Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

У День Соборності наші президенти не акцентують, що це і День проголошення незалежності УНР

22 січня 2020, 13:31

Про це під час пресконференції "101-ша річниця Соборності України: що найбільше об'єднує і що роз'єднує українців" сказав професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучерів Олексій Гарань.

"Мене завжди дивувало, чому всі сучасні українські президенти, відзначаючи День соборності України, який був започаткований з нагоди проголошення 22 січня 1919 року Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, не згадують, що рівно за рік до того – 22 січня 1918 року – відбулася подія, яка більш важлива для історії України 20-го сторіччя. Цього дня було затверджено Четвертий універсал Української Центральної ради, що проголосив Україну незалежною державою. І День соборності 22 січня 1919 року був вибраний саме тому, що за рік до того відбулося проголошення УНР", – відзначив Олексій Гарань.

Він нагадав, що в новітній історії День соборності був запроваджений Леонідом Кучмою 1999 року, який ішов тоді на президентські вибори.

"Кучма ішов на вибори з досить-таки низьким рейтингом і прагнув здобути голоси як на заході, так і сході країни, – розповідає науковець. – Для Кучми День соборності був ідеологічно правильним днем, коли можна було шукати додаткову підтримку і голоси на виборах. А про день проголошення незалежності України й Четвертий універсал він не дуже згадував. Адже політик позиціонував себе в "центрі", а так йому потрібно було б зсовуватися в національно-патріотичний бік, тоді як основна опозиція і основна критика перебувала "зліва".

Відзначаючи День соборності, не акцентували на тому, що це й день проголошення незалежності України, і інші президенти, зауважує політолог.

"Цікаво, чи згадає про це нове керівництво держави?" – риторично запитує Олексій Гарань, зауваживши, що останні заяви влади все більше викликають тривогу.

"Коли Зеленський тільки переміг, здавалося, що його курс буде більш виважений і збалансований, – ділиться спостереженнями політолог. – Останнім же часом ми почули символічні звернення і акценти не на тому, що нас об'єднує, а на тому, що роз'єднує – новорічне привітання під хештегом "Какая разніца", про те, що вулиці треба називати не "конфліктними" постатями, а іншими героями".

Олексій Гарань звертає увагу на те, що різні країни вшановують своїх національних героїв, серед яких є багато контроверсійних особистостей. На думку політолога, гуманітарна політика й політика пам'яті в Україні якраз і має будуватися на тому, щоб національні герої, які внаслідок радянської пропаганди стали антигероями й сприймаються в громадській свідомості як "конфліктні", ставали неконфліктними й шанованими постатями. Прикладом можуть бути Грушевський та Винниченко, імена яких наприкінці 80-х років, роз'єднували українців, а сьогодні є в усіх підручниках історії і посідають чільне місце в Національному пантеоні славетних імен України.

PS "Я – українець, бо я відповідальний громадянин... Вчу іноземні мови." Прекрасно (без іронії!), але хотілося б продовжити: шаную і вчу українську мову, культуру, історію.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
hrim _ 22.01.2020 15:53
IP: 35.235.226.---
Олексій Гарань: "У День Соборності наші президенти не акцентують, що це і День проголошення незалежності УНР"

Питання непросте.
Адже, День проголошення Незалежності УНР у 1918 році є фактично Днем Незалежності України.
У 1991 році відбулось Відновлення Державності України. Про таке тоді обговорювалось, але, зважаючи на комуністична більшість у ВР УРСР, згадка про УНР ускладнювала б і так хитку ситуацію. Тому зробили найважливіше, а наступні покоління можуть повернутись до відзначення Дня Незалежності України за відліком 1918 року.
Grenader45 _ 22.01.2020 15:18
IP: 35.235.226.---
"Жаль, что нам так и не удалось послушать начальника транспортного цеха."
Віктор Совщак _ 22.01.2020 14:52
IP: 35.235.226.---
Александр 1:
Я якраз не проти розумних реальних з здоровим глуздом вказівок владі І даний допис був не проти цього а – чому так...
Александр 1 _ 22.01.2020 14:43
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
Шановний авторе! Головне розпочати думати про державу. А там прийде час (є приклад – остання соціологія відносно української мови) і все згадається і розкладеться по своїх полицях... А так слава Богу хоч так
Ніщо не робиться само собою. За все треба боротись і всьому є своя ціна в тому числі за останню соціологію.
Віктор Совщак _ 22.01.2020 14:13
IP: 35.235.226.---
Шановний авторе! Головне розпочати думати про державу. А там прийде час (є приклад – остання соціологія відносно української мови) і все згадається і розкладеться по своїх полицях... А так слава Богу хоч так
ONLINE
Порошенко2 Свобода слова568 Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter