3 серпня 2018, 11:38

Монументальні аргументи у боротьбі з росіянами за українську минувшину

Спорудження пам'ятника Іллі Муромцю у Києві виглядає трохи гротескно. Перед усім це не історична, "похована у Києво-Печерській Лаврі", а міфічна постать – атракційний персонаж, як Кирило Кожум'яка чи Соловей Розбійник.



Світлина із сайту Київської міської держадміністрації

Острів Муромець (нині частина Труханова острова), на якому вчора відкрито пам'ятник, до легенди про богатиря Іллю Муромця не має жодного стосунку. Назва острова походить від заплавного озера Муравка.

Намагання за допомоги "монументальної пропаганди" відібрати в росіян легенду про трьох "руських богатирів" – Іллю Муромця, Альошу Поповича та Добриню Никитича теж сумнівна, бо окрім легенд та міфів є досить документальних, лінгвістичних, археологічних та фольклорних свідчень на користь первинності Києва у створенні давньоруської цивілізації.



Пам'ятник Іллі Муромцю у Муромі, що за парєбрікам

З історичної точки зору та легенда є вторинною. Крім того, в росіян просто більше бронзи, коштів і понтів на усілякі псевдоісторичні витребеньки. Тому прямолінійне змагання з ними "в лоб" ми все одно програємо. А історико-політичне та морально-етичне – давно виграли.

Навіщо було в бронзі відливати помпезний і стандартно примітивний, пам'ятник? Ще і на постаменті, що викликає чіткі аналогії з пам'ятником Петру І у Петербурзі ("Пєрвому – Вторая" Вельми рекомендую перейти за цим посиланням – дуже цікава розвідка Ганни Черкаської з цитатою вірша київського десятикласника Леоніда Кисельова, опублікованим у "Новом мире", який редагував Олександр Твардовський, березень 1963 року.).

У Києві не закінчено впорядкування парків і пляжів. Гідно не увічнені справді значущі постаті нашої історії – І.Мазепа, П. Скоропадський, або Мстислав Великий, чи його батько Володимир ІІ Мономах, коли вже брати часи Давньої Русі.

Добре, що пам'ятник та опорядження парку довкола нього здійснено коштом меценатів, проте шкода, що у міської влади забракло інтелектуально-культурного потенціалу для правильного спрямування такого шляхетного поруху.

Пам'ятник зайняв частину міського простору – це спільний ресурс киян. Чи був конкурс на його проект? Хто члени конкурсної комісії? Чи, його просто встановили волюнтаристським рішенням?

Насамкінець, до уваги тих, хто пише тексти промов міського голови: тотожності постатей св. преподобного Іллі Муромця (з позивним Чобіток, або Чоботок), чиї мощі покладені у Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври, і билинного богатиря Іллі Муромця, щонайменше не доведено.

Не слід офіційній особі такого рівня поширювати псевдонаукові факти.

Україна захищає світ

Повномаштабна війна рашистів з Україною з перших днів продемонструвала безпрецедентну стійкість української армії і українського суспільства...

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...

Щодо фетишизації постаті Михаїла Булгакова

У пізньому Радянському Союзі Михаїл Булгаков був напівзабороненим письменником. Перед усім через його роман "Майстер і Маргарита", бо єдиним дозволеним літературним, ширше – мистецьким, жанром тоді був звісно "соціалістичний реалізм"...

Слід публічно викривати рашистських агентів у інформаційному просторі

Цій події в Україні не надали того значення, на яку вона направду заслуговує. До прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі з'явився із зізнанням у скоєнні воєнних злочинів, зокрема в Україні, російський військовослужбовець, колишній співробітник спеціального підрозділу ГРУ Генштабу Росії Ігор Саліков...

Для розробки Генерального плану Великого Києва слід оголосити міжнародний конкурс

Ситуація із закриттям шести станцій метрополітену у Києві концентровано відобразила катастрофічний стан речей у комунальному господарстві столиці...