Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Прогноз-2020. Чи чекають Україну нові потрясіння?

28 грудня 2019, 13:42

Оригінал на "Новом времени." На русском см. тут

Над Україною вкотре відбувається соціальний експеримент, і наступний рік покаже, чи здатна нова влада ефективно керувати величезною країною

Результати загальнонаціонального опитування, проведеного в грудні Фондом "Демократичні ініціативи" спільно з Центром Разумкова, збіглися з результатами опитування експертного: подія року – це президентські та парламентські вибори. Це недивно. Коли в демократичній країні відбуваються вибори, вся політика завжди сконцентрована навколо них, тому це так чи інакше подія N 1. Та цього року ми отримали несподівану перемогу спочатку кандидата Зеленського, а потім (що може ще більш несподівано) – монобільшість у парламенті. Дві ці події змінили палітру української політики, і все інші події вже були похідними.

Тож коли говорити про основні здобутки та перемоги 2019 року, то найголовнішим, на мою думку, є той факт, що попри значні пертурбації країна таки вистояла. А також те, що вибори відбулися демократично, хоча їх результатом і став соціальний експеримент, який вчергове проходить над Україною. До влади прийшла абсолютно недосвідчена в політиці команда, яка тепер керує величезною країною. Не можу пригадати подібного явища в недавній історії європейських країн. Відтак, відбувається експеримент, і ми побачимо, чи зможе ця влада керувати країною. Тож наразі з позитивного: інституції ще "не завалились".

Крім того, розвороту в бік Росії не відбулося. Зовнішньополітичний напрямок, в принципі, був передбачений. Я досить критично ставився до Зеленського в ході кампанії, але говорив, що в разі обрання він не розвертатиме країну в бік Росії: він не був кандидатом від "Антимайдану", не прийшов на проросійських гаслах. Тому принаймні наразі розвороту в бік Росії не відбулося. Та ми ще можемо отримати сюрпризи, причому неприємні.

Адже рік ще не завершився, і ми очікуємо на підписання газового контракту. І ще питання, чи буде він підписаний (радше за все, що так), і що саме там буде. Бо протокол про наміри, який ми бачили, містить речі, які недостатньо чітко прописані. Тож до кінця року ще відбудеться подія, яку ми всі будемо активно коментувати, і хтозна з яким знаком – плюс чи мінус. Поки що контракт виглядає компромісом, але у ньому можуть бути закладені серйозні небезпеки.

Щодо прогнозів на наступний рік, то найбільш прогнозованою, знову ж таки, буде зовнішня політика. Тобто принаймні риторично курс на європейську і євроатлантичну інтеграцію збережеться. Є зміни, але в команді Зеленського є розуміння того, що основна підтримка надходить з боку Заходу – Європи і США. Небезпека ж у тому, що зовнішня політика повністю формується на Банковій. Бо якщо раніше це відбувалось з двох центрів – МЗС і адміністрації президента (заступник глави АП із зовнішньополітичних питань), то зараз ключові речі вирішує помічник президента Єрмак, який веде основні переговори. Ми бачили це і з американцями, і щодо обміну полоненими, і щодо транзиту газу – його підпис стоїть першим під "газовим" протоколом про наміри, що неправильно навіть з формальної точки зору. Тобто проблема полягає в тому, що МЗС наче усунуто від конкретних і надважливих переговорів. Єрмак – здібна людина, яка вміє вести бізнес-переговори, та ми маємо розуміти, що міжнародні переговори з питань безпеки – це дещо інше, ніж просто бізнес.

І тут випливає проблема війни на Донбасі. Які можуть бути зрушення у цьому напрямі? Розведення військ (зараз визначають ще три точки), досягнення сталого перемир'я, обмін полоненими, спрощення комунікації з українцями, які живуть на окупованій частині Донбасу – це загалом правильно. Можна сперечатись щодо організації розведення військ, але, по суті, це правильний підхід, що може дати позитивні результати. Та ось далі що? І що Путін вимагатиме за стале перемир'я?

Москва висуватиме свої вимоги, ми – свої, і хтозна, чи вдасться нам відстояти свої позиції в умовах, коли на нас тиснутиме РФ, та ще разом з тим же Макроном. І коли йдеться про політичні питання мінських домовленостей, наші справи виглядають не дуже, тому що в 2019 році ми підписали формулу Штайнмаєра у вигляді, що насправді погіршує наші позиції. Відтак якщо прорив з політичних питань по Донбасу і відбудеться, то за рахунок України. Хоча я не виключаю і того, що кожна сторона буде наполягати на своєму і внаслідок виникне "патова ситуація" заморожування конфлікту. Знову постане питання миротворців, яке нині українська сторона чомусь погодилася відсунути на другий план.

Та найбільші небезпеки я все ж вбачаю у внутрішній політиці. Мої сподівання на те, що опинившись на посаді президента, Зеленський проводитиме зважену політику, не виправдались.

Читати далі

Читайте також: Відставки, рейтинги та комплекс месіанства – що може принести політикам 2020 рік

powered by lun.ua
Коментарі — 19
iip _ 30.12.2019 22:25
IP: 35.235.227.---
Романов Шура:
Ты, как потомственный...
Шура, а ты, как потомственный мокшанин, похож на юркого таракана на полочке при свете:)

Предваряя твоё завывание с другого блога – сразу напишу и тут:
Шурик – ты готов отдать: Калининград – Германии; Курильськие острова и Сахалин – Японии, Воронежскую, Курскую области, Краснодарский и Ставропольський края – Украине; Карелию – Финляндии; Смоленскую область – Белоруссии; признать независимость Чечни, Ингушетии и ряда других кавказских республик, отдать приамурье Китаю и так далее? И это только основные моменты типа "пальца Сталина".

Твоему ботоксному дегенерату ве-ве-путину надо бы сидеть в туалете и вопить занято, а не визжать про историческую (не) правду кгб-шного разлива.
iip _ 30.12.2019 15:55
IP: 35.235.227.---
Романов Шура:

Шурик – поделись опытом с народом.

Как себя ощущает куча д*рьма, которую постоянно вытирают, а оно постоянно просачивается в новую дырку? В Мокше дерьма уже перевалило за край – даже памятники с него делать стали.
Из всех мокшанских негерметичностей постоянно прёт канализация.

Ботва картофельная уже закончилась?
Ты ж с голодухи даже новые тексты придумать не можеш – талдычиш одно и то же.

Путинские вонючие зомбячки напрочь лишены... ну вобщем всего они лишены.

Он даже толератных поляков уже прорвало: ""Президент Путин не раз врал о Польше. Он всегда делал это намеренно" (Прем'єр Польщі Матеуш Моравецький)

ве-ве- путин – тупое брехло...
Борис Павлов _ 30.12.2019 13:25
IP: 35.235.226.---
Виважена це як, і вашим, і нашим? Кожній сестрі по сережкам? Україні НЕОБХІДНІ зміни, тому виваженість потрібна лише в їх проведенні. Зеленський з командою нарешті ЗАПОЧАТКУВАЛИ перехід до змін і поки не схоже, що це скінчиться імітацією – як у попередника. Томі виваженості у звичному всім смислі не буде, а як це повинно бути на переході – невідомо.
Vasyl Shtager _ 30.12.2019 00:04
IP: 35.235.226.---
Пане, Олексію Гарань, якщо Ви помилково робите аналіз, то як можна сприймати Ваш прогноз?
1.У нас держава не демократична, а олігархічна. А демократичні процедури, які дійсно працюють, але ними користуються як прості громадяни, політичні організації так і олігархи. А оскільки олігархи володіють основним дієвими інструментами використання цих процедур – ЗМІ, то тільки вони якраз і перемогли.
2.Головна подія року – угода Коломойського з Путіним, погоджена з іншими олігархами, а перемога Зеленського – це тільки похідна. А недосвідчена команда – це результат їх компромісу, Єрмак, про якого Ви згадуєте, як і тіньова, але впливова постать Портнов – це якраз і є маріонетки Путіна.
3.Тому не тільки путінська формула, а "розведення", обміни, газові питання – це все поразки, на жаль, бо це тільки забаганки Путіна. Він захоче – стріляє/ні, а розведені/не розведені – це імітація процесу.
4.Допоки і Ви і придурки з гумовими поросятами, не зрозумієте, що відбулося – наша дорога в прірву
ViHo _ 29.12.2019 18:06
IP: 35.235.227.---
Путін втрапив у яму, яку сам же й вирив. Постійно піднімаючи ставки у російсько-українському протистоянні, він тим самим піднімав і ціну будь-яких поступок з боку України. Тож на тлі того рівня конфронтації, який ми маємо зараз, ціна, за яку продалась Тимошенко 10 років тому, виглядає настільки мізерною, що за таке і розмову починати не варто. А ціна "врегулювання питання", яку озвучив Коломойський, є для Путіна абсолютно непідйомною навіть якби таке бажання у нього було. Наразі маємо патову ситуацію. Перемагати Москву нинішні українські еліти не мають жодного бажання, бо самі за своєю природою є продуктом московської селекції. А продаватись Москві немає жодного сенсу, бо у відповідь на заклики "Деньги покажи, Володя!", з Кремля лунає лише "Мы работаем над этим" і нічого більше. Тож, якщо якісь зрушення і можуть статися, то лише внаслідок якихось ексцесів, які неможливо передбачити.
Віктор Совщак _ 29.12.2019 13:53
IP: 35.235.226.---
Шура Романов:
В люстерко на себе подивися
hrim _ 29.12.2019 11:28
IP: 35.235.226.---
Головні події 2019 р. такі:
1) тотальна перемога Піару на Здоровим Глуздом;
2) повна поразка Професіоналізму, на загально національному рівні, Дилетантантизму.

Усе решта – наслідки.
iip _ 29.12.2019 09:21
IP: 35.235.226.---
Шура Романов:

Шурик – так и вижу эту картину.
Голодный мокшанский нищеброд сидит на колченогом стуле за изцарапаным столом и на компе модели 2000 года трясущимися синими пальцами выбивает пакости. Его горящие глаза часто поглядывают на патрет плешивого сортироцефала Пу, вырезанный из газетки в туалете. Нищенская зарплата в двести баксов – всё, что оставила родина офанатевшему мокшанскому патриоту – давно закончилась. На кухне булькает в кастрюле картофельная ботва (картошку всю продали пиндосам).
Мокшанский патриот выискивает в куче дерьма, что называется ру-нетом, хоть что-то хорошее про Мокшу. За целую ночь только и смог наскрести, что 22 ракеты та никому не нужный мост в умирающий Крым. Хорошего в Мокше почитай ничего и не осталось – всё дно кубышки в царапинах. Голодный мокшанский нищеброд с тоской вспоминает вкус украинской еды и его давит жаба что Украина становится нормальной страной, а Мокша становится вонючим лепрозорием.
Впереди – тоска, безнадёжность, тьма...
iip _ 28.12.2019 20:43
IP: 35.235.226.---
Романов Александр:

Россия запустила в космос 22 ракеты...
Анрюха – почитай, что честные мокшанцы САМИ пишут::::)))))

Катастрофа "Союза": В русскую ракету теперь никто не сядет
Ведомство Рогозина из космического извозчика рискует превратиться в космического ассенизатора

"...Для отечественной космической отрасли – катастрофа, последствия которой придется долго расхлебывать. Если, конечно, когда-нибудь удастся расхлебать – вычистить основательно Авгиевы конюшни Роскосмоса очень и очень сложно..."
(Свободная Пресса)

Ты – мокшанский нищеброд и свистулька... теперь мы это знаем.

С Новым Годом.
Поеш что-нибудь на праздники, та выпей шмурдячка за здоровье главног зомбячка Пу.
Дмитро Вешняк _ 28.12.2019 20:41
IP: 35.235.226.---
Романов Александр:
Дмитро Вешняк:
Разрушать можем, это уже все видели, а вот со строительством у нас проблемы, мост через Днепр без москалей 30 лет не можем достроить.
Ой лишенько! Ой, що ж воно коїться! Ой рятуйте! Ви лише погляньте, люди добрі! Якесь москальське бидло, такий собі "Романов Александр", з якогось переляку "возомніл" собі буцімто я можу визнати цього сірому за "опонента"! Воно б ще сатисфакції почало вимагати!... Ну і що воно таке, якщо не кретин.
iip _ 28.12.2019 20:35
IP: 35.235.226.---
Романов Александр:

Алексашка – жопа от верчения ещё не отвалилась?

Кстати о ракетах – а ты читал, сколькео из них ДОЛЕТЕЛО – меньше половины::::)))))))

Народ по-прежнему ждёт:)
На праздники ботвы удалось прикупить, или на мост будеш любоваться:::))))))

Народ!
Прикиньте – Алесашка дико радуется тому, что до Крыма получал з/п $300 а после Крыма стал получать меньше $200- надо ж быть таким дегенератом:) Интересно – скоро до мокшанцев дойдёт, что казематые крысы Пу натянули всю Мокшу на болт?

Ты гордишся зарплатой в 12.000 рублей?
Дмитро Вешняк _ 28.12.2019 19:37
IP: 35.235.226.---
Як на мене, спостерігається зростання напруження в суспільстві! Цей процес має певну динаміку, коли невдоволенням охоплюється все більше і більше різних прошарків суспільства. Звичайно ж кожен окремий прошарок відчуває утиски лише власних інтересів. Натомість переконаний, що активна частина суспільства набула критичної маси. Тож запевняю вас, що ще за життя станемо свідками, а дехто й беспосереднім учасником справжньої революції, тобто цілковитої руйнції та остаточного знищення СИСТЕМИ!
Постсовітської, злочинної, феодально-ієрархічної СИСТЕМИ громадсько-політичного та соціяльно-економічного устрою.
Не виключаю і того, що головні події можуть розпочатись вже наступного року!
Віктор Совщак _ 28.12.2019 18:31
IP: 35.235.226.---
Будь хто а поруч і держава розвивається... Тим більше під тиском глобалізації... Як буде? Що буде? Буде так як у світі... І природі... Немає однакових і рівних... Всі різні. І рівності теж не дуже... В Україні не комунізм – і рівності не буде... Але скрізи живуть люди і в Україні теж це буде в 2020 році... Більще того це життя не буде голодним... Нагадаю у світі близько 1 млрд людей голодують (фізично)... На щастя Україна продовольча держава і можна недорого але поїсти щодня і тричі... Що буде в 2021 то покаже час...
Grenader45 _ 28.12.2019 18:15
IP: 35.235.226.---
Головне "потрясіння", яке чекає Україну у 2020р. – мітельшпіль і ендшпіль партії між "попередніми" і "теперішніми". І зважаючи на залучені ресурси, зроблені "ставки", і уже частково "обкатані" технології – нічиєї у цій партії не буде.
Будемо "пасматрєть"...
Наталія Сірадчук _ 28.12.2019 17:30
IP: 35.235.227.---
ми ці зважені бачили і бачили.треба навпаки все робити швидко,бо скоро зімбабве буде
Светлана Пивторак _ 28.12.2019 17:17
IP: 35.235.226.---
Мене все це не здивувало лише дивує, що пан Гарань надіявся що людина яка ще вчора грала відомим місцем на роялі буде державотворцем.
Сергей Папков _ 28.12.2019 16:48
IP: 35.235.226.---
"Розведення військ (зараз визначають ще три точки), досягнення сталого перемир'я, обмін полоненими, спрощення комунікації з українцями, які живуть на окупованій частині Донбасу – це загалом правильно" (Гарань).
Пане Гарань, а яким чином все перелічене Вами наближає деокупацію Донбасу і особливо Криму? Здається, що ніяким! То що ж тут є правильним?
Правильними можуть вважатися виключно кроки, які ведуть до мирного розвитку України в кордонах на 1 січня 2014 р., але спочатку ці кордони мають бути повернуті (і не обов'язково в мирний спосіб).
Ігор Буда _ 28.12.2019 15:58
IP: 35.235.226.---
моїх 5 процентів сподівань теж.
зате нині бачу однозначно- аршльох по повній.
Halyna Shpak _ 28.12.2019 14:59
IP: 35.235.226.---
Така наша доля. Ми мусимо в чергове призупинитись в розвитку державотворення, щоб мати час адаптувати в сімейне коло усіх паяців, які досі нам грають інтимними місцями у всіх еротичних позах.
- Ця адаптація відбувається у неймовірно тяжкий для держави час. Адже суспільство задіяне у протистоянні із зовнішнім ворогом. А вони думають, що ми під них прогнулись, щоб їм було легше грати свою еротичну роль для ворога і окупанта.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter