Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Чому Зеленський розпускає ЦВК?

11 вересня 2019, 21:28

Не думаю, що за нинішніх умов Президенту є чого боятись. Хоча треба виграти ще й місцеві вибори

Оригінал на "Новом времени"

У тому, що Президент Зеленський хоче достроково розпустити ЦВК, я бачу бажання взяти під свій контроль побільше структур. Висунуті зауваження штучні: комісія нормально провела президентські та парламентські вибори, і це визнано, причому світом. Попри той факт, що в ЦВК працюють представники політичних сил колишнього парламенту, вони чітко зафіксували перемогу Зеленського. На це, думаю, він скаржитись не може.

Та і зауваження щодо кількох суперечливих рішень не можуть бути підставою для висловлення недовіри ЦВК в цілому. Зрештою, одіозних випадків не траплялось. Хорошим прикладом тут є блогер Олександр Куницький, який обирався у Харківському окрузі N 169. За останні 5 років він забагато часу провів за кордоном, бо ще й мав подвійне громадянство – України та Ізраїлю (останнє він намагався спростувати, але зрештою визнав). І свого часу Зеленський під час виборів сказав, що такого не має бути. Зрештою, Куницького до виборів допустили – начебто він встиг відмовитися від громадянства Ізраїлю. І тоді в мене питання вже до Президента Зеленського – а може б він мав прослідкувати, щоб така людина не балотувалась від "Слуги народу", а не перекладати вину на ЦВК?

Єдиним політичним аргументом на користь розпуску ЦВК я вбачаю те, що кандидати в члени комісії подавалися ще попереднім скликанням парламенту, політична структура якого зараз кардинально змінилась. Втім, саме той факт, що ЦВК формувалась силами, нині опозиційними, якраз і створює певний баланс. І так робиться в світі.

Приміром, у США оновлення складу Сенату відбувається кожні два роки – але лише на третину, а решта залишається від попереднього. І це робиться спеціально, щоб не вийшло так, коли представники однієї політичної сили контролюють все. У Німеччині спеціально розводять місцеві вибори з парламентськими, і вибори в землях також не співпадають. І це теж спеціально. Бо Бундесрат, верхня палата, якраз формується землями, і коли земельні вибори відбуваються в різний час, то одна політична сила не може взяти під свій контроль всю владу.

Мені здається, що з боку Президента рішення щодо розпуску ЦВК – безпідставне. Знову ж таки, вибори показали, що це незалежний орган, і там справді є фахівці. Нині Верховна Рада формально може проголосувати за ініціативу Зеленського, так як у законі про ЦВК є стаття, згідно з якою можна достроково припинити повноваження комісії за "мотивованим поданням президента". Та "мотивоване" може бути й оціночним судженням.

Те, що зараз відбувається з ЦВК, постає у загальному контексті того, як "Слуга народу" намагається усе взяти під свій контроль, просуваючи рішення попри процедуру. І це дуже турбує, так як складається враження, що головне показати, хто вдома хазяїн. Маючи більшість, усе можна робити чітко за правилами. А не так, що конституційні зміни відбувались за дві сесії, одна з яких тривала аж один день. Або з кричущими порушеннями регламенту, коли за закон про імпічмент голосують в один день і в першому, і в другому читанні. Постає питання, а для чого так швидко продавлювати рішення, якщо це можна зробити без порушень?

Не думаю, що за нинішніх умов Президенту Зеленському є чого боятись. Хоча є ще місцеві вибори. І зараз мусується питання про те, щоб провести їх достроково, скажімо, в Києві. Так, Верховна Рада може прийняти таке рішення, та які для цього підстави? Раніше дострокові вибори хотіли проводити по всій Україні, та навряд чи так буде зараз. Втім, під час виборів ситуація на місцях може змінитися. У деяких містах, приміром, чи на Західній Україні, де певні кроки Зеленського на міжнародній арені можуть викликати великі питання. Тоді представникам "зеленої хвилі" буде складно виграти, тож рішення розпустити нинішній склад ЦВК – це своєрідна "підстраховка" для Зеленського.

Та я це сприймаю негативно. Ми вже пройшли стан передвиборчої кампанії. І маючи більшість, в цій новій ситуації Зеленський навпаки міг би показати, як він об'єднує країну. І тоді ми, експерти, скажемо – правильно, молодець. Бо експертне середовище не ставить перед собою завдання апріорі критикувати Президента Зеленського. Та якщо відбуваються порушення закону, процедури, проявляється бажання взяти все під свій контроль та навмисно робити так, аби не слухати опонента, дошкулити йому – це загрозливо для країни.

powered by lun.ua
Коментарі — 29
Vitaliy Borschyk _ 02.10.2019 15:03
IP: 35.235.226.---
Зеленський просто узурпує владу. Ось і все.
Сергей Папков _ 15.09.2019 10:16
IP: 35.235.227.---
"Бо експертне середовище не ставить перед собою завдання апріорі критикувати Президента Зеленського. Та якщо відбуваються порушення закону, процедури, проявляється бажання взяти все під свій контроль та навмисно робити так, аби не слухати опонента, дошкулити йому – це загрозливо для країни" (Гарань).
Майже всі діяння Зеленського-президента ведуть до того, що експертне (і не лише експертне) середовище має вже напевно критикувати їх апріорі, делегітимізуючи президента і створюючи навколо нього суспільний вакуум неприйняття.
Влад Дорошенко _ 13.09.2019 21:13
IP: 35.235.226.---
Питання до пана Гараня як міжнародника. Янукович скінчив тим, що на одній з останніх пресконференцій сказав "мени кинули як лоха". Чи може Зеленський Трампу сказати (обоє відверті та звичні до епатажності люди): "Пане Президенте Трамп, Ваша країна кинула нас як лохів, гарантуючи підписом Вашого Президента нашу територіальну цілісність за те, що ми віддали я де рні ракети, націлені на Вашингтон"? Доти, поки Ви з іншими підписантами не відновите нашу цілісність, ніякі договори про роззброєння, скорочення ракет чи іншої зброї не мають змісту, бо Ваша країна і провідні країни світу дають лише нікчемні гарантії безпеки, а невиконання їх з нами – є закликом і стимулом до гонки озброєнь у світі. У нас тоді до Вас (та до інших країн-підписантів-гарантів за Будапештським меморандумом) прохання дати чи допомогти нам повернути чи створити ракети, що ми віддали, поки ми не відновимо свою цілісність. Тоді будемо ми – не лохи, Ви – не кидали.
Геннадій Чуйко _ 13.09.2019 19:18
IP: 35.235.226.---
Зеленському (Коломойському) потрібний абсолютно "свійський" ЦВК, який визнає законними вибори на окупованому Донбасі за "формулою Штайнмайєра".
Влад Дорошенко _ 13.09.2019 14:23
IP: 35.235.226.---
"Та якщо відбуваються порушення закону, процедури, проявляється бажання взяти все під свій контроль та навмисно робити так, аби не слухати опонента, дошкулити йому – це загрозливо для країни".
Треба починати зі зміни закону, регламенту, процедури, які писані 28 років барижною владою для самої себе для того, як висмоктати все з народу і країни, залишивши її в боргах.
...взяти все під свій контроль (слуг народу, щоб служити і служити йому) та навмисно робити так, аби не слухати опонента (від колишньої барижної влади).
Юрій Яковенко _ 13.09.2019 13:08
IP: 35.235.227.---
Слуга+Оппо+БЮТ. Вони зробили нас разом
Log Log _ 12.09.2019 23:26
IP: 35.235.226.---
Федор Беглов- безмозглый дебил Унитаз Семижов из Воронежской области.
Потомок гитлеровского ублюдка. (Сам хвалился, что прабабке дом построили гитлеровские оккупанты).
Безграмотная амёба не знает родного языка, а изображает из себя знатока.
Молчал бы о деньгах кретин, вспомни как считал цену моркови в Украине.
Log Log _ 12.09.2019 15:01
IP: 35.235.227.---
Oleg NullDev:
Возражу- Зе зачищает
Пуп не розв'яжеться?
Log Log _ 12.09.2019 15:00
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
І де тепер цей Медведєв
Ви як мала дитина – заплющили очі, і світу не існує.
Якщо Ви не знаєте, то людини не існує?
Окрім Вашого коханого телевізора існує реальний світ.
Oleg NullDev _ 12.09.2019 14:40
IP: 35.235.227.---
Возражу- Зе зачищает структуры от консерв оставленных прежней властью, а уже потом берет под контроль.
Віктор Совщак _ 12.09.2019 14:33
IP: 35.235.227.---
Коли хтось з відомих (по телевізору) каже що треба обєднувати країну він або лукавить або не розуміє що таке 73 % або зараз 71 % І де ті протести незадоволених? Так Є На телебаченні – прямий, зік, 112 ньюз ван Тай наш теж не дуже проти "обєднання" І головне всі експерти і політологи незадоволдені Хоть би один був робітник чи селянин Пане Гарань що гонорари зменшуються Памятаєте такого Медведєва – говорив що Порошенко клас І де тепер цей Медведєв
Александр 1 _ 12.09.2019 11:18
IP: 35.235.227.---
iip:
Шановний Автор абсолютно правий в усьому, крім одного. Слуги поводяться занадто нахабно, реально не маючи на те достатніх підстав. Тому і метушаться – бо через два-три місяці такої незграбної, істеричної і непрофесіональної роботи Верховної Ради країна наочно побачить їхню пустоту, безпорадність і невігластво. А ще країна побачить їхні дійсні цілі, яких вони прагнуть під прикриттям демагогії про "народ". Тож Автор дарма стверджує, що Президенту Зеленському немає чого боятися.
++++ Саме так.
sadam _ 12.09.2019 10:43
IP: 35.235.227.---
Myro Huk:
Зеленський боїться, що не встигне стати диктатором – тому і спішить всіх "підім'яти" під себе! Але завжди треба пам'ятати про долю Чаушеску і Каддафі...
Вы, хоть какую-нибудь параллель между Зеленским и Чаушеску, а, тем более, между Зеленским и Кадафи можете провести?
Log Log _ 12.09.2019 08:58
IP: 35.235.227.---
Mikhail Grinberg:
ещё пару месяцев и писать о зелёных вы
будете хвалебно
Шляпу з'їсте, якщо цього не буде, "пророк" доморощений?
Елена Величко _ 12.09.2019 08:58
IP: 35.235.227.---
А що ви хочете від ЗЕ?
Повна відповідальність – повна відповідальність...- як ворони постійно повторюєте...
Так він і робить, а чи попередніки не те робили? Якби була впевненість – то не міняв би.
Бо на місцях – такі самі мраки усюди та ще гірше – тож треба міняти, а як тоді втілювати закони? Понаписувати вірно – то менш аніж половина справи – втілення коштує у 2-3 рази більше ще й за часом.
А хто там є, щоб робити? Друга справа – ЩО САМЕ ВТІЛЮВАТИ, для кого.
Mikhail Grinberg _ 12.09.2019 07:38
IP: 35.235.226.---
Эксперды ещё пару месяцев и писать о зелёных вы
будете хвалебно, в противном случае или в эмиграции,
или в камере,или ничего не писать под землёй. Зелень
она очень "демократичная".
Olexiij Babenko _ 12.09.2019 06:17
IP: 35.235.226.---
Евгений Романюк:
його кроки? та він хамло, гвалтівник Конституції.
Евгений Романюк _ 12.09.2019 02:58
IP: 35.235.226.---
Руслан Шеремета:
Якщо Зеленський програє, то програє Україна... Другого шансу піднятися в неї не буде. І яка різниця чи нас підімне під себе ерефія чи ми самі станемо драконом...
Евгений Романюк _ 12.09.2019 02:53
IP: 35.235.227.---
Igor Kobbler:
А занадто вумні грузитимуть чугуній...
Евгений Романюк _ 12.09.2019 02:51
IP: 35.235.227.---
Ми всі бачили, як всі структури попередньої влади- стара ВР, уряд, міністри відверто саботували любі кроки Зеленського. От і догралися... Правильно робить.
Myro Huk _ 11.09.2019 23:50
IP: 35.235.227.---
Зеленський боїться, що не встигне стати диктатором – тому і спішить всіх "підім'яти" під себе! Але завжди треба пам'ятати про долю Чаушеску і Каддафі...
Галина Иванова _ 11.09.2019 23:44
IP: 35.235.227.---
ЗЕ образився на ЦВК ще навесні – мовляв довго не оголошують про його перемогу, хоч підрахунок був проведени шидко, як ніколи. Пришов час поквитатися. Просто помста – нічого особистого.
Igor Kobbler _ 11.09.2019 23:04
IP: 35.235.226.---
Руслан Шеремета:
Хтось дуже добре розписав партію в шахмати... Але сів грати в чапаєва. Місцеві вибори Зєля програє... бо багатьох причинах.
якщо вибори будуть в цьому році, то лохторат обере любого, на кого покажуть слуги пальцем
Влад Дорошенко _ 11.09.2019 22:59
IP: 35.235.226.---
Олексій Гарань:
Подивись, що твої колеги кажуть, а ти архаїку килишньої барижної влади захищаєш.
Украина как ось иной картины мира, – Иноституция на UKRLIFE.TV Опубликовано: 11 сент. 2019 г.
iip _ 11.09.2019 22:23
IP: 35.235.227.---
Шановний Автор абсолютно правий в усьому, крім одного. Слуги поводяться занадто нахабно, реально не маючи на те достатніх підстав. Тому і метушаться – бо через два-три місяці такої незграбної, істеричної і непрофесіональної роботи Верховної Ради країна наочно побачить їхню пустоту, безпорадність і невігластво. А ще країна побачить їхні дійсні цілі, яких вони прагнуть під прикриттям демагогії про "народ". Тож Автор дарма стверджує, що Президенту Зеленському немає чого боятися.
ONLINE
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter