Єднання без декларацій. Перемога без сумнівів
Багатотисячний мітинг на Софіївській площі; сніг, що зробив київські вулиці майже непроїзними, а природу – фантастичною; кілька інтерв'ю українським і зарубіжним журналістам; коротке спілкування із прихильниками і партійцями; 2 авіарейси протягом доби – таким для мене був цьогорічний День Соборності.
22 січня я обов'язково хотів бути у Києві. Аби звернутися до людей, які сьогодні, як ніколи, чекають від опозиції єдності, впевненості в нашій спільній перемозі, готовності відстоювати завоювання незалежності. Я думав про те, що востаннє виходив на засніжену київську сцену у грудні 2004 року, і що зараз Україна так само далека від демократії, як і сім років тому. І сьогодні нам бракує унікальної, щирої, справжньої атмосфери Майдану, яка й допомогла тоді здолати диктатуру.
22 січня партія "УДАР" в першу чергу хотіла донести до людей і до колег по опозиції наше ключове повідомлення: сьогодні потрібне ідейне, а не декларативне об'єднання, згуртованість навколо принципів, а не гасел. Ми повинні разом продемонструвати іншу, аніж влада, політику, без цинізму і фальші.
Безумовно, мітинг біля Софії Київської за своєю чисельністю не може змагатися з переможним Майданом. Але я зустрів там чимало простих людей, які усвідомлюють сьогоднішні виклики, є патріотами України і готові за неї боротися.
Тиждень тому ми звернулися до всіх колег по демократичному табору з пропозицією – підписати Угоду про взаємодію під час парламентських виборів та спільну роботу у новому парламенті. Там ми виклали шість ключових позицій об'єднання, яке має відбутися навколо принципів, а не декларацій. Ми запропонували колегам відмовитися від взаємопоборення, хибної і небезпечної риторики про те, які саме визначені партії і кандидати підуть в наступний парламент від опозиції. Бо чим ця риторика відрізняється від заяв можновладців, які для себе вже визначили, хто має бути у новій ВР? Можна, звичайно, узурпувати владу – і то ненадовго, та не можна приватизувати звання опозиції. Тому будь-які дискусії щодо того, хто є "найопозиційнішим опозиціонером", потрібно негайно припинити. Відповідь на це питання дасть лише виборець.
Позиція "УДАРу" чітка і зрозуміла – склад майбутнього парламенту визначатимуть не партійні вожді від влади і опозиції, а виключно український народ. Ми запропонували колегам провести відкриті з'їзди, публічно визначити чіткі критерії для майбутніх кандидатів від опозиції, і, нарешті, відмовитися від квотного принципу, який поки що привносив в демократичний табір лише чвари.
Дякуємо тим політичним партіям, в тому числі і представникам КОДу, які підтримали таку позицію "УДАРу" і висловили готовність публічно обговорити і затвердити критерії для кандидатів в депутати. Думаю, сьогодні така дискусія як ніколи на часі, і ми закликаємо колег провести її якнайшвидше. Тішить те, що і в своїй Угоді про об'єднану опозицію учасники КОДу врахували певні наші пропозиції. Цей документ партія "УДАР" отримала напередодні Дня злуки і обговорила на своїй політраді.
Ще 20 січня ми публічно висловили свої застереження до цієї Угоди. Вона потребує наповнення конкретним змістом, і ми готові долучитися до цієї роботи. І для цього не обов'язково вступати в КОД.
Для мене очевидно, що Україна потребує справжньої єдності. Ми сильні, коли єдині, коли бачимо один в одному не ворогів чи конкурентів, а партнерів і соратників. Цього року перед опозицією стоїть дуже складне й відповідальне завдання – здобути переконливу перемогу на парламентських виборах. Тільки так ми зможемо повернути країну на європейський шлях розвитку, захистити демократію, права людини.
Для цього потрібно, як мінімум, не дати себе роз'єднати, розсварити. Не грати за правилами влади, яка присвоїла собі право розпоряджатися державою і долями людей. Саме тому 22 січня на Софіївській площі я підписав угоду про спільні дії об'єднаної опозиції. Із нашими застереженнями і без приєднання партії "УДАР" до КОДу.
Що ми підтримали в цій угоді? В першу чергу, ми готові співпрацювати з усіма опозиційними силами щодо підготовки кандидатур членів виборчих комісій, залучення спостерігачів та взаємного непоборення опозиційних партій протягом виборчої кампанії. Ми виступаємо за звільнення лідерів опозиційних партій Юлії Тимошенко і Юрія Луценка і їхню участь у парламентських виборах. Ми за спільну роботу по недопущенню фальсифікацій виборів – разом маємо захистити результат голосування. І в наступній Раді створити демократичну більшість.
Але запропонована Угода все ж містить ряд недоліків і має бути доопрацьована. Наші застереження наступні: ми наполягаємо, що єдиного кандидата від опозиції мають обрати люди, а не партійні вожді. Тому хибним є розподіл мажоритарних округів за квотами партій. Єдиним кандидатом від опозиції в кожному мажоритарному окрузі має бути найрейтинговіший і найавторитетніший висуванець. І визначати його мають не партійні лідери, а самі виборці – шляхом незалежного опитування за півтора місяці до голосування.
Серед інших застережень: ми повинні задекларувати критерії до кандидатів і чітко їх дотримуватися. В лавах опозиції не повинно бути зрадників і тушок. Ми – за контроль виборців за кандидатами. Сьогодні вкрай важливо повернути довіру людей, всіх, хто розчарувався в українській політиці. Зробити це можливо тільки щирістю, працею і єдністю. Тому наступним кроком має бути доопрацювання угоди і наповнення її конкретним змістом. Партія "УДАР" відстоює необхідність проведення публічної дискусії щодо критеріїв до кандидатів. І закликає зробити це якнайшвидше.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.