10 липня 2021, 19:59

"Бандитські війни" й недоступна вакцинація на Одещині (аналітика "Демініціатив")

Фонд "Демократичні Ініціативи" продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності на Харківщині та Одещині. Нижче подаємо вже третю аналітичну записку по Одещині (з картою і діаграмою) (перша публікація на сайті "Текстів" – інформаційного партнера цього проєкту). Авторка – Поліна Бондаренко, аналітикиня "Демініціатив".

"Бандитські війни" й недоступна вакцинація на Одещині: якою буде відповідь місцевої та центральної влади.

Оцінка згуртованості та стабільності в Одеській області, червень 2021 року.


Дані цієї аналітичної записки охоплюють кейси з 23 травня по 27 червня 2021 року. Враховуючи події, які відбулися в Одеській області за вказаний період, для оцінки було виділено чотири фактори, які потенційно можуть сприяти дестабілізації або, навпаки, підтримувати консолідованість:

відносини між місцевими елітами;

поширення COVID-19;

політична участь населення;

поширення проросійських поглядів.

Відносини між місцевими елітами

У червні сталася надзвичайна подія, яка свідчить про актуальність боротьби з організованою злочинністю для запобігання дестабілізації у південних районах Одещини.

7 червня Ренійське відділення Ізмаїльського районного відділку поліції повідомило про вбивство Василя Паніогло невідомою особою. Василь Паніогло був місцевим кримінальним авторитетом і, за інформацією ЗМІ, пов'язаний із кримінальним угрупуванням Олега Попеску, який зараз переховується від українського правосуддя в Румунії. Начальник Ренійського відділення Ізмаїльського райвідділу поліції Микола Піщанський вважає, що це вбивство є проявом боротьби за сфери впливу між місцевими кримінальними угрупованнями. За інформацією ЗМІ, після смерті Василя Паніогло до Рені прибуло керівництво Національної поліції, проте про прогрес у розслідуванні не повідомлялося.

Для Рені та загалом для Ізмаїльського району кримінальні війни – доволі поширене явище, яке вже кілька років завдає не тільки матеріальних збитків місцевим мешканцям, а й несе загрозу їхньому життю.

Починаючи з 2017 року, коли частина членів банди Василя Мариянчука, в яку входило угрупування Олега Попеску, вийшла з місць позбавлення волі, їхня присутність у регіоні посилилася. У 2017-му двоє жителів тоді ще Ренійського району були викрадені, пізніше їх знайшли мертвими.

У 2018 році невідомі вчинили замах на життя удови одного з викрадених чоловіків. Це стало прелюдією до масштабних "фермерських війн". Коли місцеві фермери відмовилися платити відсотки за "кришування" та вирощувати на свої полях канабіс, до них почали приїжджати невідомі люди: знищували їхнє майно, стріляли та кидали в них гранати.

У 2019 році було скоєно напад на заступника директора держпідприємства "Ренійський морський торговельний порт".

У 2020 році у Рені стріляли в іншого кримінального авторитета міста Віталія Вариводу, який був членом угруповання Олега Попеску. Після місцевих виборів продовжилося викрадення людей, а також спалення їхнього майна. Невідомі вимагали, щоб кандидати відмовилися від мандатів. Окремі фермери досі повідомляють про те, що з них вимагають гроші за "захист" їхніх полів. Усі ці злочини об'єднує те, що потерпілі звинувачують у них членів угруповання Олега Попеску.

Відмова частини місцевих підприємців виплачувати "данину" угрупованню, про що нещодавно повідомила поліція, може погіршити криміногенну ситуацію в Ізмаїльському районі й Рені та збільшити небезпеку для життя пересічних громадян.

Поширення COVID-19

Наприкінці червня Одеська область, як і інші області України, перебувала у "зеленій" зоні карантину. Зняття обмежень червоної та помаранчевої зони під час курортного сезону украй важливе для економіки області. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, більшість громадян України планує провести відпустку в межах країни, а 17% опитаних обрали саме Одещину.

За період з 26 травня по 27 червня, за даними РНБО, в Одеській області від COVID-19 померло 102 людини, що більш ніж в чотири рази менше, ніж за минулий звітний період з 26 квітня по 25 травня. Водночас продовжується зберігатися позитивна динаміка одужання з одночасним зменшенням кількості хворих.

За даними МОЗ, станом на 27 червня інші індикатори епідемічної небезпеки також покращуються. Рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію в Одеській області був одним із найнижчих серед інших областей України. Нижче тільки в Івано-Франківській, Закарпатській, Вінницькій, Кіровоградській і Тернопільській. Лише 13% лікарняних ліжок були зайняті в Одеській області, при цьому у жодній з громад зайнятість ліжок, виділених під COVID-19, не перевищувала 20%.

В області триває кампанія вакцинації: хоча у червні темпи щеплення зросли у порівнянні з травнем, лише 3% місцевого населення отримали першу дозу.

Читати далі

powered by lun.ua

Одещина серпнева: протести та фальсифікація ковід-сертифікатів

Перший, скорочений варіант статті – на сайті TEXTY.ORG.UA Фонд "Демократичні ініціативи" продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці стабільності в Одеській області...

Критика влади під час війни: дилеми українських політологів

Писати розлогі книжки чи займатися поточним політичним коментуванням та аналітикою? Самореалізуватися в науці чи творити інституції, зокрема в освіті, ЗМІ, тій же науці, без яких, як зазначив на презентації моєї книжки "Від Брежнєва до Зеленського: дилеми українського політолога" Ярослав Грицак, "нам усім буде дефолт"? Продовжувати критикувати владу чи, з урахуванням незакінченої війни, стримуватися в оцінках, щоб не потопити свій же човен? Без чесних відповідей на ці запитання українським академічним політологам буде важко рухатися далі...

''Русскій мір'' – чи відмова щепитися: що більше загрожує Одещині?

Скорочений варіант – на сайті TEXTY.ORG.UA Фонд "Демініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності в Одеській області...

Магічні 70%

Ні-ні, це не про 73% на виборах 2019 р. і не 73% (з опитування липня 2020 р.), які не вважають команду Президента ''чесною і порядною''. Бог з ними, з політикою і з нашою внутрішньополітичною боротьбою...

Гарні новини для Кримської платформи

Напередодні саміту Кримської платформи український уряд отримав гарні результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" і соціологічною службою Центру Разумкова...

Друзі-журналісти, УВАГА! Звідки взялася цифра про 40% ''згодних'' з Путіним?

Друзі-журналісти, УВАГА! Звідки взялася цифра в опитуванні наших шанованих (щиро!) колег про 41% українців, які наче згодні із Путіним (щоправда 55% не згодні)? Питання стояло так: "Нещодавно президент Росії Путін заявив, що "росіяни та українці – один народ, який належить до одного історичного та духовного простору...