1 лютого 2021, 08:52

КОНФЛІКТ ПЛАТФОРМИ І ЗМІСТУ. Як можна одночасно боротися за Крим і душити голос кримських татар?

"Ми не здамо наших територій. Ця страшна помилка сталася не за нас, але нам її виправляти. Це дуже неправильно, що ніхто не думав про повернення Криму з 2014 року й до мого приходу до влади. "Кримська платформа" стане майданчиком, який згуртує наших міжнародних партнерів, котрі підтримують територіальну цілісність і суверенітет України в міжнародно визнаних кордонах. Це для мене не порожні слова. За ними стоять чіткі дії", – днями наголосив Володимир Зеленський.

У зв'язку з цим як кримський татарин і журналіст я дозволю собі публічно звернутися до пана Президента України.

Загалом, Володимире Олександровичу, я, звісно, підтримую ініціативу "Кримської платформи". Надіюся на активну участь у ній нової адміністрації США, у зв'язку з чим – на посилення тиску на окупантів, підтримки корінного народу Криму – кримських татар, з боку парламентів і урядів світу, міжнародних організацій тощо. Це все правильно, нема про що сперечатися. Лише зауважу, що у висловлюванні, яке я процитував, ви були не зовсім точні.

Про Крим, зрозуміло, думали й до вас, але не завжди думали те, що треба. Наведу лише один приклад, який усе яскраво проілюструє. До 20 вересня 2015 року, тобто півтора року з початку окупації, з російськими окупантами в Криму торгували. Кінець цій ганьбі ("торгівлі на крові", як тоді висловився голова Меджлісу Рефат Чубаров) поклала лише Громадська блокада Криму, яку кримські татари й українці, учасники Майдану, ветерани війни з Росією, влаштували скоріш усупереч, ніж разом із владою.

Не буду перераховувати недоліків політики попередньої влади (ви з цим краще за всіх справляєтеся), але щодо конкретно питання Криму, то, попри голосні обіцянки, вона так і не дала кримцям політичного статусу корінного народу України на законодавчому рівні, хоча це можна було зробити в будь-який парламентський день (потрібно лише 226 голосів), тобто разів 1500. Це – я не маю сумнівів – посилило б і наш патріотичний дух, і наші міжнародні позиції в боротьбі за повернення Криму. Бо рятувати від окупантів СВІЙ репресований за національною ознакою народ на СВОЇЙ українській землі – це, погодьтеся, значно морально й політично сильніше, ніж просто територію з "незрозумілим" населенням, яке Росія всі ці роки вперто намагається видати за "своє".

Але згаяного часу вже не повернеш, що про це тепер говорити. Що було, те було (точніше, не було), і ми вже майже два роки живемо не з Порошенком, а з вами на президентській посаді. І за цей період ви, пане Зеленський, теж чомусь намагаєтеся не підіймати публічно питання дієвої підтримки нашого окупованого народу. Кримські татари для вашої влади ніби існують, але, як мені й уже багатьом здається, лише два дні на рік – 26 лютого і 18 травня, та й то здебільшого в ритуальному сенсі.

А непублічно все має ще гірший вигляд, бо ваші ж патріотичні люди зі "Слуг народу" мені кажуть, що в близькому президентському оточенні так само, як колись в оточенні Порошенка (та й абсолютно всіх президентів України) досі панує шизофренічна радянська, а насправді ще російськоімперська брехня про те, що "кримські татари хочуть приєднати Крим до Туреччини".

Тобто.

У 2014-му році Крим окупувала Росія, і це триває вже майже сім років, а "небезпечні" для України – все одно ті "ненадійні та підступні" кримці, які нібито століттями сплять і бачать, як їм було б гарно назавжди розчинитися в набагато більшій турецькій нації! І вони мріють про це приблизно так сильно, як українці мріють назавжди розчинитися в росіянах. Ну а що? Мова ж більш-менш схожа, так чому б не асимілюватися якомога швидше? Ну це ж круто! Ти був – і тебе немає! Так чи що?

Я вже не кажу про те, що Туреччина підтримує цілісність України і геть не планує окупувати Крим; що Крим окупований РОСІЄЮ; що кримцям ані турки, ані тим більше росіяни в Криму як "власники нашої долі" не потрібні; що наш єдиний шанс на майбутнє – це жити й розвиватися як корінний народ України, бо Батьківщини ніде в нас більше немає, а етнічних росіян у Криму "завдяки" геноцидам арифметично в декілька разів більше, і без законних гарантій України як етносу нам не вижити...

Але ось просто Л – логіка в допомогу.

Зазвичай я не коментую всієї цієї безпідставної й образливої ксенофобської маячні на адресу мого ні в чому не винного перед Україною народу. Який з перших днів незалежності підтримував усіх проукраїнських політиків і політичні сили, які боролися за єдину сильну українську державу, що орієнтована на Захід, ЄС і НАТО. Я, на жаль, зараз просто вимушений констатувати цей ганебний внутрішньополітичний факт, який дуже погано впливає на боротьбу за повернення Криму в Україну. Бо саме звідси, здається, і випливає небажання з боку всіх президентів України по-справжньому, щиро, дієво підтримувати кримців.

Це небажання передається від одного президента іншому нібито разом з булавою. Це як пороблено, це якесь ментальне пекло, вирок логічному мисленню, здоровому глузду. Після Майдану висловлювати публічно "побоювання" на адресу кримців у вищих політичних колах стало не комільфо, але всередині, як я розумію, нічого не змінилося.

На превеликий жаль.

Зокрема, звідси, від саме такого несправедливого, але послідовного ставлення державної влади до мого народу, здається, випливають і всі – абсолютно штучно створені – проблеми єдиного у світі кримськотатарського телеканалу ATR, перша спроба знищення якого почалася у 2014 році в Криму, а друга – досі триває в Києві. Через російську окупацію ATR залишився без усього – Батьківщини, майна, техніки, рекламодавців... А зараз його залишають без підтримки з боку держави.

Мені все це, Володимире Олександровичу, дуже неприємно казати, але я маю казати правду. Я не розумію, як можна однією рукою створювати міжнародні платформи, наполягати на своїй щирості, послідовності в справі повернення Криму, а другою рукою – тихо душити голос Криму, кримських татар. Мені це геть незрозуміло, це просто неможливо за логікою, але так відбувається.

Це – повний сюр.

Мені невідомо, хто модерує/керує цим ганебним процесом у складі вашої влади, але виглядає це вперте небажання підтримувати нас на мінімально необхідному рівні – а це питання на 100 % політичне – як виконання замовлення російських окупантів. Достатньо сказати хоча б, що ще з минулого року ATR не може виплатити борги за супутникове мовлення на окуповану територію України – Крим. І за це нам погрожують судами!

Звісно, ми, кримські татари, наш телеканал ATR як єдиний спільний простір, у якому зберегається наша нація в умовах тимчасової окупації Криму, все одно не здамося. Ми будемо боротися до кінця, бо, як я кажу, за нашою спиною – море. Ви просто нас недостатньо знаєте, і ця – базова – помилка свідомості вже багато років не йде на користь ані владі, ані всій Україні.

Честь маємо.

Слава Україні! Qırım serbest olacaq!

(На першому фото – окупований Крим, 2014 рік. На другому фото – Київ, 2020 рік.)РЕЗНІКОВ ЗМІШАЄТЬСЯ З АРЕСТОВИЧЕМ у каламутному майбутньому

Усе стає на свої місця. Не відразу, але завжди. Коли я кажу правду, й мені не вірять (це часто), я звичайно просто чекаю. Перед вами той самий випадок...

ХІБА МИ зІПСОвана НАЦІЯ? Час припинити стрибати на російські ''граблі самогубця''

Колись ми вже таке чули, правда? Тим, кому це нічого не нагадує, – нагадаю. "Барига наживається на війні! Корупція безпрецедентно зростає!" І ще приклад (про вибори під час воєнного стану): "Барига запровадив воєнний стан, щоб у порушення Конституції не проводити вибори й залишитися при владі!" Я зараз не про Порошенка й не про Зеленського, бо ще тоді казав, що в нашій політиці все й усім повертається бумерангом...

НАГЛУХО ЦИВИЛИЗОВАННЫЙ МИР. Почему так легко быть Путиным

Этот наглухо цивилизованный мир так хочет третьей мировой войны, что очень ценит и бережет доверительные отношения с рейхом. Заботится о жизни, здоровье и безопасности фанатов и подданных главного террориста планеты...

ЮЛЬКИН РЕЙХ ДОЛЖЕН БЫТЬ РАЗРУШЕН. Как и сама Латынина

Я долго жил и работал в россии, и я говорю это примерно в тысячный раз: Латынина – или агент, или сотрудница ФСБ, главным заданием которой десятилетиями было медийное сопровождение/оправдание "чеченских" войн и геноцида чеченцев...

РУССКИЕ ОППОЗИЦИОНЕРЫ – ТОРГОВЦЫ СМЕРТЬЮ. Миф о "прекрасной россии будущего" убивает. Всегда

А вот и новый "русский оппозиционный политик" Юлия Навальная – отныне самоназначенный главный торговец смертью. Речь не об убитом путиным ее муже, а о смертельно опасном для цивилизованного мира мифе о плохом путине и хороших русских...

ПОДВІЙНИЙ УДАР ПО ЗСУ в Америці й в Україні

У росії дві нагальних зовнішніх політичних місії. В Америці – остаточно поховати чи максимально відтермінувати ухвалення закону з військовою допомогою Україні (відповідальні виконавці – Трамп, Джонсон поганої людини, Карлсон, Маск і підкуплені/залякані конгресмени-республіканці)...