10 січня 2019, 13:35

333

Вчора усі члени Синоду Константинопольського Патріархату поставили свої підписи під Томосом про автокефалію Православної Церкви в Україні. Числом у заголовку позначено кількість років, протягом яких православних українців було відокремлено від світового православ'я московським бар'єром. З 1686 року Київські Митрополити перебували у підпорядкуванні Московського Патріарха, чи обер-прокурора російського Священного Синоду. З 2019 року відновлено канонічну єдність Православної Церкви в Україні зі Вселенським Патріархатом і, зокрема, на цій підставі її визнано помісною – рівноправною серед інших 14-ти автокефальних православних церков світу.

Проте, для православних вірян в Україні головним результатом щільного ряду церковних подій, що передували визнанню автокефалії, є, не так власне вручення Томосу, як євхаристичне єднання – спільне причастя українських ієрархів та священників зі Вселенським Патріархом та його священством. Це стало можливим винятково завдяки тому, що у жовтні минулого року Священний Синод Вселенського Патріархату одноголосно ухвалив рішення про нечинність анафеми, накладеної Московською Церквою на Митрополита Київського і всієї України Філарета у 1992 році. У такий спосіб кира Філарета було визнано повноправним православним ієрархом, що означає канонічність усіх здійснених ним священних таїнств. Відтак, усі вірні, хто перебував у Київському Патріархаті та в УАПЦ, можуть бути цілковито певними у своїй належності до православної Церкви, а закиди, щодо "не канонічності", "без благодатності", "не спасительності" таїнств, здійснених, коли б то не було, в УПЦ КП і УАПЦ цілковито і остаточно спростовано.

Десятий патріарх

З позацерквоних політизованих кіл вряди-годи чути закиди про те, що до родини Православних Церков українська Церква мала б увійти у статусі патріархату, а не митрополії. Справді, вже сьогодні кількість парафій у Православній Церкві України (не менше 6000) значно перевищує число громад цілковитої більшості з поміж інших Православних Церков. Враховуючи також і давність заснування першої митрополичої кафедри в землях сучасної України (988 рік), є всі підстави для постановки питання про патріарший статус Православної Церкви в Україні. Однак Російська Православна Церква наразі налічує в Україні не менше 12 000 парафій. Таким чином на єдиній канонічній території, якою, згідно Томосу від 6 січня 2019 року, є територія держави Україна, існує дві паралельні юрисдикції – Київська і Московська. Вірогідно, що питання про піднесення Української Церкви до статусу Патріархату доречно буде ставити після подолання дуалізму юрисдикцій на українській канонічній території та визнання автокефального статусу Київської Церкви переконливою більшістю помісних церков.

Сьогодні у світі є 9 православних церков, предстоятелі яких мають сан Патріарха: Константинопольська, Олександрійська, Антиохійська, Єрусалимська, Російська, Сербська, Румунська, Болгарська, Грузинська.

Остання визнана у статусі патріархату лише у 1990 році, попри те, що ще у 317 році стала державною Церквою давнього царства грузинів.

Разом із тим у України є свій Патріарх. Його цілком можна вважати десятим патріархом православного світу. Мова про Святішого Владику Філарета, який власне і привів, більше, ніж за чверть сторіччя, Православну Церкву в Україні до її сьогоденного помісного статусу. Так, цей його титул не використовується у зовнішньо церковних взаєминах. Однак його визнання і поминання за богослужіннями лежить не у формальному документальному вимірі, а у моральній площині для українських священників і мирян.

Не переплутати Томос із виборчою листівкою!

Величезною спокусою для українських політиків є використання історичної події набуття автокефального статусу Правосланою Церквою в Україні з метою їхньої власної політичної реклами.

Заслуга у наданні Томосу перед усім належить самій Церкві, яка йшла до цього 333 роки. В новітній історії Київський Патріархат та Українська Автокефальна Православна Церква стали вагомою і шанованою частиною українського громадянського суспільства. Поміж суспільних інституцій в Україні найбільше сьогодні довіряють Церкві і волонтерам. Цей рівень довіри співставний з довірою до армії. Жоден інший інститут держави – Президент, Уряд, Верховна Рада... – і близько не наближаються до такого показника. Відтак у влади виникає бажання "позичити суспільної легітимності" у Церкви.

Не треба! Бо виглядає гротескно, щоб не сказати карикатурно. Держава виконала свою важливу місію, коли офіційно – рішенням Парламенту і листом президента – підтримала звернення Владик Філарета та Макарія, разом з усіма їхніми архієреями та окремими митрополитами РПЦ в Україні до Вселенського Патріарха Варфоломея щодо автокефального статусу нашої Церкви.

У держави є ще одна вагома і відповідальна роль – забезпечити дотримання законності при зміні юрисдикцій парафіями та іншими церковними інститутами, у зв'язку постанням Помісної Церкви. Все інше є питаннями, що віряни спроможні розв'язати самі.

Щодо виборів, то ієрархи, священики і члени церковних громад спроможні самостійно, як громадяни, наділені конституційними правами незалежно від віровизнання, вирішити питання своєї участі у них.

Нові митні тарифи у США вигідні Україні, здебільшого

Дональд Трамп, радикально збільшивши митні тарифи на імпорт товарів до США, оголосив торговельну війну мало не усьому світу. Він пішов на моментальне зниження рівня споживання середнього американця...

Коли США впали у дитинство, то інший цивілізований світ мусить подорослішати

Учорашня розмова Дональда Трампа з Владіміром Путіним, серед іншого, продемонструвала інфантильний, наївний підхід нинішньої політичної верхівки США до глобальних небезпек, перед якими опинився світ...

Різка зміна зовнішнього і внутрішнього політичних ландшафтів. Чи є підстави для "глибокого занепокоєння"?

Президент Сполучених Штатів, поговоривши телефоном з російським диктатором, припинив його ізоляцію з боку лідерів більшості цивілізованих демократичних країн...

Україна захищає світ

Повномаштабна війна рашистів з Україною з перших днів продемонструвала безпрецедентну стійкість української армії і українського суспільства...

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...