28 травня 2020, 18:58

Розгортається велика кулуарна війна за ресурси "Укроборонпрому"

Секретар РНБО Олексій Данілов оголосив про створення міністерства військово-промислової політики.

Все буденно та офіційно, якщо не звернути увагу на деталі. А деталі говорять красномовніше Данілова.

Про ДК "Укроборонпром"

На сайті РНБО зазначено, що сьогодні відбулася презентація концепції формування та реалізації військово-промислової політики. На заході, окрім Данілова, присутні представники Офісу Президента, Мінекономіки та профільного комітету з питань безпеки та оборони.

При цьому відсутні представники концерну "Укроборонпром", які по-перше, і є військово-промисловим центром України.

А по-друге, напрацювали детальну концепцію трансформації концерну в ефективні та транспарентні корпорації. Ідеї "Укроборонпрому", зокрема, були детально презентовані фахівцям ОПУ, РНБО, Мінекономіки, профільному комітету та навіть громадськості. І це дало поштовх до напрацювання необхідних законопроектів на втілення трансформації концерну на базі профільного комітету, яке триває і зараз.

Трансформація передбачає створення замість "Укроборонпрому" шести профільних корпорацій (авіа, бронетанкова, радіолокаційна і т.д.), які будуть звільнені від тягаря заводів-банкрутів і відкриті для нових технологій та міжнародного співробітництва.

Тому м'яко кажучи, виглядає незрозумілим, чому ключова структура ВПК відсутня на засіданні РНБО.

"Концепція Данілова"

Презентована концепція Данілова ще не відома громадськості як цілісний документ. Але оприлюднений на сайті РНБО реліз дає підстави вважати, що вона направлена на усунення концерну як суб'єкта реформи ОПК, яким була команда директора "Укроборонпром" Айвараса Абромавичуса протягом перемоги Володимира Зеленського.

Зокрема прес-служба РНБО акцентує увагу на двох речах у порядку послідовності. Спочатку буде створене нове міністерство ВПК в уряді. А вже потім відбувається трансформація концерну. Тобто, Данілов просуває ідеї, які суперечать ідеям, напрацьованим в концерні. Крім того, Данілов вже вкотре акцентує увагу, що концерн має зосередитися на виконанні державного оборонного замовлення, з тим підтекстом, нібито "Укроборонпром" створює якісь проблеми у постачанні техніки армії.

Однак, це досить дивно, зважаючи, що старт ДОЗ 2020 року затягнувся до травня місяця через те, що саме силові міністерства та профільний комітет не могли погодити між собою показники оборонного замовлення. При цьому Секретаріат РНБО не помічає проблему. Принаймні не випускає щодо неї релізи.

Причина війни

Нікого не цікавлять концепції. Всіх цікавлять майно та контракти підприємств "Укроборонпрому". Незважаючи на те, що в Україні моновлада, і ніби то не має бути конфліктів, а мають бути реформи, по факту на наших очах розгортається внутрішнє протистояння. Останнє може призвести до поховання трансформації концерну.

Утворення міністерства ВПК – потрібний орган у воюючій країні для підтримки ринку озброєнь. Але таке міністерство також можна використати для іншої задачі – перепідпорядкувати всі заводи "Укроборонпрому" новому міністерству. А сам концерн – ліквідувати. Адже без заводів він перетвориться на звичайний офіс, наповнений комп'ютерами та принтерами.

Тобто вся робота, яка була пророблена новою командою Айвараса Абромавичуса може бути одномоментно перекреслена. І в принципі сама команда від реформи відсунута.

А в міністерство прийдуть ще новіші люди, які будуть реалізовувати свої концепції реформ. А може і не будуть. І залишать все як є.

Адже оборонні заводи мають ресурси, на яких під грифом держтаємниці зручно будувати багатомільйонні схеми.

Та й питання, які люди прийдуть?

Прикметно, що члени команди екс-директора "Укроборонпрому" Павла Букіна, перейшли працювати до...секретаря РНБО Олексія Данілова.

Очевидно, що сьогоднішній прес-реліз РНБО став першим пострілом у кулуарній війні за ресурси ОПК. Проблема в тому, аби ця кулуарна війна не підкосила обороноздатність української армії на реальному фронті.

Чому рішення КСУ б'є по безпеці кожного українця? Кейс екс-директора "Укроборонпрому"

Розповім на прикладі Павла Букіна, екс-директора "Укроборонпрому", про якого фігуранти свинарчукгейту згадували як "Паше я бы ничего не давал"...

Кілька інсайдів про призначення в.о. гендиректора "Укроборонпрому"

Президент Володимир Зеленський призначив Ігоря Фоменка виконуючим обов'язки генерального директора концерну "Укроборонпром". Таке призначення є знаковою подією для всього ОПК...

"Укроборонпром" почав заробляти на оренді мільйони. Але, що з іншим держсектором?

Чесні менеджери починають приносити державі кошти. Концерн "Укроборонпром" масово переводить свої підопічні заводи на платформу Prozorro.Продажі...

Хто очолить "Укроборонпром"?

У ці дні точиться боротьба в Офісі президента за крісло гендиректора концерну "Укроборонпром". Найвищу посаду в оборонно-промисловому комплексі країни очолить або послідовник політики Айвараса Абромавичуса...

Вистава на Банковій "Незалежні суди та "Мотор Січ"

На Банковій розпочали виставу з "незалежними" судами, аби легітимізувати китайських інвесторів в "Мотор Січ". Головний глядач – США, які мають повірити, що ОПУ жодним чином не може вплинути на розірвання угоди між олігархом Богуслаєвим та китайською компанією Skyrizon Aircraft Holdings Limited...

Чому призначають Міністра стратпромисловості?

Цього тижня парламент розгляне кандидатуру Олега Уруського на посаду Міністра стратегічних галузей промисловості. Це старий бюрократ, який пов'язаний з російським бізнесом...