Олексій Гарань Професор НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"

''Як єврей – до єврея'': ще є шанс бути почутим?

19 серпня 2020, 12:35

Кілька днів тому Віталій Нахманович, провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва, відповідальний секретар Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру, звернувся до Володимира Зеленського, наголошуючи, зокрема на непомічену Президентом думку "сотень видатних представників української інтеліґенції, які вже багато місяців закликають Вас підтримати державну Концепцію комплексної меморіялізації Бабиного Яру, розроблену українськими істориками на замовлення українського Уряду. Я також був серед тих, хто намагався вплинути на Вашу позицію. Я звертався до Вас як громадянин до президента і як історик до режисера та актора. Тепер я хочу звернутися до Вас як єврей до єврея. Я хочу спробувати пояснити Вам, чому Ви маєте підтримати українську концепцію не лише як президент України, а й як український єврей".

17 серпня на сайті "Евреи Евразии" був опублікований російський переклад цього звернення.

Я уже збирався перепостити матеріал В.Нахмановича без жодних коментарів, але 18 серпня на УП з'явилася колонка Вікторії Хітерер "Меморіальний Центр Голокосту "Бабин Яр": що не так із критикою майбутнього меморіалу?" Тому додам лише одну відповідь на її зауваги. Концепція, розроблена Інститутом історії України НАН України, дійсно передбачає і Український музей Голокосту, і Меморіальний музей Бабиного Яру, АЛЕ вони знаходяться у одній будівлі і їхні експозиції фізично перетинаються: це якраз і є сучасний підхід до створення експозицій.

Отож, пропоную увазі читача звернення Віталія Нахмановича дослівно, без пом'якшень (я особисто писав би дипломатичніше, хоча іноді потрібний катарсис):

Бабин Яр має стати місцем української пам'яті: звернення до Президента Володимира Зеленського

Читать по-русски

Володимире Олександровичу,

нещодавно Ви публічно підтримали проєкт спорудження Меморіяльного центру Голокосту "Бабин Яр", зініційований та спонсорований російськими олігархами єврейського походження. У такий спосіб Ви відверто знехтували думкою сотень видатних представників української інтеліґенції, які вже багато місяців закликають Вас підтримати державну Концепцію комплексної меморіялізації Бабиного Яру, розроблену українськими істориками на замовлення українського Уряду.

Я також був серед тих, хто намагався вплинути на Вашу позицію. Я звертався до Вас як громадянин до президента і як історик до режисера та актора. Тепер я хочу звернутися до Вас як єврей до єврея. Я хочу спробувати пояснити Вам, чому Ви маєте підтримати українську концепцію не лише як президент України, а й як український єврей.

Насправді я не знаю, ким Ви почуваєтеся: євреєм, українцем, росіянином чи взагалі "радянською людиною". Адже наш народ протягом минулого століття пережив не лише Голокост, а й брутальну радянську асиміляцію, що позбавила нас тисячолітньої віри, мови, традиції та культури. "Євреями мовчання" називали нас у світі. І коли ми нарешті заговорили, виявилося, що нам нічого сказати, крім слів про унікальний Голокост, український антисемітизм та велику російську цивілізацію, частиною якої ми себе досі щиро вважаємо. За тридцять років ми так і не вивчили нічого іншого. Саме тому проєкт Центру "Бабин Яр" став таким, яким він є. Бо вигадали його радянські євреї-олігархи, очолив радянський єврей-дисидент, а втілювати має радянський єврей-режисер.

Зважаючи на це, я маю розповісти Вам дещо важливе про Радянський Союз. Адже він не був великою країною, що надала євреям рівноправ'я та врятувала їх від повного винищення. Це також не була країна, що провела успішну модернізацію, перемогла фашизм і досягла небачених вершин у науці та культурі. Ні! Це була країна, де сімдесят років панував жорстокий тоталітарний режим, який виморював голодом, розстрілював, депортував і засилав до концтаборів мільйони людей та цілі народи. Це була країна, де послідовно знищували й переслідували все, що не вкладалося в прокрустове ложе комуністичної ідеології, та всіх, хто був хоч трохи вищий за рівень загальної сірости. Сімдесят років панування комуністичної партії виховали людей, які не здатні взяти на себе відповідальність за життя своє і власної країни й очікують усього від держави та чудодіїв на її чолі.

Та це ще не все. Саме радянський режим і комуністична партія винні у приході нацистів до влади та розв'язанні Другої світової війни, що й уможливило Голокост. Саме вони розпочали по війні розгнуздану антисемітську кампанію, що під виглядом "антисіонізму" не припинялася до самого кінця існування СРСР. Саме вони забороняли вшановувати пам'ять єврейських жертв нацизму, знищили Бабин Яр і поставили в ньому блюзнірський пам'ятник "Радянським громадянам і військовополоненим". Саме у боротьбі з ними відроджувався сіонізм та єврейський культурницький рух. Й одним із найважливіших місць, де відбувалося національне пробудження радянських євреїв, був Бабин Яр. Він же був місцем, де радянський режим усіма засобами прагнув придушити наше відродження. Тому в єврейській історії радянська доба має залишитися чорною плямою, а співпрацю багатьох євреїв із комуністичним режимом маємо згадувати лише зі смутком, а не з гордістю. Тому плекання історичної пам'яті, що в будь-який спосіб намагається виставити СРСР жертвою аґресії чи рятувальником євреїв від нацизму, є абсолютно неприйнятним, як і подальше культивування серед євреїв прорадянських сентиментів.

Бабин Яр назавжди залишиться місцем єврейського болю і єврейської пам'яті. І євреї ніколи не примиряться із його сьогоднішнім занедбаним станом. Саме тому раз у раз виникають єврейські проєкти спорудження тут чогось ґрандіозного, на кшталт общинного чи меморіяльного центру. До того ж вони брутально нехтують давньою забороною будувати на похованнях, адже люди, які їх вигадують, навчені радянської зневаги до могил. Я із жахом дивлюся на це, адже якщо, боронь Б-же, один із цих проєктів усе-таки буде втілено, це відкриє скриньку Пандори по всій Україні. Бо як можна буде вберегти сотні єврейських цвинтарів та місць масових поховань, якщо самі євреї почнуть щось на них будувати?

Утім, такі проєкти виникатимуть і надалі, якщо Українська держава, яку Ви тепер очолюєте, не візьме на себе нарешті реальну відповідальність за Бабин Яр. І тут постає питання, для кого це все робитиметься. Невже тільки для іноземних туристів, як наголошують спонсори Меморіяльного центру "Бабин Яр"? Я не можу пристати на таку позицію. Адже я хочу, аби саме українці пам'ятали про півтора мільйона своїх єврейських сусідів, друзів та родичів, розстріляних по всій Україні. Я ні від кого не прагну каяття чи вибачень. Людей, які брали участь у злочинах, уже немає серед живих, а народи мають спокутувати свої провини лише перед Б-гом. Ми це не раз робили протягом тисячоліть, і тому не нам вимагати, аби хтось ставав перед нами на коліна. Я просто хочу, аби українські діти інколи приходили на єврейські могили, а коли виростуть, пам'ятали, що долі тих, хто в них лежить, є частиною української долі й української історії. Цього не можна навчити з-за кордону. Тому саме українські історики і музейники, архітектори та художники мають створити меморіял у Бабиному Яру. Створити його для своїх дітей.

Але як єврей я хотів би, щоб у цьому меморіялі українські діти почули про деякі вічні речі. Я хочу, аби Голокост став символом того, що несе із собою заперечення тисячолітніх моральних цінностей та спроба людини "в науковий спосіб" перетворити світ. І нацизм, у підґрунті якого лежав "науковий расизм", у цьому сенсі нічим не відрізнявся від соціялізму, в підґрунті якого був "науковий комунізм". Обидва проголошували необхідність позбутися "зайвих", "шкідливих", "ворожих" рас чи класів. Відкидання Б-га також мало наслідком відкидання універсальної релігійної етики, створення штучної расової чи класової моралі, а відтак леґалізацію масового знищення "неповноцінних" рас чи "некорисних" класів. І я хочу, аби українські діти знали, що саме юдаїзм приніс у світ ідеї абсолютної цінності людського життя і рівности людей перед Б-гом, які згодом лягли в основу християнства та інших світових релігій. Саме наші мудреці тисячі років тому проголосили: "Хто вбиває одну душу, руйнує цілий світ. Хто рятує одну душу, рятує цілий світ". Тому ми маємо дивитися на Голокост не як на унікальну єврейську трагедію, а як на символ усіх геноцидів і масових убивств минулого, а пам'ять про єврейські жертви Бабиного Яру має бути невіддільною від пам'яті про його жертви серед ромів, українців, росіян та інших народів. І не має згасати пам'ять про Праведників!

Зі щирим сподіванням на те, що Ви мене почуєте,

Віталій Нахманович

powered by lun.ua
Коментарі — 23
Log Log _ 21.08.2020 19:39
IP: 128.124.116.---
Шконда Егор- "унитазоязычный" безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
censor.net.ua/news/3215225/rossiyiskogo_generala_gladkih_razorvalo_fugasom_v_sirii_video_vzryva
Это тебе ответка за бред об украинцах, скотина двуногая.
Log Log _ 21.08.2020 16:13
IP: 128.124.116.---
Шконда Егор – "унитазоязычный" безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
УПА
Тупая скотина, я никогда не вступаю с тобой в диалог по сути,
но иногда не мешает дочитать твой бред до конца.
УПА создана в 1942, а расстрелы были в 941.
Дегенератина, не пиши о том, в чём как свинья в астрономии.
Пошел вон, гитлеровский ублюдок.
Влад Дорошенко _ 21.08.2020 16:09
IP: 93.72.24.---
Віктор Совщак:
Націоналізм закінчується війною... і всеодно програє
Один із українських академічних філософів ясно доказує, що "етно-" це "удел дикарей" (як казав Платон і Арістотель, "етно" – це варвари.
Слово "нація" почало поширюватись лише з середини 19 століття.
youtube.com/watch?v=11Jg3jx_sDg
Log Log _ 21.08.2020 13:56
IP: 91.196.178.---
Шконда Егор – "унитазоязычный" безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
врывались в шеренги на голо
Ким Чен Ын из Верхней Хавы, любой иностранец после года учёбы пишет по-русски грамотнее тебя.
Тупая скотина, ты не украинцев унижаешь, а свой идиотизм демонстрируешь.
Дегенгерат, на шестом десятке неспособный написать СОСИСКА,
ты ни одной книги не прочитал, вся твоя писанина – бред сумасшедшего.
Господь тебя уже наказал за скотство – лишил мозгов.
Oleh Lychak _ 21.08.2020 06:47
IP: 178.93.154.---
У "них" завжди ТРИ правди – для себе, для євреїв і для всіх решту...
Влад Дорошенко _ 20.08.2020 22:24
IP: 93.72.24.---
Віктор Совщак:
Націоналізм закінчується війною... і всеодно програє
Наш ще не закінчується, кінця нашого програшу і опускання країни не видно.
Не видно, що його замінить як спільна чи державна ідея і стратегія розвитку країни.
Хтось дає відповідь, навіщо нам жити разом, та цю удобовариму відповідь дітям викладають у школі?
Поки була армія-віра-мова, яку замінили на кінець епохи бідності + кінець війні (+для цих кінців треба 2й строк президенства). У нас хтось каже про український супутник, автомобіль, смартфон?
Поки – шириться дезорієнтація через телевізор, як каже Дацюк, і персональне виживання – заробітчанство на будь-чому, влади – на держбюджеті.
Таке враження, що націоналізм вигідно підтримувати олігархату (легче "кровосісіти" народ, що програє і десятиліттями знаходиться у щеневмерлості), а також зовнішнім країнам для підтримки в Україні виключно сировинної бази + постачальника дешевої робсили та обслуги.
Log Log _ 20.08.2020 16:43
IP: 128.124.1.---
Егор Шконда – "унитазоязычный" безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области

Рассказывали свидетели.
Твои пращуры, гитлеровский ублюдок?
Log Log _ 20.08.2020 15:51
IP: 128.124.1.---
Егор Шконда – "унитазоязычный" безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
что бы.
Безграмотная "сосиська", перестань издеваться над русским языком.
Лучше книги читай, чем писать бредятину о неизвестных тебе событиях
на языке, далёком от русского как Воонеж от Хабаровска.
"Имею свой вклад" не напишет китаец, который учил русский один год,
а тебе уже больше пятидесяти.
Пиши на немецком, он тебе ближе, гитлеровский ублюдок.
Log Log _ 20.08.2020 00:21
IP: 128.124.172.---
Віктор Совщак:
Log Log:
Я про рівність всіх перед Законом... Щодо євреїв подивіться фільм документальний про події в Німеччині 1932-1934 років... Там теж казали, що євреї не чета німцям... Націоналізм закінчується війною... і всеодно програє
Мені не потррібно дивитись фільми, я достатньо читав. Членство у КПРС залишило слід.
Ви апріорі негативно відноситесь до слова "націоналізм", і вперто не відрізняєте націоналізм від шовінізму.
Віктор Совщак _ 19.08.2020 22:25
IP: 188.163.12.---
Тарас Ковальчук:
Фільм не з СРСР... а знятий, тобто змонтований із хроніки тих років, іноземного виробництва... Взагалі то трбе було спочатку пошукати в інтернеті, подивитися, а потім щось казати... А так це просто ляпан"є язиком... Для чого? Щоб в роті не воняло -так колись казали
Тарас Ковальчук _ 19.08.2020 21:32
IP: 195.68.202.---
Егор Шконда:
Виктор Совщак:
Log Log:
Я о равенстве всех перед законом... Об евреев посмотрите фильм документальный о событиях в Германии 1932-1934 годов... Там тоже говорили, что евреи не чета немцам... Национализм заканчивается войной... и все равно проигрывает
Есть прекрасные документальные фильмы как украинцы преследовали евреев, и то же проиграли войну.
В ссср уміли знімати "прекрасньіе фильмьі", не гірші від телепрограм соловйова і скабєєвої.
Віктор Совщак _ 19.08.2020 21:24
IP: 188.163.12.---
Егор Шконда:
Ви для чого переводите мій текст? Всі українці добре розуміють українську мову, навіть якщо пишуть чи розмовляють іншою... А ось росіяни, наприклад, з далекого Сибіру, для читання матеріалів у фейсбуці щодо України, не зрозуміють, на жаль, ...Ось Ви для них і преводите... Я вже писав...Робота така, Ну що ж У нас демократія... Ніхто відключати інтернет не буде...Наприклад. доступ до Эхо Москви закритий РФ...
Віктор Совщак _ 19.08.2020 20:51
IP: 188.163.12.---
Log Log:
Я про рівність всіх перед Законом... Щодо євреїв подивіться фільм документальний про події в Німеччині 1932-1934 років... Там теж казали, що євреї не чета німцям... Націоналізм закінчується війною... і всеодно програє
Log Log _ 19.08.2020 20:35
IP: 128.124.172.---
Grenader45:
П'ятидесятирічний недоросль, хамство – ознака тупості.
Вас не вчили, що "тикати" незнайомій людині непристойно?
Дурний як пробка, а претесь повчати людей, які по інтелекту на порядок
вищі за Вас.
Достатньо тут Воронезького придурка.
Alex Kovtun _ 19.08.2020 20:33
IP: 91.199.93.---
"Від нас пішов великий українець": Зеленський відреагував на смерть Патона" -

продажный прохвессор попробуй головой ап стенку, может в дурной голове что то изменится
Grenader45 _ 19.08.2020 19:47
IP: 77.123.93.---
..."хоча іноді потрібний катарсис):"
Катарсис, Льоха, в першу чергу має відбутись у твоїй особистій "маківці". Бо отримуючи гроші за "заказуху", ти ще намагаєшся виглядати святішим Римського Папи. А коли тобі кажуть в обличчя, що ти дешевий проф по виклику, якого "танцюють" ті хто годує, ніякого катарсису з тобою не відбувається.
Сказати чому?))... Отож, дорослий хлопчик, сам все кумекаєш.) Бувай.
Елена Величко _ 19.08.2020 17:35
IP: 95.134.182.---
"Бабин Яр"- страшне, антилюдське, що було зроблене з євреями та іншими
...
Усі повинні пам'ятати, що ненависть все це робить, несправедливість та ненависть...
В нормально сформованому відносно ЛЮДИНИ суспільстві – не виникає такої ненависті.

"Бабин Яр назавжди залишиться місцем єврейського болю і єврейської пам'яті.
І євреї ніколи не примиряться із його сьогоднішнім занедбаним станом."

Разом з пам'ятником треба говорити про формування ЛЮДИНИ та відношення у суспільстві
до людини, законів, що не допускають пригноблення та приниження людини, й таким чином, не допускають ненависті в суспільстві, щоб не трапилось страшне...
Петр Харченко _ 19.08.2020 17:30
IP: 91.234.140.---
"Хто вбиває одну душу, руйнує цілий світ. Хто рятує одну душу, рятує цілий світ". Це мудрі слова. Воно так і є.
Влад Дорошенко _ 19.08.2020 15:58
IP: 94.158.95.---
Уже заради згадки про
"ідею абсолютної цінності людського життя і рівности людей перед Б-гом"
та виказене бажання "аби українські діти інколи приходили на єврейські могили, а коли виростуть, пам'ятали, що долі тих, хто в них лежить, є частиною української долі й української історії"
було варто писати це звернення.
Log Log _ 19.08.2020 15:58
IP: 128.124.172.---
Alex Kovtun:
Не знаю кто такой Нахманович.
А я знаю, что Семижопова 2.0 из Обухова под ником Alex Kovtun:
зачали в пробирке. Он совковый "интернационалист" без рроду и племени.
Log Log _ 19.08.2020 15:01
IP: 128.124.172.---
Віктор Совщак:
.І не дай Бог йти по шляху,, як українець до українця чи руський до руського чи грек до грека або гагауз до гагауза і т.п. як угорець до угорця...
Це багато раз чули у радянські часи. Людина не повинна забувати своє етнічне походження.
У націоналізмі нема нічого негативного. Негативне у шовінізмі. Радянській "інтернаціоналізм" насправді був примітивним російським шовінізмом.
Нахманович 100% правий.
Alex Kovtun _ 19.08.2020 14:53
IP: 91.199.93.---
Не знаю кто такой Нахманович, но "професор" должен был бы знать публикуя этот текст, что Президент Украины гражданин Украины, а не еврей, и Президент в рабочее время не имеет права рассматривать вопросы "как еврей еврею". Да и трагедия Бабьего яра не трагедия еврейского народа, а именно украинского народа. Даже продажные гарани должны это знать.
Віктор Совщак _ 19.08.2020 13:03
IP: 188.163.12.---
...я хочу звернутися до Вас як єврей до єврея...Президентом України може бути її громадянин...І не дай Бог йти по шляху,, як українець до українця чи руський до руського чи грек до грека або гагауз до гагауза і т.п. як угорець до угорця... Цього багато хтоб хотів, адже це міжнаціональна боротьба і розвал держави
Корупція1397 Уряд реформ419 Україна та Європа1116 Зеленський56 Свобода слова576
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter