Віталій Кличко Київський міський голова

Загроза сміттєвого колапсу не відступила

02 квітня 2018, 15:44

Усі пам'ятають сміттєвий колапс у Львові і велику хвилю публікацій у ЗМІ щодо проблем утилізації відходів в Україні загалом. Тоді, коли після трагедії на сміттєзвалищі, Львів "потопав" у смітті, активісти, експерти, чиновники жваво обговорювали тему поводження з твердими побутовими відходами, говорили про варіанти системного вирішення проблеми. Гостру львівську ситуацію тимчасово вирішили, знявши "сміттєву блокаду". І останні місяці сміття – вже не тема перших шпальт. Але ж глобальна проблема нікуди не поділася. Проблема переробки і утилізації сміття сьогодні болюча для усіх міст України. Це – страшний сон місцевої влади, "порохова бочка", яка може вибухнути будь-де. І справа навіть не в недбалості чи тому, що влада на місцях не переймається цією проблемою. Справа в тому, що самотужки міста і містечка системно цю проблему не вирішать.

З 1 січня парламент поставив міста перед фактом – захоронювати сміття без переробки більше не можна. Правильний підхід? Так. Але при цьому місцеві органи влади не були наділені жодним дієвим механізмом для реалізації такої норми. І, якщо найближчим часом народні депутати не ухвалять пакет законів, щоб створити комплексну систему поводження з побутовими відходами в країні, десятки міст ризикують "потонути" у смітті. І Київ – не виключення.

У мене риторичне питання до народних депутатів. Ви всі працюєте в Києві, а більшість з вас і живе в столиці. Тут ви ходите в ресторани й спортклуби, у кіно і в магазини. Кожен день на роботі й вдома ви генеруєте сміття – п'єте мінералку з пластикових пляшок, викидаєте залишки їжі, упаковку від продуктів та інше. Чи замислюєтеся ви, що далі відбувається з цим сміттям? Ви ж розумієте, що воно не розчиняється в повітрі? А, на жаль, в основному лягає в землю мертвим і небезпечним вантажем на довгі роки.

Щороку в Києві утворюється 1,2 млн тонн твердих побутових відходів. З них 23% спалюється на заводі "Енергія". До 10% – сортують і відправляють на переробку, решта – йде на полігони або вивозиться на стихійні звалища під Києвом тими "діячами", які не хочуть платити за утилізацію сміття.

Основний київський полігон N5 у Підгірцях побудований ще в 1986 році. Наразі він практично вичерпав свій ресурс, і сьогодні ми робимо все, шукаємо варіанти, щоб здійснити його рекультивацію (закриття) та убезпечити навколишні території вже після того, як сміття туди вивозити припинять.

Завод "Енергія" технологічно не відповідає європейським вимогам щодо викидів в атмосферу та вимагає переоснащення. І ми цю проблему зараз намагаємося вирішувати: протягом останніх років ми модернізували на підприємстві електрофільтри, тепер плануємо встановити там систему хімічної очистки, що в рази знизить рівень шкідливих викидів. Вартість цих робіт – сотні мільйонів гривень і на них потрібен час. Але місто робить все, що може в цій ситуації.

Однак проблему сміття необхідно вирішувати глобально, на рівні країни, адже не тільки Київ чи Львів мають проблему безпечної утилізації сміття. Це стосується усіх міст і містечок України. Сьогодні, передусім, необхідні умови для створення ефективної системи сортування та переробки відходів. Але складність у тому, що законодавчих механізмів та фінансових передумов для впровадження переробки в державі досі не створено.

За останні роки столична влада вивчила досвід багатьох країн, я особисто провів десятки зустрічей з потенційними іноземними інвесторами. Ми спілкуємося з великими міжнародними компаніями, які готові будувати в Україні сміттєпереробні заводи. Але для цього інвестору необхідно створити відповідні умови: впровадити прозору систему управління відходами, забезпечити виробничі обсяги, надати гарантії повернення інвестицій, а також посилити покарання за нелегальний вивіз і викидання сміття.

У новому законі про житлово-комунальні послуги про переробку побутових відходів згадано лише побіжно. Немає жодної конкретики про те, як і звідки мають з'явитися переробні потужності.

Наведу один цікавий приклад. Нещодавно побував на сучасному німецькому підприємстві у місті Розенові. П'ять районів на півночі Німеччини об´єдналися, щоб вирішити проблему безпечної, екологічної і технологічної переробки сміття. І якщо колись в кожному районі був окремий полігон, то зараз працює єдине сучасне підприємство: полігон з безпечними технологіями і завод з переробки побутових відходів. І ми сьогодні, як я вже відзначив, вивчаємо досвід і моделі роботи в цій сфері різних країн. І також шукаємо оптимальну модель для переробки фільтрату та убезпечення проблемного полігону N5 у Підгірцях.

Німецькі фахівці проводять ґрунтовне дослідження і вже надали попередні висновки щодо необхідних заходів і варіантів вирішення проблеми з цим полігоном. Головне, що потрібно сьогодні зробити, – поставити технологічне обладнання, аби полігон був гомогенним і не ніс біологічної та хімічної загрози для навколишнього середовища. Бо, за оцінками німецьких фахівців, сьогодні в Підгірцях знаходиться близько 1 млн кубометрів фільтрату. Він токсичний і його необхідно переробляти, щоб не сталося надзвичайної ситуації. Німецька сторона повністю вивчає ситуацію і надасть свої рекомендації. Тепер головне завдання – залучити необхідні інвестиції. І тут ми знову повертаємося до створення умов для інвесторів...

Відзначу, що Асоціація міст України звернулася до парламенту з проханням розглянути і ухвалити пакет екологічних законопроектів, що створюють організаційні та фінансові передумови для становлення цивілізованої системи поводження з ТПВ. Що стимулюють розвиток галузі, надають повноваження органам місцевого самоврядування для організації системи ТПВ. Що, зрештою, приводять законодавство України у відповідність до європейських директив.

Втім, ці законопроекти досі не були винесені навіть на перше читання.

Я розумію, можуть бути дискусії щодо певних нюансів, але окремі деталі можна вже узгоджувати на етапі підготовки законопроектів до другого читання. Треба зробити перший крок, хоча б зрушити цю проблему з місця.

Для нас, представників місцевої влади, сьогодні принципово важливе одне – щоб була створена комплексна система поводження з твердими побутовими відходами. Щоб загроза сміттєвого колапсу не висіла над містами і селищами України.

powered by lun.ua
Коментарі — 30
Иван Коваль _ 06.04.2018 10:21
IP: 35.205.22.---
В Цэевропейской столице Цэевропы? не может быть!

Василий Кравец:
вы знаете, что делать с мусором?
Сдачу стеклотары прямо в магазине, как я понимаю, декоммунизировали. Авоськи и прочие многоразовые "хозяйственные сумки" тоже. Сдачу макулатуры на книги "рынок" и "демократия" сожрали. Выхода нет. Либо надо ПЛАТИТЬ за переработку будущего мусора. Платишь сегодня, а мусор будет перерабатываться через 10-15-20 лет, когда ты понесёшь тот же холодильник на свалку. То ли дело советские холодильники ЗиЛ по 65 лет работали... Но опять же – декоммунизация. Капиталисту никак не выгодно производить долговечные вещи.
Василий Кравец _ 03.04.2018 12:38
IP: 35.187.174.---
Корней Чукчин:
допустим, у вас мозги не отбиты и вы боксом не занимались. вы знаете, что делать с мусором?
Василий Кравец _ 03.04.2018 11:56
IP: 37.73.216.---
Почитал коммент. Жесть) Кличко плохой, бандеровцы плохие, мусор плохой, везде зрада))) отправить бы вас всех разок на полигон #5 в Подгорцах. Вот там реальная жесть. Нужно срочно думать, что с мусором делать пока не наступил каюк
Степан Козак _ 03.04.2018 09:56
IP: 37.73.199.---
Афера Войцеховского – конечно, тема важная. Но напрямую она касается нескольких десятков, максимум, – сотен человек. А мусорный коллапс грозит всем киевлянам. Так что Кличко правильно расставляет приоритеты, и это радует.

А крики о том, что Кличко глава партии с самой крупной фракцией в Раде и потому может сам все порешать – смешно. Ребята, у нас тут вообще-то демократия, в одиночку никто ничего не решает. Тем более, что Кличко в первую очередь все-таки мэр Киева. И хорошо, что старается на своем уровне что-то делать.

Да и даже если предположить, что кто-то что-то у нас может разрулить совсем один – давайте вспомним, что партия у нас БПП, а не БВК называется.;-)
Андрій Бардис _ 03.04.2018 00:03
IP: 194.183.179.---
Кличко голова партії БПП, чиїх депутатів найбільше у Верховній Раді. Вся відповідальність на ньому, а він хоче з'їхати)
Николай Чаварга _ 02.04.2018 23:18
IP: 188.163.73.---
Валентин Шарамко:
Шановний Віталій Володимирович! Інвестиції підуть наші,якщо дозволити переробляти і сортувати звалища дешевим простим устаткуванням. Ввести податок на цю діяльність-рівно нуль.Всі алкаші і бомжі
будуть при ділі, проблема величезна,тому підхід типу "горобці в Китаї"
- Мені здається, що ви кажете істину. Чітко і ясно. Не кажете тільки, де зарита собака. А правда в тому, що основна влада в нас не просто Неукраїнська етнічно, а Антиукраїнська по задуму і діях. Коли рівень населеності доведуть до задекларованих ними 8-10 мільйонів і Незадекларованого Свого рівня, тоді нащадки любителів приватної власності (тягнибоків, ляшків і т.д.) будуть ритися по звалищах, сортувати все за копійки на бутилку шмурдяку, точно так, як оце ви яскраво представили.
Валентин Шарамко _ 02.04.2018 21:54
IP: 94.178.106.---
Шановний Віталій Володимирович! Інвестиції підуть наші,якщо дозволити переробляти і сортувати звалища дешевим простим устаткуванням. Ввести податок на цю діяльність-рівно нуль.Всі алкаші і бомжі
будуть при ділі, проблема величезна,тому підхід типу "горобці в Китаї"
Егор Панов _ 02.04.2018 20:34
IP: 37.73.241.---
Про мусоропроводы верно, и от них уже отказываются активно в Киеве, но этого недостаточно. Надо комплексный подход с мусорной проблематикой. Кличко об этом и говорит тут – молодец. Вот бы кто еще услышал из тех, кто на уровне страны можкт заняться этой темой.
Егор Панов _ 02.04.2018 20:30
IP: 37.73.241.---
Про мусоропроводы верно, и от них уже отказываются активно в Киеве, но этого недостаточно. Надо комплексный подход с мусорной проблематикой. Кличко об этом и говорит тут – молодец. Вот бы кто еще услышал из тех, кто на уровне страны можкт заняться этой темой.
Аркадий Мишовец _ 02.04.2018 20:27
IP: 37.73.202.---
Хотелось бы верить, что Кличко знает, как побороть проблему мусора. В цивилизованном мире на мусоре миллиарды зарабатывают, а у нас его складировать некуда. Вам в Киеве повезло, мэр об этой проблеме говорит и что-то делает. Наш харьковский Кернес молчит в тряпочку
Николай Чаварга _ 02.04.2018 20:27
IP: 188.163.73.---
Шановний Віталій Володимирович! Користуюсь моментом, хочу дещо Вам порадити. Ви знаєте, що на даний момент Ви є національною гордістю нашого народу. Всі знають, що Ви далеко не бідний, і все у Вас зароблено чесно, своїми головою і руками. Не дай Бог, щоб Ви намочилися в якусь аферу, в якісь хабарі і т.д. Можете уявити собі, що про вас говоритимуть десятиліттями? Який це удар буде по українському народу – як по самосвідомості народу,так і по іміджу всього народу на міжнародній арені.

Що стосується теми (сміття), то я більш ніж переконаний, що проблема має відносно просте рішення. Починати сортувати треба в квартирі, далі на сходовій клітці, далі на контейнерах під будинком і спеціалізовані контейнери для відходів деревини, батарейок, акумуляторів і т.д. В розумних людей збір сміття є навіть прибутковим. Я робив експеримент – рік збирав алюмін. фольгу. Назбирав 1 кГ. В Ужгороді це було би 30 тонн, та це нікому не потрібно – влада чужинська. Можна би і детальніше.
Тетяна Кушнір _ 02.04.2018 20:02
IP: 92.60.179.---
В пакеті документів необхідно зазначити місце сміттєпроводів у багатоповерхівках. В світлі вже прийнятих законів про поводження з побутовими відходами і обов"язком громадян сортувати сміття існування сміттєпровода втрачає всякий сенс. Окремі мешканці не бажають відмовлятися від користування сміттєпроводом. В новобудовах оновленими ДБН не буде передбачено влаштування цього пристрою. А в старому житловому фонді необхідно на законодавчому рівні вивести з експлуатації сміттєпроводи. Тим більше, що значна частина їх є некомплектними, несправними і т.п., що унеможливлює їх правильну експлуатацію.
Александр Горбатовский _ 02.04.2018 19:54
IP: 93.74.100.---
Не понимаю, что нужно мэрам городов, чтобы они могли привлечь инвесторов? Какая конкретно строка закона.
Если вам мешает работать наша власть, то может нужно дать ей мощный пинок по жопу?
Ярослав Чередник _ 02.04.2018 19:49
IP: 37.73.201.---
Leonid Shpak:
зачем врать?
Юлия Самсонова _ 02.04.2018 19:34
IP: 35.205.74.---
Все правильно, Виталий, угроза мусорного коллапса никуда не ушла! "Мусорную" проблему на государственном уровне надо было начинать решать сразу после происшествия во Львове – и начинать как раз и стоило с принятия соответсвующих законов парламентом! Преимущественное большинство свалок – это устаревшие свалочные полигоны без сортировки или сжигания отходов! Такими проблемами надо заниматься, а не обсуждать каких-то порудурков! Надеюсь, мэры других городов разделяют мнение Кличко и вместе они таки добьются результата!
Тарас Сотник _ 02.04.2018 19:26
IP: 37.73.202.---
Корней Чукчин:
Если интересно, достаточно загуглить "инвесторы Киев Кличко". Я не говорю о миллиардах, но результаты есть
Тарас Сотник _ 02.04.2018 19:07
IP: 37.73.202.---
Корней Чукчин:
Уважаемый Корней) вы читали невнимательно. Там про инвесторов. Давайте искать зраду в другой теме)))
Андрей Киреев _ 02.04.2018 18:47
IP: 37.73.227.---
Andriy Panchenko: логика уровня бог. Был Омельченко, Черновецкий, Попов. Были годы, когда мусор накапливался и проблема даже не обсуждалась. Пришел Кличко, начал бить в набат, пытаться решить проблему, привлекать к ней внимвние – "раньше надо было думать"...
Тарас Сотник _ 02.04.2018 18:42
IP: 37.73.202.---
Тема мега-важная. И круто, что в Киеве в отличие от других городов эту проблему признают. Раз голосовал за Кличко, и второй раз буду. Наконец-то нормальный мэр в столице после космоса и поповича
Андрей Киреев _ 02.04.2018 18:41
IP: 37.73.227.---
Живу на Позняках и знаю о работе Энергии не по наслышке. Радует, что этим вопросом занимаются (нкдавно про установку нового фильтра читал). А вот с Подгорцами ж совсем беда. Там техногенная катастрофа на носу, похуже, чем во Львове было. Хорошо, что Кличко это понимает и тему поднимает, и опыт изучает. Но сама по себе даже столица тут бессильна. А инвесторы без госгарантий сюда не придут. Стыдно за нардепов, которые эту тему игнорируют. (
Ярослава Мирошниченко _ 02.04.2018 18:41
IP: 35.189.212.---
Вопрос к народным депутатам об из мусоре, действительно, риторический, ведь всем понятно, что они мыслить об этом не мыслили, ибо наплевать! Пусть хоть народ по горло в мусоре стоять будет, они все равно свои интересы лоббировать будут, ну или интересы спонсоров.
Хорошо, что хоть руководству городу не все равно. Кличко – молодец, что поднимает эту тему. Нельзя забывать о трагедии на Грибовичской свалке и делать выводы не только на словах, но и на действиях!
Andriy Panchenko _ 02.04.2018 18:31
IP: 92.112.54.---
Наступного разу в мери треба вибирати майстра спорту по шахам...
буде швидше думати і наперед
Артур Сергеенко _ 02.04.2018 18:31
IP: 37.73.235.---
Парламент, к сожалееию, слишком занят политическими играми, чтоб обращать внимание на такие "мелочи". (Спасибо, Виталий, что не устаете об этом говорить. Лупайте цю скалу, иначе быть беде.

Хейтерам еще пару слов: вы уверены, что это Кличко баками у ваших домов должен заниматься, а не ваше ОСББ? Вы уверены, что стране не нужна проработанная стратегия мусоропереработки? Вас Львовский опыт и реально нависшие над Киевом и окречтностями угрозы не пугают, нет?
Володиир Корчик _ 02.04.2018 17:54
IP: 104.155.13.---
Причім тут Шабунін до сміття?У вас що завидки беруть...на цьому ринку маса грошей – беріть і займайтесь тим чим займється Щабунін
Володиир Корчик _ 02.04.2018 17:53
IP: 35.205.74.---
Leonid Shpak:
Leonid Shpak:
Будьте цивілізовані. У Львові сьогодні вже не має підприємства по переробці і утилізації електричних батарейок, тому що ця переробка є дороговартісна, збиткова і потрібні дотації, які сьогодні йдуть на різних антикорупціонерів типу Шабунін. Зокрема, в минулому році Шабунін отримав в ЦПК більш 842 тисяч гривень зарплати, 31,5 тисячі гривень гонорару в представництві Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, 15410 гривень гонорару від громадської організації "Спільнота Львівської бізнес-школи", 9850 гривень виплат від Міждисциплінарного науково-освітнього ЦПК... Дружина глави ЦПК Олена Шабуніна в лютому 2017 року взяла в борг 279 тисяч гривень...
Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14 Уряд реформ403
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter