Олена Кириченко Журналіст

Чому політика відрізняється від театру, або Езоповою мовою про кіно

28 березня 2009, 16:09

Вдень я прочитала блог Віктора Уколова щодо політичного спектаклю, який мав місце на Майдані у п'ятницю. За календарем культурних подій це був День театру. Я також на Набережній бачила колони, які шикувалися йти до місця події. Дежавю не відбувалося – так глянула й поїхала далі. Але ввечері, коли поверталася додому зі справжнього святкогового театру, сповнена враженнями від акторської гри і талановитої постановки, я дивилася на залишки блакитних наметів на Майдані, на групки людей у небесно-весняних "костюмах", і подумала ось про що. Політику взагалі не можна порівнювати з театром. Порівняння, мабуть, пішло від від пана Шекспіра, який, звісно, вважав, що все життя – театр, а люди в ньому – актори. Але це дуже однозначне трактування поетичного вислову. Бо як ми будемо уявляти своє місце у суспільстві, так ми будемо й вибудовувати свої з ним співвідносини, і так будуть сприймати нас оточуючі. Якщо ви хочете бути на арені клоуном, факіром, або повітряним гімнастом чи дресувальником – будь ласка, то ваш вібір. А якщо ви хочете зручно сидіти у глядацькій залі і дивитися на сцену – це також ваш вибір, і ви маєте на це право. Ви навіть можете удавати себе героем блокбастеру, честь і хвала!

Але політика може бути яким загодно видом мистецтва – цирком, кіно, тільки не татром. Бо різниця між кіно і театром полягає ось в чому: в театрі ВИ ДИВИТЕСЬ, а кіно ВАМ ПОКАЗУЮТЬ. Тому для театра не так важливі декорації, як для кіно – ви прийшли подивитись не на антураж, а відчути, як актор ПРОЖИВАЄ свою роль, в який спосіб він намагіється донести почуття героя. Він поруч з вами, розділяє вас метрів з десять-двадцять, тим, хто в перших рядах вдається бачити сльози й спітніле чоло, а тому, хто вміє слухати – то й биття серця. Тут найголовніше – ейдос, така собі речовина театрального магнетизму. Конкретна уявленість абстрактного, як казали давні філософи. В театрі ти разом з акторами проживаешь ліцемірне й істинне, спокусливе й емоційне, а найвище ваше досягнення – той самий аристотелівський катарсіс.Можемо ми порівняти політику з театром? Навряд чи. І не зараз. Може тоді, під час помаранчевої революціїї то й був театр у справжньому його сенсі. Ми дивились на події серцем і відчували, співчували, розуміли, плакали, плювалися, виходили з умовної "зали -майдану". У нас були будь які емоції, але справжні. Декорацій не було, лише великі сніжинки, що падали з неба на обличчя глядачів, які розуміли, що зараз і відбувається той самий катарсіс. (Він, доречі, не має кольору і політичних вподобань.)

З кіногероями, на відміну від театру, нас поділяють відстані: не від екрану в кінозалі, а від життя. То придуманий світ, далекий, як нічні зірки. Навіть, якщо це мелодраматичні серіли "про життя". Для кіно не такий вже й важливий текст, на першому місті – гроші для будування "всесвіту" у павільоні і гарний монтаж. Сьогодні, на мій погляд, ми маємо політичне кіно. Подумайте самі. Сценарії пишуться "з коліна", як це робиться під час зйомок славнозвісних серіалів, коли актори не знають, які репліки вони будуть казати завтра і про що взагалі буде йти мова. Гроші знаходяться – кіно робиться, нема грошей – йдуть просити на продовження серіалу до "спонсорів". А декорації!? То одного кольору, то іншого, то одна країна, до сусідня, то зовсім далека. Головний режисер і сам не знає, що він робить за кіно – так, який папірчик хто підсуне, те й знімає, але покричати "для порядку", як справжній профі, вміє, що й казати. Вміє показати, хто є хазяїн на знімальному майданчику. З тієї причини, що немає фахових кіноспеціалістів, а актори забувають свій текст, і замість цікавої гри демонструють нам аматорське "самолюбованіє", картини віходять у прокат сирі і малозрозумілі глядачам: чи то комедія, чи то екшн, чи то мелодрама. Одним словом – якесь кіно.

Так що, ходіть, панове, у театр. Якщо ви хочете зрозуміти – чи живі ви ще, чи стукає ваше серце, чи кров біжить жилами, чи є ще сльози, є голова на плечах... Стоп. Голова? Як казав Бронєвой-лікар з "Формули любові", це предмет темний, дослідженню не підлягає. Будемо думати, що голова – це повна свобода мислення. Незалежно від того, хто крокує майданом і в який колір він вбраний...

powered by lun.ua
Коментарі — 57
vts-m _ 31.03.2009 12:35
IP: 91.154.244.---
30.03.2009 21:52___ Ed_Kharkov: Нет,пан стрибнути не хоче, потому что не провел ни одной тренировки по прыжкам на лыжах.
Ось бачите, пане, як Ви виразно підкреслили думку, яку я Вам хотів сказати. Пан має рацію, бо розуміє, що без належної підготовки при стрибках з трампліна у пан може статися вавка. Так само. як і на змаганнях з боксу. Але папір – це, свісно, не трамплін, тут вавки не буде, тому можна писати все, що заманеться, чи не так?. Але повинен, пане, Вас розчарувати. Якби Ви були учнем початкових класів, я б Вам сказав, що мова – це мірило вашого розвитку. Це для того, щов Ви її вчили. Але оскільки Ви вже дорослий, то я Вам нічого говорити не буду, а буду просто оцінювати. Наприклад, якщо людина ляпає "мікрохвон" замість "мікрофон" – то вона невіглас, навіть, якщо вона і сидить 18 років в депутатах. Або знаменитий "проффессор", який поклав край науковим здібностям нашого світила. Ви, до-речі, в 10 рядках примудрилися зробити 10 помилок (в школі нам за 5 помилок на сторінку тексту ставили велику двійку). Звісно, Вас зрозуміють, але серйозно ставитись до Вас не будуть. Але найбільше мене дивує Ваш посил, що журналіст може писати безграмотно. Ви ще, пане, скажіть, що музикантам не обов"язково всі ноти грати правильно, а хірургам мити руки перед операцією. Щось у пана не тільки з граматикою, але і з логікою. До-речі, чому, по Вашій логіці, якщо лікар не знає де печінка, у Вас ні в які рамки не влазить, а коли Прем"єр-міністр не знає економіку – це для Вас лізе?
Олена Кириченко _ 31.03.2009 12:24
IP: 88.81.252.---
30.03.2009 17:50___ Подолян
Дякую вам за дуже важливу для мене підтримку, а також за найзмістовніші, професіональні коментарі, які я з задоволенням читаю. Я вибачилась перед україномовними фахівцями. А тих, хто закидаї мені "недоукраїнську" я розумію. І незважаю. Дякую ще раз.
Хархама _ 31.03.2009 12:03
IP: 194.63.142.---
"Можемо ми порівняти політику з театром? Навряд чи. І не зараз. Може тоді, під час помаранчевої революціїї то й був театр у справжньому його сенсі. Ми дивились на події серцем і відчували, співчували, розуміли, плакали, плювалися, виходили з умовної "зали -майдану". У нас були будь які емоції, але справжні. Декорацій не було, лише великі сніжинки, що падали з неба на обличчя глядачів, які розуміли, що зараз і відбувається той самий катарсіс. (Він, доречі, не має кольору і політичних вподобань.) "

Коммерческая антерприза. Деньги + технологичность + знание коньюнктуры и Вы будете опять смотреть на события сердцем и влюбляться в главных героев.
jurko235 _ 30.03.2009 23:36
IP: 217.83.91.---
30.03.2009 23:13___ david2009

Весь мир театр, это правда, только как научиться играть правильные роли?
Этому научиться нельзя, да и роль вам давно уже выписана, -Всевышним, -

шаг влево, шаг вправо- попытка к бегству, прыжок на месте -провокация
david2009 _ 30.03.2009 23:13
IP: 77.123.92.---

Весь мир театр, это правда, только как научиться играть правильные роли?
Deutsch _ 30.03.2009 22:22
IP: 91.64.187.---
29.03.2009 21:11___ Ed_Kharkov

////Кому не нравится -все к Монтян. Та вас порадует как внешностью, так и "внутренним миром".///////

Не поминайте её к ночи! Лучше здесь смириться с описками и опечатками, чем там наслаждаться орфографически безукоризненным матом.
Ed_Kharkov _ 30.03.2009 21:52
IP: 79.171.124.---
__29.03.2009 22:04___ vts-m

Ну, якщо пан вважає, що журналістам не обов"язково писати без граматичних помилок, то давайте дозволимо лікарям не знати, де печінка, а прем"єр-міністрам – що таке економіка. Але дозвольте повторитись: чому на 100 м транпліні не побачите непрофесіоналів? До речі, пан не хоче спробувати стрибнути?
Нет,пан стрибнути не хоче, потому что не провел ни одной тренировки по прыжкам на лыжах...
Но,судя по опыту пребывания в других видах спорта в прошлом, я думаю3-4 месяцев тренировок будет достаточно для того чтоб я прыгнул (даже будучи любителем).Это узкоспециализированное ремесло и требует времени, как и преподавание языка и литературы, так что не надо навязывать всем обязательное знание вашей учительской профессии. Вы же тут на блогах позволяете себе высказываться на темы которые затрагивают политику, экономику,право и т.д.но вы же не являетесь специалистом в этих областях. Сравнение же с врачом вообще не лезет ни в какие рамки. Не надо путать грубые ошибки (не знание положения органов кот. относятся к прямой специализации врача) и могут привести к искажению результата операции, с мелкими ошибками, как орфография у журналиста. В этом случае это сопутствующая специяльность да и результат не изменится т.к. все поймут мысль журналиста как и в случае с физиком или математиком.
По -тщательнее выбирайте сравнения пан vts-m.
Подолян _ 30.03.2009 17:50
IP: 213.160.139.---
Шановна, пані Олено, не мав навть що додати до написаного, аж поки не прочитав ваші останні вибачення про те, що десь відчуваєте, що робите помилки українською і не зміг змовчати. З цього приводу хочу зазначити, що такі зауваженн Вам можуть робити тільки чистоплюї, бо це свідома провокація тих, хто болісно реагує на намагання кого-небудь розмовляти чи писати українською, а тим більше Вас, коли Ви зізналися, що виросли у російськомовному середовищі. Прошу, не звертайте уваги і не вибачайтеся. Міг би навести безліч прикладів, бо Ваш приклад не виключення, коли чистоплюйство пре з людини, коли інша, поряд пробує ідентифікувати себе по іншому, не як усі. У совєтські часи саме за такі спроби, найневинніші, негайно, щонайперше така "біла ворона" отримувала осуд колєктіва, а що вже казати про спробу розмовляти українською. Ні, вдома скільки завгодно, або горлапанити "Ти ж мене підманула...". А от щодо того, як виступити на науковій раді, чи навть підготувати доповідну записку -оце вже було отанньою краплею – намагалися з лупою у руці і словниками довести, що ти безграмотний, а тому краще і пробуй – і це вже у часи 89-90 років. Так що не звертайте уваги і знайте, що робите добру справу і поступаєте вірно, а ті кому заздрісно, хай укусять себе за незручне місце.
Олена Кириченко _ 30.03.2009 12:22
IP: 88.81.252.---
От, знов прочитала швидко написане і побачила помилки! На навмисне, слово честі!
Олена Кириченко _ 30.03.2009 12:17
IP: 88.81.252.---
Шановні коментатори блогу! Я, безумовно, вдячна всім, хто читає і пише про свої враження. Але виникає питання: дискусія чи обговорення виникає щодо теми чи особистиї якостей блогера, його мови чи зовнішності? Давайте будемо намагатися спілкуватися "з приводу", а не казати, як в тому анекдоті "А твоя, а твоя..." Дякую за "мовні" зауваження. Я не хочу повторювати ще раз, що так, я росла і формувалася як російськомовна. Так, мені зручніше писати російсько. Але свідомо буду писати українською (не без того, може щось народиться й російською). Я вчуся на своїх помилках. Щоб було зрозуміло, і в блозі і в коментах я пишу швидко і емоційно, і тому є "очипатки" і помилки. Вибачте за них – можливо, це неввічливо щодо читачів. Буду себе чистити. Дякую
jurko235 _ 29.03.2009 23:29
IP: 217.83.100.---
29.03.2009 19:46___ step1

"Вибачте шановний, можливо Вам відомі англійські чи французські журналісти, кандидати наук, які роблять граматичні помилки в своїх опусах.2
Щей як відомі, вмикайте завтра свій Тв на 23:10 ProSieben TV total й годину будете спостерігати ляпи политиків, журналістів, телеведучих,

анологічни передачі є й на французському та англійському телебаченні, але все це підноситься доброзичливо та з гумором,

P.S. Зауважте, я терпляче пояснюю авторці не "свою мову", а її мову. Я не український журналіст.
якщо це так, то чого ви переймаєтеся проблемами пані Коваленко?
vts-m _ 29.03.2009 22:04
IP: 91.154.244.---
29.03.2009 21:11___ Ed_Kharkov
Ну, якщо пан вважає, що журналістам не обов"язково писати без граматичних помилок, то давайте дозволимо лікарям не знати, де печінка, а прем"єр-міністрам – що таке економіка. Але дозвольте повторитись: чому на 100 м транпліні не побачите непрофесіоналів? До речі, пан не хоче спробувати стрибнути?
Ed_Kharkov _ 29.03.2009 21:11
IP: 79.171.124.---
__29.03.2009 20:41___ vts-m
Уявіть собі пане, що Ви кандидат наук з фізико-математики, і в словах "закон Ома" написали "закон Омма". Догадайтеся, яка буде реакція?
Уявляю:Никакой реакции не будет. Подумают что человек опечатался и не отредактировал. Или что он действительно не знает точный spelling. Кстати многие ученые совершают кучу ошибок подобных этой. Главное что формулу вышеупомянутого закона,ученый напишет с закрытыми глазами без ошибок. Это раз.
И два: кто вам сказал что Олена Кириченко какой-то там кандидат или доктор? Журналистка.Я так понял изначально русскоязычная,быстро прегрессирует в украинском.Ну так пусть и дальше прогрессирует. Да есть некоторые противоречия и индивидуальные ощущения (спорные). Так у кого их нет? Да и фотка симпатичная.
Кому не нравится -все к Монтян. Та вас порадует как внешностью, так и "внутренним миром".
vts-m _ 29.03.2009 20:53
IP: 91.154.244.---
А взагалі кажучи (пані Олено, це Вас стосується в найменшій мірі), кожен пише, що хоче, не докладаючи зусиль опанувати уже напрацьоване. Вражаючий героїзм. Щось я не бачив плигуна із 100 метрового трампліну, який би виходив на старт без відповідної підготовки. Що ви хочете: 100 м – це все-таки 100 м.
vts-m _ 29.03.2009 20:41
IP: 91.154.244.---
29.03.2009 20:11___ Ed_Kharkov На блогах превалируют темы на политическую или околополитическую тему, и авторы соответствующие. И когда сюда приходят люди, то они не ожидают увидеть безупречного грамматически и синтаксически текста, а обсудить ту или иную тему.

Уявіть собі пане, що Ви кандидат наук з фізико-математики, і в словах "закон Ома" написали "закон Омма". Догадайтеся, яка буде реакція?
Ed_Kharkov _ 29.03.2009 20:11
IP: 79.171.124.---
__29.03.2009 16:24___ Enki
Детка, ваше агрессивное невежество не делает вам чести
Для вас, и других господ, страдающих синдромом учителя языка и литературы. Любого языка. На блогах превалируют темы на политическую или околополитическую тему, и авторы соответствующие. И когда сюда приходят люди, то они не ожидают увидеть безупречного грамматически и синтаксически текста, а обсудить ту или иную тему. Для проф.писателей и других любителей изящной словесности, существуют специализированные форумы. Они, кстати, (писатели) тоже делают не мало ошибок перед редактированием своих текстов. И вопрос к вам и другим украинос-советикус: вы, когда получаете от родных и близких письма,e-mails,sms тоже указываете на ошибки или красными чернилами собственноручно исправляете?
step1 _ 29.03.2009 19:55
IP: 93.72.120.---
2 Yurko235
P.S. Зауважте, я терпляче пояснюю авторці не "свою мову", а її мову. Я не український журналіст.
step1 _ 29.03.2009 19:46
IP: 93.72.120.---
2 Yurko235
Вибачте шановний, можливо Вам відомі англійські чи французські журналісти, кандидати наук, які роблять граматичні помилки в своїх опусах. Мені – ні. Але безграмотні, неосвічені українські політики, чиновники,судді, лікарі, вчителі, журналісти і т.ін. – у величезній кількості. Результат дійсно кумедний, можна і посміхатися, доки не заплачеш... Знання мови для журналіста, редактора українського телебачення, і щось там ще, це професійний обов"язок. В тому то і вся справа.
Enki _ 29.03.2009 16:24
IP: 94.244.0.---
Детка, ваше агрессивное невежество не делает вам чести. Вы ничтоже сумняшеся беретесь рассуждать о вещах, в которых ни бельмеса не смыслите. И обижаетесь, когда вам рекомендуют прежде изучить историю вопроса. В каждом вашем опусе есть претензия на некое философское обобщение, хотя оно не тянет даже на банальность. Многие читатели советуют вам подучить украинский, дабы не шокировать публику несметным числом грамматических, синтаксических и стилистических ошибок. Вы же с упрямством осла и энергией, достойной лучшего применения, продолжаете свои "новаторские" изыскания на ниве украинской словесности. Неужели вам совершенно наплевать, что своим коверканием языка вы обижаете и сам язык, и его носителей? Или вы получаете от этого удовольствие? Вы тут признались, что вроде бы любите музыку? Тогда вам наверняка известно, как всего одна фальшивая нота способна резать музыкальный слух почище зубной боли. А чем занимаетесь вы, как не тем же самым!
Yuri_D _ 29.03.2009 15:51
IP: 95.134.109.---
(продовж)
Для мене ще давно несподіваним "відкриттям" політика з майбутнім стала Ю.Тимошенко. Несподіваним – тому що звернув на неї увагу лише "завдяки" її противникам, якось сталося, що всі вони – від кучм, вітренко до корчинських були мені глибоко несимпатичні. Коли модно було обзивати її "акторкою" – я подумав про Жванецького – чи це погано, коли людина краще від всіх акторів вміє презентувати власноруч написані твори? Коли кожний політолух говорив про "амбіції" – це слово має негативний зміст лише в російській мові, навіть в нас є слово з іншим відтінком – "амбітний". І коли Ви пишете "змінювати глядачів неможливо" – заперечу: ось це здебільшого залежить від рівня освіти і чистоплотності тих, хто задіяний в формуванні як художніх, так і політичних смаків – від наших ЗМІ.
Звичайно, в такій моїй оцінці домінують більш вагомі фактори (я – "технар") – це і інтелект, логічність і зрозумілість дій, навіть не стільки результати (в умовах відвертої війни), а підхід до вирішення проблем, і найголовніше – різниця щонайменше на порядок в порівнянні з іншими наявними на сьогоднішній день "політиками" (без лапок не виходить). Деколи просто смішно читати коментарі примітивів, які вважають людей, що підтримують Ю.Тимошенко – "юлефанами". Що таким порадити – мабуть нагадати, що голова людині дана не лише для того, щоб їсти...
Yuri_D _ 29.03.2009 15:48
IP: 95.134.109.---
28.03.2009 22:04___ Олена Кириченко
Невже ви думаєте, що хтось з політиків може професійно грати?
Так. Але спочатку треба самому собі задати питання: "А чого ми хочемо від політика і ким ми його уявляємо? Богом чи людиною?". Чи здатні ми поставити себе на його місце? Так званий "ерудит" процитує колись зазубрене: "Політика є мистецтвом можливого...", назве автора, але як показує практика, не кожен з них обдарований вмінням це зрозуміти.
Що означає "професійно грати"? Професійність політика – сукупність багатьох і часто суперечливих якостей – інтелектуальних, лідерських, життєвий досвід, інтуіція, компромісність і водночас вміння не переступити межу. Найбільша дурість (або свідома дезорієнтація) – коли говорять, що "всі погані" і закликають дочекатися "волшебника в голубом вертолете", або поміняти на "молодых, да ранних"...
Якщо повернутися до теми театру – серед іншого політик повинен бути й чудовим актором (з тією різницею, що справжній політик, а не маріонетковий – водночас повинен бути і сценаристом, і режисером), і для справжніх акторів найбільшою нагородою є не гонорар, а той невловимий взаємозв'язок з публікою, що заохочує актора (повторюся – справжнього) працювати на сцені в повну силу своїх можливостей.
krabat-m _ 29.03.2009 11:16
IP: 93.72.182.---
28.03.2009 22:25___ Олена Кириченко
Дякую за те, що бачу вас постійно на коментарях. Судячи з того, що ви підпрацьовуєте критиком, то мали б знати: блог – це щоденник. Що болить в людини, від чого вона радіє, чим захоплюється і про що думає – те й пише. Такий жанр! За вашими коментарями ховається біль невдволеної людини, яка з якихось причин не отримує трибуни – будь якої, щоб висловлювати свої думки. Я вам співчуваю. Але чому так склалося, що ви витрачаєте свій талант там, де його мало хто помітить?

Хе-хе...Олено.Це Ваш чоловік "підпрацьовує", а я маю достойну і витребувану професію і "підпрацьовок" непотребую.
Блог – це щоденник,але не приватний а публічний, повірте: варто думки і бажання трошки "причесувати", бо інакше може бути конфуз.
Оцінка ваша недоречна...хоча, дякую за співчуття, але поверніть трошки гарненьку шию: можливо хтось, хто завсім поряд потребує його більше?
Те скромне вміння, яке дав мені бог достатньо "помітне" для багатьох за визначенням,хоч би й для Вас, як театралки. Просто, навідміну від "пісатєлєй", викарбовувати імена авторів на своїх дітищах там неприйнято.
jurko235 _ 29.03.2009 11:11
IP: 217.83.53.---
29.03.2009 01:06___ step1

Справа не в українській мові Олени Кириченко,
а в авшому персональному жлобстві- повчати всіх,

жоден німець, француз або англієц николи не зробить вам подібне зауваження, а навпаки, з посмішкою, терпляче, з зацікавленістю буде вам пояснювати свою мову,

і тільки українікус-совєтікус буде робити всім зауваження,

так що починайте жити по Чехову (в якого дость міцне українське коріння)

Кожен день по краплі починайте вичавлювати з себе жлоба
step1 _ 29.03.2009 01:06
IP: 93.72.120.---
2 Олена Кириченко
В ваших текстах і коментарях українською мовою дуже багато граматичних і синтаксичних помилок. Також зауважте, що слова "співвідносини" не існує, є "співвідношення", яке в даному контексті вживатися не може. В цьому випадку треба вживати слово "стосунки". Можливо треба переглянути підручники?
Олена Кириченко _ 28.03.2009 23:21
IP: 77.123.24.---
А ось в лозунг "каждий сам кузнец своего щастья" вірю, але в щастя, а не долі

Куйте, пока горячо! Щасти вам! Добаніч!
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter