Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Марія Золкіна: "Станиця – наша!", або Які проблеми оголило розведення військ

10 серпня 2019, 13:54

Оригінал матеріалу (під дещо іншим заголовком) вийшов в НВ

Інцидент, що днями стався у Станиці Луганській, коли "міністр закордоних справ" і "омбудсмен" самопроголошеної "ЛНР" спокійно перейшли через лінію розмежування на територію, підконтрольну Україні, і в хамський спосіб доводили голові місцевої РДА, що Станиця і Щастя – їхні, та й взагалі вони можуть тут робити, мало не все, що завгодно, підірвав наш інформаційний простір. Втім, проблема, що вийшла на поверхню в рамках розведення військ в Станиці, не одна. І це – не тільки окремі факти пересування через лінію розмежування, хоч вони і безпрецедентні, а головне – нечувано нахабні. Власне, нижче саме про це – про оголені нерви прифронтової зони.

Безпека в новоствореній "сірій" зоні

Для української сторони розведення військ саме в Станиці Луганській було настільки чутливим питанням через одну особливість цієї місцевості: після розведення в штучно утвореній "сірій" зоні опинялися вулиці з реальними місцевими мешканцями, власне як і сам підхід до населеного пункту. Фактично, у Станиці лишався "оголений" тил. І як цей тил захистити не було зрозуміло ані до розведення сил, ані після. Саме тому для місцевої влади і місцевих мешканців ключова проблема полягала навіть не в тому, що саме військові мали відійти вглиб підконтрольної Україні території, а у відсутності відповіді на питання: а хто замість них? Хто замість військових гарантуватиме безпеку і правопорядок на цій території? У п.8 Рамкової угоди Тристоронньої Контактної групи про розведення сил і засобів від 20 вересня 2016 року сказано чітко: після завершення розведення військовослужбовці Збройних Сил України та представники незаконних збройних формувань за жодних обставин не можуть перебувати на відповідних ділянках (це дозволено тільки офіцерам Спільного центру контролю та координації). Читаємо ще раз – військовослужбовці ЗСУ. Теоретично це мало б (або могло б) означати, що представники будь-яких інших силових відомств України (поліція, Нацгвардія, СБУ, зокрема) не мають перешкод для перебування та здійснення ними їхніх службових обов'язків на цих ділянках. Втім, сталося не так, як гадалося, і по факту сьогодні жоден з означених силових чи правоохоронних органів не працює на цій території. Перемовини в Мінській Тристоронній Контактній групі в рамках розведення сил і засобів ясності не додали. І чомусь на виході жодного конструктивного рішення досі немає. Рафінований варіант – запропонувати поліції працювати в цій "сірій" зоні винятково із спецзасобами і без зброї – ентузіазму в поліціянтів, зрозуміло, не викличе, адже хто може гарантувати безпеку вже самим представникам поліції, якщо на цю ділянку абсолютно вільно тепер може заходити будь-хто з боку "ЛНР"? Саме тому такі нахабні провокації, як візит самопроголошених "міністра закордонних справ" та "омбудсмена" псевдореспубліки стали можливими. Розведення відбулося без належного механізму гарантування охорони правопорядку на демілітаризованій ділянці. Відтак, сьогодні по факту будь-хто з боку "ЛНР" може спокійно і скоріше за все – без жодних наслідків приходити на українську територію. Насправді, тут можна закинути, що це, мовляв, "сіра" або транзитна зона, де ніхто нікого не заарештовує, бо ж наче до українського КПВВ ці люди не доходять. Більше того, такі "сірі" зони давно існують на інших ділянках і люди, на жаль, подекуди звикли жити поміж двома світами, у ситуації фактичного безвладдя. Втім, ситуація не така однозначна в Станиці і ось чому.

По-перше, лінія розмежування території на підконтрольну і непідконтрольну Україні пролягає по середині річки Сіверський Донець. Відповідно, перетнувши її будь-хто потрапляє передовсім, не в транзитну зону, а все-таки на територію, де цілком відповідно до Мінських угод – юрисдикція українських органів влади. По-друге, до розведення військ український КПВВ стояв на тому ж місці, що й стоїть зараз. Ще раз: КПВВ не посунувся в рамках відведення військ, його це не стосувалося, бо це не військова споруда. І от раніше більша частина території в напрямку мосту була підконтрольна Україні не тільки на папері, але і реально: там перебували і військові, і будь-які інші силові та правоохоронні структури. Тобто, за українським КПВВ не починалася у звичному для інших ділянок фронту транзитна зона. Сьогодні ж відступ військових фактично призвів до відступу всіх. Так, з 2016 р. доступ України до мосту було обмежено (про це – нижче), але до крайньої позиції військових ніщо ані в рамках Мінських угод, ані на практичному рівні не заважало працювати українській поліції чи СБУ. Сьогодні ж, як вже стало зрозуміло, ситуація кардинально змінилася. І хоча офіційна відповідь Служби Безпеки України про інцидент з візитом "чиновників" наполягає на тому, що вони не затримали осіб, які перебувають у розшуку, начебто, через розуміння, що це провокація (не знаю, яке відношення розуміння мотивації злочинця має до необхідності здійснення відповідних дій щодо нього, але зараз не про це), але цілком ясно: "сіра" зона сьогодні лишається такою у всіх можливих сенсах.

Міст "перемир'я" Читати далі

powered by lun.ua
Коментарі — 15
Oleksiy Osiv _ 12.08.2019 11:21
IP: 35.235.227.---
Revo Dmitro:
Весь Донбасс территория Украины и ДНР и ЛНР просятся в страну, но по ним стреляют из артиллерии, а крымским татарам, которых там горсть малая обещают полную автономию, но уже когда Крым перешел в Россию
Нсть логика!?
Нет логики!
Это вообще из альтернативной реальности. Типа, Украина Донбасс изгнала и вернуться не позволяет, лол
Igor Kobbler _ 11.08.2019 17:08
IP: 35.235.227.---
Revo Dmitro:
Весь Донбасс территория Украины и ДНР и ЛНР просятся в страну, но по ним стреляют из артиллерии, а крымским татарам, которых там горсть малая обещают полную автономию, но уже когда Крым перешел в Россию
Нсть логика!?
Нет логики!
просяцца? а путьлєр не ощасливив? а забрати зброю і найманців назад в расєю ні нада? єсть логіка? Нєт логіка!!!!!!!
Igor Kobbler _ 11.08.2019 17:05
IP: 35.235.226.---
Олександр Долиняк:
Мінські угоди – це зрада України шоколадним корупціонером. Державний суверенітет і територіальну цілісність мають збезпечити Збройні Сили України. А гаранти Будапештського меморандуму домогтися невтручання московських агресорів. Ось, філософія миру для України.
Після дебальцево руцкі танки могли бути у Києві через 48 годин
мінськ врятував
Lyubov Kulikova _ 11.08.2019 16:07
IP: 35.235.226.---
До тих пір, доки люди ЛНР та ДНР будуть отримувати гроші і від Путіна і від України, нічого не зміниться. Вони будуть швендяти туди-сюди. Жадібність в Донбасі переможе.
Nadya Bombushkar _ 11.08.2019 15:54
IP: 35.235.227.---
Дурацькi домовленостi! Украïна маϵ вiдводити вiйська зi своϵï територiï! Так не повинно бути!
Олександр Долиняк _ 11.08.2019 15:28
IP: 35.235.227.---
Мінські угоди – це зрада України шоколадним корупціонером. Державний суверенітет і територіальну цілісність мають збезпечити Збройні Сили України. А гаранти Будапештського меморандуму домогтися невтручання московських агресорів. Ось, філософія миру для України.
Сергей Папков _ 11.08.2019 11:04
IP: 35.235.227.---
Станиця, як і весь Донбас, це виключно українська територія, а не якась нетральна зона. З цього базисного положення треба й виходити і на ньому наполягати під час переговорів в Мінську. А ще на тому, що немає бути жодних "сірих" зон, ніде.
Максимальний компроміс, на який мала б погодитися українська делегація. так це на ПОСТІЙНЕ СПІЛЬНЕ ЦІЛОДОБОВЕ ПАТРУЛЮВАННЯ тієї ж Станиці предствниками СЦКК (в рівних пропорціях від України, від РФ та нейтральних країн) зі стрілецькою зброєю. Або ж введення туди української військової поліції або миротворців.
І тільки після досягнення відповідної домовленності з цього питання можна було б гратися в ігри щодо розведення військ.
Myro Huk _ 11.08.2019 01:08
IP: 35.235.226.---
Баканов чекає дзвінка від Зеленського? А без дзвінка – ні-ні!
Log Log _ 10.08.2019 23:20
IP: 35.235.227.---
Revo Dmitro – безгамотный идиот Унитаз Семижопов
Нсть логика!?
Мозгов утебя нет, тупая скотина.
Ни к селу, ни к городу восклицательные знаки.
Возьми в руки хоть одну книгу, кретин Воронежский.
Log Log _ 10.08.2019 23:13
IP: 35.235.226.---
Revo Dmitro – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области разьезжает
Безграмотная амёба, мозги твои давно разъехались.
Недоумок, на шестом десятке не знать разницу между
твёрдым и мягким знаком может только полный кретин.
А к чему восклицательный знак?
Своей страной интересуйся, дегенерат.
Елена Величко _ 10.08.2019 21:56
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
Не хочеться, щоб ви думали, що я критикую розведення – бо це дійсно не простий крок,
можна сказати – це Акт доброї волі, складний за багатьма параметрами.
Віктор Совщак _ 10.08.2019 20:33
IP: 35.235.227.---
Коли хтось що висловлює томає знати що він (висловлювач) не один розумний а всі інші дурні Всі все добре розуміють і грають в ті карти (а то і блефують) які є Що при грі всі дії вірні? Ні? Але і скажете? Головне виграти гру Ось і давайте почекаємо завершення гри Довго? Бог терпів і нам велів Чи може Гарань вище Бога
Сергей Кузнецов _ 10.08.2019 16:23
IP: 35.235.226.---
было бы желание. про "партизан" в минских ничего не сказано? а что мешало журналисту.бнуть дуру по голове камерой? чистая самооборона
Олег Гавриш _ 10.08.2019 15:31
IP: 35.235.226.---
Гідрант дупу рве за вигаданий і обіцяній ваті "миръ", вибори-шмибори, "дайте булаву", треба швидко хапати владу, а подумати – подумати головою про врегулювання порядку у штучно створеній сірій зоні, про людей, яких він там лишає, про їхню долю, про інтереси України – то ніколи, немає часу.
Елена Величко _ 10.08.2019 15:27
IP: 35.235.227.---
Таке враження, що мізків нема ні в кого. Основне в вирішення проблем – НЕ ДОПУСКАТИ ПРОБЛЕМ,
для цього ДУМАЮТЬ перед тим, як робити.
Чи проблеми "сірої зони" важко було зрозуміти та обдумати?
Якщо думати після того, як ЩОСЬ КЛЮНУЛО у щось – ЗАВЖДИ БУДЕ ХАЛЕПА.
А щоб халепи не було – потрібно людей наймати, щоб думали та таких, що вміють це робити.
Наразі, треба поставити "+", що почали щось робити – що й висвітлило проблеми, які окрім качати гроші – ніхто й не думав вирішувати. ВЛАДА ПОТРІБНА, щоб ВИРІШУВАЛА ПИТАННЯ.
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter