24 травня 2021, 09:51

Харківщина після Кернеса (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує серію аналітичних записок з оцінки стабільності та національної єдності в Одеській та Харківській областях. TEXTY.ORG.UA – інформаційний партнер "Демініціатив" у цьому проєкті. Нижче подаємо повний текст нової записки (з діаграмами) по Харкову та Харківській області. Автор – аналітик "Демініціатив" Сергій Шаповалов.

Відносини між місцевими елітами

Тяжка хвороба та смерть міського голови Харкова Геннадія Кернеса призвела до змін у структурі місцевих політичних та економічних еліт, яка сформувалася впродовж попередніх 10 років.

Попри велику різноманітність економічних акторів можна виокремити декілька основних центрів політичного впливу.

По-перше, це умовна група, яка до виборів 2020 року орієнтувалася на Геннадія Кернеса. Геннадій Кернес сам володів значними економічними активами та був головним суб'єктом ухвалення політичних та управлінських рішень, адже обіймав посаду міського голови Харкова з 2010 року. Міський голова мав більшість у Харківській міській раді: його фракція "За Харків! За Відродження!" у 7-му скликанні міської ради (2015-2020) включала 57 із 84 депутатів міської ради.

Склад "групи Кернеса" добре відображає перелік учасників "антикризового штабу", організованого Геннадієм Кернесом спільно з бізнесменом Олександром Ярославським. Отже, основними гравцями цієї групи можна вважати: Павла Фукса – особистого друга Кернеса, чия бізнесова діяльність до 2015 року була сконцентрована переважно у Російській Федерації. Він також – бізнес-партнер Ігоря Коломойського та Віталія Хомутинніка у компанії "Укрнафтабуріння"; і Володимира Мисика – місцевого бізнесмена, власника компанії "Кулиничі" та інших.

Протягом 2020 р. ситуативним союзником "групи Кернеса" був Олександр Ярославський – один із найвпливовіших українських бізнесменів, власник групи компаній 'DCH Group', яка працює у галузі машинобудування, будівництва, готельного бізнесу тощо. Проте у нього відсутні чіткі політичні цілі в Харкові, й він не зацікавлений в участі в місцевій політиці.

У січні 2021 року Павло Фукс у інтерв'ю "Українській правді" фактично підтвердив, що найбільші регіональні економічні гравці, які були близькі до Кернеса, підтримуватимуть Ігоря Терехова, обраного секретарем Харківської міської ради.

По-друге, важливим політичним гравцем, який впливає на соціально-політичну ситуацію в регіоні, є чинний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Харків та область з 1990-х є центром тяжіння для економічних та політичних інтересів Авакова, а відкритий конфлікт із покійним Кернесом тягнеться з програних виборів 2010 року. Кернес навіть звинувачував Авакова в організації замаху на нього в 2014 році.

Послаблення здоров'я Геннадія Кернеса та від'їзд на лікування до Німеччини хронологічно збігається з появою людей, яких пов'язують із Арсеном Аваковим, у списку "Блоку Кернеса – Успішний Харків" до міськради. Символічним "поверненням Авакова у Харків" можна вважати презентацію його книги у стінах ОДА 5 січня, а також прес-конференцію із силовиками та представниками місцевого самоврядування, під час якої наголошувалося на пріоритеті державної вертикалі альтернативним центрам впливу та особистому контролі Авакова за ситуацією в регіоні.

В обласній раді утворилася коаліція "Блоку Кернеса" та "Слуги народу", а очолив облраду Артур Товмасян, депутат від "Слуги народу", якого теж пов'язують з родиною міністра. Чинний секретар міської ради Ігор Терехов працював заступником Арсена Авакова, коли останній очолював ОДА у 2005-2010 роках та навіть був посередником у комунікації Авакова та Кернеса. За джерелами "Української правди", міністр внутрішніх справ восени 2020 року лобіював Терехова на посаду голови облдержадміністрації.

Тож Терехов видається компромісною фігурою для забезпечення функціонування міста та підтримання балансу інтересів, який влаштовує і міністра внутрішніх справ, і місцеві економічні еліти.

По-третє, впливовою групою є місцеві політичні та економічні гравці, пов'язані з ОПЗЖ. ОПЗЖ має майже 25 % місць як у міській, так і у обласній радах, а також її представники очолюють декілька комісій у обласній раді. Істотно посилити свій вплив партія може у разі перемоги Михайла Добкіна на виборах міського голови Харкова восени 2021 року.

Сьогодні до ОПЗЖ тяжіє Олександр Фельдман – один із найзаможніших місцевих бізнесменів (володіє ринком "Барабашово", "Екопарком" та кількома торговельними центрами), самостійний політичний діяч, який тривалий час (у 2007-2015 рр.) мав бізнес-конфлікти з "групою Кернеса". Фельдман є народним депутатом фракції ОПЗЖ у Верховній Раді, обраний у одномандатному окрузі в Харкові. У 2020 році він балотувався від ОПЗЖ у мери Харкова та посів друге місце, отримавши 14 % голосів.

Обласний осередок ОПЗЖ очолює Ігор Райнін, який у 2015-2019 рр. працював у команді Петра Порошенка завдяки рекомендаціям харків'ян Бориса Ложкіна та того ж Арсена Авакова. Наразі Райнін утримує місцеве ОПЗЖ через зв'язки з іншими місцевими бізнесменами.

Перебіг передвиборчої кампанії

Читати далі (з діаграмами)

powered by lun.ua

Харківщина травнева (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує здійснювати оцінку стабільності на Харковщині. У цьому матеріалі Сергія Шаповалова проаналізовано головні тренди виборчої кампанії на посаду міського голови Харкова; основні проблеми, що спричиняють соціальну напруженість у регіоні та протестну активність громадян (перша публікація – на сайті "Текстів", нижче подаємо повну версію)...

"Деолігархізація"? Людина Ахметова в "Укроборонпромі" та російські олігархи в меморіалізації Бабиного Яру

1) Як призначення людини Ахметова в наглядову раду Укроборонпрому узгоджується із законом про деолігархізацією? Ростислав Шурма працював в бізнесі Ахметова на ключових посадах у 2006-2019 рр...

Ідея ''одеської інакшості'' та пам'ять про 2 травня: чи є загроза стабільності? (аналітика ''Демініціатив'')

Фонд "Демократичні Ініціативи" імені І. Кучеріва продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності на Харківщині та Одещині...

Ун-т Назарбаєва і Президентські ун-ти в Ташкенті і Москві

Ось, здається, звідки позичили ідею "президентського університету" – в Узбекистані про це було оголошено в жовтні 2020 року В Москві існує "Президентська академія", про яку з гордістю написано на її фейсбук-сторінці – "крупнейший в России и Европе университет" І нарешті – Ун-т Назарбаєва: "Назарбаев Университет был основан Первым Президентом Республики Казахстан-Елбасы Нурсултаном Абишевичем Назарбаевым"...

Створено Дорадчу раду проєкту ''Продавці рейтингів. База псевдосоціологів''

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...

Створено Дорадчу раду проєкту про псевдосоціологів

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...