4 червня 2021, 09:45

Харківщина травнева (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує здійснювати оцінку стабільності на Харковщині. У цьому матеріалі Сергія Шаповалова проаналізовано головні тренди виборчої кампанії на посаду міського голови Харкова; основні проблеми, що спричиняють соціальну напруженість у регіоні та протестну активність громадян (перша публікація – на сайті "Текстів", нижче подаємо повну версію).

Добкін "об'єднується" проти російської агресії поки Терехов по-кернесівськи "множить на нуль" музикантів

Ключові висновки

• Актуальні опитування громадської думки (SOCIS, КМІС) засвідчують відносну перевагу чинного секретаря міської ради Ігоря Терехова над Михайлом Добкіним. Однак на перебіг виборчих перегонів ще може вплинути висування Євгенія Мураєва ("Наші") та Олександра Фельдмана (ОПЗЖ). Обидва політики можуть відібрати голоси в обох фаворитів чи використати свій рейтинг для політичних торгів із гравцями, чиї інтереси представляють Терехов і Добкін.Фейк, який поширювався у місцевих форумах, аби відвернути від Добкіна "електорат Кернеса"

• Роз'єднана (!) проєвропейська опозиція не створює суттєвої конкуренції чи загрози для фаворитів. Однак суттєво вплинути на результат перегонів може участь у виборах єдиного кандидата від проєвропейських опозиційних сил, переговори щодо узгодження якого наразі тривають.

"Детектор медіа", лист.-груд. 2020

Також в умовах боротьби двох "міцних господарників" великих комунікаційних зусиль вимагатиме мобілізація, а отже і переконання виборців у спроможності єдиного опозиційного кандидата скласти конкуренцію цим "господарникам".

• Активне використання у виборчій кампанії історичних та мовних питань сприяє актуалізації у громадян регіональної ідентичності на противагу загальнодержавній, а також штучному протиставленню харків'ян мешканцям інших регіонів України. Цьому сприяють публічні заклики до повернення радянських форм відзначення Дня перемоги над нацизмом, перейменування проспекту Петра Григоренка на проспект Жукова, демонстративний захист регіонального статусу російської мови.

• Загрозою інформаційній безпеці є висока активність проросійських ботів у локальних інформаційних ресурсах, які нав'язують проросійські орієнтації жителям регіону з не остаточно сформованим політичним світоглядом.

"Детектор медіа", лист.-груд. 2020

Боти поширюють як класичні меседжі про Україну як failed state, так і меседжі пов'язані з конкретним локальним та часовим контекстом. Зокрема, напередодні ходи вишиванок у Харкові поширювався меседж про те, що вишиванки як символ дискредитовані маршем дивізії "Галичина". Порівняння культурних чинників української ідентичності з нацизмом посилює у мешканців Харківщини відчуття відмінності та ворожості до мешканців інших регіонів України.

• Небезпечною тенденцією є й поширення сюжетів з "вибаченнями" носіїв проросійських поглядів. По-перше, обидва гучні випадки, які трапилися у травні, пов'язані з мешканцями Харкова, що підживлює стереотип про те, що носіями таких поглядів є більшість мешканців Східної України. По-друге, це дає поштовх для продукування сюжетів з проросійськими меседжами про "радикалів" та "націоналістів", які погрожують цим носіям проросійських поглядів.

• Тривалі соціально-економічні проблеми (заборгованість зарплатні, низька захищеність громад від наслідків епідемії), локальні протести проти недоброчесних підприємців (вирубка лісу під забудову, видобуток газу поряд з житловими масивами) створюють підґрунтя для соціальних протестів та дестабілізації у регіоні. Зокрема, істотною небезпекою лишається інспірування протестів Російською Федерацією, яка за даними СБУ, здійснювала вплив на "тарифні майдани" у січні-лютому.

Перебіг передвиборчої кампанії

Читати повний текст

powered by lun.ua

Харківщина травнева (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні ініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує здійснювати оцінку стабільності на Харковщині. У цьому матеріалі Сергія Шаповалова проаналізовано головні тренди виборчої кампанії на посаду міського голови Харкова; основні проблеми, що спричиняють соціальну напруженість у регіоні та протестну активність громадян (перша публікація – на сайті "Текстів", нижче подаємо повну версію)...

"Деолігархізація"? Людина Ахметова в "Укроборонпромі" та російські олігархи в меморіалізації Бабиного Яру

1) Як призначення людини Ахметова в наглядову раду Укроборонпрому узгоджується із законом про деолігархізацією? Ростислав Шурма працював в бізнесі Ахметова на ключових посадах у 2006-2019 рр...

Ідея ''одеської інакшості'' та пам'ять про 2 травня: чи є загроза стабільності? (аналітика ''Демініціатив'')

Фонд "Демократичні Ініціативи" імені І. Кучеріва продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності на Харківщині та Одещині...

Ун-т Назарбаєва і Президентські ун-ти в Ташкенті і Москві

Ось, здається, звідки позичили ідею "президентського університету" – в Узбекистані про це було оголошено в жовтні 2020 року В Москві існує "Президентська академія", про яку з гордістю написано на її фейсбук-сторінці – "крупнейший в России и Европе университет" І нарешті – Ун-т Назарбаєва: "Назарбаев Университет был основан Первым Президентом Республики Казахстан-Елбасы Нурсултаном Абишевичем Назарбаевым"...

Створено Дорадчу раду проєкту ''Продавці рейтингів. База псевдосоціологів''

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...

Створено Дорадчу раду проєкту про псевдосоціологів

Під час виборів 2004 р. директору "Демініціатив", Ількові Кучеріву, пропонували 1 млн дол. за пряму фальсифікацію прогнозу виборів і екзит-полу другого туру – "Національного екзит-полу", який здійснював консорціум кількох соціологічних центрів (Як Тігіпко за мільйон доларів хотів купити соціологію на користь Януковича)...