Олексій Гарань Професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"

1) Опитування ''Демініціатив'': ЗНО і якості міністра; 2) атака Шкарлета на Нацагентство із якості вищої освіти

03 серпня 2020, 10:39

На початку липня Фонд "Демократичні ініціативи" ім. І. Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування. Йшлося, зокрема, про питання середньої освіти і ЗНО. Це – традиційна тема для "Демініцатив".

Якщо дуже стисло, то українці стурбовані якістю середньої освіти. 50% українців негативно ставляться до запровадження дистанційної освіти у зв'язку з пандемією (підтримали цей крок 32% громадян). Таке ставлення в умовах пандемії само по собі є проблемою. Причиною цього є зниження рівня успішності дітей (26%), брак уваги учителів до потреб дітей під час навчання (22%) та брак технічних засобів: близько 20-30% опитаних у населених пунктах до 100 тис. мешканців. Зрозуміло, що коронавірус – така пошесть, що несподівано впала на всіх – і це стало викликом для всіх нас. На думку 57% українців, головну відповідальність за якість освіти та підготовки шкіл до роботи в умовах пандемії несе Міністерство освіти та науки, і лише 6% – покладають її на педагогів.

Ми поставили і питання, яким має бути очільник МОН. 61% громадян вважають, що досвід управління освітнім закладом є важливою якістю (Зеленський і Шмигаль вважають, що С.Шкарлет має менеджерські якості). Ще 50% опитаних називають важливим досвід викладання у освітньому закладі. І це Шкарлет має. 47% говорять про незаплямовану професійну репутацію (а Шкарлет – плагіатор!) та чесно заслужені наукові ступені, 39% – про доброчесність (відповідність статків і майна офіційним доходам) – під знаком питання. До речі, підтримка з боку Президента (що стало вирішальним у призначенні Шкарлета) має значення лише для 6% опитаних.

67% українців підтримують запроваджену у 2008 році систему вступу до ВНЗ за результатами ЗНО ("проти" лише 14%). І це недивно, адже ЗНО дозволило радикально зменшити рівень корупції при вступі до ВНЗ."Демінціативи" пишаються, що своїми опитуваннями допомогли відбити атаку Табачника на ЗНО. А от в.о. міністра Шкарлет пропонує подискутувати питання про скасування ЗНО для заочників. Добре, давайте подискутуємо.

Але є очевидні здобутки, які відтепер атакуються з боку МОН: йдеться про Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, яке вже здобуло міжнародне визнання. Нацгентство у свої заяві від 31 липня наголошує, що чинний закон передбачає потужний запобіжник проти різноманітних зловживань. Це – акредитація спецрад Національним агентством – незалежною інституцією, склад якої формується з представників освітньої та наукової громадськості без політичних впливів. Може це якраз і не подобається Шкарлету?

Натомість, на думка Нацагентства, "свіжоспечений" законопроєкт МОН "Про внесення змін до деяких законів України" (вих. N1/12-3604 від 30.07.2020 р.), переданий на погодження до Кабміну та інших центральних органів виконавчої влади, формує політику відмови від Угоди про асоціацію. Пропоноване МОН наділення Нацагентства статусом центрального органу виконавчої влади та будь-які спроби його реорганізації чи об'єднання із іншими органами виконавчої влади ставить під сумнів його незалежність.Крім того, цей законопроект пропонує повернути повноваження з присудження наукових ступенів в МОН. Отже йдеться навіть не про відродження умовно незалежного ВАК, а про повернення до практики, яку впровадив Табачник: присудження наукових ступенів Атестаційною колегією МОН.

Саме Нацагентство розглядає наразі питання численних плагіатів Шкалета. Так може у цьому й собака заритий?

Громадськість має діяти! І вона може спиратися на опитування українців щодо доброчесності, у тому числі академічної.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
sanya32 _ 04.08.2020 12:44
IP: 198.16.74.---
Демініціатива не знаю как у кого, а у меня ассоциируется с Деменцией. Впрочем если Байден победит, то это будет в тренде
hrim _ 03.08.2020 19:38
IP: 91.225.201.---
Олексій Гарань:
hrim:
Нацагенство не підпорядковане МОН України, тому повинно робити своє.
свіжоспечений" законопроєкт МОН "Про внесення змін до деяких законів України" (вих. N1/12-3604 від 30.07.2020 р.),
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА МОН ЩОДО ЗАКОНОПРОЄКТУ "ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ" (СТОСОВНО УДОСКОНАЛЕННЯ МЕХАНІЗМІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ОСВІТНЬОЇ ПОЛІТИКИ, ЗОКРЕМА В ЧАСТИНІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ) від 03 серпня 2020:

...
Міністерство не вносило пропозицій про ліквідацію НАЗЯВО або НАК, про внесення змін до Статуту НАЗЯВО або до Статуту НАК.
...

Отже, напруженість між МОНУ та НАЗЯВО триває.
Тому потрібно постійно інформувати освітню громадськість про ситуацію із Законопроектом, зокрема
його обговорення. Окрім того, дуже цінним є підтримка НАЗЯВО.
Олексій Гарань _ 03.08.2020 19:16
IP: 93.72.53.---
hrim:
Нацагенство не підпорядковане МОН України, тому повинно робити своє.
свіжоспечений" законопроєкт МОН "Про внесення змін до деяких законів України" (вих. N1/12-3604 від 30.07.2020 р.),
hrim _ 03.08.2020 18:08
IP: 91.225.201.---
Нацагенство не підпорядковане МОН України, тому повинно робити своє.
Grenader45 _ 03.08.2020 13:49
IP: 194.44.17.---
От прямо зараз, ще один претендент на месію, реанімований при сприянні роботодавця автора блогу, "сивочолого", такий собі йолоп Ренат Кузьмін – презентує не багато не мало "українську національну ідею", очевидно у редакції ще одного таваріща, до якого ніяким демократичним інвціаторам діла нема, Медведчука.
Бабки отримані за "чморіння" команди зе. Тому на справжніх хижаків, які при підтримці РФ, відгризають шматок за шматком у "незалежності", аналітикам/прогнозистам під проводом Гараня начхати.
"Вузькі спеціалісти" по виклику, ніяк не дотумкають, що по суті допомагають набираючим оберти "ригам", наближаючи таким чином їх повний реванш. А може, навіть свідомо і прагматично підігрують.
То хто ж наближає "руській мір", Льоха? Вчитель з Рівного, чи професор з Києва?
Останні два питання – риторичні, проф...
Log Log _ 03.08.2020 13:13
IP: 91.196.178.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
мы
Это ты и унитаз, который у тебя вместо головы?
Безграмотный недоумок, запятые ставить научись.
Существо, которое не прочитало в жизни ни одной книги, изображает
политолога Киселёва. Похоже как Воронеж на Париж.
Log Log _ 03.08.2020 13:06
IP: 91.196.178.---
Grenader45:
Хренадер гавкає, а караван іде.
Grenader45 _ 03.08.2020 12:29
IP: 194.44.17.---
...якщо в Україні є хоча б одна інституція, позбавлена політичних впливів, і хоча б один фонд, який
не займається політичною проституцією, то тоді варто визнати, що земля плоска, грантоїди готові відмовитись від грошей, а хитродупо опитані 2000 (???) пересічних і не менш хитродупо інтерпретовані "мотивованими" – показник чогось архіважливого для існування всесвіту в цілому.)
Лаврами месії марить не перший професор, не перша "інституція" і далеко не перший "п'ятий".)...
Корупція1397 Уряд реформ419 Україна та Європа1116 Зеленський56 Свобода слова576
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter