25 вересня 2020, 14:39

50 відтінків Європи. Рейтинг європейської інтеграції областей України!

До Європейського Союзу інтегрується не Київ. До Європейського Союзу інтегрується вся Україна. Це проста істина минулого року надихнула нас у Центрі "Нова Європа" на масштабну та інноваційну ініціативу під назвою "Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей".

За допомогою спеціально розробленої методології ми вирішили виміряти рівень проникнення євроінтеграційних процесів (не тільки стандартів, але й практик та цінностей) у різні сфери життя в різних регіонах України. Нам важливо було зрозуміти, як на місцях використовують ті можливості, котрі відкриває для розвитку областей та людського потенціалу євроінтеграція загалом і Угода про асоціацію між Україною та ЄС зокрема.

Паралельно нам важливо було привернути увагу місцевих можновладців до того, що європейська інтеграція – це не лише про діяльність центральних органів влади, але й місцевих, що в епоху активної децентралізації набуває ще більш потужного звучання. Ну так у нас вже склалось у регіонах, що списують всі негаразди на Київ (добре, що не на Брюссель, як у деяких країнах ЄС), а всі плюси приписують собі, навіть якщо йдеться про якийсь фінансований Європейським Союзом проєкт чи ініціативу, до котрої місцева влада не мала жодного відношення.

Основою нашої Євромапи стало масштабне дослідження, в якому експерти Центру детально проаналізували євроінтеграційний поступ за 50-ма індикаторами у 9 різних сферах. Такі собі 50 відтінків Європи. Адже європейська інтеграція – це не лише про торгівлю та інвестиції, а й відкритість влади, ґендерну рівність, освітні можливості, якість води та рівень медичних послуг.

Але розроблене саме дослідження у вигляді рейтингу, щоб привернути більшу увагу до ініціативи та посилити дух змагальності принаймні між тими областями України, для влади та мешканців яких реноме найбільш європейських регіонів України є важливим та привабливим.

З огляду на те, наскільки виріс рівень зацікавленості до нашого дослідження і готовність співпрацювати з боку низки обласних державних адміністрацій за останній рік, таке реноме є важливим для більшості регіонів. І це теж важливий сигнал. Маленька, але показова деталь – після запуску "Євромапи" на веб-сайтах всіх ОДА з'явились вкладки про європейську інтеграцію. Те, що раніше було швидше приємним бонусом, вже стало абсолютною нормою.

Сьогодні в Києві, але з включеннями з Брюсселя, Маріуполя та Львова ми презентували "Євромапу-2" – наш другий рейтинг європейської інтеграції областей. Так, ми зважились повторити нашу ініціативу, попри велетенський масив роботи, яку передбачав збір та аналіз даних у постійному та тісному контакті з усіма обладміністраціями, адже саме на їх даних великою мірою базується дослідження (починаємо потрохи претендувати на звання #1 аналітичного центру України за рівнем комунікації з обласними адміністраціями впродовж останніх двох років).

З ключовими висновками дослідженнями ви можете ознайомитись у самому дослідженні на сайті Центру і згодом на "Європейській правді". Я ж лише зазначу, що попри те, що лідером рейтингу вдруге поспіль стала Львівщина, Луганщина знову в хвості, євроінтеграція України не має виключно західноукраїнського обличчя. Євроінтеграційні успіхи притаманні й областям у Центрі, на Сході та Півдні України. Візуалізована нами "Євромапа" у вигляді мапи – даруйте за тавтологію – це добре ілюструє (всі інфографічні матеріали доступні теж на нашому сайті).

Отож, можемо констатувати: поступово, значно повільніше, аніж би хотілось, часом неохоче, а місцями навіть несвідомо, все європейське проникає у життя та побут українців. Навіть якщо багато українців не завжди усвідомлюють, що складне слово "євроінтеграція" може проявлятись у вигляді цілком практичних речей – нові можливості для конкретних виробників експортувати свою продукцію до ЄС, доступу до навчальних програм Європейського Союзу, автоматизованих соціальних послуг, безпечніших продуктів харчування і кращої якості питної води. Наше завдання – посприяти, щоб таких практичних речей було якомога більше. І щоб якомога більше українців в різних куточках країни почали пізнавати Європу в обличчя. І це обличчя й надалі залишалось переважно привабливим.P.S.
Дослідження "Євромапа-2" відбувається в партнерстві з Урядовим офісом з координації європейської та євроатлантичної інтеграції та за підтримки USAID ENGAGE та PACT.

powered by lun.ua

Ми йдемо до НАТО чи шукаємо статуси "поза НАТО"?

В України завжди була проблема з багатоголоссям на зовнішній арені. Занадто багато у нас тих, хто люблять виступати соло. Хоча як красномовно свідчить наша новітня історія, добивались ми справді чогось вартісного у зовнішній політиці не з допомогою "виступів соло", а завдяки злагодженому та якісному "хоровому співу" – чи то на підтримку безвізу з ЄС, чи за летальні озброєння зі США...

Важливий сигнал 100 днів президентства Байдена

Під завісу перших ста днів президентства Байдена, коли всі жваво аналізують перші досягнення і перші промахи його адміністрації, я б хотіла звернути увагу на одне рішення, яке не про Україну, але на яке важливо було б звернути увагу і в Україні (знаю-знаю, крім саміту Путін-Байден нам взагалі мало що цікаво зараз;)...

Про що говорить дзвінок Байдена Зеленському?

Через два з половиною місяці після інавгурації Байден вперше поговорив телефоном з Зеленським. Ми не знаємо напевне, чи відбувся б саме вчора цей дзвінок, якби не загострення на Сході України та накопичення Росією військ вздовж наших кордонів...

Путін-вбивця від Байдена. Що це змінює для України?

З боку президента США наразі спостерігаємо досить цікавий підхід до України: Байден не має проблем з тим, щоб говорити про Україну, але вочевидь має проблеми з тим, щоб говорити з Україною...

Безпекові підказки з Токіо

У ці дні в Токіо серйозний дипломатичний рух. Візит держсекретаря та міністра оборони США. Прибув до японської столиці і український міністр оборони Таран, що само по собі серйозна подія...

Україна, не Коломойський, на радарі США

Питають часто останніми днями, що означають санкції проти Коломойського для українсько-американських відносин. Відповідаю) По-перше, Адміністрація Байдена всіляко намагається продемонструвати, що вона дійсно серйозно налаштована відстоювати демократію та антикорупційні зусилля в міжнародному масштабі...