Олексій Гарань Професор політології, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"

Що об'єднує "дострокове" голосування за Лукашенка, референдум Кучма-2000 і "слуг народу"

12 серпня 2020, 10:35

Оригінал на "Новом времени"

На русском – тут

На нинішніх виборах президента Білорусі за офіційними даними достроково начебто "проголосувало" 42% білорусів (щоправда, у Мінську лише 33%, а от у Гомельскій області – 54%, Могилевській – 50%).

Та куди там Лукашенку до Медведчука! На сумнозвісному референдумі Л.Кучми 2000 р. "за народною ініціативою" "достроково" проголосувало аж 54% (!) українців. Найвища явка була на контрольованому медведчуківською СДПУ (о) Закарпатті – 74%! Як тоді жартували, "горці спустилися з гір, аби проголосувати за двопалатний парламент", а стаття "Дзеркала тижня" про сусідню Буковину носила назву "Чим далі в ліс і вище в гори, тим активніше електорат". У Донецькій ("губернатор" – Янукович), Луганській ("губернатор" – Єфремов), Миколаївській областях дострокове проголосувало 66%. І лише в чотирьох регіонах України "дострокова" явка були нижчою за 40%. За дострокове голосування "агітували" батьків у школах (як батько це добре пам'ятаю), хворих у лікарнях тощо. І зрозуміло чому. Бо дострокове голосування дозволяло фальсифікації.

Але на результати цього референдуму чомусь любить посилатися команда В. Зеленського. Цікаво, що тодішній Конституційний суд (!) не тільки зняв 2 з 6 питань Кучми, а й зобов'язав підтвердити результати референдуму через парламент – 300 голосів – і Кучма їх не зміг набрати. А з 2000 року ще й Конституція змінилася!

Тому дивно, що у 2019 р. юрист (!) Р.Стефанчук не звернув увагу, ані на тодішнє рішення КС, ані на фальсифікації. Ба більше, він наголошував: "Ми не можемо ігнорувати те, який відсоток громадян тоді за це проголосувало (83,9% – автор). Тому в якості політико-правової основи ми будемо враховувати і той референдум". Спишемо це на розпал передвиборчої кампанії.

Але і влітку 2020 року теперішній кандидат у мери Києва І.Верещук "хотіла б почути, що люди кажуть з даного питання": крім ринку землі, її цікавлять все ті ж двопалатність (незрозуміла широкому загалу) і скорочення кількості депутатів (явно популістська спрямованість – скорочувати, щоб пересунути їх до другої палати?)

Читати далі

powered by lun.ua
Коментарі — 3
Сергей Папков _ 13.08.2020 12:30
IP: 93.73.23.---
Взагалі-то двопалатний парламент робить більш стабільним державний устрій, так як ускладнює механізм прийняття нових законів і внесення змін до існуючих та до конституції (особливо, якщо вибори в різні палати ще й рознести в часі, щоб склад парламенту більш точно відображав суспільні настрої в середньостроковій перспективі та для створення балансів). Інше питання, що для України зараз актуальніше:"Максимально закріпити існуючий статус-кво чи внесення в нього змін?".
Max Mykhaylenko _ 12.08.2020 18:25
IP: 31.134.105.---
Віце-спікер Рило – такий самий юрист, як його теща – лендледі =)
Log Log _ 12.08.2020 13:53
IP: 91.196.178.---
Десь з 1994 я став (і залишаюсь) противником мажоритарки.
Одночасно вважаю необхідним мати двопалотну ВР.
З виборами у більшу палату по пропорційній системі, у меншу
по нормальній двотуровій мажоритарці.
"Референдум" Кучми був аферою.
Пам'ятаю як знущався над агітаторами.
Корупція1397 Уряд реформ419 Україна та Європа1116 Зеленський56 Свобода слова576
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter