Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Оксамитова українсько-польська осінь. З надією, але без зайвих ілюзій

18 жовтня 2017, 13:22

Те, що градус напруги у наших відносинах з Польщею дещо знизився, я помітила у вересні під час публічної дискусії на тему українсько-польських відносин у Варшаві. Саме там ми презентували підготовлену СПІЛЬНО українськими та польськими експертами дискусійну записку про бачення наших відносин, що само по собі, як на мене, є певним досягненням, зважаючи на те, скільки часу довелось витратити на погодження низки формулювань з особливо чутливих питань. Вже під час дискусії у Варшаві вдалось досить конструктивно, без емоційних випадів і звинувачень, які стали візитною карткою переважної більшості спільних публічних заходів в останні два роки – обговорити найчутливіші речі. Обговорити з прицілом на майбутнє. Навіть формулювання про згоду на незгоду в історичних питаннях, яке ми зафіксували в документі, не викликало гострого несприйняття в учасників з польського боку, хіба сумніви в одного з учасників.

У минулу неділю в Києві також урочисто відкрили вулицю Івана Павла II, своєрідного морального покровителя українсько-польського діалогу. Це була одна з ініціатив українсько-польського Форуму партнерства. Ініціатива дуже правильна і дуже вчасна, оскільки робить акцент на тому і на тих, хто нас об"єднує, а не роз"єднує. Ця ініціатива – важливий приклад того, як вносити позитив у порядок денний відносин і в публічний дискурс обох країн, якщо ініціативу перехоплюють ті в Польщі та Україні, хто налаштовані на кооперацію, а не конфронтацію у відносинах.

Приємно, що польські медіа зауважили відкриття і цієї вулиці, а не лише попередніх вулиць на честь Бандери. Скориставшись цим інформаційним приводом, міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковські, який ще кілька місяців тому дублював грізне попередження ідеолога правлячої партії Ярослава Качиньського про те, що з Бандерою Україна в Європу не увійде, написав цілу статтю під надихаючою для українсько-польських відносин назвою "Варшава хоче союзу з Києвом". Один з головних месиджів статті – партнерство з Україною залишається ключовим завданням польської зовнішньої політики. Навряд чи міністр Клімкін, про співпрацю з яким Ващиковські досить комліментарно згадав у своїй статті, зміг би так само написати про Польщу в системі пріоритетів зовнішньої політики України, якби писав подібну статтю. У найкращому випадку, Польща, мабуть, удостоїлась би третьої позиції після США і Німеччини (чи Євросоюзу в цілому).

Ці місяці будуть також особливо багаті на візити з польського боку до України, включно з візитом президента Дуди до Харкова – дипломати сприймають це теж як певний сигнал покращення у відносинах. Хоча, нічого не заважало Порошенку відвідувати Варшаву під акомпанемент лікбезу, який йому намагався влаштувати Ярослав Качиньські на тему неможливості йти до Європи, героїзуючи при цьому Бандеру.

Водночас, хотілось би, щоб певна деескалація навколо історичних питань не вводили нас в оману і не породжували надмірних ілюзій з приводу того, що поляки готові забути в діалозі з Україною про Бандеру і ОУН-УПА, події на Волині не називати більше "геноцидом" і взагалі почати все з чистого аркуша. Навіть у своїй важливій публікації Ващиковські не забуває згадати і про "геноцид, організований ОУН-УПА" на Волині, і про потребу відповідальності Києва. Ні тема Бандери, ні тема ОУН-УПА, як може здатись на перший огляд у Києві, не зникла з радарів Варшави на українському напрямку і не "розсмокчеться" сама по собі. І тим паче, не розсипався консенсус щодо кваліфікації подій на Волині у польському суспільстві. Понад те, як підмітили знавці відносин, найбільші провокації мають тенденцію відбуватись напередодні важливих подій у відносинах, зокрема й візитів на високому рівні. Отож, замість того, щоб займатись самозаспокоєнням, потрібно подумати, як уникнути і в разі чого превентивно зреагувати на чергові спроби розхитати човен. Як з польського, так і, на жаль, з українського боку. Також не варто забувати, що у Польщі в наступному році місцеві вибори, на яких тема Бандери і "українських мігрантів, які забирають роботу у поляків", в деяких регіонах може виявитись особливо електорально затребуваною. Тут варто вже говорити з польськими партнерами про особливу відповідальність польських політиків, бо, як я вже не раз наголошувала, нагнітання антиукраїнських настроїв з мільйоном українців, які мешкають у Польщі, це вже не тільки питання міждержавних відносин, а й питання національної безпеки Польщі. Цікаво, чи багато з польських політиків під час виборів згадає, наприклад, про те, що українці – це не лише мігранти, але й найчисленніші за кількістю після німців туристи до Польщі?

Отож, працюємо далі. І всіляко сприяємо тому, аби й надалі голоси тих, хто налаштований на кооперацію в українсько-польському діалозі були більш почутими для обох суспільств, аніж тих, хто з різних міркувань націлений на конфронтацію.

Коментарі — 11
Василь Таранович _ 19.10.2017 16:44
IP: 188.163.107.---
Petras Rebokov:
Logic2009:
Ostap Kycher:
ща придет в Киеве новая власть
Шляпу з'їсте, якщо не прийде, Путлеровський жополиз?
Какая власть в серой зоне!?
- вукраина зона серая, между быстро развивающейся Россией и загнивающим Западом.
Ты наш развивающийся 1000 лет дикий монгол,и никак не разовьешься,я вчера заглянул на МК (мацковский камцамолец),там вывесили статью о состоянии легкой промышленности кацапии.Оказалось что кацапы уже не способны пошить даже трусы.О каком развитии ты тут толкуешь,поспешай на истарическую отчзну,спасай ее,валится она,трещит,агонию она переживает. А ты дубина стоеросовая лазишь по украинским сайтам,а родина в опасности,давай дергай за поребрик.Специально написал ка казламордском великом и магучем,что бы тебе дошло.
Logic2009 _ 19.10.2017 07:50
IP: 91.196.177.---
Ostap Kycher:
ща придет в Киеве новая власть
Шляпу з'їсте, якщо не прийде, Путлеровський жополиз?
Logic2009 _ 19.10.2017 07:43
IP: 91.196.177.---
Хох/ла профессора
==========================
Кретин Воронежский, мозгов у тебя нет и отродясь не было.
А ректор МГУ – китаец?
Это твоя ЭРЕФИЯ рождает таких "профессоров" как Калашников.
Невежественный недоумок, всё что ты пишешь ещё больше демонстрирует твой кретинизм.
Не лезь туда где ни в зуб ногой, хоть проблески ума будут видны.
Logic2009 _ 19.10.2017 07:35
IP: 91.196.177.---
Воронежский гитлеровец СЕМИЖОПОВ (ник Petras Rebokov) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Безмозглый, радуйся. Израиль вдребезги разнесли российский С-200 сирийских ПВО.
Захотят и уничтожат всё ПВО Сирии. Опустили РФ на колени. Шойгу полетел в Израиль сдаваться.
===========================

Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над оным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
===================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
Василь Таранович _ 19.10.2017 00:43
IP: 188.163.107.---
Petras Rebokov:
Василь Таранович:
Petras Rebokov:
Василь Таранович:
Украинцы наворовали в своих супермаркетах на 1 миллиард гривень, каждая 20-я "покупка" это воровство.
- нищета делает из хох/ла быдло, каким он и был до в Речи Посполитой.
Ну якби це написала порядна люина,я міг би повірити,а коли пише забайкальський конокрад,та ще й с приставкою прафесор,ну тади да,фсе правда!
- Для тупых и недоразвитых хох/лов и забайкальский
профессор, это как минимум мировое светило.- своих то у хох/лов нема профессоров!
Я знав одного прафесора,і той не дуже руський,чувак з берегів Білого моря на ім'я Михайло Ломоносов,який вивчився у німецьких університетах,оженився на німнцькій фройнляйн,а вже потім приїхав в Тмуторакань під назвою Расея і почав просвіщати боярських недорослів,дослужився до окодеміка під керівництвом хахаря Катьки-прошмандовки-цариці урюської,на призвіще Грша Разумовський.Решта свамозванці.
Василь Таранович _ 18.10.2017 20:27
IP: 188.163.107.---
Petras Rebokov:
Василь Таранович:
Украинцы наворовали в своих супермаркетах на 1 миллиард гривень, каждая 20-я "покупка" это воровство.
- нищета делает из хох/ла быдло, каким он и был до в Речи Посполитой.
Ну якби це написала порядна люина,я міг би повірити,а коли пише забайкальський конокрад,та ще й с приставкою прафесор,ну тади да,фсе правда!
Василь Таранович _ 18.10.2017 17:59
IP: 188.163.107.---
Petras Rebokov:
Есть одна хорошая примета: – "Кто переписал историю, тот придёт и за имуществом!"
- поляки доки в искажении истории, их история не блистала героями и сама страна была как недострана, поэтому шутки с ней плохи, всех кого она может обласкать, она так же может и разорить!!!
Petras Rebokov – профессор истории стран бывшего СССР.
Чуєш,ти,прафесор околовсяческих наук,ти свої плагіатні писульки показуй чурбанам монгольським,просвіщай їх про те як хан Чінгіз розоряв Європу,як ви буряти дикі і тунгуси засрали весь цівілізований світ,та не забудь свого предка Батия.Оце були просвітителі і носії всього цивілізованого і духовно-скрепного. Продовжуй далі ліпити коників із верблюжих кізяків. Я тобі присуджу звання кацапського окодеміка.
Ostap Kycher _ 18.10.2017 17:37
IP: 35.190.198.---
какие нах. соседи внешняя политика. с гражданами Украины 4-й год идет война. с ними кто то поговорил?
Миклован _ 18.10.2017 17:21
IP: 194.44.31.---
та яка там деескалація, схаменіться
сусіди (всі, а вже пшеки...) як те стерво мріють відірвати шматки з конаючої України...
Орест Степовий _ 18.10.2017 14:21
IP: 35.189.218.---
Тому вони й настільки сильно уваги звернули щодо відкриття меморіального пам'ятнику на місці розтрілу шестиста січовиків, які протистояли польсько-угорській окупації Карпацької України.
Саме тому що це було в 1939, а злочини проти людяності не мають терміну давності.

+ Самі поляки давлять щодо питання вибиття репарацій в Німеччини.
Ostap Kycher _ 18.10.2017 13:37
IP: 35.189.208.---
ща придет в Киеве новая власть, уволят директора института национальной памяти и все будет нормально в отношениях с нашей стороны. а с полькой тоже надо пережить. волнами все
Aтака Путіна1114 Уряд реформ315 Україна та Європа931 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter