23 серпня 2021, 07:47

Незалежність ВІД і незалежність ДЛЯ

Сенс незалежності від Російської імперії – свобода. Бо це єдине, що дає шанс на життя, якого ти прагнеш, у країні, за яку не шкода ризикнути життям.

Якщо ж свободи немає – немає жодного шансу на власну ідентичність, безпеку, гідність, на нове краще життя. Імперія – це труна безвиході, яку раби називають стабільністю. І життя в пащі імперії – навіть при небідній пенсії чи в м'якому мерседесі – все одно труна.

Ні, незалежність – це не гарантія, але це єдина можливість змін на краще.

30 років тому найкращі з-поміж нас проголосили свободу для України.

Це дало можливість радикально змінити політичну систему. Європейські правила змінності президентів, свободи слова і зібрань, парламентської конкуренції, посилення місцевого самоврядування, відкриті кордони – стали реальністю.

Це викликало лють імперії. Але учасники обох Майданів і герої російсько-української війни не дали Путіну повторити сценарій трагічної загибелі української Держави, як це сталося 100 років тому.

Цього разу, попри всі помилки, ми – і влада і суспільство – здали екзамен історії і вистояли, відстояли свою свободу, як незалежність ВІД.

Чому ж із свободою не прийшли так само швидко і європейські стандарти життя?

Бо більшість українців так і не вичавили з себе патерналізм – очікування чуда від влади.

Надто багатьом все ще віриться в доброго царя. І їм ще належить зрозуміти, що влада лише формує (або обмежує) рамки можливостей. Решта залежить від кожного з нас.

Незалежність ДЛЯ – це готовність щодня брати відповідальність за своє життя на себе. За свої дії і бездіяльність, за свій вибір і помилки, за свій страх і свої мрії.

Ця особиста відповідальність жорстоко нищилася довгі 350 років перебування в імперії. Тому зараз у нас так багато пошуків ворогів і так мало справжніх героїв.

Хочемо жити в багатій і вільній країні – мусимо знову навчитися цій базовій ознаці європейця – брати відповідальність особисто на себе.

Саме цьому ми вчилися на Майданах і у тюрмах, на виборах і на війні.

Шлях до поєднання Свободи і Відповідальності – довгий. Але ми маємо час. Його нам дала незалежна Держава і хоробра Армія.

Силу волі дарують предки.

Дорогу показують західні сусіди.

Натхнення дають діти.

Зі святом 30-ліття Незалежності, друзі!

PS. На фото – 10,5 метровий пам'ятник борцям за волю України в Дубно, до зведення якого в 2017 році долучилася моя сім'я. На відливання бронзової фігури пішло 16 ленінів.

Фактор Джонсона

Для України Борис Джонсон став улюбленим західним політиком. Його епатажне висміювання російської недоімперії стало еталонним. Його чуприна стала знаком, що нудні повчальні балачки старої Європи можна замінити блискавичною передачею зброї...

Боротися треба не за рейтинг, а за Україну

Подальша мобілізація потрібна. ЗСУ в боях по 2-3, а інколи й 4 місяці без ротації. Як провести мобілізацію краще – спільна задача Президента, РНБО, Міністерства оборони та Генерального штабу...

Тепер час поту влади

Колесо історії обертається лише тоді, якщо його змочують кров'ю героїв. Цю страшну фразу я не раз згадував у промовах на Євромайдані. Життя довело це жорстоке правило історії...

Ми знову, як в часи Мазепи, обираємо Державу або втоплений в крові Батурин

Дві одночасні події як не можна краще фіксують вибір України. 1. Європарламент рекомендував Єврокомісії та Єврораді надати Україні статус кандидата в члени ЄС...

Союз із Польщею був і є нашим квитком у європейське майбутнє

Неймовірно пронизлива польська пісня "Подай руку Україні". Це лише одна з тисяч польських акцій солідарності з Україною, яка боронить спільну свободу...

Людям потрібна правда про ціну і цілі війни, про героїв ЗСУ та їх думки

У перші тижні війни арестовицькі байки про Чорнобаївку та інші легкі перемоги були корисними та мотиваційними. Але продовження цього потоку ура-пропаганди та нарцисизму стає неприйнятним для все більшої кількості українців...