Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Меморандум Козака для України. Процес пішов?

13 березня 2020, 15:24

Ну що ж, цілком передбачувано Козак намагається застосувати на українському напрямку свої напрацювання по Молдові. Дещо в апгрейднутому вигляді, звичайно, без токсичних термінів а-ля "федерація", але по суті одне і те ж. Меморандум Козака для України починає набирати конкретних обрисів. Завдяки витоку у медіа підписаного у Мінську документу стало відомо про створення так званої Консультаційної ради, у форматі якої представники України в особі 10 осіб і представники ОРДЛО будуть проводити консультації з різних правових і політичних питань.

Перше, що відразу спало на думку, поглянувши на документ імені Єрмака-Козака, це пункт 3.14 сумнозвісного Меморандуму Козака для Молдови, датованого 2003 роком. Там теж про "консультації", з "органами государственной власти субъектов федерации". І вже не в рекомендаційному порядку, а в обов'язковому. І вже не про абстрактні правові питання, а про заключення міжнародних договорів. А крім консультацій ще й участь представників "суб'єктів федерацій" у переговорах.

Консультаційна Рада – це не прямі переговори між керівництвом України і "керівництвом" ДНР/ЛНР, тому до криків про оформлену "капітуляцію" треба ставитись обережно. Але це вже є серйозне тестування ґрунту, наскільки українське суспільство готове проковтнути переоформлення Росії з агресора в посередника. Ризикнемо припустити, що наступним кроком буде схиляння Києва саме до прямих переговорів між українським президентом і "лідерами" ДНР/ЛНР. Тому що предметів для "консультацій" більшатиме, Консультаційна Рада не справлятиметься з поставленими завданнями... Спочатку будуть консультуватись про вибори в ОРДЛО, а потім і про інші принципово важливі речі, наприклад про міжнародну угоду, яка гарантуватиме нейтралітет України (цікаво, коли Козак почне її активно просувати?).

Прямі переговори між Києвом, з одного боку, і Донецьком та Луганськом з іншого були ключовою, основоположною

умовою росіян з початку конфлікту. Всі роки для України було критично важливо зацементувати Росію у статусі агресора з усіма міжнародними для неї наслідками. Покарати Росію прирівнювалось до закінчення війни. Сьогодні обрана інша тактика. Але проблема насправді в тому, що як показує досвід інших конфліктів, від переходу Росії зі статусу "агресора" у статус "посередника" конфлікт автоматично не вирішується...

... За легендою президент Молдови відмовився в останній момент підписувати Меморандум Козака під впливом переконливої розмови з американським послом. Однак у дипломатичних колах кажуть, що свою роль зіграв і колишній президент України, який зателефонував молдовському колезі і запитав, чим він власне збирається керувати після підписання Меморандуму Козака? Від Молдови як держави мало що б залишилось... Сподіваюсь, цей екс-президент, який сьогодні має доступ і до Зеленського, зможе вчасно і не по телефону пояснити ризики ігор в "козаківщину" і для українського лідера... Як і те, що відсутність швидкого результату інколи буває найкращим результатом. І не треба боятись чесно і відкрито про це говорити з суспільством.

powered by lun.ua
Коментарі — 3
Vasyl Shtager _ 13.03.2020 16:01
IP: 128.124.77.---
Це не меморандум Єрмака – це частина меморандуму Коломойського з Путіним, який вони прийняли ще десь більше року, а може декількох років назад. Чим скоріше український народ це зрозуміє, а перш за все, відповідальні політики, тим буде більше шансів запобігти ще більш небезпечним меморандумам. Що цікаво, що Зе відносно цього меморандуму Єрмака тут якби ні при чому. Тобто рішення від імені України приймає НІХТО за Конституцією України.
Olexiij Babenko _ 13.03.2020 15:41
IP: 80.93.119.---
Якби ж то Зеленський був на українському боці.
Микола Миколайович _ 13.03.2020 15:41
IP: 37.229.98.---
зелений вирішив продати Україну, це повна жесть. Він навіть про референдум не згадує щодо того чи люди хочуть миру з терористами і їх особливого статусу. Зрадник має бути притягнутий до відповідальності!
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter