механизм создания параллельной реальности рассчитывают их шоколадное сиятельство с челядью. Надеюсь, авось не прокатит. Всё-таки Украина – не Россия.
Майдан _ 15.02.2019 14:18
IP: 35.235.226.---
Більшість громадян України поділяють думку, що нині триває війна України з Росією. Такий погляд є більш поширеним у Західному регіоні (91%), а у Східному регіоні таку думку поділяють лише 47%.
--
Чи не дивно, що той, хто мешкає за 1000 км від подій, вважає їх війною, а ті, хто знаходиться в епіцентрі подій, так не вважають?
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

4
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

20
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter