Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Безпека, оборона та деокупація: порядок денний для майбутнього парламенту

19 липня 2019, 12:05

Даний матеріал базується на аналізі програмних документів партій, результатах соціологічних опитувань щодо зовнішньополітичних вподобань українців та дискусій між партіями та експертами. Зокрема, 11 липня в "Укрінформі" відбулася третя з чотирьох публічних дискусій представників політичних партій за участю експертів громадської ініціативи Виборча Рада UA та Реанімаційного Пакету Реформ. Ця дискусія мала назву "Безпека, оборона та деокупація у планах майбутнього Парламенту". У ній взяли участь партії-лідери передвиборчих рейтингів: "Слуга Народу", "Європейська Солідарність", "Батьківщина", "Голос", а також урядова "Українська стратегія Гройсмана"; "Сила і честь" була цього разу відсутня, а "Опозиційна платформа – За життя" (ОПЗЖ) взагалі не відвідувала ці дискусії (див. список представників від партій та експертів). При цьому організатори просили представників партій висловлювати не особисту, а саме партійну позицію.

Аналізуючи п'ять наведених нижче проблемних блоків, можна спробувати зазирнути за обрій парламентських виборів: показати не тільки і не стільки, що роз'єднує, а що саме партії спільно можуть зробити у майбутньому парламенті. А громадянське суспільство і експертне середовище вимагатиме зробити те, що партії наобіцяли в ході виборів.

Блок 1 – європейська, євроатлантична інтеграція України (детальніше див. стенограму дискусії)

Усі партії за НАТО і ЄС, хоча часто не вистачає конкретики і у низки партій ці питання формулюються достатньо аморфно. Так, наприклад, у програмі "Слуги народу" йдеться лише про "розширення співпраці з Євросоюзом і НАТО", тому важлива наявність проєвропейської орієнтації у більшості українських виборців: переважна більшість виборців партій "Голос" (86%), "Європейська солідарність" (85%), "Слуга народу" (62%), "Батьківщина" (59%) вважають, що Україна в перспективі повинна приєднатися до Європейського Союзу. Також виборці партій "Європейська солідарність" (80%), "Голос" (75%), "Слуга народу" (47%), "Батьківщина" (47%) вважають, що найкращим варіантом гарантування безпеки для України був би вступ до НАТО (детальніше про настрої виборців див. тут).

Важливо, що партії підтримують або принаймні не заперечують необхідність оновлення закону України "Про засади внутрішньої та зовнішньої політики"; наповнення конкретикою Річного національного плану (РНП) Україна-НАТО з конкретними вимірювальними результатами замість розмитих формулювань; необхідність впровадження демократичного, цивільного контролю над сектором безпеки та оборони, у тому числі за розвідувальними структурами; реформу СБУ та позбавлення невластивих їй функцій, насамперед в економічній сфері; необхідність посилення офісу віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції для максимально ефективної роботи цього офісу; підвищення ролі профільних комітетів Верховної Ради, зокрема у розгляді стратегій та концепцій зовнішньої політики, у призначенні послів та керівників оборонного і розвідувальних відомств.

Блок 2 – політика санкцій та економічна політика щодо Росії, енергетична безпека

Партії не заперечують висунуту експертами пропозицію формування державної концепції щодо Російської Федерації – базового документу щодо правил гри українських акторів на російському напрямі в економіці, політиці, гуманітарній та інформаційній сферах. Група експертів вже почала цю роботу за участі Дипломатичної академії при МЗС України, можливо, тут варто об'єднати зусилля із майбутніми парламентськими партіями.

Усі партії говорять про необхідність чіткого санкційного режиму проти Росії, його прозорості (потрібні зрозумілі правила взаємодії з країною-агресором, "бо у нас так виходить, що торгувати картоплею на лінії розмежування не можна, а вугіллям з Росією можна"); скасування "Вільної економічної зони Крим" (хоча щодо останнього у нинішньому парламенті всі теж наче "за", а "віз і нині там").

Ніхто із партій не пристав на пропозиції "ОПЗЖ" щодо знижки на природній газ за рахунок поступок Росії. Усі – за підписання контракту на транзит газу на європейських умовах. Але вже 31 грудня 2019 р. закінчується діючий контракт "Газпромом", і на сьогодні дієвого плану, як мінімізувати ці негативні наслідки, поки немає.

Окремо виділимо питання, підняте В.Омельченком, директором енергетичних програм Центру Разумкова, який вважає, що на сьогодні компанія ''Нафтогаз'' фактично не контролюється державою, адже більшість в наглядовій раді складають іноземці. Питання сформульоване радикально, потрібна експертна дискусія, зокрема і з представниками партій.

Блок 3 – питаня деокупації та реінтеграції Донбасу та Криму, зокрема політики щодо громадян України на окупованих територіях; блок 4 – інформаційна безпека України.

Серед основних завдань: питання адміністративних послуг, надання документів українського зразка мешканцям цих територій, освітня політика по відношенню до окупованих територій, максимальне забезпечення виїзду звідти абітурієнтів, надання їм нових можливостей вступу до українських навчальних закладів, облаштування контрольних пунктів в'їзду-виїзду. Інакше кажучи, максимальне використання soft, smart power.

Це правда, що загальна цифра виплачених фізично пенсій з серпня 2014 р. по червень 2019 р. складає майже 100 млрд. гривень. Держава дійсно виплачує їх великій кількості пенсіонерів, що проживають на окупованих територіях (600 тис. пенсіонерів лише в червні), але, "змушуючи їх обманювати державу", бо всі ці 600 тис людей отримують довідку внутрішньо переміщених осіб для того, щоб отримувати свої пенсії і кожні 60 днів перетинати контрольні пункти в'їзду/виїзду. У той же час є заборгованість (більше ніж 70 млрд. грн.) перед пенсіонерами, які маломобільні і не можуть перетинати лінію зіткнення.

До сьогоднішнього дня внутрішньо переміщені особи не мають права голосувати за мажоритарного кандидата на парламентських виборах, не мають права голосувати на місцевих виборах.

Було відзначено, що 31 грудня 2019 р. завершується не тільки контракт із "Газпромом", але також і термін дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". І тут теж є питання, чи буде прийнято рішення щодо продовження терміну його дії.

У цьому контексті Центр Разумкова пропонує прийняти державний законодавчий акт щодо принципів діяльності української влади на деокупованих територіях. Аргументація: мешканці цих територій мають знати, з чим прийде українська влада, знати, що не буде репресій, що є презумпція невинуватості.

Було обговорено питання щодо введення миротворчого контингенту і формування тимчасової перехідної адміністрації. Але представник "Батьківщини" заявив про нереалістичність введення миротворчого контингенту і натомість наголосив на необхідності Будапештського формату, а представник партії Гройсмана вважає, що на перехідний період має бути запроваджене пряме правління" з Києва, яке могло б тривати до10 років, і на цей термін місцеві вибори було б відкладено.

У цій частині дискусії серед експертів виникла ідея дуже короткого бліцу: "Чи можливі прямі переговори із лідерами бойовиків?" Всі партії сказали "Ні". Це важливо, бо, наприклад, згідно з опитуванням "Демініціатив" і Центру Разумкова, електорат "Слуги народу" і "Батьківщини" розділений з цього питання.

Читати далі

powered by lun.ua
Коментарі — 20
Дарья Жемчугова _ 20.07.2019 09:21
IP: 35.235.227.---
Я переконана що партія Батьківщина осмислює всі виклики, які поставили перед ними, та знають як прокласти правильний шлях до миру та успішного життя українців!
Maria Karni _ 19.07.2019 22:03
IP: 35.235.227.---
Для українців першочергово партії мають розглядати болючі питання газу та їх тарифів. Всі перед виборами гарно пишуть програми, але над ними потрібно ще довгий час працювати. Тільки партія #Батьківщина має покроковий план, який готувався кваліфікованими експертами впродовж довгих чотирьох років.#Требадіяти
Инна Михалкова _ 19.07.2019 14:42
IP: 35.235.227.---
Власне, можу сказати, що Батьківщина це єдина професійна команда, яка має конкретний план дій після перемоги. Це команда, яка готова повторити успіх США і за 100 голин прийняти 8 законопроектів, які суттєво знизять рівень бідності в Україні, піднімуть рівень життя українців і авторитет нашої країни в межах міжнародної спільноти. Щасти!
Вадим Козачук _ 19.07.2019 14:20
IP: 35.235.227.---
Я підтримую Батьківщину, єдині у кого є чіткий покроковий план дій, який доречі вони вже почали втілювати в життя! Це досвідчені та фахові спеціалісти, які готові об'єднуватися в коаліцію! #ТребаДіяти #Батьківщина
Oksana Matsiura _ 19.07.2019 14:19
IP: 35.235.227.---
Для кожноі політ партіі і парламенті головне питаня залишаєтся газове, необхідно найближчим часом перейти на власне газопостачення, так за Новим курсом #Батьківщина нашого газу цілком достатньо для потреб населення, а його ціна має бути знижена вдвічі
Vladyslav Pavelko _ 19.07.2019 13:52
IP: 35.235.227.---
Информационна политика вообще была провалена абсолютно. Противостоять федеральным каналам, не смотря на весь бред, что они несут – оказалось для наших СМИ сложной задачей. РФ вкидывает огромные деньги, конечно, покупают в том числе и европейцев. Но все же за последние пять лет было допущено самый большой провал – Виктор Медведчук купил три самых популярных информационных канала. Считаю, что такие договорняки Порошенко и Медведчука аукнутся нам самыми тяжкими последствиями. Я надеюсь у Батькивщины есть решительность для разрешения этой тяжеловатой ситуации.
Viktor Golubitsky _ 19.07.2019 13:47
IP: 35.235.227.---
Только Тимошенко идёт в Раду с конкретным планом действий. За неё и надо голосовать. Она будет хорошим премьером. Надеюсь, её изберут на эту должность.
Ангеліна Остапова _ 19.07.2019 13:37
IP: 35.235.227.---
На виборах буду підтримувати Тимошенко, вірю та довіряю лише їй.
Ірина Дубна _ 19.07.2019 13:36
IP: 35.235.227.---
На мою думку, у новому парламенті мусять бути лише партії, до складу яких входять професіонали. Такою є Батьківщина!
Света Паламарчук _ 19.07.2019 13:28
IP: 35.235.227.---
Щодо всіх цих питань команда батьківщини дуже відповідально підійшла,і в усіх має вигідніші і розумніші відповіді,на відміну від інших партій
На мою думку тільки партія #батьківщина має шанс бути у парламенті, вони зможуть змінити країну на краще
Log Log _ 19.07.2019 13:15
IP: 35.235.227.---
Oleg Sokolov:
Единственная партия которая способна реализовать выше перечисленные пункты это безусловно Батькивщина, именно поэтому на этих выборах я их и поддержу
А російській мові вони Вас навчать?
Ирина Кимс _ 19.07.2019 13:14
IP: 35.235.227.---
Каждая партия будет рассказывать что она сделает многое! Но я считаю что только партия Батькивщина достойна быть в парламенте в полном составе! #требадіяти
Инна Чумак _ 19.07.2019 13:03
IP: 35.235.227.---
На выборах буду поддерживать Юлию Владимировну и её команду. Ведь они действительно готовы менять страну!
Назар Могила _ 19.07.2019 12:58
IP: 35.235.227.---
Нам, як електорату важливе питання незалежності, миру та цілісності. А переговорами чи без таких нам без різниці.
Екатерина Стружкина _ 19.07.2019 12:55
IP: 35.235.227.---
Правильні рішення прийматимуться з новим парламентом #Требадіяти. Впевнена, що об'єднання #коаліцідій гарантує результат чіткого плану дій #Новогокурсу.
Oleg Sokolov _ 19.07.2019 12:54
IP: 35.235.227.---
Единственная партия которая способна реализовать выше перечисленные пункты это безусловно Батькивщина, именно поэтому на этих выборах я их и поддержу
Даниил Мирошниченко _ 19.07.2019 12:49
IP: 35.235.227.---
Єдина достойна партія на виборах, яка понад усе турбується про майбутнє України – це Батьківщина.
Алінка Копач _ 19.07.2019 12:48
IP: 35.235.227.---
Я підтримаю позицію Батьківщини про Будапештський меморандум! Це найправильніше рішення!
_ABM_ _ 19.07.2019 12:26
IP: 35.235.227.---
Звісно, що я не Трамп, який з президентської трибуни вимагає забратися геть всіх, хто не любить Америку, але зі своєї маленької колокольні починаючі з 2014 також закликаю щоб всі, хто не любить Україну йшли наХ на ПаРашу.
Вибір цілком зрозумілий – або Європа-Америка, або Росія.
Хто ще цього не зрозумів повинен дуже швидко це усвідомити, бо до кінця своїх днів буде ходити в лаптях та з кокошником В голові.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter