Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Про що питають італійці?

22 грудня 2014, 12:59

Повернулась із Рима. Організовували там публічні дебати про Україну та роль Євросоюзу і ще кілька різних закритих заходів. Рим вибрали не випадково – хотіли підбити підсумки італійського головування в Раді ЄС і роззнайомитись з тими, хто так чи інакше впливає на бачення Фредеріки Могеріні в ЄС. Крім того, вже очевидно, що Італія є і буде залишатись у перших рядах тих, хто виступатиме за скасування санкцій проти Росії. Хоча заради справедливості треба визнати і наступне: Італія стала поодинокою країною, яка наважилась арештувати майно наближених до Путіна російських олігархів.

Дискусію організували разом з Італійським інститутом міжнародних справ (IAI). Запросили також до Рима на дискусію Ендрю Вілсона, Андрєя Макаричева, Олексія Гараня.

Погодився виступити на дискусії і перший заступник міністра закордонних справ Італії Лапо Пістеллі. Останній завітав відразу після прильоту з Москви. Тому з порогу в пух і прах розкритикував президента Румунії, який начебто висловився за посилення санкцій проти Росії, бо все йде по плану. Тобто, російська економіка котиться під три чорти. Тому, звісно, Пістелі дуже обурювався, як можна взагалі розраховувати на економічний колапс Росії, від якого, мовляв, ніхто не виграє.

Нічого дивного в його ремарках нема: це ми в Україні переконались, що Росія найбільш небезпечна, коли багата і самовповнена, а в Європі переконані, що боятись треба якраз бідної і нещасної Росії,

Хоча нас запевняли, що Україна – не та тема, яка може зібрати в Римі зали (не студентські аудиторії), але людей прийшло дуже багато. Скажу відверто – більше, ніж ми очікували, враховуючи настрої у суспільстві та банально передріздвяний час.

Спробувала, як і після Берліна, звести докупи головні питання і ремарки, які звучали, як в ході дебатів і на нашому закритому робочому ланчі для тих, хто впливає на прийняття рішень, так і на інших зустрічах. Ці питання дають зрозуміти, на що будемо самі посилювати увагу і пропонуємо іншим це зробити на італійському напрямку.

Історія грає проти України

Історія відносин Росії й Італії настільки насичена і приваблива для багатьох італійців, що Україні в ній просто важко знайти навіть щілинку, не те що вікно, аби себе проявити. Від довгої традиції дружніх відносин між королівською сім'єю Савойя та Романовими, між верхівкою Комуністичної партії СРСР і Комуністичною партією Італії (яка, пам'ятаємо, номер один в Європі) до щирої дружби Путіна з Берлусконі у новітні часи. Навіть "Газпром" і той у свій час вибудовувся за зразком італійської ENI.

Про Україну все ще знають небагато, незважаючи на те, що українська громада – четверта за величиною в Італії (після Марокко, Китаю та Албанії). Італійці зізнаються, що насправді не до кінця розуміють, які процеси відбуваються в Україні і які тренди наразі панують в українському суспільстві. Є підгодоване російським дезінформаційним монстром уявлення про Україну як про "failed state", країну-невдаху, а про позитивний потенціал відомо дуже мало.

Росія працює дуже агресивно і зараз. Вона, подейкують поінформовані італійські співрозмовники, почала фінансувати політичний проект другого за рейтингом особистої популярності політика після прем'єра Ренці – лідера "Леги Норд" Матео Сальвіні (а-ля кредиту, які росіяни дали "Національному Фронту" у Франції). Це на сьогодні єдина реальна опозиція до уряду Ренці, і в майбутньому вона може створити для нас чимало проблем. Росії так чи інакше підігрує медіа-холдинг Берлусконі. Страшні суми називаються, які росіяни дають на інформаційну кампанію в різних регіонах (начебто лише на Сицилії вони виділили на свою пропаганду 150 млн євро). Також, за деякими джерелами, "Газпром" зробив італійцям нещодавно подарунок з барського плеча, надавши 10% знижку на газ і відмовившись від принципу "бери або плати".

Реакція на Україну має мало спільного з Україною

Багато італійських полісі- та опініон-мейкерів вибудовують свою лінію поведінки щодо подій навколо України безвідносно до самої України. Коли ми збирались до Італії і запитали, яка тема дебатів була б найбільш цікавою для місцевої дипломатично-експертно-політичної аудиторії, деякі поважні експерти запропонували нам тему: "Суперечка Росії та США через Україну: як залучити Кремль?".

Власне, саме слово "залучити", мабуть, найточніше відображає сутність політики Італії щодо Росії. Це Швейцарія думає, що вона найкращий медіатор у світі, в Італії ж думають, що у випадку конфліктних ситуацій між Росією та Заходом найкрутіші посередники вони. От і зараз Романо Проді не зміг завітати на наш захід, бо якраз полетів до Мінська і Москви пропонувати свої медіаторські послуги, щоб стати наступним президентом Італії. А Лапо Пістеллі на нашій дискусії навіть провів аналогію з Кубою, що країна, мовляв, 65 років була в ізоляції, і що Штати цим досягли? Хоч італійці і самі розуміють, що аналогія кострубата, бо інтегрована у світ Росія – це, звісно ж, не Куба.

Реакція на конфлікт навколо України в Італії – це не лише індикатор традиційних симпатій до Росії. І це не тільки індикатор рівня антиамериканських настроїв, які грають проти України у багатьох країнах Європи, про що я вже неодноразово писала. Але це ще й індикатор євроскептичних настроїв в Італії, розчарування в європейському проекті та європейських інституціях як таких, що нездатні належним чином подбати про економічні та соціальні проблеми італійців у часи кризи. Критика санкцій проти Росії – це лише один з каменів, які кидають в город Євросоюзу в рамках загальної кампанії з критики ЄС.

Допомога Україні – це втрати для Італії

Італійці звели війну Росії проти України до питання "скільки втратить Італія через санкції щодо Росії". Все інше для них речі другорядні. За три дні в Італії довелось почути масу різних варіацій, скільки чого втратить Італія. Очевидно, допомагають нагнітати ще й російські партнери. Фактичний представник Путіна по Італії – заступник міністра закордонних справ РФ Олексій Мєшков – довго працював послом у Римі, тому добре знає вразливі точки італійців, на які треба натискати. Італія друга за залежністю від російського газу після Німеччини в ЄС. Так само Італія на другому місці в ЄС за експортом до Росії знову після Німеччини. Італійські урядовці та експерти люблять у ці дні докоряти прихильникам жорсткої лінії по Росії, що товарообіг між ЄС та Росією за останні сім місяців внаслідок санкцій впав на 20%, а між Росією та США виріс на 12%.

Де гарантія, що не буде повторення постпомаранчевого сценарію?

Італійці використовують наш провал після Помаранчевої революції як привід сьогодні пояснити, чому особливо напружуватись з приводу підтримки для України не варто. Мовляв, спочатку українці мають довести, що вони інші. Для початку Порошенко з Яценюком зможуть не перетворитись на Ющенка й Тимошенко. До речі, один з сивочолих італійських дипломатів довго розповідав на наших дебатах про конфлікт між Яценюком і Порошенком, згадуючи і про роль останнього в першій постпомаранчевій кризі.

Ми постійно кажемо і просимо європейців підтримувати єдність у питанні України, але насправді ми не маємо права вимагати єдності 28 країн, якщо цієї єдності не зможуть забезпечити лише 2 особи в нашій країні на ім'я Арсеній та Петро.

Жодного сенсу в Україні євроінтегрованій для Італії немає

Італійці не розуміють доданої вартості від розширення Євросоюзу та НАТО на Схід. Розширення НАТО вони сприймають як розширення зони американського впливу. Розширення ЄС за рахунок України – як розширення зони економічного впливу Німеччини та Польщі. А що, мовляв, з того їм?

Дійсно, ми ніколи до кінця не продумували, як отримувати політичний зиск, використовуючи економічні інструменти. Україна для Італії тому і перебуває в політичному досьє, а не економічному. Тому, власне, з боку України було б розумно продумати, де і в яких сферах можна було б залучати італійських інвесторів. І сьогодні важливо було б не допустити, щоб італійські банки пішли з України, бо якраз банківський сектор є для них один з пріоритетних. Два інші – енергозбереження та сільське господарство.

Італійці, звичайно, вголос не скажуть "сидіть собі під Росією і не викаблучуйтесь", але люблять пороздумувати про міст, який Україна може створити між Росією та ЄС. Чи про Україну як лабораторію. Тому я своїм обов'язком в Римі вважала пояснити всім і кожному, що шляху назад для України нема: що болісно, з роздертими до крові колінками, з перспективою членства в ЄС чи без неї, вона поступово буде інтегруватись в європейський та політичний простір, і європейцям – зокрема, й італійцям – доведеться на неї реагувати і з нею рахуватись, і виробляти щодо неї чітку стратегію.

Якщо у вас нема фашистів, чому є фашистська символіка?

Італійці, як і інші південні європейці, вже не говорять про фашистів в уряді України – і це вже плюс. Але все ще говорять про "фашистську символіку, яку використовують деякі добровольчі батальйони".

Націоналізм специфічно і дуже чутливо сприймається в Італії з її фашистським бекграундом. Навіть патріотизм тут не завжди сприймається адекватно. І навіть такі для нас важливі речі, як колективне розспівування національного гімну, виглядають в Італії не завжди пристойно. Взагалі вважаю, що про реальну роль ультранаціоналістичних партій в Україні і результат Яроша на президентських та Правого сектора на парламентських треба не соромитись говорити в Європі при кожній нагоді. Доходить все ще дуже туго – занадто яскравою видалась перша картинка, нав'язана росіянами.

P.S. Інститут світової політики дякує за підтримку та партнерство в організації заходів у Римі Pact, МФ "Відродження" та Посольству України в Італійській Республіці.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
bayda2013 _ 22.12.2014 23:56
IP: 195.160.205.---
З таким інститутом світової політики, з такими послами і консулами, що не знають мови країни
свого перебування, Україні ще довго боротись з засиллям російської пропаганди і її
наслідком – міжнародною ізоляцією
Andrey Kononenko _ 22.12.2014 23:43
IP: 95.134.34.---
Антиамериканизм – это яркий симптом ватничества. В Италии довольно много этих ватников (евроватников).
Степан Фаріон _ 22.12.2014 17:16
IP: 194.44.203.---
Альона Гетьманчук:...як колективне розспівування національного гімну, виглядають в Італії не завжди пристойно.

Ну і прапор їм в руки, коли гей-паради для макаронників це ідеал пристойності, а педофільство, католицьких священників, в Італії не є порушенням моралі...
Степан Фаріон _ 22.12.2014 17:08
IP: 194.44.203.---
Про що ця ларвота пише????
Які "картінкі" для парашаТВ?
Фашизм в Україні? Це вольйона, про пукіна і К? Прапор вояків УПА – фашистська символіка?
"С пляжа" таких директорів і такі інституту світової політики (Institute of World Policy). Ганьба.
Тамара Крикун _ 22.12.2014 16:36
IP: 178.93.148.---
Надто важлива тема, і дає повне розуміння того, як нас сприймає Європа Україну і конкретно в Італії... Щире дякую, і продовжуйте цю надважливу інформаційну роботу...
Індра _ 22.12.2014 16:15
IP: 94.76.81.---
trakt:
Якщо у вас нема фашистів, чому є фашистська символіка?
==
Між іншим, а коли з'явилася ця символіка?
З часів нашої пракраїни, Аратти, яка відома, як Трипільска археологічна культура. Саме в Аратті винайдено 80% символів, з усіх відомих сьогодні.
Mike_Kharkov _ 22.12.2014 15:26
IP: 94.179.11.---
"Взагалі вважаю, що про реальну роль ультранаціоналістичних партій в Україні і результат Яроша на президентських та Правого сектора на парламентських треба не соромитись говорити в Європі при кожній нагоді."
====
А Альона точно знає про цю роль?:) Звідки?
Чи не з іншої картинки?
Якийсь гурток образотворчого мистецтва. І зразу ж на Sotheby.
Ви ще цитатки з Міхальчишина італійцям наведіть з гордістю, бо з вересня він вже в СБУ, а це ж державна установа (повинна бути), а виявляється під олігархом.
Розкажіть їм, розкажіть, що коли олігарх робить ставку на ультрас з наці, то це добре, бо перетворює їх одразу ж у янгелят.
То були просто "смотрящие", тепер будуть "ультра-смотрящие" – це, дійсно, реальне "покращення".
Кирилл Корженко _ 22.12.2014 15:25
IP: 37.55.187.---
Спасибо, Алёна, за відвертий й щирий коментар італійського будення.
В кои то веки, в блогах УП появляются откровенные оценки.
Світлана Михалюк _ 22.12.2014 15:19
IP: 74.125.18.---
Володимир Єромоленко
"Коли я спілкуюся з західними людьми, які називають нинішні події Ukraine crisis та Ukraine conflict, я ніжно тисну їхні руки, дружньо торкаюся їхнього плеча, ставлю їм пісню ticket to the moon та закликаю їх не зупинятися у своїх фантазіях і називати, наприклад:

- вторгнення гітлера в Чехословаччину – Czechoslovakia crisis
- вторгнення гітлера і сталіна в Польщу – Poland crisis
- радянські танки в Празі – Dubcek crisis
- бомбардування Хіросіми і Нагасакі – Hiroshima crisis
- Голокост – Jewish crisis
- геноцид в Конго – Elefants crisis
- вирізання Іродом немовлят у Віфліємі – infants crisis

Все має бути послідовно, в назві злочину має бути лише ім'я жертви, кажу я їм і ніжно дивлюся в їхні блакитні (чорні, карі, зелені) очі"
trakt _ 22.12.2014 14:42
IP: 94.178.97.---
Якщо у вас нема фашистів, чому є фашистська символіка?
==
Між іншим, а коли з'явилася ця символіка? По моєму це почалося з тих пір, як Корчинський почав заробляти на поставках добровольців з України для російських бойовиків у Придністров'я. Там, мабуть, були плідні контакти і Росія продовжила фінансувати людей в Україні, які поширювали не лише символіку, яка чимось нагадувала німецьку, часів нацизму, але й відповідну риторику. Видно росіяни надіялись, що це допоможе їхнім ставленикам при владі, як лякалка для електорату, або допоможе Росії у відповідний момент розпалити ворожнечу та дискредитувати Україну. Не даремно ж Партія Регіонів в своїй пропаганді відводила таке важливе місце розповідям про фашизм та проводила антифашистські мітинги.
trakt _ 22.12.2014 14:18
IP: 94.178.97.---
Romko IF:
trakt:
Індра:
До речі, в нашій мові немає імені Альона. Щось вам треба з цим робити – або ім'я під українське підлаштувати, або країну змінити.
Я їхав у маршрутці одного разу зі студентками, які вчилися на вчительок української мови. Вони між собою спілкувалися українською мовою і називали одна одну: Ксюха, Маша та Альона. Мене здивувало: чому не Ксюша. Українки, мабуть, вибирають імена для себе та своїх дітей з соціальних мереж: В КОНТАКТЕ та ОДНОКЛАССНИКИ.
Calma, calma amici! Альона як і Владімір, Алєксєй – російськомовна вимова християнських імен! Напевне правильно російськомовного Андрія – називати Андрєй. Головне щоб (особливо провінційні люди, які луплять очі в тв на москальські серіали) не були Владімірами, Пьотрамі))
Російськомовній вимові християнських імен Владімір, Алєксєй відповідає Єлєна. А Альона це відповідно із тих персонажів, що й Вован, Вовочка чи Льоха.
чорнозем _ 22.12.2014 14:15
IP: 91.202.128.---
Tudor Miclovan
це вона, пане, відзвітувалася, а за чиї гроші, ніхто не знає
сказала людям наступне: ось читайте, люди, чим ми за кордоном займаємось, які заходи проводимо, де і з ким. та вона двієчниця якась ціла. хто її вчив такі акції проводити?
Бог з ним, цим цілим інститутом, він фінансується (он написала) "Відродженням" Сороса (на благодійні внески і гранти), ага і ще посольством України. це за державний кошт вони туди їздили, виявляється, українці своїми податками це оплачували, щоб вона такий от "звітище" написала, сказала, ось, малята, як у нас все погано. якби хтось Соросу переклав цей звіт, не знаю, чим би все це закінчилося для таких от невдах-активістів з держави-невдахи, про яку так думають італійці
Spirito _ 22.12.2014 14:06
IP: 93.72.109.---
- Вопрос: "Нужно ли Украине вступать в НАТО?" можно перефразировать так: "Нужно ли звать на помощь,если на вас напали вооруженные бандиты?" – с интернета
Romko IF _ 22.12.2014 14:06
IP: 89.162.240.---
trakt:
Індра:
До речі, в нашій мові немає імені Альона. Щось вам треба з цим робити – або ім'я під українське підлаштувати, або країну змінити.
Я їхав у маршрутці одного разу зі студентками, які вчилися на вчительок української мови. Вони між собою спілкувалися українською мовою і називали одна одну: Ксюха, Маша та Альона. Мене здивувало: чому не Ксюша. Українки, мабуть, вибирають імена для себе та своїх дітей з соціальних мереж: В КОНТАКТЕ та ОДНОКЛАССНИКИ.
Calma, calma amici! Альона як і Владімір, Алєксєй – російськомовна вимова християнських імен! Напевне правильно російськомовного Андрія – називати Андрєй. Головне щоб (особливо провінційні люди, які луплять очі в тв на москальські серіали) не були Владімірами, Пьотрамі))
чорнозем _ 22.12.2014 14:06
IP: 91.202.128.---
а шановна пані Альона не здогадалася сказати італійцям наступні постулати, що Росія – країна-агресор, держава – міжнароджний терорист, забрала Крим і треба буде – до Італії добереться, почне (як вона зараз це робить в Україні) в Італії саджати свою п'яту колону, засновувати там свої змі, оплачувати замовні статті, вести інформаційну війну, купувати блогерів і ботів, вести агітаціжю і пропаганду, засилати диверсантів, вживлювати їх в лави італійської чи сицілійської мафії своїх диверсантів, терористів, найманців-добровольців, що їх мало не покажеться. пані Альона не спромоглися таке сказати. бо таке враження, що інформаційну війну вести зібрався весь один цілий Стець. ви би хоч пішли та проконсультувалися з ним перед поїздкою
це, народ, отакі у нас слуги-українці, які толком правди не можуть вкласти у вуха європейців
Tudor Miclovan _ 22.12.2014 14:03
IP: 37.203.5.---
А шо это за институт такой!? Кто финансирует эти бесполезные для народа всяческие институты!? Их развелось как гамна!? Кому они нужны!? А ведь такое бабло поднимают эти мошеннюги!
Romko IF _ 22.12.2014 13:59
IP: 89.162.240.---
Павло Пастушенко:
Не історик, але щось мені підказує, що стародавні римляни і сучасні італійці – представники різних царств. Тварини і гриби
)) також не історик. Стародавні римляни як і стародавні греки – напівлегендарні! Сучасні італійці – це романізовані кельти на півночі – романізовані греки, фінікійці + ціла купа рабів з середземних провінцій від Палестини до Іберії (все перло до Капуї))))!
що поєднує москалів і макаронників? – мафія в сша
trakt _ 22.12.2014 13:58
IP: 94.178.97.---
Індра:
До речі, в нашій мові немає імені Альона. Щось вам треба з цим робити – або ім'я під українське підлаштувати, або країну змінити.
Я їхав у маршрутці одного разу зі студентками, які вчилися на вчительок української мови. Вони між собою спілкувалися українською мовою і називали одна одну: Ксюха, Маша та Альона. Мене здивувало: чому не Ксюша. Українки, мабуть, вибирають імена для себе та своїх дітей з соціальних мереж: В КОНТАКТЕ та ОДНОКЛАССНИКИ.
Владимир Боровик _ 22.12.2014 13:51
IP: 213.5.193.---
Повернулась із Рима

І так починає свою статтю Директор Інституту світової політики (Institute of World Policy)
Альона Гетьманчук

Перше запитання скільки їй років і де вона навчалась?
руслан49 _ 22.12.2014 13:50
IP: 46.200.76.---
Відмова США і Європи надавати сьогодні Україні гроші, це результат програної з тріском нашими доморощеними журналістами інформаційної війни. Звичайно програної Росії. Коли ще недавно керівники деяких західних країн і надавали якусь допомогу Україні, то це була їх власна ініциатива. Вони розуміли, що значить політика Путіна. Але, як кажуть, проти власних виборців не попреш. А виборці (завдяки російській пропаганді) вважають, що при владі в Україні націоналісти, фашисти і вбивці донбаських дітей. І із сумом дивишся на різні теледебати, де красиві діви-журналістки, чи холеричні активістки виявляють споконвічне українське хуторянство і тупість, коли говорять, що не треба створювати міністерство пропаганди. А все це може закінчитися тим, чим закінчилося для Петлюри, коли ні одна з країн не дала йому в допомогу і ящика патронів.
Індра _ 22.12.2014 13:34
IP: 94.76.81.---
До речі, в нашій мові немає імені Альона. Щось вам треба з цим робити – або ім'я під українське підлаштувати, або країну змінити.
Індра _ 22.12.2014 13:31
IP: 94.76.81.---
якщо пані авторка розуміє англійською, то раджу вам прочитати і взяти на замітку статтю Formation of Ukraine in the context of world civilization (легко знайдете в google). Всім не обізнаним з Україною і її роллю на світовій арені – дуже потрібне джерело. А мову українську покращуйте за словником журналістської лексики суржик-українська:
pravda-hydrogen. blogspot. com
прибрати 2 пробіли.
Павло Пастушенко _ 22.12.2014 13:31
IP: 74.125.18.---
Не історик, але щось мені підказує, що стародавні римляни і сучасні італійці – представники різних царств. Тварини і гриби
Корупція1296 Україна та Європа1068 Aтака Путіна1189 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter