Віктор Коваленко Журналіст, PR менеджер

Без сповіді нема причастя

06 березня 2008, 14:49

13 січня – день мого першого причастя. Число 13-ть вважають нещасливим, "чортовою дюжиною". Та, якщо вдуматися у святе писання, то число 13 – це Ісус Христос з дванадцятьма своїми апостолами. Тому то цього числа багато хто неправедний й цурається.

В канун Старого нового року мені страшенно закортіло піти в церкву. В православних храмах якраз тривала вечірня служба. Але щось і хтось (і я здогадуюсь, хто) дуже кликали мене до храму. Я мусив нарешті сповідатися.Так я опинився в новому Кафедральному православному соборі в Кривому Розі. Бабця, яка продає там свічки, ікони, хрестики, релігійну літературу та ужиткові речі, повідомила, що сповідатися можна наступного дня вранці з 6-ї години або з 9-ї години.

Дуже рано? Але, як кажуть, хто рано встає, тому Бог дає! Дав він і мені мужність напередодні пригадати, проаналізувати і ретельно задокументувати всі гріхи свого 35-річного життя на Землі та, як належить, підготуватися до сповіді. (Власне поступово готувався я до цього відповідального кроку останні 3 місяці) Дав мені Бог також і сили прокинутися 13 січня рано-вранці й вже о 6-годині бути в храмі.

Оскільки собор є центральним, то і прихожан на ранній службі – немало. Правили двоє священнослужителів: отець літнього віку та отець майже мого віку. Прислужував їм хлопець років 25-ти. (Ну і набігався ж він тієї служби: і кадило розпалював, і свічки носив, і хліб нарізав, і воду грів, і руки священнослужителям омивав і так далі!)

Служба триває, хор церковний виспівує, ніхто в храмі не шумить, атмосфера для молитви й сповіді цілком гідна.

Каяття за гріхи приймав той отець, котрий молодий. Охочих разом зі мною було з десяток. Священнослужитель у боковому приміщенні церкви поруч із кафедрою, на якій лежить хрест. Цілуєш хрест, схиляєш голову перед кафедрою, її накривають ризами і... серце та розум твої мусять не затаїти жодного гріха.

Хлопець років десяти оповідає про свої гріховні діяння хвилини дві, й радісний вертається на залу.

Жінка років 40-ка пропускає юну доньку вперед і хвилин за 5-6 вони обидві теж завершують обряд каяття.

Чоловік, на вигляд робітник, вдягнений у камуфляжні штани та куртку, сповідався найдовше. Але – найщиріше, бо по завершенні не міг приховати сліз. Лице ж священника виглядало скам'янілим. Тільки за виразом його обличчя можна було збагнути величину гріха цієї людини в камуфляжі. Невже це було каяття за вбивства? Й від такого припущення стало не по собі.

Важка, певно, доля священника – дізнаватися про гріхи людські, про весь їхній жах й носити це у собі, тільки у власній пам'яті, оберігаючи святу тайну сповіді.

Так само мої гріхи тепер у пам'яті того молодого священника з Кривого Рогу. Я зачитував їх йому із записника, намагаючись не оминути жодної суттєвої деталі. Я хвилювався, тому користувався записами. Я переживав, тому раз-по-раз спотикався й обмовлявся. Але каявся. Як належить.

- Слава Ісусу Христу! – сказав я наостанок українською мовою, якою і сповідався.

- Навіки слава! – відповів він мені теж українською й щиро глянув в очі.

В Кривому Розі, де говорять переважно по-російськи, давно вже нікого не здивувати тим, що найщиріші слова вимовляють тією мовою, яка є рідна.

- Схрестіть перед собою долоні так, щоб права була поверх лівої, й притуліть до грудей!

Це священник каже мені, коли я через півгодини стою перед ним, очікуючи обряду причастя.

- Причащається раб Божий...

Пауза.

- Віктор, – кажу я знову йому своє ім'я.

- Причащається раб Божий Віктор во ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь, – виспівує священник.

Краплина вина і шматочок пісної проскурки. Я чистий.

powered by lun.ua
Коментарі — 111
Віктор Коваленко _ 17.03.2008 14:14
IP: 193.34.20.---
panama С 1 марта, Canada отменила визовый режим для Польши, Словакии, Литвы и Венгрии.
А США скасували візовий режим для Естонії. Після усіх формальностей з липня 2008 р. естонці зможуть літати в США без віз.
panama _ 14.03.2008 22:08
IP: 99.225.168.---
12.03.2008 16:56___ Виктор Коваленко
panama Добре вже тому, що немає кордона, і це нi є привілєгією.
Для мене це важливо.
Розумію. Українцям для поїздок поза межі деяких країн СНД потрібні візи. Усюди візи. Це дуже зручно – бути громадянином країни, паспорт якої сам по собі дає право безвізового перетину багатьох кордонів. Але Україні до цього ще дуже-дуже далеко. Хоча це не неможливо.
Так, к слову.
С 1 марта, Canada отменила визовый режим для Польши, Словакии, Литвы и Венгрии.
И планирует ввести безвизовый режим в отношении граждан всех стран ЕС.
Так, что надежды есть.
Unique _ 13.03.2008 14:04
IP: 91.124.12.---
Криворізькі бабусі, безумовно мають рацію. Я теж часто повторюю, що у Ющенка хороші діти. Але все, що він робить руками...

Щодо "регіонів", то дуже суттєвий приріст електорату БЮТу відбувся саме їх рахунком.
Порівняйте попередні піар-кампанії – "бабло" ніяк не замінить тепер інтелекту, дотепності, оригінальності, та ще й при відсутності адміністративного ресурсу.
"Блаватно-білі" – це вже минуле, гірке і ганебне...
Віктор Коваленко _ 13.03.2008 12:35
IP: 193.34.20.---
Unique Не зауважити реальний рейтинг Тимошенко та її команди може тільки сліпий або відверто заангажований журналіст,


Стоп-стоп-стоп. Що таке "реальний рейтинг"? Як його вимірювати? Опитати бабусь на власному подвір"ї? По-вашому, реальний рейтинг Тимошенко – ще більший, ніж результат БЮТУ на останніх парл. виборах?:-)

Припустимо. Але, шановний, річ у тім, що результати презид. виборів (якщо Юлія балотуватиметься) залежатимуть від НАСТІЛЬКИ багатьох чинників (хто супротивники, чи буде 2 тур, яка агіткампанія, чи є надзвич. ситуації й форс-мажори і т.д.), що зараз просто НЕМОЖЛИВО оцінити, по-перше, як Ви кажете, реальний рейтинг ЮВТ і, по-друге, її результат на през. виборах. Справді. Он у 99 за Кучму ніхто не хотів іти голосувати, але коли йому протиставили у 2 турі комуніста Симоненка, народ побіг "вибирати найменше із зол". так що, усе ще вилами по воді писане щодо шансів ЮВТ на през. виборах.

тому що він справді базується на цілком реальній і практичній детінізації економіки, цілком об'єктивній послідовності щодо газових угод Все це відомо суспільству в тому числі і завдяки журналістам
Вона ж прем"єр, а не Президент з нинішніми обрізаними повноваженнями – у неї й усі козирі в руках!

Реальна розмова у Кривому Розі:

- Хто країну рятує? – питає одна бабця в другої.
- Юля рятує! – відповідає друга.
- А Ющенко шо робить? – перепитує перша.
- Дітей "стругає", бджолами займається і вообще фігньой страждає – відповідає друга.

Я справді не бачу для Тимошенко конкурентів.
Зауважу тільки – крім самого Ющенка, у ЮВТ нема конкурентів в команді Майдану. (Порошенко? Несерйозно). Але у неї можуть знайтися конкуренти в протилежному біло-блакитному таборі.
Віктор Коваленко _ 13.03.2008 12:19
IP: 193.34.20.---
Unique Ми разом почитали про автора (Гараня). Дяка.
Будь-ласка.
Unique _ 12.03.2008 22:13
IP: 91.124.11.---
11.03.2008 17:55___ Віктор Коваленко

Оля щиро вдячна Вам за побажання і за Метра. Ми разом почитали про автора (Гараня). Навіть музичні уподобання з її – сходяться. Але, маючи на конті лише першу сесію, на такі вершини поки-що можна тільки милуватися і просто знати про їх існування...
Дяка.
Unique _ 12.03.2008 21:05
IP: 91.124.11.---
12.03.2008 15:38___ Віктор Коваленко
Не зауважити реальний рейтинг Тимошенко та її команди може тільки сліпий або відверто заангажований журналіст, тому що він справді базується на цілком реальній і практичній детінізації економіки, цілком об'єктивній послідовності щодо газових угод від 4 січня 2006-го року (http://www.tymoshenko.com.ua/ukr/exclusive/documents/2745/), які й роблять основну погоду в економіці (комунальні послуги, ціни, інфляція), продовження цього ж "газавату" від 12 лютого 2008 року через підпільні домовленості двох "смотрящіх" – Ющенка і Путіна, не кажучи про кришування СП і Льоні-Космоса, і "Барвистого клану"...
Все це відомо суспільству в тому числі і завдяки журналістам і зовсім невдовзі накопичений негатив прорветься дочасними президентськими.
Я справді не бачу для Тимошенко конкурентів. І зовсім не тому, що сотворив собі кумира.
Їх-таки не має на політичному просторі України. А реальний її рейтинг тому й реальний, що по дідах судимо. Саме по ділах.
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 16:56
IP: 193.34.20.---
panama Добре вже тому, що немає кордона, і це нi є привілєгією.
Для мене це важливо.
Розумію. Українцям для поїздок поза межі деяких країн СНД потрібні візи. Усюди візи. Це дуже зручно – бути громадянином країни, паспорт якої сам по собі дає право безвізового перетину багатьох кордонів. Але Україні до цього ще дуже-дуже далеко. Хоча це не неможливо.
panama _ 12.03.2008 15:49
IP: 99.225.168.---
Сподіваюсь там, за кордоном Вам добре.
Добре вже тому, що немає кордона, і це нi є привілєгією.
Для мене це важливо.
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 15:38
IP: 193.34.20.---
Unique Щодо Ющенка, який...


Починали про святе, а на сотні коментарів скотилися до політики. Що поробиш, УП – політичний сайт. Без політики тут ні туди, ні сюди.:-)

не зумів приховати саме пролетарську хамовитість і примітивну селянську тупувату простакуватість


На цих словах мені згадуються широко відкриті очі Ірини Геращенко, його прес-секретаря. Важка у неї була робота, дуже непроста, в умовах свободи слова тримати удари по Президенту. Але тим не менше вона – молодець, одна з найвзірцевіших прес-секретарів українських можновладців.

Майдан. Перезавантаження 11.03.2008 10:17 ___ Олена Скоморощенко, для УП"


Читав. Попри емоційність і макималізм, ця стаття, як і останні виступи окремих журналістів і політологів символізує гострі відчуття, які панують в активному прошарку суспільства (еліті): Ющенка – геть разом із командою Майдану.

Питання в іншому: кого підтримувати замість них? Ви бачите цих людей? Я – поки що ні. Тобто до "кормушки" завжди рвуться ті чи інші особи, якісь люди підвернуться під руку, знову скористаються революційним моментом...

Але поки що нема якісної альтернативи "команді Майдану". Банка з павуками і зміями у 2004 році була перевернута – ті, хто сидів причавлений на дні, опинилися нагорі й торжествують. Але ця банка, як і напередодні 2004 так і зараз, лишається за-кри-то-ю.

На воротах цієї банки Ющенко поставив архангела з вогненним мечем:-) І провести крізь нього туди когось нового здатні тільки...:-) Вгадайте хто? І я не знаю.

Знову є два виходи з ситуації: перевернути банку чи розбити її. Оскільки розбиття банки – це революція і ризик для усієї еліти піти в небуття, то найімовірніше станеться перше – ті ж самі знову поміняються місцями. Тобто при владі після епохи Ющенка опиняться не конкретно Кучма, Мороз, Медведчук, Литвин, а люди з їхніх команд, їхні молоді учні, послідовники, вихованці.:-)
Unique _ 12.03.2008 14:03
IP: 91.124.16.---
12.03.2008 11:34___ Віктор Коваленко
Щодо Ющенка, який не зумів приховати саме пролетарську хамовитість і примітивну селянську тупувату простакуватість, то і тоді вже очікування суспільства та його вимоги до поведінки, стилю життя і спілкування "віп-персон" очевидно дисонували із сутністю маразматичних динозаврів, які з останніх сил чіпляються за владу. Але:
"В силу специфіки своєї освіти нинішні наші політичні актори Моска, Парето, разом Лассуеллом не вивчали і тому не усвідомлюють, що еліта – це не ті, хто "зверху", а ті, хто спроможний.
http://pravda.com.ua/news/2008/3/7/72795.htm
Майдан. Перезавантаження
11.03.2008 10:17 ___ Олена Скоморощенко, для УП"
Цей вирок став можливим, в тому числі, і завдяки журналістиці, як невід'ємній складовій громадянського суспільства.
Політичне майбутнє Ющенка можливе лише після масових і системних репресій проти свободи слова, в умовах надзвичайного стану, під час війни...
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 11:34
IP: 193.34.20.---
Unique стрімкий ріст кількості користувачів інтернету при постійних передруках традиційними виданнями. Це вже сила. І дуже суттєва. Хто з політиків її проігнорує – приречений на політичну смерть.
Мені здається Ви перебільшуєте силу впливу інтернету на долі політиків. так, в інтернеті можна ефективно "промивати мізки", але не всій громадськості, яка голосує, а тільки лідерам думок цієї громадськості, і то не всім. Ті хто запевняє політиків, що всі їхні біди від інтернету і журналістів – лукавлять.

Біди суч. укр. політиків і їхні долі в руках масового, дуже зубожілого і часто питущого пролетаріату. А він сприймає, на жаль, майже завжди тільки популізм. Тому я прекрасно розумію методи роботи команди Юлії Тимошенко. Як у тій приказці: "А хіба хочеш? Мусиш!"

Тому зусилля окремо взятих журналістів щодо доль політиків – дрібні укуси.

Фактично, фраза Ющенка про "журналістську морду" – коштувала йому політичного майбутнього. Почався відлік глибокого в ньому розчарування всього суспільства...
Це стало лише каталізатором глибокого розчарування. Але не поставило хрест на кар"єрі Ющенка, як політика. Ми ще з Вами побачимо його карколомні політичні кульбіти якщо не в кріслі президента на 2 термін, а в кріслі прем"єра на один строк, згодом на інший і т.д...:-) Ви, певно, все ще ідеалізуєте Віктора Андрійовича, що українцям взагалі притаманно щодо вождів.

Я теж був ідеалізував Віктора Ющенка, навіть після "морди того журналіста" кинувся його публічно захищати, написав на "Телекритику". Знаєте, це коли хтось поруч перечіпається і ляпається обличчям у багнюку і всі довкола регочуть, то порядні люди мусять простягнути руку, підняти, відмити білолаху... Так і я тоді. А виявилось, що з приводу "морди" краще було і не допомагати тому Ющенку, не жертвувати своїм хоч малим, але чесно заробленим журналістським авторитетом. Краще було пройти, як проходять повз волаючого п"янчужку... Та зроблено те, що зроблене. Не жалкую. А з Ющенком Бог розбереться.
Антивирус _ 12.03.2008 11:27
IP: 92.113.159.---
ТЕХ КОГО ИНТЕРЕСУЕТ ТЕМА РЕЛИГИИ ПРИГЛАШАЮ ПОЧИТАТЬ ЖЕСТОКУЮ ПРАВДУ О П...О...П...ах
(постоянно обманывающих прихожан) об обрядах которые действуют против Вас,о Посте и многом
другом НА САЙТЕ: www.vmalunov.narod.ru.А ТАКЖЕ О БУДУЩЕМ ДО 24 АПРЕЛЯ 2013 ГОДА КОГДА ЕВРОПА И США ПЕРЕСТАНУТ СУЩЕСТВОВАТЬ КАК ПРОТИВОВЕС СЛАВЯНАМ.
Unique _ 12.03.2008 08:13
IP: 91.124.25.---
12.03.2008 07:33___ Віктор Коваленко

Не важко прослідкувати навіть за дуже суттєвим корегуванням рейтингів нині чинних трьох Вікторів (Ющенка, Балоги,Януковича) публікаціями "УП".
Не кажучи про "Громадську прокуратуру", "Нові Грані",стрімкий ріст кількості користувачів інтернету при постійних передруках традиційними виданнями.
Це вже сила. І дуже суттєва. Хто з політиків її проігнорує – приречений на політичну смерть.
І ж треба постійно протистояти і журналістській дотепності, прискіпливості...
Фактично, фраза Ющенка про "журналістську морду" – коштувала йому політичного майбутнього. Почався відлік глибокого в ньому розчарування всього суспільства...
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 07:33
IP: 193.34.20.---
Unique В тому-то й справа, що тепер вирішують. Це те – що змінилося.
Я дуже сумніваюся. Дозвольте мені теж підкреслену скептичність? Наведіть, будь-ласка, приклади, що журналісти в Україні тепер вирішують долі політиків.

І з ними все рідше щось трапляється.
Ось тут вірно підмітили... Слава Богу!

Повернуся до офісу – продовжу відповідати... Приємного Вам дня!
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 07:30
IP: 193.34.20.---
Unique Сьогодні абсолютно очевидна неможливість об'єднання її в "єдину, святу, соборну, апостольську"...
Сьогодні неможливо? Завтра можливо.
Завтра неможливо? Можливо післязавтра.
Принаймні я в це вірю.
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 07:27
IP: 193.34.20.---
Unique Баптисти...
Серед них є багато достойних і гарних людей. Проте не хочу говорити взагалі про баптистів. Рік тому я бував кілька разів по суботах у баптистів (адвентистів) на службах. Це – не моє.
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 07:23
IP: 193.34.20.---
panama Скажу тільки, що це Чорнобиль та хвороба дитини.
Зрозуміло. Вибачте, що поцікавився. Сподіваюсь там, за кордоном Вам добре.
panama _ 12.03.2008 03:42
IP: 99.225.168.---
Сорі, що змінила нік. Коли повернуся до свого ноутбук, стану знову зініком.
panama _ 12.03.2008 03:39
IP: 99.225.168.---
Коли та чому...
Скажу тільки, що це Чорнобиль та хвороба дитини.
Deutsch _ 11.03.2008 22:18
IP: 84.191.220.---
___ Unique
"Не існувало ніколи таємниці сповіді. Апріорі..."

Здесь я не понимаю, о чём вы – о исповеди, как об одном из семи церковных таинств или о тайне исповеди, которую должен хранить исповедующий?
Если о исповеди, как об одном из семи церковных таинств, то она существовала уже во вркмена Христа:

"И выходили к нему вся страна Иудейская и Иерусалимляне, и крестились от него все в реке Иордане, исповедуя грехи свои."

Евангелие от Марка, глава 1, стихи 1-8.
ПРОПОВЕДЬ ИОАННА КРЕСТИТЕЛЯ

Если о тайне исповеди, которую должен хранить исповедующий, то как вы можете знать об этом? И неужели тайна исповеди по-вашему нарушалась всегда и везде в течение 2000 лет?

"Баптисти причащаються без сповіді, як і ранні християни. Хто з них вважає себе недостойним – не приступає. Як він це визначає? Є докори сумління, є совість."

Совесть – это закон Божий, написанный в сердце каждого человека.
Хорошего и искреннего с самим собой христианина совесть мучит всегда, и перестаёт мучить (очень часто) после искреннуй исповеди.А если совесть перестаёт укорять, это признак плохой. Баптисты же причащаются, когда совесть молчит, т.е. в момент когда она замолчала (свыклась) с грехом.
Unique _ 11.03.2008 21:17
IP: 91.124.25.---
Баптисти причащаються без сповіді, як і ранні християни. Хто з них вважає себе недостойним – не приступає. Як він це визначає? Є докори сумління, є совість. Хто з посторонніх може ці критерії встановити? Окрім самого себе? І тут нема місця лицемірству.
Не існувало ніколи таємниці сповіді. Апріорі...
Unique _ 11.03.2008 20:58
IP: 91.124.25.---
11.03.2008 18:53___ Deutsch

"...без предательства,лжи,зависти,лицемерия,жадности...", – в тому-то й суть, що підлість, зрада, фальсифікація вибору людей (смертний, до речі, гріх) і все інше, що підпадає під визначення людської – чужої – кривди, на відміну від образи – тепер дуже швидко карається.
І справді боятися цього, справді уникати цього – чи тільки за страх, чи просто по-совісті – це і є віра. Не показна, а повсякденна, щохвилинна, побутова, прикладна, практична, реальна, не голослівна і не декларативна.
Оце і все, в чому мала б переконати своїх прихожан така шалена потуга, як церква.
І за якихось дві з лишком тисячі років.
Для цього цілком достатньо двох "класних" класних годин. В дев'ятому класі, наприклад. По творчості Достоєвського, наприклад. Якщо готуватися в науковій бібліотеці, любити свій предмет і свій клас...
Unique _ 11.03.2008 20:39
IP: 91.124.25.---
"...что сокрытие Апокрифов приносит больше вреда,чем пользы. "

А Ви аналізували, якою ціною це приховується і з чим її можна порівняти?
І чи можна після цього претендувати на роль морального авторитету?
І – найважливіше: ЧОМУ? Заради ЧОГО? Після такої жертви Христа, в реальності якої ніхто не сумнівається і на безсумнівності якої і базується вся філософія і, власне, само існування такого потужного суспільного інституту, як церква?
Навіть в феодальному суспільстві брехливість церкви була очевидною.
Рівно як і сьогодні абсолютно очевидна неможливість об'єднання її в "єдину, святу, соборну, апостольську"...
Сучасний науковий прогрес все, що Ви вважаєте неправдою, робить все більше правдоподібним і логічним, логічно ж пояснюючи криваву історію церкви, рівно як і християнської цивілізації. Все таємне стає явним. І вся Правда про Христа буде вироком саме для церкви. Лише тоді можливе повернення до традиційної і ніколи нізащо незмінної шкали християнських морально-етичних цінностей, заради чого Христос, власне, і дозволив Себе розіп'яти, девальвованої на сьогодні до діаметрально-протилежного...
Unique _ 11.03.2008 20:17
IP: 91.124.25.---
11.03.2008 17:55___ Віктор Коваленко
В тому-то й справа, що тепер вирішують. Це те – що змінилося. І з ними все рідше щось трапляється. Гонгадзе – як і Христос – помер не дарма, хто що б не казав. І вічно живе та справедливе "глаголом жечь сердца людей". З творчого доробку для творчого конкурсу моя Оля писала і я вже цитував, але гарно писала:
"...Для того, аби ми правильно розуміли розмаїту суть людську, якраз і писалася Біблія, дозволив Себе розіп'яти Ісус Христос, найшляхетніші люди планети в усі епохи творили мистецтво, літературу, музику...
Журналістика – це не тільки і не стільки інформування про події, це посполите, щоденне, рутинне продовження саме цієї благородної і невдячної справи. І це посполите, щоденне, рутинне продовження такої благородної і невдячної справи може бути гідним своїх кращих попередників, а може й не бути таким.
І в об'єктивності вироку сумніватися не доводиться, бо судді тут – Час і Люди, – а хіба не це тепер – Ордалії?"
Мрії, юнацький максималізм, і я таким був...
А проповіді духовних, особливо провінційних, Ви пробували аналізувати на інтелект, етичне навантаження, емоційність?
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter