4 червня 2016, 20:19

Я відчуваю вагу відповідальності на своїх плечах

Велика дискусія – чи може людина без юридичної освіти бути генеральним прокурором. Думаю, що в нормальній ситуації це неправильно. Але зараз ми маємо задачу – зламати стару систему і побудувати нову, тому розглядаю себе менеджером нової Генпрокуратури.

Першим моїм рішенням було призначення трьох заступників віком 30-35 років, які прийшли з-поза системи. При цьому збережені всі призначення системи слідства. Чому? Бо я маю одночасно два завдання: зламати систему і дати результат по покаранню мафії.

Отже, з чим ми маємо справу? Це – радянська прокуратура із радянською системою слідства, незаконність якої покривається і не контролюється, і є покарання, яке радше сходе на тортури, ніж на ізоляцію від суспільства.

Це необхідно змінити. Через два роки прокуратура не матиме слідства взагалі. Цей закон я, будучи депутатом, провів через парламент. Ми вже створили Національне антикорупційне бюро, яке займатиметься злочинами віп-посадовців і до кінця цього літа має бути створене Державне бюро розслідувань, яке буде займатися іншими злочинами. Генеральна прокуратура має довести до кінця старі справи по злочинам у цій країні.

Головна з них – це справа Януковича, колишнього президента України. Ми підозрюємо, що він прийшов до влади і фактично створив державну мафію. У нас є покази членів Конституційного суду про те, що їх примусили змінити Конституцію, передавши усі повноваження президенту Януковичу. Ми завершуємо справу по доведенню української армії до повної недієздатності. Фактично була продана більшість сучасного озброєння, а система військового обліку цивільних осіб була просто знищена. Фінішем цієї діяльності Януковича стало призначення громадян Росії міністром оборони та головою Служби безпеки України. Після отримання влади вони приступили до розкрадання країни. Наприклад, усі платники податків мали пройти через спеціально визначені фірми, половина податків йшла в "сім'ю" Януковича, і лише друга половина йшла в державний бюджет України. Чотири мільярди доларів були вкрадені за такою схемою.

Мій новий підхід полягає в тому, що ми не маємо шукати лише високопосадовців. Я хочу притягнути до відповідальності навіть клерків районного, обласного рівня для того, щоби вирвати мафію з корінням. Якщо ми каратимемо лише тільки тих, хто стоїть на верхівці мафіозної системи, вона відновлюватиметься.

Щоби не здалося враження, що я прийшов в Генпрокуратуру лише карати, я хочу сказати і про інше завдання прокуратури. У мене на робочому столі стоїть моя тюремна кружка, з якою я пройшов два з половиною роки, і вона нагадує про необхідність справ, які мають повні докази. У Лук'янівському сізо, наприклад, люди по 10 і більше років чекають рішення суду. Рекордсмен вже 16 років чекає рішення Апеляційного суду. Це неможлива система. Тому у мене є угода із пані Омбудсменом, вона мені подаватиме перелік осіб, по яких необхідно переглянути міру запобіжного заходу з огляду на стан здоров'я чи нерозумні терміни очікування суду.

Ми також створили спеціальну посаду Адвоката бізнесу, який має напряму спілкуватися в інтересах бізнесу з правоохоронцями. Її кабінет знаходиться навпроти кабінету прокурора, який контролює законність дій усіх силових органів країни. Незаконний обшук, нерозумне масове вилучення документів, рейдерство, інші речі, через як страждають українські та іноземні компанії, можуть в той же день бути продискутовані в Генеральній прокуратурі.

Я маю намір змінити більшість обласних прокурорів. Звичайно, я буду оберігати слідчих. Але керівниками мають бути 35-40-річні працівники середньої ланки. Ці молоді люди мають зміни атмосферу в обласних прокуратурах.

Коли президент пропонував мені цю посаду, я сказав, що погоджуся лише при двох умовах: повний карт-бланш щодо всіх посадових осіб з будь-якої партії чи регіону, а також я йду в Генпрокуратуру на півтора-два роки. За цей час я хочу на найнижчому рівні, в місцеві прокуратури привести якомога більше молодих людей з-поза системи, з адвокатського середовища. Думаю, що за ці 1,5-2 роки трава проб'є асфальт. Але спочатку потрібно звільнити старих прокурорів.

Я призначив 35-річного Петра Шкутяка, такого собі чистильника системи, керівником робочої групи по очищенню прокуратури. Він проливав кров на війні, а тепер має впустити нову кров у систему прокуратури. Його завдання просте: він бере подані прокурорами декларації про доходи та порівнює їх із реальним життям прокурорської родини. Невідповідність доходів і витрат – це підстава для звільнення людини із органів прокуратури. Саме такий чистильник має вигнати із прокуратури таких бізнес-прокурорів. Це буде перший етап чистки.

На другому етапі я дуже розраховую на допомогу Сполучених Штатів Америки. Уже рік тривають дискусії про створення Генеральної інспекції при ГПУ. Міністерство юстиції США запропонувало ефективну модель цього органу. На жаль, останні півроку ця тема лише тільки обговорювалася, а не реалізовувалася. На зустрічі із представниками посольства США ми погодили план створення Генінспекції. Було би непогано, аби парламент прийняв невеличкі технічні правки до закону для більшої ефективності. Але якщо ВР піде на канікули без ухвалення цього закону, теж не біда. Думаю, що внутрішніми рішеннями ГПУ ми створимо такий орган. У липні ми очікуємо відомого американця українського походження – пана Богдана Вітвіцького, я хочу запропонувати йому посаду керівника комісії, яка відбиратиме на конкурсі членів цієї інспекції. Це мають бути не тільки прокурори, але й оперативні працівники СБУ, які разом створять незалежний слідчо-оперативний підрозділ. Він підпорядковуватиметься лише Генпрокурору і матиме повний карт-бланш на виявлення хабарництва чи незаконних дій з кримінальними розслідуваннями щодо будь-якого працівника прокуратури.

Я найбільший оптиміст цієї країни, і завжди говорив про це зі свої тюремної камери. Мій оптимізм залишається, але не такий великий. Політична опозиція популістів та радикалів, які об'єдналися проти Президента, вже у вересні спитають мене про зроблені результати. За три місяці змінити систему і дати результат майже неможливо. Але в Україні трапляються дива. Ми зробили Революцію гідності, ми за рік зробили з нуля армію, яка зупинила одну з найпотужніших військових сил Європи.

Я не перебільшую свого впливу на українську історію. Але від нового прем'єр-міністра, від нового Генпрокурора залежить, чи люди почнуть вірити в можливість успіху. Я відчуваю вагу відповідальності на своїх плечах. Мої сини питають мене – чому нічого не змінюється? Тому, як писав Кен Кізі, я спробую.

Із промови на зустрічі із представниками Конгресу Сполучених Штатів Америки на чолі з Головою Комісії Палати Представників "Партнерство за демократію" Пітером Роскамом.

Чи треба знімати Шмигаля?

Звичайно, ми живемо в країні кривих дзеркал, де давно відкинуті конституційні положення про Кабмін як окрему гілку влади, що формується парламентом і який підзвітний йому...

Щодо Вовчанська і гарнізону Печерська

Щодо Вовчанська. 1. Паніці – ша! Ніяких катастрофічних подій не відбулося. Росіяни продовжують стратегію розсмикування наших резервів...

Політика страусів ніколи не була ефективною

Путін вирахував готовність Заходу заморозити війну в Україні і пообіцяв "пасхальні мирні перемовини". Для зговірливості нам перекрили військові поставки...

Нашим треба підмога

Про ухилянтів. Сьогодні повернувся від своїх з фронту. Ситуація критична. І не тільки через нестачу зброї. Некомплект у військах – величезна проблема...

Треба будити і світ, і Україну

Масовані ракетні атаки по Україні фактично є результатом підтримки росіянами фашистського курсу Путіна. І не важливо: чи вкинули вони бюлетень, чи бухали мовчки дома...

Путін переписує історію? Нехай поверне кримцям данину за 324 роки

Якщо Москва в припадку путінізма подає приклад скасування заднім числом договору про Крим, то варто цю лінію посилити скасуванням Костянтинопольського договору 1700 року...