Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Остання репетиція перед президентськими перегонами

04 травня 2018, 10:04

Вибори місцевих голів і рад у сорока новоутворених об'єднаних територіальних громадах, що пройшли минулої неділі, стали певною мірою новаторськими. У розумінні використання двох новацій від влади, застосованих з метою маніпуляції результатами волевиявлень. Скажемо на перед: владі це не помогло.

Першою новацією стала сама дата виборів, призначених у тривалі першотравневі вихідні, коли навіть мешканці невеликих громад виїздять провідати родичів або на відпочинок. Зрозуміло, що це дуже часто соціально активні громадяни продуктивного віку, які мають найбільше претензій до влади через кращу поінформованість завдяки, зокрема, інтернету. Тому вони не голосують за провладних кандидатів. Розрахунок був у тому, щоб скористатися з голосів пенсіонерів та інших залежних від влади та телевізора громадян.

Друга новація – вибори пройшли лише у тих областях, де, на думку президентської політтехнологічної команди, підтримка найбільшої реальної опозиційної партії "Батьківщина" є порівняно меншою. Тому було обрано лише 40 громад з 500 ОТГ, де вже є потреба сформувати нові органи самоврядування. І жодним чином не факт, що в останню неділю жовтня влада піде на те, щоб провести необхідні вибори, (як це було попередньо заплановано), у чотирьох із половиною сотнях ОТГ, бо її результати там можуть бути ще мізернішими.

"Децентралізаційну реформу" принесли у жертву поточній політичній потребі влади.

Крім цих технологій, застосовувалися також і "традиційні": тиск на шанованих в громадах кандидатів, щоб ті не висувалися від найпопулярнішої в країні партії "Батьківщина", а натомість балотувалися за процедурою самовисунення. Також мали місце тривіальний підкуп та прямі фальсифікації... Словом, весь арсенал, що його застосував "попередній злочинний режим".

Якими є результати? Прогнозованими, такими, що загалом відповідають соціологічним замірам. Команда Юлії Тимошенко однозначно підтвердила, що є одноосібним лідером довіри громадян. Серед висунутих партіями кандидатів "Батьківщина" взяла 35% усіх мандатів. Блок Петра Порошенка на другому місці, з 27%.

Щодо інших політичних сил, то Аграрна партія отримала 13, 6%; "Наш край" – 5,6%, Радикальна партія Олега Ляшка майже 5%; УКРОП – 3%. А "Самопоміч", Опозиційний блок, "Народний фронт", ВО "Свобода" і "Громадянська позиція", кожна менше 2%.

Тут слід відзначити дві важливі політичні обставини. По-перше, майже всі партії, що брали участь у цих виборах є молодими, або дуже молодими політичними суб'єктами, які увійшли в активні політичні процеси 2014 року, чи й пізніше. Переважно вони являють собою ситуативні, "односезонні" політичні проекти для досягнення короткотермінових цілей окремих політиків чи їхніх груп. Виняток – "Батьківщина", бо має вже майже два десятки років історії, згуртоване партійне ядро, розгалужену мережу первинних осередків, тобто – всі ознаки справжньої політичної сили.

По-друге, ті політичні партії і їхні лідери, окрім БПП і "Батьківщини", які голосно заявляють про свої наміри брати участь у президентських перегонах, показують відверто провальні результати на місцевих виборах. Так у "Народного фронту" на чолі з Арсенієм Яценюком усього лише 1,2%, а у "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка – 0,5%. П'ятивідсотковий результат партії Олега Ляшка так само важко назвати "радикально президентським".

Удавати із себе політичного лідера у телевізорі і робити щоденну, важку і часто невдячну політичну роботу на місцях – речі вельми різні.

Спікери блоку Петра Порошенка після усіх шести хвиль виборів, починаючи з 11 грудня 2016 року, завжди оголошували про власну перемогу на них. Ці заяви ґрунтувалися лише на факті того, що у більшості громад місцевими головами ставали кандидати від президентського блоку. При цьому "депутатська складова" виборів з боку БПП просто замовчується, або примітивно перекручується, як це трапилося і після квітневих виборів.

Чому "Батьківщина" переважно відмовлялася боротися за посади очільників громад? Причина, вірогідно, у тому, що в умовах формальної та неформальної залежності місцевих голів і виконавчих комітетів від уряду і президента, передусім у бюджетній сфері, а також від корумпованої правоохоронної системи, міські голови, які представляють опозиційну політичну силу, наражалися б на невиправданий ризик не виконати своїх виборчих програм, або і потрапити під кримінальне переслідування, чи інші форми тиску. Відтак "Батьківщина" віддає наразі перевагу контролю місцевої влади через свої депутатські фракції у радах всіх рівнів. Однак, там де місцеві громади є самодостатніми і потужними, а залежності від адміністративної вертикал та правоохоронних органів є змога опиратися за допомогою громадськості та адвокатів, ця партія бере на себе всю повноту відповідальності. Будь то в обласних центрах, чи у новоутворених громадах на селі.

Така позиція випливає з цілковито прагматичного розуміння того факту, що місцеве самоврядування є одним з головних базових елементів суспільно-політичної системи, який забезпечує зв'язність країни.

Без опори на місцеве самоврядування не може існувати жодна демократична і цивілізована держава. Тому, всяка партія, яка претендує на реальну політичну владу в такій державі неодмінно мусить "проростати" з місцевого самоврядування.

Так виглядають результати підтримки кандидатів у місцеві депутати від партії "Батьківщина" за всі шість хвиль виборів до ОТГ поспіль:У який би спосіб політичні маніпулятори не намагалася перетворити майбутні вибори президента, а тоді парламенту, на чергову боротьбу маркетингових технологій, заснованих на адміністративному ресурсі, прямих фальсифікаціях, чи підкупі, направду, наступні волевиявлення стануть боротьбою саме ідей – стратегічних планів розвитку країни.

Що може стати підґрунтям для такого "телячого оптимізму" в українських "фальсифікаторсько-купівельних" реаліях? Річ у тому, що сучасний, вже пост-інформаційний, світ влаштований таким чином, що у його цифровому середовищі всяка неправда і омана мають дуже короткий період тривалості життя. Євангельське "Все потаємне стає явним" реалізується майже миттєво.

У віртуальному світі кардинально зростає попит на реальність, справжність і правдивість. Тому наступна виборча кампанія в Україні дуже відрізнятиметься за своїм інструментарієм від тієї, до якої готується поточна влада.

Дедалі помітнішими є намагання знову, як у 2004 році, поділити громадян країни на два, або три "сорти", за територіальною ознакою. Для цього застосовуються старі прийоми мовного чи релігійного протиставлення. Не вийде. На віть не пробуйте, бо країна з того часу подорослішала і консолідувалася. Вона сьогодні проходить через горнило війни, навчаючись відокремлювати правду від кривди – зерно від полови.

Що черговий раз і підтвердили фактично останні місцеві вибори перед загальнонаціональними.

powered by lun.ua
Коментарі — 74
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 09:16
IP: 35.196.107.---
mihaylenco:
що стосується "боротьби" тимошенко з олігархами,то вона з ними завзято боролася, ...беручи їх людей у списки
"В перші сотні списку БЮТ 80 відсотків-це олігархи та люди олігархів" Сергій Одарич,2007рік.
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 09:11
IP: 35.196.84.---
mihaylenco:
ви також занадто перебільшуєте можливості тимошенко боротися з мафією чи з олігархами,чи ще з кимось.це міф!!!давайте конкретні факти.ну кому тимошенко з олігархів зробила погано будучи при владі?фірташу?можливо.але це було зроблено за рахунок нас,українців.коломойському вона взагалі подарувала Укрнафту.тобто переважна більшість олігархів непогано при ній жила,навіть в кризу.
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 09:06
IP: 35.196.84.---
mihaylenco:
ще раз повторюсь що ви занадто демонізуєте Порошенка та згущуєте фарби.так до нього чимало питань.проте чимало позитивних речей робиться.і не треба забувати в яких умовах доводиться працювати владі.а це військова агресія росії.яка зовсім не обмежується бойовими діями.це інформаційна війна,економічна особлива.як в таких умовах можна досягти великих успіхів.
що стосується мафія.то тимошенко сама є якраз і представником цієї мафії,просто відсунута від влади.
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 09:00
IP: 35.185.34.---
mihaylenco:
руйнівна сила,як зруйнувати Україну вона годиться.не думав що ви проти України...
і найголовніше чи має моральне право!!!політик,який наніс величезної шкоди державі бути не те що в політиці,а і на свободі взагалі?про президентство взагалі мовчу.
mihaylenco _ 05.05.2018 08:50
IP: 194.28.6.---
Віктор Володимирович
"Головні корупціонери України сьогодні сидять у парламенті серед членів фракції БЮТ та Партії регіонів", – вважає він.

Конфлікт між Тимошенко, та Гриценком дуже давній. 2005 рік. Причина – відмова Гриценка прийняти участь у заколоті проти Ющенка. Він тоді навіть відмовився приїхати в ліс на нічну нараду. З того моменту вони одне одного на дух не переносять. І мочать при першій же нагоді.
mihaylenco _ 05.05.2018 08:46
IP: 194.28.6.---
Віктор Володимирович
І Ви збираєтесь за цю аморальну особу голосувати?мої Вам співчуття!

Раніше Тимошенко абсолютно не сприймав. Причини не буду розписувати. Їх занадто багато. Але ж треба щось робити! Тимошенко – та сила, яка спроможна перемогти цю мафію, котра захопила Україну. В неї реальний рейтинг. Який дедалі зростає. В Тимошенко величезний ресурс ненависті до цієї банди. Крім того, в мене є велика підозра, що Тимошенко таки хоче стати Багінєю. Тобто, в неї вже є все. Але немає одного – статусу Мессії. Справжнього Народного Героя.

Тимошенко, як руйнівна сила, для перехідного періоду годиться. Гриценко найбільш мені імпонує тим, що він основним інструментом впливу на політику вважає жорстоке покарання злочинців.

Україні на кілька років треба забути про демократію. П'ятирічка наведення порядку – єдиний спосіб врятувати державу.
Володимир Дімко _ 05.05.2018 08:35
IP: 77.52.109.---
Віктор Володимирович:
mihaylenco:
Гриценко-непоганий варіант.але тимошенко-це вже занадто!був за Вас кращої думки.особа,яка нанесла збитків Україні на десятки мільярдів доларів (корупція,єесу,злочинний газовий контракт,тендерна палата,про яку писав до речі Гриценко),жодної реформи,навіть спроби щось реформувати на посаді прем'єра,тушки,ширка з пр,гра на путіна, інтриги,скандали,брехня і т.д
І Ви збираєтесь за цю аморальну особу голосувати?мої Вам співчуття!
Іван Пєтрєнко (Пєтр Іванєнко) отжігаєт! Ви же були за презідєнта Міхо! Що, любов зла – полюбіш і козла? Ахаха!!! Как з ранку нє подраконіть на баріна!
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 08:28
IP: 35.229.40.---
mihaylenco:
і якщо Гриценка як ви кажете викинуть з виборів,хоча навряд чи буде,то є набагато більш порядніші на ефективніші політики ніж тимошенко.перераховувати не буду,поки невідомо весь список кандидатів.але точно знаю що гірше тимошенко вже ніхто не може бути.навіть Порошенко, якого ви занадто демонізуєте,ще не досяг її "звершень".
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 08:19
IP: 35.229.17.---
mihaylenco:
В продовження теми.
"Головні корупціонери України сьогодні сидять у парламенті серед членів фракції БЮТ та Партії регіонів", – вважає він.
А.ГРИЦЕНКО звернув увагу, що "люди, які створили Росукренерго, Укргазенерго та Тендерну палату – одіозні структури, які завдали величезної шкоди державі, – сьогодні є депутатами парламенту".
"Ідеологи РУЕ та Укргазенерго сидять у фракції "регіоналів", ідеологи та розробники Тендерної палати мають депутатські мандати від фракції БЮТ. І також ховаються за депутатською недоторканністю", – заявив А.ГРИЦЕНКО.
Політик не має сумніву, що "лідери БЮТ та ПР мають всю необхідну інформацію щодо "комерційної" діяльності своїх однопартійців, однак бездіють".
А.ГРИЦЕНКО закликав виключити з фракцій та партійних списків людей, причетних до діяльності вищезгаданих структур, інакше "боротьба з корупцією, про яку говорять ЯНУКОВИЧ і ТИМОШЕНКО, це лише пусті балачки".УНІАН,4 грудня 2009 р.
Віктор Володимирович _ 05.05.2018 08:14
IP: 35.229.85.---
mihaylenco:
Гриценко-непоганий варіант.але тимошенко-це вже занадто!був за Вас кращої думки.особа,яка нанесла збитків Україні на десятки мільярдів доларів (корупція,єесу,злочинний газовий контракт,тендерна палата,про яку писав до речі Гриценко),жодної реформи,навіть спроби щось реформувати на посаді прем'єра,тушки,ширка з пр,гра на путіна, інтриги,скандали,брехня і т.д
І Ви збираєтесь за цю аморальну особу голосувати?мої Вам співчуття!
mihaylenco _ 05.05.2018 07:44
IP: 194.28.6.---
Віктор Володимирович
і якщо бюджетникам,наприклад лікарям та вчителям,суттєво підняли зарплати то за кого їм голосувати?

А ось ваш попередній допис:
mihaylenco:
"Ви перебільшуєте вплив Порошенка на простих бюджетників. це не кучма і не янукович.сьогодні мало кого налякаєш погрозою звільнення з роботи лише тільки за те, що людина має намір проголосувати за іншого кандидата."

за кого їм голосувати?за рабіновича?за ляшка?

Ні в якому разі. Названі Вами особи – професійні пройдисвіти. Вони виховані дурити людей. З дитинства. Дурити людей – їхня сутність. Так само, як і в діючої влади.

Народ нехай роззує очі, й вивчить уважно, хто є хто. Хто крав. Хто дурив. Хто вбивав. Хто грабував. Хто займався наклепами. Хто людей поважає, а хто вважає за бидл, смердів (типові представники – червоненко, рабинович, ляшко).

Я голосуватиму як завжди. За Гриценка. Якщо Гриценка викинуть зх виборів, а таке також реально, то голосуватиму за Тимошенко.
Сергей Бутичелли _ 05.05.2018 01:35
IP: 178.219.88.---
Выборы и эта статья раннее уважаемого мной автора, как игра с "напёрсточниками", Юля, Петя, Вова... Всех нах...
Сергей Бутичелли _ 05.05.2018 01:35
IP: 178.219.88.---
Выборы и эта статья раннее уважаемого мной автора, как игра с "напёрсточниками", Юля, Петя, Вова... Всех нах...
Віктор Володимирович _ 04.05.2018 21:17
IP: 104.196.5.---
mihaylenco:
і якщо бюджетникам,наприклад лікарям та вчителям,суттєво підняли зарплати то за кого їм голосувати?за рабіновича?за ляшка?або деяким пенсінерам,нажаль далеко не всім,суттєво підняли пенсію.або безвіз.який не тільки полегшив виїзд за кордон,але і створив конкуренцію на ринку праці.внаслідок чого роботодавці,а я є таким,змушені були підняти зарплати робітникам аби їх утримати.
а ще питання культури та мови.адже не для всіх кусок хліба-найголовніше.
тому відсотків 10-15 готові сьогодні, по своїй волі звісно,проголосувати за нинішнього президента.і потенціал росту рейтингу в нього є чималий.просто треба взятися за голову!
Віктор Володимирович _ 04.05.2018 21:05
IP: 35.185.22.---
mihaylenco:
Ви перебільшуєте вплив Порошенка на простих бюджетників. це не кучма і не янукович.сьогодні мало кого налякаєш погрозою звільнення з роботи лише тільки за те, що людина має намір проголосувати за іншого кандидата.не ті часи.та й навіть таких прикладів я впевнений надзвичайно мало.Особисто не чув.
І чому ви вирішили що за Порошенка можуть голосувати тільки з під палки?я впевнений що є чимало людей,і я особисто знаю таких,які проголосують за нього по своїй волі.і в них є аргументи:комусь підняли пенсію,комусь сподобався безвіз,декомунізація,мова,єдина церква,остаточний розворот від москви,медична реформа,децентралізація,дороги тощо.
mihaylenco _ 04.05.2018 20:00
IP: 194.28.6.---
Віктор Володимирович _
це неправда!в нас навіть стількох бюджетників немає.до того ж не всі вони за Порошенка...

Та в нас одних ментів понад 1% виборців. Бюджетників десь близько 15%, якщо не більше. А тепер уявіть собі, що бюджетник на запитання в анкеті вкаже, що голосуватиме за Рабиновича. Анкети ж у нас зовсім не анонімні. І дружина бюджетника скаже, що голосуватиме за порошенка. І діти так само скажуть. Бо завтра батько вилетить з роботи. Вилетить, чи не вилетить – то інше питання. А на які такі... родина житиме, якщо годувальник через чесність втратить роботу?

Ви гадаєте, чому бепепе має високий відсоток у ОТГ? Та тому, що сільська інтелігенція вчителі, лікарі, заявляють, що підтримують діючу владу. Інакше житиме тільки з того, що виростить на городі. Або кидай усе, й мотай десь по світах шукати роботу. Так і роб лять. Ті, хто молодий, та здоровий.
Антон Лісовий _ 04.05.2018 19:56
IP: 35.205.113.---
Суспільство сьогодні вже визначилось, що Тимошекно повинна бути наступним президентом України.
Tatyana Isaenko _ 04.05.2018 19:55
IP: 35.195.81.---
Місцеві вибори і соціологія ще раз підтвердили, що "батьківщина" беззаперечний лідер в Україні.
Володимир Дімко _ 04.05.2018 18:07
IP: 77.52.72.---
"Какая боль, какая боль..." Тимошенко – Кондитер 6 – 0.
Мафія виграла владу два рази. Є великий шанс що на ці вибори Мафія програє.
Віктор Володимирович _ 04.05.2018 16:44
IP: 35.229.74.---
mihaylenco:
Елена Величко...
Деякі з інтернету Президенські рейтинги...

Олено! Я вияснив, звідки у влади ті рейтинги. Це – залякані бюджетники, та їхні родини. Чиновники з родинами, які нічого не хочуть змінювати. Ото вам і цифра в межах 10-15%. При будь якій владі, крім Ющенка, так було.
це неправда!в нас навіть стількох бюджетників немає.до того ж не всі вони за Порошенка.
насправді знаю чимало людей,які будуть голосувати за Порошенка. і не тому що він хороший.просто інші ще гірші.тому ці люди не бачать альтернативи.
плюс за їх словами деякі дії Порошенка викликають позитив:декомунізація,безвіз,мовні квоти,пенсійна реформа,курс на зближення з НАТО та ЄС тощо.
Віктор Володимирович _ 04.05.2018 16:36
IP: 35.196.8.---
Костянтин Матвієнко:
Віктор Володимирович:
Даруйте, Комітет Виборців, один колишній голова якого Попов – депутат від Ляшка, а другий – Черненко, від БПП, я не вірю.
Перехід на особистості-найкращий спосіб уникнути політичної відповідальності!
Якщо КВУ бреше то хай батьківщина подає до суду про захист честі та гідності,хоча там її і близько немає.Які проблеми?Тільки не треба розказувати про погані суди.якщо рішення суду не влаштує батьківщину, то вона зможе апелювати до суспільства.
Костянтин Матвієнко _ 04.05.2018 16:30
IP: 193.104.178.---
Віктор Володимирович:
Даруйте, Комітет Виборців, один колишній голова якого Попов – депутат від Ляшка, а другий – Черненко, від БПП, я не вірю.
mihaylenco _ 04.05.2018 16:22
IP: 194.28.6.---
Елена Величко...
Деякі з інтернету Президенські рейтинги...

Олено! Я вияснив, звідки у влади ті рейтинги. Це – залякані бюджетники, та їхні родини. Чиновники з родинами, які нічого не хочуть змінювати. Ото вам і цифра в межах 10-15%. При будь якій владі, крім Ющенка, так було.
Віктор Володимирович _ 04.05.2018 15:24
IP: 35.185.34.---
Костянтине ось ціна цієї "перемоги"!
"Вибори 29 квітня стали найбільш брудною кампанію за всю історію проведення виборів до ОТГ, починаючи із жовтня 2015 року.
Про це заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель у Facebook.За його словами, політичні партії і кандидати встановили "рекорд" як за кількістю, так і за масштабами підкупу виборців.
"До спостерігачів КВУ надійшла інформація про 25 фактів підкупу (реальна цифра могла бути значно більшою), правоохоронці відкрили кримінальні провадження у 5 областях, у день голосування було спіймано на гарячому 3-х скупників голосів.
Абсолютними рекордсменами з купівлі голосів він назвав партії "Батьківщина", Аграрну партію і "Наш край". Кілька фактів підкупу – у Радикальної партії. По одному – в БПП і Самопомочі.
Голова КВУ вважає, що оприлюднені фото та відеоматеріали про "сітки", схеми і конкретні факти купівлі голосів дають підстави прогнозувати не менше 10 результативних кримінальних справ"
Елена Величко _ 04.05.2018 15:06
IP: 46.201.170.---
Деякі з інтернету Президенські рейтинги, зокрема учора говорили про них з Томенко на НьюзВан – то взагалі маніпуляція спеців. Виявляється. що усі кандидати майже рівні можливості у рейтингу (десь 10 кандидатів) – різниця рівень похибки...
Щодо партії "Батьківщина", враховуючи, що багато піднімаються питання щодо людей, люди вірять та будуть голосувати. Однак, скільки коштів отримали усі партії з бюджету??? Мільойни? А що зробили для людей? Де робочі місця та соціальний захист. Далі йде все теж саме – собі нагребемо, а там... Тому, не просто буде тим, хто прийде, бо НІХТО ще не робив сучасну економіку для людей, НІХТО.
Але, якщо обіцяла "Батьківщиина" – мусить робити, а це інша аніж є політика, це нова економічна політика, й не проста.
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter